Landbouw. - gegeven tegen het voornemen, dat de herkeurden aan de militielichting 1919 zullen voorafgaan. Is die lichting be schikbaar, dan mag tot zulk een harden maatregel niet worden overgegaan. Tegen het denkbeeld de vroeger at- gekeurden, voor zoover die bij nadere keuring geschiict worden bevonden, alsnog in te lijven, werd in de eerste plaats aangevoerd, dat zoodanige in lijving door de belanghebbenden onge twijfeld als een groote hardheid zal worden gevoeld. Dezen meenden er vast op te mogen rekenen van dienst vrij te zijn en hebben hun leven en bun zaken daarnaar ingericht. Bovendien zal deze maatregel uit zijn aard slechts tijdelijk hulp kunnen bieden. De ge schikt bevonden afgekeurden van vroe gere jaren vormen natuurlyk slechts een beperkt contingent, dat zich niet ieder jaar vernieuwt. Is het eenmaal opgebruikt, dan zal de extra sterkte, voor geregelde aflossing der lichtingen en jaarklassen wederom ontbreken. Hoe stelt de Reg. zich voor, dan in de behoefte aan zulk extra-aanvulling te voorzien Verder werd er twijfel uitgesproken of bij strenge keuring het getal per sonen, waarom het te doen is, inderdaad wel groot zal blijken. De opmerkingen te dezer zake in de toelichting voor komende, geven aanleiding eenige vrees te koesteren, dat bij keuring niet zeer streng te werk zal worden gegaan. Tegen een algemeene verlaging der keuringseischen hadden velen ernstig bezwaar. Huns inziens zijn, o.a. op het punt vau brekingsafwijking der oogen en opdat van platvoeten de eischen voor geschiktheid thans veeleer te laag dan te hoog. Ligt het voorts in de bedoeling ook de eischen van algemeene lichaamlijke ontwikkeling te verlagen Dat is zeer ongewenscht. Daarentegen konden anderen met de verlaging der keuringseischen in het algemeen medegaah. Die eischen zijn huns inziens steeds te hoog geweest. Terugwerkend^ kracht mag echter aan de wijziging van het reglement niet worden verleenddat ware in strijd met de eischen der billijkheid. Einde lijk werd nog als bezwaar bij het voorstel der Reg. aangevoerd, dat hetgeruimen tyd zal duren, alvorens langs den voor gestelden weg, een toestand zal zijn bereikt dat het mogelijk mocht worden lichtingen naar huis te zenden. Het is niet waarschijnlijk, dat, wordt dit wets ontwerp al aangenomen, binnen één jaar uit de vroeger afgekeurde geoefende manschappen zullen zijn verkregen. Vau andere zijde verklaarde men het in het ontwerp neergelegde denkbeeld minder bezwaarlijk en verwerpelijk te achten, want indien hetgeen voor de Reg. het uitgangspunt is, voor geregelde aflossing een extra contingent moet worden gevonden, zal het niet gemak kelijk zijn een regeling te treffen die in meerdere mate het billijkheidsgevoel bevredigt. En al biedt de voorgestelde maatregel in abstracto slechts tijdelijk hulp, de oorlog zal toch niet in het oneindige duren. De Reg. vertrouwt, dat het aantal personen, dat thans goedgekeurd zal worden zoo groot is, dat men voor de aflossing der andere lichtingen en jaarklasseD, daaruit vrij langen tijd zal kunnen putten. Men zou daaromtrent echter gaarne nadere inlichtingen ont vangen. De nieuwe keuring zou niet plaats mogen vinden op een wijze, die aan wezenlijke ongeschiktheid voor den dienst geen recht zou doen wedervaren. Nu men zoozeer behoefte heeft aan manschappen, die aan hetleger kunnen worden toegevoegd gaat het niet aan, j personen vrij te stellen op grond van 1 het niet voldoen aau eischen welke niet in overeenstemming zijn met de eischen, s welke de