No. 80 Woensdag 6 Februari 1018. 53e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. De Arabier en zijn paard. t4flÉÉÉ? Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdae- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. De Ned. Bank en de Ned. belangen in Rusland. De Ned. Bank wenscht het initiatief te nemen tot het verkrijgen van een zoo volledig mogelijk overzicht over den aard en den omvang der Nederl. belan gen bij en in Rusland. Wat de Rus sische staats- en spoorwegfondsen,andere Russische effecten en Russische coupons, in Nederlandsch bezit betreft, heeft de Ver. voor den Effectenhandel te Am sterdam, reeds aan de Fondsencom missie uit haar midden, in samenwer king met afgevaardigden van de ver- eeniging van Effectenhandelaren te Rotterdam en van den provincialen Bond voor den Effectenhandel, te Den Haag en de heeren C. E. ter Meulen (firma Hope Co.) Paul May (firma Lippmann, Rosenhal Co.), de opdracht [gegeven zich bepaaldelijk te belasten met de waarneming van de belangen van houders van dergelijke waarden. Deze houders hebben zich dus te zijner tijd it© wenden tot de genoemde com missie, waarvan voorzitter is de heer W. G. Wendelaar en secretaris mr. J A. van Sonsbeeck, kantoor houdende in het gebouw van de Vereeniging voor den Effectenhandel, Amsterdam. Wat de geldsaldi bij Banken in Rus land, ten name en voor rekening van Nederlandsche belanghebbenden ge boekt en wisselverbintenissen met Rus sische banken of particulieren, door Nederlanders afgesloten, aangaat, noo- I. Neen, geen enkel wolkje was zichtbaar aan de boven de woestijn van Jericho gespannen azuurgewelf. Deze woestijn, door de Jordaan besproeid, is een onmete lijke zandvlakte met terrassen, die een natuurlijken trap vormen, welks regel matige treden tot in den stroom neder dalen. Het oog ontwaart niets dan een voortloopende vlakte maar als men een uur ver van Jericho gereden is, bevindt men zich eensklaps aan den rand van een der bovengemelde terrassen dan daalt men in eem steilen afgrond, terwijl men een uur verder het tweede terras ontmoet, en zoo voort. Het is een witte vaste zandgrond, met eene dichte zoutkorst overdekt, welke ongetwijfeld door de dampen van het doode-meer gevormd wordt. Men vindt er geen steen, geen aarde, dan in de nabijheid van den stroom. Deze woestijn wordt door Arabieren bereisd, die alleen van roof en moord leven want alle karavanen, die van Jerusalem naar Damascus of van Mesopo tanië naar Egypte trekken, moeten nood wendig haren weg door deze zandvlakten van Jerieho nemeu. Aan den oever der Jordaan, onder de helling van het laatste digt de Ned. Bank de belanghebbenden uit, haar daaromtrent zoo volledig mo gelijk opgaven te verstrekken. Deze opgaven worden door de Ned. Bank, bij voorkeur door middel van in Nederland gevestigde banken of bankiers in ont vangst genomen. Desgewenscht kun nen zij ook rechtstreeks aan de Ned. Bank, Amsterdam, worden gericht. De Bank zal van deze opgaven onder vol strekte discretie kennis nemen. Wat eindelijk belangen betreft, die niet onder de bovengenoemde rubrieken te rangschikken zijn, ook daarvan kan aan de Bank opgave worden gedaan. Het is de bedoeling der Bank, dat de uitslag van het in te stellen onderzoek naar de gezamenlijke belangen van Ne derlanders bij Rusland, zoo volledig mogelijk zijn. De besprekingen, welke onlangs te dezer zaken hebben plaats gehad, heb ben doen zien, dat op de gewenschte samenwerking tusschen de onderschei dene belangen, mag worden gerekend. Naar de Tel. verneemt, heeft de heer Van Idsinga, lid der Tweede Kamer zich