Binnenland. Marktberichten. Bekendmakingen. Gemeenteraad. kunnen bewaard worden, waar ze anders zouden verrotten of bederven. Laten we dan beginnen met te zeggen dat het hier geldt een particulier bezit en dus geen eigendom van eenige aandeelhouders of een vennootschap. Het spreekt dus als vanzelf dat, al is de inrichting op zichzelf groot te noemen den opzet van het bedrijf niet op zoo groote schaal is aangelegd, als b.v. van een gelijksoortige inrichting hier in de buurt, ofschoon ook deze eerst in navolging van de hier bestaande is gebouwd. Toch worden ook op de Kanaalkade alhier gemiddeld een 100.000 K.G. versche groenten per week verwerkt. Niet geregeld, doch afwisselend. Zoo is ook het personeel afwisselend groot of minder in getal, al naar gelang de te droogen groenten, meer handen eischen, voor den schoonmaak. Vaste werklieden zijn er 15. Op 'toogenblik dat we er kwamen, zagen we bovendien een 20-tal jeugdige krachten bezig met uien schoonmaken. Tot he^ laatste pelletje werd er afgehaald en van vuil ontdaan. Bij uien geschiedt dit met de hand, doch aardappelen, peeën en rapen worden machinaal schoongemaakt. En hiermede kwamen we tot de eigenlijke inrichting, voorzoover deze de machine rieën betreft. De fabriek heeft namenlyk 4 afdee- lingen waschkamer, snijkamer, droog- kamer en machinekamer. In de waschkamer bevindt zich een groote machine, waarin de versche groenten op practische wijze zeer nauw keurig gespoeld, gerold en gewreven worden, tot er geen korreltje of smeurtje vuil meer aan te bespeuren valt. 't Is voor een keukenmeid om jaloersch te worden zoo zindelijk en vlug daar de worteltjes en raapjes b.v. gewasschen worden Daarna gaan de producten naar de snijkamer waar ze tot schilfers gesneden worden. Groote partijen worden in een minimum van tijd op voor een leek zeer eigenaardige wijze gesneden en geschaafd zoodat het als 'tware krulletjes zijn. Nu vlug mag het ook wel gaan, want als men in de droogkamer komt, zien we daar acht groote bakken, waarin heel wat porties kool of wat ook, kunnen geborgen worden. Maar we zouden vooruitloopen op ons doel om een nauwkeurige beschrijving te geven. Laten we daarom eerst zeggen, dat de droogkamer, die ook weer met de'vorige in verbinding staat, een zeer ruime zaal lijkt, waarin de bedoelde bakken op afstand van elkaar zijn geplaatst, zoodat men er gangen tusschen heelt. Naar de eischen des tijds is hier gezorgd voor goede ventilatie. Het blijft e: uatuurlyk warm, doch niet hinderlijk. Ook valt de lucht in die droogkamer wel mee. Onwillekeurig zou men den indruk krijgen dat door het drogen der producten in die bakken de lucht .sterk" zou zijn, doch ook hier tegen waakt een flinke ventilatie. De bodem der bakken is geperforeerd als een groote zeeft, om de warmte in de bakken door te laten, waardoor de groenten regelmatig gedroogd worden. Een paar werklieden houden toezicht op de thermometers en keeren "de groenten af en toe, om ze zooveel mogelijk gelijkmatig te drogen en ze daarom uit de bakken te verwijderef, en voor verzending klaar te maken. Om nu te weten, waar de warmte vandaan komt en hoe de verschillende waargenomen machines aan hun arbeids kracht komen, begeven we ons naar de vierde afdeeliug, de machinekamer. Allereerst merken we daar op een reusachtigen stoomketel, die verwarmd wordt door leemen. Een stookmiddel bij uitnemendheid, maar uiterst gevaar lijk voor-brand, 't Is dan ook meer bij wijze van hulpmiddel, dat die brandstof wordt gebruikt, omdat geen voldoende steenkool verkrijgbaar is en bovendien neg peperduur, terwijl leemen ln ver houding tot steenkool, niets kosten. Behalve dus het directe voordeel, heeft men nog het gemak (en óók voor deel) dat men onafhankelijk is van den kolennood. Maar, zooals is gebleken, het goedje afkomstig uit de vlasfabrieken is niet te vertrouwen. Dubbel waak zaam moet dus ieder zijn, die er met vuur bij komt. Deze stoomketel staat in verbinding met een groote stoommachine welke als drijfkracht dient, behalve voor de genoemde machines ook nog voor een dynamo, welke dient voor de electrische verlichting van de fabriek en een stoomlucht ver warmer. Door de stoommachine