dienst metter daad stelt. Van j teruwerkende kracht is hiergeen sprake, terwijl ook vau een verkregen recht I niet gesproken kan worden? Aange- j drongeu werd echter op spoedige be kendmaking van bet herziene keurings reglement. Vooral nu de eischen lager zijn is het -noodig, dat de keuring berust bij artsen, in wier kunde en ernst de belanghebbenden ten volle vertrouwen kunnen. Nog werd de opmerking gemaakt dat het een leemte in de Militiewet is, dat deze slechts definitieve afkeuring kende. In de tegenwoordige omstandigheden is het onbillijk dat een groot aantal per sonen niet dient ofschoon zij niet langer ongeschikt zijn. Maar men wenscht dat men niet verder zou gaan den tot het 25ste levensjaar, daar mannen van 25 jaar en ouder meerendeels hoofden van gezinnen zijn zoodat ontwrichting van het maatschappelijk leven niet erger wordt. Voor bezwaren uit dien hoofde blijkt de Reg. een open oog te hebben door het niet onroepen van de lichtingen 1908 en 1907, maar dat mag haar er niet toe verleiden over de bier geldende bezwaren gering te denken. Voor velen der jongere lichtingen is de mobilisatie een onherstelbare ramp geworden. Eenige leden meenden, daterpnder- Bcheid moest worden gemaakt tusschen hen, die vóór hun dienst en in hen, die in den diensttijd zijn afgekeurd, althans dat hun werkelijke diensttijd in mindering werd gebracht. Ook achtte men het onbillijk dat per sonen, die indertijd by de bereden wa pens dienden, nu bij de onbereden troe pen ingelijfd worden, en wenschte een waarborg, dat zij die eertijds een graad bezaten, ook nu in dien graad dienst zullen doen. Nog verwachte-men dat de Reg. in ruime mate rekening zal houden met studie en zakenbelangeu en wilde gaarne vau de Minister op dit punt een toezegging. Afdeeling „Axel" van de Zeeuwsche Landbouw-Maatsckapptf. Zaterdagmiddag werd op de bovenzaal van dhr. M. Koole alhier onder voorzitterschap van den heer Joh. de Feijter een druk bezochte vergadering gehouden van bovengenoemde vereeni- ging. In zijn opening deelde de voorz. mede dat men wegens uitstedigheid van dhr. Ph. J. van Dixhoorn en ziekte van den vice voorz. dhr. B. C. IJsebaert, hem genoodigd had de vergadering te leiden en sprak zijn genoegen uit over de groote opkomst. Hij schreef deze toe aan deu ernst der tijden. Spr. zeide dat- deze niet te miskennen is. Tal van moeilijkheden hoopen zich op. De behoeften worden steeds duurder én minder, zoowel voor mensch als dier. Vandaar dat samenwerking.door organi satie nu meer dan ooit noodig is om de lasten zoo dragelijk mogelijk te maken. Met een hartelijk welkom ver klaart hij de vergadering voor geopend. Nadat notulen waren gelezen werd mededeeling gedaan van een schrijven van dhr. Van Dixhoorn, die zijn spijt uitdrukte deze vergadering niet te kunnen bijwonen. Hij geeft de ver gadering twee voorstellen ter overwe ging le. Gezien het verbod voor vervoer van stroo, maatregelen te nemen om dit verbod ingetrokken te krijgen 2e. aan het Hoofdbestuur der Z. L. M. voor te stellen om te trachten vóór April opgave te krijgen, hoeveel hooi door ieder zal kunnen worden opge- vorderd. Naar aanleiding van dit laatste ont stond een langdurige bespreking over de hooivordering, waarin driestoomingen te onderscheiden waren le. bet voorstel van dhr. J. de Putter om den Kapitein te verzoeken het hooi tijdens den hooitijd te leveren; 2e. voorstel-De Koeijer om per H.A. te leveren en 3e. een voorstel van dhr. F. Dekker Pz. om den bestaan den toestand te handbavep en