met de volgende vragen tot den min. van Buitenl. Zaken "gewend le. Zijn onder de nietig verklaarde leeningen ook begrepen die, welke door de Russische Regeering zijn gegaran deerd (voor spoorwegen b.v.) 2e. Welke maatregelen stelt de Ned- Regeering*zich vóór te nemen, ten einde de belangen te beschermen en te be vorderen van Ned. houders van obli- gatiën in zulke leeningen, en daardoor ook het belang van de Nederlandsche schatkist 3e. Meent de Regeering, dat er termen zijn, om beslag te leggen op de eigen dommen toebehoorende aan den voor- maligen Russischen Staat, die zich in Nederland bevinden, ten einde daarmede voorloopig de houders van vermelde obligatiën eenigermate schadeloos te stellen en is de Regeering hiertoe bereid? 4e. Is de Regeering in staat mede te deelea hoe groot de waarde is van de eigendommen in vraag no. 3 bedoeld Zoo ja, dan verzoekt ondergeteekende den Minister die mededeeling te ver strekken. Herkeuring van Afgekeurden. Verschenen is het voorloopig verslag van de behandeling van het wetsontwerp tot herkeuring van afgekeurden voor den landstorm van de vroeger voor de militie afgekeurde jongelieden, in de afdeelingen der Tweede Kamer. Het wetsontwerp, dat ten doel heeft de uitbreiding van den landstorm, heeft blijkens dat verslag tot breedvoerige besprekingen aanleiding gegeven. Vrijwel algemeen gaf men zijne vol doening te kennen over de maatregelen der Regeering, om aflossing der onder de wapens staanden zooveel mogelijk te bevorderen. Sommige leden verklaarden echter voor de bevordering van maatregelen van zoodanige strekking, behoefte te hebben aan nadere inlichtingen, hoe het thans met de aflossing staat. Het wetsontwerp strekt er toe, de wegzending met klein verlof ook voor terras, vindt meD eene frissche schaduw rijke oase, een kleine met bloemen en weide versierde landstreek. Perzische palmboomen met lichte bladeren, die, gelijk de eiken, hunne stevige takken ongehinderd uitbreiden, en waarvan de bast, glad en wit, in de stralen der oosterzon blinkt, - geheele bosschen van wilgen, dicht begroeid met lianen, die zich om den voet der stammeD slingeren en als het ware een ondoordringbaar net vormen, bieden den reiziger een ver kwikkende schaduw aaD. In het midden van dat geurenrijke Eden, op een opene plek van het woud stonden lichte tenten, op houten pinnen gespannen. Eenige Arabieren hadden daar hunne legerplaats opgeslagen. Er heerschte op dat oogenblik een levendig gewoel in die woestijn, waar zoo zelden een menschelijke stem gehoord werd. De mannen, op wier scherp geteekend en gebruind gelaat de blos der gezondheid zich vertoonde, en uit wier levendige oogen moed en vermetelheid straalden zaten, met de lange pijpen inden mond op geitenveiien aandac'itig te luisteren naar den varhaler, die Antar's helden gedicht voordroeg. Bij dat tooueel ver toonde zidi de vatbaarheid dier wilde gemoederen voor zachtere aandoeningen op een onmiskenbare wijze. De diepe stilte, het eerbiedige zwijgen, hetwelk bij het luisteren naar de verzen van den lievelingsdichter heerschte, werd plotse ling vervangen door een zacht gemompel, taan mogelyk te maken zonder dat het effectief worde verzwakt en beteekent tevens, dat voort wordt gegaan met de gestadige uitbreiding van het leger in zijn geheel, d.i. van het totaal geoefende manschappen. Oppervlakkig beschouwd schijnt dit laatste zeer bezwaarlijk, maar zal uitbreiding van het aantal manschappen wezenlijk voordeel voor de defensie beteekenen, dan moet daar mede gepaard gaan een evenredige uitbreiding van geoefend en geschoold kader en