wordt ook in werking gesteld een exhauster die de verwarmde lucht zuigt in een samenstel van buizen, welke gieter genoemd wordt. Op bijzondere technische wijze wordt gezorgd, dat niet de minste warmte verloren gaat. Zelfs de rook uit den vuurhaard, wordt zoodanig door buizen geleid, dat alle warmte er aan onttrokken wordt zonder dat de rookgassen met het voedsel in aanraking kunnen komen zooals bij de meeste drogerijen wel het geval is. De gedroogde producten, die we even proefden, behouden hunnen eigenaardi gen smaak, zonder vreemde bijsmaken. Wij zijn dan ook overtuigd, dat de groenten uit deze fabriek alleszins zijn aan te bevelen, te meer daar eerste kwaliteit artikelen verwerkt wode n, en dat alles op de meest zindelijke wijze. We verlieten de fabriek met den indruk, dat onze gemeente in haar een moderne veelbelovende inrichting telt die bij mogelijke uitbreiding nog aan heel wat handen arbeid en goed loon kan verschaffen. Want al is het, dat thans aan oorlog voerende landen wordt geleverd, alles wijst er op, dat ook in de toekomst nog afzetgebied te over blijft, al was het maar alleen in onze Koloniën, waar gedroogde groenten zeer gewild zijn. Dit alles is o.i. gelegen, le aan energie. Deze eigenschap nu is voldoende aan wezig bij den ondernemer dit is niet alleen bekend in onze streek, maar het feit, dat de heer P. C. Zonnevijlle zitting heeft in verscheidene regeeringsCom- missiën, wijst er op, dat men dit ook in Den Haag weet. En 2e in het bezit van uitgebreide handelsrelatiën. Ook deze heeft de eigenaar zich weten te verwerven, getuige de groote hoeveelheden, welke reeds geleverd zijn en de bestellingeu die nog uitgevoerd moeten worden. Broodkaart. De directeur van het Ceutnial Brood kantoor maakt bekend, dat de brood kaart van bet 41ste tijdvak loopt van 14 tot en met 24 dezer. Naar Het Wolk meldt, zal van at Vrijdag a.s. het broodrantsoen vóór alle militairen en geïnterneerden op 250 gram per dag worden gebracht. Petroleum. De Minister van Landbouw maakt bekend, dat bon 9 der Rijks Petroleum- distributiekaart geldig zal zijn van 16 Februari af—5 Maart 1918, voor een hoeveelheid van 2 liter. Cultuurcommissie in Zeeland. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft met ingang van 8 Pebr. j 1. aan den heer K. J. A. G. Baron Collot d'Escury te Kloosterzande op diens verzoek eervol ontslag ver leend als lid tevens voorzitter der Cultuurcommissie voor de provincie Zeeland, onder dankbetuiging voor de door hem in die functie bewezen diensten, en met ingang van denzeltden datum benoemd tot voorzitter der ge noemde CultuurCommissie deheerjhr. J. v. Vredeuburch to Tholen, lid tevens vice-voorzitter dier commissie. Tot leden der Cultuur-Commissie voor Zeeland zijn met ing&ng van 8 Febr. nog benoemn de heeren A. C. de Oude te Noordwelle eD George Vogelvanger te Hulst. Z.L. en T.Bl. Vermindering gort-rantsoen. De minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft goedgevonden te bepalen, dat het hoofdelijk rantsoen van gort, met ingang van 26 Februari e.k., wordt teruggebracht op 0,1 Kg. in de 4 weken. Door den minister van Landbonw, Nijverheid en Handel is tot de gemeen tebesturen de navolgende circulaire gericht. Ik bieb de eer u hieronder te doen toekomen afdruk van mijne dato heden in de Nederlandse/ie Staatscourant geplaat ste beschikking, houdende vaststelling van een verminderd gortrantsoen. U gelieve hiermede bij het indienen van uwe bestellingen bij het Rijks Cen traal Administratiekantoor te willen rekening houden. Ter toelichting zij opgemerkt, dat de bier te lande nog aanwezige voorraden gerst, welke tot de vervaardiging van gort moeten dienen, niet gedoogen, dat met de verstrekking van een hoofde lijk rantsoen van 2 ons in de 4 weken wordt voortgegaan. De geringe voorraad toch waarover nog beschikt wordt, moet voor een groot gedeelte voor de gistfabricage worden gereserveerd. AXEL, 15 Februari 1918. De vraag omtrent het niet werken der motorbrandspuit is nu opgelost. Proeven hebben bewezen, datslechte benzine de oorzaak was, dat de motor niet voldoende kracht ontwikkelde om de pompen te doen werken. Toen men de vorige week, zooals