een commissie te benoemen, die zooveel mogelij.; met den Kapitein in overleg treedt. Aangenomen werd een en ander iu handen van het Bestuur te laten. Intusschen was ter vergadering ge komen de Regeeringscommissaris voor de levering van graan-en peulvruchten te Hontenisse, die aan de vergadering werd voorgesteld. De rekening over 1917 beliep aan ontvangsten 2238,46 en aan uitgaven 1849.68, zoodat er een goed slot was van 388,86 De begrootiDg werd vast gesteld op 2093.86 met een post onvoorzien van 358. Een voorstel van dhr.'Jan de Putter om den post ^paardenmarkten" te schrappen, vond geen steun. Alsnu was aan de beurt de'verkiezing van 3 bestuursleden wegens periodieke aftreding der hh. A. van Hoeve, B. C. IJsebaert en H. Bonte. Gedurehde de stemming werd aan de aanwezigen gelegenheid gegeven om den Regeeringscommissaris voornmd. vragen te stellen of hunne bezwaren mede te deeleu, waarvan een ruim ge bruik werd gemaakt. Het zou ons te ver voeren de klachten hier te ver melden. Over het algemeen gold het onregelmatigheden in dp betaling. Geld is een ding, dat ieder zooveel mogelijk in zijn bezit wenscht, dat bleek ook hier, doch de mannier waarop weet niet ieder juist toe te passen. De heer Jhr. Collot d'Escury diende ieder op aangename en bevattelyke wijze van antwoord, geheel tot vol doening van de vragers. Zijn vriend schappelijke toon boezemde vertrouwen in en menigmaal verzekerde hij dengene die werkelijk gegronde klachten had, zonder overdrijving ot abuis zijnerzijds dat de zaak zou worden onderzocht. Niettemin achtte Jhr. Collot zich vaak genoodzaakt er op te wijzen, dat men toch steeds zorge voor accurate invul ling van formulieren en de gegeven wenken precies opvolge. Hij erkende, dat veelal schatters, gemachtigden en ook sprekers personeel tot teleurstelling hebben aanleiding gegeven, maar zegde toe, dat waar het in zijn macht ligt fouten te herstellen en onregelmatig heden te verbeteren, hij daartoe het noodige zal aanwenden. De landbouwer vergete echter niet, dat ook spr. ambte naar is en moet uitvoeren de wetten des lands, 'tis niet alsof men met zijn graan naar de markt gaat en koopers te over vindt. Spr. moet zulks helaas zelf ook ondervinden. Hij heeft ge tracht ieders bezwaar te ondervangen en het bewijs te leveren, dat de moei lijkheden, welke ontstaan door slechte opvolging van formaliteiten door de iandbouwers, vele en groot zijn. Moch ten de aanwezigen hiervan overtuigd zijn en daardoor hunnerzijds ook zooveel mogelijk accuraat zijn in hun hande lingen, dan zal spr. zich deze vergadering niet beklagen. Tot slot zal Jhr. Collot herhalen, wat hij ook in een vergadering te Oostburg zeide eu als een raad kan gelden Zijn de landbouwers algemeen (niet maar enkelen) overtuigd van een gel dend bezwaar, dat zij zich dan wenden tot het Hoofdbestuur der Z. L. M. Gelden die bezwaren alleen de afd. Axel, wendt U dan tot het afd.-bestuur. Op die manier kan veel bereikt worden. Na een woord van hartelijken dank aan Jhr. Collot 'd Escury en aan de sprekers, voor de aangename wijze waarop van gedachten was gewisseld, deelde Je voorz. mede, dat de stemming den volgenden uitslag had. Uitgebracht 94 stemmen. A. van Hoeve 67, H. Bonte 69, B. C. IJsebaert 39 en J. de Putter 31, benevens eenige stemmen op verschillende heeren. Herkozen waren dns de hh. H. Bonte en A. van Hoeve; bij een tweede vrije stemming verkreeg dhr. De Putter 38 en dhr. IJsebaert 21 van de 76 geldige stemmen terwijl na herstemming dhr. De Putter