van alle hulpmiddelen en materiaal, in de eerste plaats geschut, waarover een modern leger de beschik king moet hebben. Door velen wordt betwijfeld of ten onzen een en ander wel in die mate plaats vindt, dat de uitbreiding van de getalsterkte van het leger inderdaad doelmatig kan worden geacht. Voorts beteekent elke leger- uitbreiding in de tegenwoordige om- idigheden verergering van de be zwaren, welke uit de beslaglegging op zoovele mannen voor de defensie voort vloeien en voorts verzwaren van de financieele lasten van den staat. Terwijl van sommige zijden werd verklaard, dat men het gevaar voor een vijandelijken overval veel minder groot achtte dan eenige maanden geleden, meenden anderen dat men de beoor deeling dèArvan aan de Regeering moet overlaten hoewel men meende, dat door hergroepeering onze strijdkrachten het effectief waarschijnlijk belangrijk zou kunen worden verminderd. Intusschen werd van verschillende kanten overwegend bezwaar te kennen toen eenige plaatsen van het dichtstuk de snaren hunner harten sterker en inniger aansloegendaarop vonden zij hunne handen boven het hoofd samen, en riepen, hetzelve buigende, uitAllah 1 Allah I Allah en de verhaler ging na een kleine pauze voort. H. Uitgelaten dartelden de meisjes in het hooge gras eetfige baadden zich in de lichtblauwe wateren der Jordaan, terwijl haar uitbundig geschater in den omtrek weêrgalmde. Moedige knapen zwommen op den rug der paarden tot in het midden van den snelvlietenden stroom, en stelden daardoor zich zeiven en de dieren alle oogenblikken in levensgevaar, want de stroom is diep en breed. Aan den oever, in de schaduw van twee witte populieren, aan welker voet de Jordaan kabbelde, stond een meisje, slank als een cederen des Libanons. luchtig gekleedhet scherp geteekende oostersche gelaat was voorover gebogen want de vurige, lichtblauwe oogen staar den op het groene tapijt, waarop droppelen uit de bruisende Jordaan gespat in het zonlicht heerlijk blonken, Langs den blooten, gebruinden hals golfden de ivoorzwarte hareo in natuurlijke lokken ceder de rechterhand rustte op de borst, en bedekte de plaats waar het maagdelijke hart klopte, terwijl de linker in de hand lag van een jongeling, die het lieve wezen aan zijn zijde met zijn vurige blikken scheen te verslinden. Zijn uiter lijk toonde geheel het beeld van een echten zoon der natuur; zijn hooge, krachtige gestalte was in alle deeleh regelmatig gevormd een bruine knevel overschaduwde de bovenlipzijn profiel, eenigzins vooruitstekend, het karahteri- stieke van den Arabier, venied den echten bewoner der woestijn. Zijn tint was veel bruiner dan die van het meisje maar die donkere tint werd aanmerkelijk getemperd door den moed en de goed hartigheid, welke op zijn trekken getee kend waren. Om de groep nog schilder achtiger te maken, stak een jonge sneeuwwitte hengst den schoon gevorm- den kop over de schouders van den jongeling en van het meisje, en scheen de vertrouwde van hunne liefde te zijn. Het oog van net Arabische paard is een volmaakte taal. Met dat schoone oog, welks vurigef appel uit het groote met bloed gemarmerde wit te voorschijn schiet, zeggen en begrijpen zij alles. »En gij antwoordt mij niet, Saida?" vroeg de Arabier op weemoedigen toon. »Achgij zijt als de avondster zij blinkt en fonkelt tot in des menschen ziel, maar haar glans wekt een smachtend verlangen, hetwelk het hart aantrekt eu onbevredigd laat, want de schitterende ster is "te hoog, te verheven voor den bewoner dezer aarde. (Wordt veroogd.)

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1