Rechtszaken. Gemengd Nieuws. heer üe Muralt was vaa 21 Dec- Red) in aanmerking voor het ontvangen van een aanvullingswitbroodkaart, ontdaan van 400 gram aan bons; op al de bons van deze kaarten zal in plaats van brood ook bloem kannen worden ver kregen. De overige gerantsoeneerde goederen komen voor voeding van kinderen be neden het jaar in het algemeen niet aanmerking. In verband hiermede kan nog worden medegedeeld, dat hoewel thans geen rijst meer beschikbaar wordt gesteld, desniettegenstaande aan fabrikanten van kindermeel rijst in normale hoe veelheden wordt verstrekt, tot vervaar diging van kindermeel. Voorts vestigt de Minister er de aan dacht op dat bij ciroulaire d.d. 3 Aug. j.l. aan gemeentebesturen is medege deeld, dat aan kinderen beneden den leeftijd van 6 jaar die in hoofdzaak op melkvoeding zijn aangewezen, melk tot den prijs van 11 cent per liter kan worden verstrekt. Schoenen. Binnen enkele dagen, zoo verneemt de N. R. Crt. uit goede bron, kan het besluit tegemoet worden gezien, dat voor schoenen maximum-prijzen worden ge steld. Ook zal de productie beperkt moeten worden tot van de fabricage van Augustus 1912 en voor de hoogte van schacht en hak voorschriften wor den gegeven. Het vetrantsoen. In een uitvoerige mededeeling be handelt 't B, M. V. de vetvoorziening. Daarbij wordt medegedeeld, dat het rantsoen vet per hoofd per week, bij de inwerkingtreding van de vetdistribu- tie, zal worden vastgesteld op 350 gram. Uitwisseling krijgsgevangenen. Na een voorspoedige reis zijn Maan dagavond tus8chen 91/, en 6s/t uur de stoomschepen „Koningin Regentes", „Zeeland" en „Sindoro" met de Roode Kruislichten in top, aan de Lloydkade te Rotterdam aangekomen. Zondag ochtend waren zij uit Boston, in Enge land, vertrokken. Aan boord van de „Koningin Regen tes" bevinden zich 100 Duitsche onder officieren die hier te Rotterdam geïn terneerd worden. Een dezer onder officieren had tijdens zijn krijgsgevangen schap in Engeland zijn aanstelling als officier ontvangen. Voorts 76 invaliden en 10 mannen van den Duitschen ge neeskundigen dienst. De „Zeeland" bracht eveneens alleen uit krijgsgevangenschap ontslagen Duit sche militairen aan, onder wie 18 zwaar gewonden, 126, die op krukken loopen, 12 blinden, 22 verminkten, die een arm missen, en 5 Duitsche dokter». De „Sindoro" heeft aan boord 13 krankzinnigen, onder wie 12 militairen, 21 zwaar gewonde militairen, die naar Duit8chland vertrokken, en 131 burger gevangenen, die te Hattum geïnterneerd worden. In het geheel zijn er op deze reis 805 personen meegekomen, Huisslachttingen. De Minister van L., N. en H. heeft den burgemeesters medegedeeld, dat hem is gebleken, dat het aantal huis slachttingen in strijd met zijn bedoeling hand over hand toeneemt. De Minister verzoekt den burgemeesters in de gemeenten te publiceeren, dat het niet met zijn bedoeling strookt, indien thans nog door particulieren varkens voor eigen gebruik worden geslacht, en wanneer zulks toch geschiedt, bij de betrokkenen tot inbeslagneming van het vleesch over te gaan. AXEL, 8 Februari 1918. Van 30 Januari— 5 Februari zijn de navolgende besmettelijke ziekten in Zeeland ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad gekomen: één geval van roodvonk te Axel en twee gevallou van diphteritis te Breskens. Patrimonium (afd. Axel.) Op Zaterdag 2 Feb. om 5 uur werd in de Consistoriekamer stationstraat de jaarvergadering gehouden van voor noemde werkliedenvereniging welke matig bezocht was. Na opening, op de gebruikelijke wijze door den voorzitter, werden de notulen ongewijzigd vastgesteld. De verslagen van-den penningmeester en van den bibliothecaris werden wegens afwezigheid van den functionaris aan gehouden tot een volgende vergadering. De verslagen van den secretaris over den toestand der vereeniging en. van den penningmeester over den stand van het ziekenfonds. Samenwerking wcr den goedgekeurd. De stand van laatstgenoemde kas is zeer gnnstig. De aftredende bestuursleden hh. J. J. de Feijter. A. de Visser en J. Mangold werden met eene groote meerderheid herkozen. Allen namen deze herkiezing aan. De aftredende vooizitter de heer G. den Deurwaarder wenschte voor eene herkiezing niet meer in aanmerking te komen. Als zijn opvolger werd met groote meerderheid gekozen de heer