gekozen Werd met 35 st. dhr. IJsebaert had nu'28 st. van de 71 8 waren van onwaarde. Bij de omvraag werd nog een en ander besproken omtrent paspoorten- (Is twe levering aan de Bieta en wat dies meer Ster Fs zij, alles in verband met Regeeringg. Joh. Sr maatregelen, waaraan zooals de voorz. jarissei zeide, nu eenmaal weinig is te verande'I De I ren, zoodat hij gevoegelijk de vergade-1 meeste ring kan sluiten, AXEL, 5 Februari 1918. Verleden Donderdag heeft H. M. de Koningin een bezoek gebracht aan Tilburg. Bij deze gelegenheid bezocht H. M. ook den cursus voor militairen in de St. Denisschool aan de Antoniusstraat, vergezeld van den opperbevelhebber Generaal Snijders en andere hooge autoriteiten. H. M. bezocht het eerst de klasse waar onze stadgenoot de sergeant A. A. A. Minjon op dat oogenblik onderwijs in het schrijven gaf. Nadat hij de klasse aan H. M. had gepresenteerd, deed de hooge bezoek ster hem eenige vragen, drukte Hare tevredenheid uit over het onderwijs, vond het heel mooi en nuttig dat hij zich voor dit werk had beschikbaar gesteld en dankte voor de gegeven inlichtingen, waarna H. M. de volgende klasse ging bezoeken. Wij vonden het niet onaardig van dit feit in ons blad melding te maken, te meer omdat hieruit weder blijkt, dat de tegenwoordige tijdsomstandigheden ook weer die goede zijde hebben, dat een mensch dingen ondervinden kan, waaraan hij anders nooit zou gedacht hebben. We kunnen ons ten minste best voorstellen, dat dit bezoek voor den heer Minjon wel verrassend zal zijn geweest en evenzeer, dat het hem een blijvende herinnering zal zyn aan zijn mobilisatie-leven. Zoo grijpt dan onze Vorstin bijna maandelijks nieuwe gelegenheden aan om met de meest verschillende rangen en standen van Haar Volk in aanraking te komen. Niet om zich bemind of populair te maken, waut dat is een Oranjetelg reeds van de geboorte af, maar, naar onze meening, omdat Ko ningin Wilhelmina met Haar Volk leeft en voor Haar Volk voelt. Het komt ons voor, dat juist iu deze tijden H. M. behoefte heeft om, zoo vaak als mogelijk is, onder Haar onder danen te verkeereu en haar aanhanke lijkheid aan het Volk van Nederland te toonen. Hoe velen toch bereikt Zij niet tijdens zoo'n bezoek? Voelden wij Axelaren er niet iets sympathieks in, toen H. M. zich over de Markt bewoog en daarbij even een blik bloeg op ons oude stad huis Is het ouderhart niet gestreeld, als het verneemt, dat- een zoon door H. M. met een complimentje wordt vereerd En zou eeu ouderwijzer, die thans gemobiliseerd is, later in zijn klas niet vertellen, dat onze Koningin wel is een Hooge Vrouwe, doch n i &t is een vorstelijk persoon, die uit de hoogte haar onderdanen gebiedend aan staart, maar integendeel is een Vorstin, die als rhensch menschen ontmoet en aanspreekt, zonder eenig gebaar van trotscb of grootheid, zoodat men zelfs vergeten zou, dat men de Koningin tegenover zich ziet staan als men het niet voelde, door een zenuwachtige aandoening. Steunt Elkander. Vrijdagavond werd alhier op de bovenzaal van den heer Koole onder voorzitterschap van den heer J. M. Oggel de 21e. jaarvergadering gehouden der vereeniging Steunt Elkander. De vergadering was maar matig bezocht, misschien wel omdat de leden door middel van ons blad tocb wel zullen te weten komen wat er behandeld is. De verkiezing van aftredende be stuursleden had den volgenden uitslag. Herkozen werden de navolgende heeren J- M. Oggel als voorzitter, M. Wolfert

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 2