uur No. 88. tf oensdag 13 Februari 1918. 33e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. De Arabier en zijn paard. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ■- ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Gröote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. Nog 5 jaar oorlog Zaterdag bracht de telegraaf de nieuwstijding dat Duitschland en zijn bondgenooten vrede had gesloten met de Ukraine, d. w. z. het territoriaal gebied in Rusland. Klonk dit bericht niet als een ant woord op het bericht uit Amerikaansche bron. dat men nog 5 jaar oorlog te voeren had, eer men het Duitsche Rijk .eronder" had Ja lezers het lijkt ongelooflijk maar toch stond het er„Iedere stap en iedere handeling welke wordt gedaan, moet geschieden uit het oogpunt, dat de geweldige oorlog op zijn minst nog 5 jaren moet worden voortgezet". Dit was de conclusie van de „North American Revieuw" na een beschouwing over den toestand, waarin op 't oogen- blik de Entente zich tegenover de Centralen bevindt. Maar, zoo vragen wij ons afis dat wel mogelijk Zullen de volkeren dit toelaten, aangenomen dat zij het vol konden houden De neutralen hebben natuurlijk slechts lijdelijk toe te zien en ten opzichte van hen kan het groote Amerika natuurlijk onverschillig blijven te meer waar het bezig is hierover raken zoo stilletjes aan allen het eens om geheel Europa uit te putten en af te matten. Maar zullen ook de Europeesche bondgenooten van Amerika op den duur stom en dom blijven Zij worden zooveel mogelijk dom gehouden doclnalle censoren bij elkaar zijn niet bij machte om het volk niet 3) El-Siloh hinnekte, want het ruischte in het bosch twee manoen, de eene met een gerimpeld gelaat, een grijs hoofd en een witten tot over de borst neerhangen den baard, de andere, een, naar zijn kleeding te oordeelen, prachtlievende jongeling traden te voorschijn en bleven verwonderd staan, op het gezicht der geliefden. De oogen van den jongen Arabier fonkelden van toorn. »Abu, zoon van Ewi-el-Mensch U riep de oude in drift, »wie heeft u toegestaan Saida, de bruid van Ampor, te om helzen ?c III. Met een gil wikkelde zich het meisje uit Ahu's armen los, en verdween in bet dichte bosch gelijk een gejaagde ree. Abu's bruin gelaat scheen te verbleeken, maar hij herstelde zich ras, en den rechterarm op El-Siloh's rug leggende, wachtte hij den Scheikh en Ampor deszelfs toekomstigen schoonzoon, af. De Scheikh staarde hem eerst met sombere blikken aan, en sprak toen »Ik wil uwe onwetendheid ten goede houden, Abudat gij mijn kind verstrikken wilt - - blijf ver van Saida, gelijk net te doen beseffen, als er weer een zoon, broeder, verloofde is gesneuveld jf deerlijk verminkt, als er, door inperking van den toevoer en het misbruiken der werfkrachten op d,e gevechtsterreinen, geen voedingsmiddelen zijn en er steeds nijpender tekort komt aan de dingen van de meest dagelijkSche behoette, dat er een einde moet komen aan dezen oorlog, die niets is en niets zal blijken te zijn dan een groote misrekening. Het blijkt thans reeds, naar we in de „Avp." lezen, dat de pers ook in de oorlogvoerende landen niet nalaat, de oogen te openen van hen, die ze met alle geweld gesloten houden en daardoor struisvogel-politiek in haar meest gevaar lijken vorm voeren. De „Daily News", welk blad een vrede door overeenstemming voorstaat, heeft een oplaag van ruim 1 millioen exemplaren en liet doet goed, juist in dat blad een vermaning te vinden, die wel geheel anders luidt dan de krijgs trompet, welke uit de welverwarmde en bomvrije redactie-kamers van zoo menig ander blad wordt