A. de Visser, die deze benoeming aannam. Na behandeling der huishoudelijke zaken der vereengiing werd een be langrijk referaat gehouden door een lid van het Bondsbestuur over drangrede nen tot meer actie bij Patrimonium en bij allen die hare beginselen onder schrijven. Deze redenen werden ont leend aan den ernst def tijden, die wij doorleven. Tijden die ons't aanschou wen geven eene niet te vergelijken koken en loeien van de volkeren zee. En een rusteloos woeden der booze hartstochten om de grondslagen der tegenwoordige maatschappelijke ver houdingen te ontwrichten, te vernietigen en om te zetten in eenen socialistisch- revolutionnairen heilstaat. Patrimonium werd geroepen om daartegen te getuigen door woord en daad Tegen die revo lutie het Evangelie. Bij het einde der vergadering werd den scheidenden voorzitter door een be stuurslid een warm woord van dank ge bracht voor den arbeid door hem ais voorzitter aan Patrimonium vanaf hare oprichting tot op heden aan haar bewe zen. Hiermee wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. Zondag j.l. had te Middelburg de vergadering plaats van de Liberale Unie voor den kieskring Zeeland. De defini tieve ontwerp-candidatenlij8t werd thans opgemaakt. Da volgende 10 candidaten werden daarop gebracht Jhr. De Muralt, ingenieur te's-Graven- hageDs. Siemelink, predikant te Vlissingen Mr. E. E. van Raalte Kamer lid te 's GravenhngeJ. Elenbaas, burgem :ur van Kruiningen M. Bijle- veld, fabrikant te Rotterdam; A v. d. Weide, heemraad van Schouwen te Ellemeet; Ph. J. van Dixhoorn, landb. te Axel; Jhr. Van Vredenburch voorz. van de Zeeuwsche Landbouw-Maat schappij le Tholen; Ds. Pattist te Aarden burg J. Ament, adj.-secretaris van de L. U. te 's-Gravenhage. De vergadering besloot een combinatie goed te keureu van de kieskringen Zeeland met Brabant en Utrecht. In de drie kieskringen staat reeds de heer De Muralt no. 1. Het overleg moet dus plaats hebben over dè overige 9 nummers. Bij besluit van 25 Jan. 1918 hebben Gedep. Staten, gelet, op het tweede lid voor art. 51 der Kieswet voorschrijvend dat de kieskringen voor de verkiezing voor leden der Provinciale Staten door de Ged. Staten verdeeld instemdistricten in dier voege, dat een stemdistrict in den regel niet meer dan duizend kiezers bevat en in geen geval samen voeging van gemeenten of deelen van verschillende gemeenten plaats heeft, bepaald, dat voor de verkiezing vau leden der Prov. Staten elke gemeente der Provincie één »temdi»triot zal uit. maken, met uitzondering van de na volgende gemeenten, die worden ver deeld als hieronder kort aangegeven wordt. Axel. - le district: de wijken AN en Q,2e districtde wijken N, O en P. Clinge le district Clinge en Kapellebrug 2e districtNieuw Namen. Hontenisse le districtde wijken B en C, benevens Kruisdorp. Tasdijk en Schapenpolder 2e districlwijk A 3e districtwijk D (zonder Kruisdorp) wyk 1 zonder Tasdijk en Schapenpolder en voorts Kuiltaart, Hoefkensdijk en Koelewei. Neuzen. le districthet deel der kom, ingesloten door Dijkstraat, Nieuwe- diep, Vlooswijk straat, Axelsche-brug, Heerengracht, Blokken- en Schelde- kade2e distristhet overige deel der kom, gelegen binnen de Kanaalarmen, beuevens Vlooswijk en Nieuw Neuzen 3e districtde buurt Java en 't overige deel niet omschreven in 't volgende district4e districtSluiskil, Koegors-' polder en het gebied ten Westen van het Kanaal, uitgezonderd de onder 2 genoemde polders. Dinsdag werd te Zaamslag door den Notaris Dregmans van Axel, in het logement van den heer C. P. de Regt, ten verzoeke van de wed. M. van Driel, in het openbaar geveild een woonhuis, schuur en erf, groot 22 aren 70 centi aren of 153 roeden. Kooper werd de heer C. de Putter Jz. te Zaamslag voor 3100. De vorige week is te Middelburg eene vergadering gehouden der Chr. Historische kiesvereeniging aldaar en werden voor de groslijst der Kamer- kringvereeniging gekozen de heeren Mr. J. Ankerman te 's Gravenhage, P. J. Nahuijzen te Utrecht, Jac. Dekker te Boschkapelle en D. J. Dees te Ter Neuzen. De heer F. C. O. M. Hombach te Hulst heeft eervol ontslag gevraagd als ontvanger griffier van den Burgpolder, Ser Pauluspolder, Groot-Cambronpolder, van het waterschap Willem Hendriks en Kleinkieldrechtpolder, en van den Melopolder. De voorziening in de vacature