iedere week gebeurt, de motor wilde doen aanslaan, weigerde deze, waarop de machine werd gedemonteerd om te onderzoeken waar de oorzaak zat. Toevallig is toen juist brand uitgebroken, zoodat natuur lijk daarbij de motor die gedeeltelijk uit elkaar lag, geen dienst kon doen. Thans echter kunnen we weer gerust zijn, want nu heeft men er iets op ge vonden, dat de motorspuit zoowel met slechte als met goede benzine werkt. Wie gisteren in de Roode Leeuw ten huize van dhr. J. E. Blansaart is geweest, heeft kennis kunnen maken met een humorist, zooals we er hier nog geen beteren hebben gehoord. Daar trad op de heer Aug. de Laat van Tilburg, met een programma, dat het auditorium van begin tot eind spannend boeide. Behalve eenige coupletten, waaronder z^er pittige, gingen voor de pauze „Mislukte Sorenade" en „Hannus verhuurt kamers met een W. C." In deze twee nummers bewees de heer De Laat over een zeer groote mate zeggingskracht te beschikken, terwijl bij dpn zang zijn kleurrijke, klankvolle stem ten hoogste bekoorde. Na de pauze gaf hij met medewerking van een figurant „De luitenant en zijn oppasser" waarop volgde „Serenade van Kees aan zijne Laura", een zeer moeilijk nummer, doch dat hem veel bijval schonk en luide werd toegejuicht. Op verdif nsielyke wijze accompag neerde dhr. Bierlé Jr. vanTerNeuzeD den humorist op piano, terwijl het programma werd afgewisseld door eenige nummers voor piano en clarinet, waarbij medewerking verleende dhr. A. Kolijn clarinettist te Ter Neuzen. De kennismaking met dezen karakter humorist zal hier niet licht worden vergeteu en hoogstwaarschijnlijk zullen pogingen worden aangewend hem hier nogmaals te doen optreden. Bij den heer A. F. Arbroscheer te Philippine zijn ontvreemd twee vaten petroleum die verborgen waren onder' den grond. De politie stelt eëu onder zoek in. Al. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 17 Februari 1918. Ned. Herv. Kerk. Voorm 91/, ure Ds. J. B. T. Hugenholtx, Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholt», Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9'/t ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Vlasbeurs Axel Donderdag 14 Februari. Aangevoerd was3360 K.G. schoon vlas, 28-700 K.G. driekwart en 5000 K.G. gebraakt vlas. Er werd weinig verkocht. Prijs schoon vlas 230— 260, driekwart 135-165. 150 kaarten werden afgegeven. De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat openbare vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden op Dinsdag den 19 Februari aanstaande, des voormiddags ten 10 ure, ten Raad- huize, ter behandeling der volgende zaken 1. Mededeeling iugekome» stukken. 2. Verzoekschrift van de Vereeni-j ging van gasfabrikanten in Neder land, om het salaris van den Directeur der gasfabriek te rege len naar de jaarproductie. 3. Af- en overschrijving begrooting Burgerlijk Armbestuur 1917. 4 Verzoekschrift van E. P. van Duken, gasfitter, om verhoogingi vau salaris. 5. Voorstel van B. en W. om aan den Directeur der Gasfabriek en het verder personeel eene gratifi catie toe te kennen, wegens bui tengewonen ijver, dien zij, tijdem het defect aan do gasfabriek door den bom, hebben aan den dag 6. Af en overschrijving in de ge meente begrooting voor 1917. 7. Wijzigen gemoente-begrootiog voor 1918. 8. Reclame inzake Hoofd. Omslag, De Burgemeester L. J. DEN HOLLANDER. Axel, 15 Februari 19J8. Het DISTRIBUTIEBUREAU der gemeente AXEL maakt bekend dat te beginnen met 1 Maart a.s, alle bonkaarten voor gort, rjjst, haver mout, aardappelen, zeep, vet, marga rine, varbensvlecsch, bruine boonen en groene erwten vervallen dat tegen inwisseling van deze bon- kaarteu, waarvan de tot 1 Maart nog geldige bons kunueu worden afgenomen, aan het bureau BONBOEKJES verkrijg baar ziju op de volgende dageu MAANDAG 18 FEBRUARI tusschen 9 en 12 uur voor hen, wier familienaam begint met de letters A tot en met C; vau 2 tot 7 uur voorde letter D. DINSDAG 19 FEBRUARI van 912 uur voor dé letters E, F eu G. 2 - 4 letter H. 5- 7 letters J, K, L,M. WOENSDAG 20 FEBRUARI van 9—12 uur voorde letters N, 0 en P. 2- 4 II eu S. 5- 7 T tot eu met Z;

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 2