gestoken en heel iets anders is dan het zaaien van haat en logen en laster door bij tijden kostbaar gegalloneerden, die wel zorgen buiten schot te blijven. Gardiner dan schrijft in de „Daily News"De wereld jaagt met een kracht, welke met den dag en het uur toeneemt, den Niagara-val tegemoet. Indien menschelijke nuchterheid con trole oefent op de gebeurtenissen en een onmetelijke ramp wil verhoeden, dan moet zij nu handelend optreden. Het is thans ten hoogste tyd, dat de water van het vijandige element des vuurs; zij is niet vrij als de vogel, die in de wolken opstijgt; mijn woord heeft haar aan Ampor gebonden Abu verbeet zijn spijt, en antwoordde »Veracht mij niet om mijn armoede, Heer! mijn bloed is niet slechter dan het bloed, dat in uwe aderen vloeitik bemin Saida met al den gloed van een trouw hart, en Saida hangt aan mij als de straal aan de zon.c Ampor's gelaat vertrok zich. tot een honenden grimlach, en sprak tot den Scheikh: »Kunt gij meer verlangen, Jokkef? ik moet wel trotsch zijn op den roem, dat Saida, mijDe bruid, door allen bemind wordt,c »Laster niet, Ampor riep Abu, »mijne liefde is niet minder dan de uwe, al ruischt uw gewaad van zijde, en al flonkert uw dolk van edelgesteenten.* »Maak een einde aan deze zaak riep Ampor ongeduldig, »ik wil den tijd niet verkwisten met onzinnige woordenwisse lingen.* De Scheikh sprak op ernstigen toon »Abu, uw hoofd is niet beneveld, hoor uaar mijne waarschuwing: wend uwe oogen af van Saida, zoek haar spoor niet meer, bij den profeetmijn sabel zoude kennis maken met uwen nek, en uw bloedend hoofd Ampor's brnidgeschenk worden. Neem deze waarschuwiug ter harte, zoon van Ewi-el-Mensch de ver antwoording ruste op u alleen Staatslieden de ware beteekenis van den loop der gebeurtenissen begrijpen en controleeren eer het te laat is. Om dit te kunnen doen, behooren zy te weten wat zij willen en wat bereik baar is. Wat willen zij dan? Er zijn inden loop van den oorlog tal van antwoorden gegeven op die vraag, o.a. de militaire nederlaag van Duitschland, de politieke nederlaag van Duitschland, de econo mische verlamming van Duitschland, de verbrokkeling der Donau-monarchie," het onvoorwaardelijk herstel van Elzas- Lotharingen, het terugdringen van Duitschland over den Rijn, de zege vierende intocht te Berlijn, het afstaan van dit gebied aan gene mogendheid, enz. Doch beschouw de naakte feiten, vraagt Gardiner en hij vervolgtGelooft nog iemand, dat deze „doeleinden" kunnen worden bereikt, laat ons aan nemen in dit jaar, of in het volgende jaar Wij begonnen 1917 met den wapen kreet „Sla ze neer 1" Dat gescherm met den knockout-blow had misschien zjjn oorsprong in den toenmaligen mili tairen toestand. De vijand bevond zich toen in een oorlog op twee fronten ons overwicht was toen onbetwisteaar en bevond zich op zijn hoogtepunt Duitschland's economische toestand ging met den dag meer achteruit. Waarom zouden we toen ter tijde onze oorlogs doeleinden hebben moeten meedeelen Wij heetten immers in staat te zijn, de uiteindelijke overwinning te behalen en onze overwinningsvoor waarden te dicteeren 1 Na deze woorden wenkte hij Ampor, en beiden sloegen het pad in naar het bosch, waarin Saida gevlucht was. Terwijl Ampor voorbij Abu ging, zag hij hem met een verachting aan, die dezen het bloed van toorn deed zieden, en hem het oog op zijn sabel deed slaan. Toen Abu zich alleen bevond, en de opwelling van toorn voor liefdesmart week, mat hij de diepte der Jordaan met zijne blikken, en de gedachte, om een spoedig einde aan de zaak te maken, rees in zijn geest op. Hij legde den teugel |Op den hals van den trouwen El Siloh, klopte hem op de borst, waaraan (naar ArabisGh gebruik) een amulet aan een eenvoudig bandje hing, en trad langzaan naar den oever der Jordaan. El-Siloh, als vermoedde hij het voor nemen zijns meesters, liet het hoofd treurig hangen; zijne donkerblauwe oogen namen een weemoedige uitdrukking aan zóó bleef hij staan, in afwachting dat zijn meester hem roepen mocht. Dicht bij den oever bleet Abu plotseling stilstaan. »De dood in de golven is eerloos,* sprak hij in zichzelvön, »want geen steen dekt het lijk, het is de speelbal van den stroom. Wat zeide mij Saida >Allah is grootHij kan ons helpen 1* Hij peinsde eene (wijl, en keerde lang zaam naar zijn paard terug, dat vroolijk den kop weder ophief, en met een zacht gehinnik hem in blijde sprongen te ge Maar onze berekening bleek te falen. Wij deelden den knockout-blow niet uit en wij moeten ons thans afvragen of wij in 1918 of 1919 of in een ander jaar waarin Duitschland strijdt op slechts één front, zullen bereiken hetgeen wij in 1917 niet hebben vermocht. Zoo ni^t, hoe lang het dan wel zal duren eer we dit doel bereiken en hoe de toestand der wereld zal zijn indien werkelijk het doel eenmaal is bereikt. En zoo de doeleinden, .welke we ons voor 1917 hebben gesteld, nog niet in 't gezicht zijn, beteekent dit dan, dat er niets kan worden bereikt? Ik meen van niet. Ik geloof dat het beteekent, dat wij alle verkeerde oorlogsdoeleinden opzy moeten schuiven en behooren door te dringen tot de kern der zaken. Wat is de overwinning, welke de wereld werkelijk noodig heeft? Het is de zegepraal op het militairisme en op het geheele ellendige evangelie van den oorlog. Ik geloof, dat deze over winning op handen is en zelfs binnen enkele weken zou kunnen worden be haald, als de volkeren zelf maar willen en de militaire tyrannie afschudden. Zóó spreekt een waschechte Engelsch- man en de censor laat door de „Daily News" deze gedachten van Gardiner komen onder de oogen van millioenen, die hun lijf-orgaan meelezen. En hoe zou het in wezenlijkheid zijn gesteld in de andere landen, om 't even of zij al dan niet rechtstreeks dan wel middellyk zuchten onder de lasten van dezen oorlog Kunnen en zullen de vol keren toelaten, dat deze alles verwoes tende strijd'nog 5 jaar wordt voortgezet moet danste. »Saida zoude mij moeten vefachten,* vervolgde Abu, iwanneer ik mij kleingeestig betoonde. Ik wil hare liefde waardig zyn dulden is de grootste strijdAllah is grootHij kan ons helpen Hij wierp zich iü het zadel, El-Siloh steigerde, volgens zijne gewoonte, en licht als een vogel ruischte het voorwaarts. Het stof der woestijn dwarrelde in kleine wolkjes achter de hoeven van het ros, hetwelk zijn meester, die zich geheel aan het trouwe dier had overgegeven, tegen den avond in de legerplaats terug voerde. In de tent van Jokkef heerschte een diepe stiltede gordijnen waren dicht geschoven, als verborgen zij een slapende en toch sliep de persoon niet, die op een geitenvel, met de voeten over elkander geslagen, daar nederzat Hare groote heldere oogen waren angstig op den ingang gericht zij scheen iemand te verwachten. Het gonzend gedruisch in de legerplaats drong tot in hare ooren doormaar het vreemde manueukoor, door het luide gehinnik *^ler paarden dikwijls afgebroken het gelach van voorbijgaande meisjes de tonen van het herdersfluitje, gepaard met het ge klingel vap den triangel en het dof ge rommel van de kleine Arabische trom niets maakte ëeuigen indruk op Saida, wier blik apgst en verwachting teekende. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1