zal op Maandag 1 Maart a.s. plaats hebben Een 20-tal hoofden van gezinnen van Belgisch Koewacht heeft bevel gekregen zoo spoedig mogelijk hun woning te verlaten. Allen moeten nog een 50 M. verder van de grens af wonen. Het is voor de betrokken personen treurig hun woning te moeten verlaten en niet te weten in welken staat zij die later terug zullen vinden. De toestand der huizen vlak langs de grens, welke een paar jaar geleden moesten ontruimd worden, geeft te denkenhet zijn bouwvallen geworden, want aan het minste onderhoud denken de Duitschers natuurlijk niet. Deze woningen worden voor alle doeleinden gebruiktnaar gelang zij er meer of minder voor geschikt zijn, zijn zij herschapen in een paardenstal, een smederij, een bergplaats voor stroo en hout, voor karren en wagens, een soldatenkeuken, enz. Ook de huizen die nu ontruimd worden, zullen de Duitschers wel tot hun voordeel en gemak weten te ge bruiken. Is het wonder dat de onge lukkige menschen hun woningen wee nend verlaten PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 3 Februari 1918. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9l/j ure Ds. D. Qverduin. Voorm 97a ure Nam. 2 ure Nam. 2 ure Nam. 57» ure Ds. D. Overduin. Ds. D. Overduin. (van Ter Neuzen;. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 5 Februari 1918. Veroordeeld wegens poging tot uit voer, vervoer of nederlage C. F. D., 36 j., te Axel, tot 10 of 10 dagen hecht. A. d. W., 35 j., te Koewacht, tot 1 of 1 dag hecht. A. M. A., 38 j te Overslag, tot/15 of 15 dagen hecht. R. S., 16 j., te Clinge, tot 15 of 1 maand tuchtschool. T. M. J., 20 j., te Heikant, tot 15 of 15 dagen hecht. R. v. B., 19 jte Heikant, tot 15 of 15 dagen hecht. F. S., 25 j., te Clinge, tot 1 of 1 dag hecht. C. M. D., 26 j., vrouw van L. W., te Sas van Gent, tot 20 of 20 dagen hecht. F. T., 19 j., te St. Jansteen, tot ƒ20 of 20 dagen hecht. E. M. v. L., 42 j., huisvr. van A. V., te Sas van Gent, tot ƒ5 of 5 dagen hecht. P. v. P., 18 j., te Zuiddorpe, tot 10 of 10 dagen hecht. A. V., 17 j., te Overslag, tot 10 of 10 dagen hecht. A. d. W., 40 j., te Koewacht, tot/l of 1 dag hecht. A. O. v. d. W., 40 j., te Hulst, tot 3 of 3 dagen hecht. Zitting van 8 Februari. C. C. V., 31 j., arbeider te Koewacht, is wegens poging tot uitvoer en omkoo- ping veroord. tot 14 dagen gevang. J. d. K., 38 j., vlasbewerker te St. Jansteen, is wegens verboden vervoer veroord. tot 1 maand gevang. Te Krabbendijke werd door de bur gemeester een varken, toebehoorende aan C. L. en geslacht nadat de eigenaar 1 bekend was met het verbod op huis slachting, in beslag genomen. Bij de granaatwerp-oefeningen Woensdag te Harskamp sprong een granaat, die driemaal had geweigerd, by de vierde poging, met het gevolg, dat de res. 2e. luitenant van het le. regiment infanterie Veltmeyer de rech terhand werd afgeslagen, een milicien- sergeant, Wentere, aan buik en rechter pols en sergeant De Groot aan den rechterarm werden gewond. Alle drie werden naar het hospitaal te Arnhem overgebracht. De politie te Waalwijk is op het spoor gekomen van een groote dieven bende. Reeds zijn er 6 militairen en 2 burgers gearresteerd, verdacht van dief stal van leder ter waarde van ongeveer 10.000, gepleegd ten nadeele van de firma O. D. te Baardwijk. Nog meer arrestaties worden tegemoet gezien. Bij een ouden bewoner van een hofje te Gouda, v. I., een man van ruim 80 jaar, die steeds zeer armelijk heeft geleefd en wiens woning bar was ver vuild heeft de politie by het afleggen van het lijk en na een onderzoek in de woning, een groot bedrag aan bankpa pier en effecten, een spaarbankboekje, veel specie enz. gevonden. De rijks daalders, guldens en kwartjes waren gesloten in linnen zakken, terwijl onder het gevondene zich ook bevond een papieren zak met gouden tientjes. Een en ander is door den kantonrechter in beslag genomen. Het geld zal vermoe delijk aan den Staat vervallen, daar, voor zoover bekend, de overledene, die buiten echt geboren werd, geen erfge name heeft. Diefstal van bonboekjes. Te Rotter dam zijn aangehouden twee beambten van het gem, distributiebedrijf', afdeeling broodvoorziening, een koopman, een waterstoker en zijn zoon en een winkel bediende, die kettinghandel dreven in

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 2