No. 85. Zaterdag 2 Februari 1918. 33e «faarg. Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaan deren. voor J. C. VINK - Axel. Het smokkelen. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrQdagmiddag TWAALF ure. Allerwege wordt nog geklaagd over deD smokkelhandel aan de^eeuwsch- Vlaamsche grenzen. Zy die zich er het minst mee inlaten, zyn natuurlijk de dupe. Allerlei formaliteiten bemoei lijken het den rustigen grensbewoner, die niets kan halen of koopen, of hij moet voorzien zijn van bons, inslag biljetten, paspoorten enz. Voor iemand, die niet in den smokkel handel betrokken is, lijkt het dan ook haast onbegrijpelijk, dat het nog mogelijk is zooveel goederen over den draad te krijgen, gezien naast al de bepalingen nog de zeer vele burger- en soldaat kommiezen, die langs de wegen sur veilleeren. En toch leest men nog dagelijks van aanhoudingen van zeep, kaarsen, petroleum, chocolade, sajet, enz. enz. Natuurlijk brengt het een aardig winstje op en dit doet dagelijks de beoefenaars van het gevaarlijk bedrijf toenemen. Het schijnt werkelijk, dat er nog niet streng genoeg gestraft wordt. Iemand, die dicht aan de grenzen woont schrijft aan de Midd. Crt., dat nauwelijks de vrachtrijders de goederen bjj de winkeliers hebben afgeleverd, of de menschen zijn uitverkocht. Meestal is dit slechts voorwendsel en bewaart men de artikelen voor hen, die het meest bieden, de smokkelaars, waardoor de burgers verstoken blijven van de soms meest noodige waren. Nu we het dan toch over de smok kelaars hebben, nemen we over het volgende schetsje, dat een correspondent in de Tel. schreef Vermakelijk is het soms, om in de tram Sluis—Breskens te rijden. Onder weg komen zekere passagiers op. Dames en heeren, maar die zich in hun rijke tooi wel wat vreemd gevoelen. De dames dragen hoeden, met groote, zwie rige pluimen, mantels van bont en de grove, dikke vingers wringen zich moeilijk in kleurige glacé-handschoenen. De heeren hebben bijzondere voorliefde voor schreeuwerige imperméables en zwaar-gouden ringen en kettingen. En als ze een kaartje nemen, bebben ze iltijd moeite klein geld te vinden en moeten ze eerst briefjes van vijf en twintig, veertig, zestig of zelfs honderd gulden voor den dag halen, zoodat ieder ie bankjes goed ziet. Smokkelarij, fluistert men dan in ie tram. Ja, 't zijn*"Smokkelaars van de grens, ie grot geld hebben verdiend en 't goed tollen laten ook. Jammer voor hen, dat er benzine-nood is, anders gingen ze niet als gewone menschen in de iram zitten, maar lieten ze zich naar Breskens tuften. 't Smokkelen is nog verre van uit. Waar zijn de dagen, toen er zoo'n pot sierlijke, heilige verontwaardiging tegen .De Telegraaf' was, om haar anti- tookkelcampagne Nu verwondert zich zietnand meer over de allerstrengste ttuatregeleu, over allerlei lastige bepa len, maar men betreurt wei de tal- vaten petroleum en de groote hoeveelheden andere artikelen, die toen dagelyks over de grens gingen. Waren ze er nu nog maar Doch 't smokkelen blijft verleidelijk, vooral nu er zulke groote winsten te maken zijn. Marken verdient men op een klosje garen en zoo dacht er ook de boer over, die verleden week met een paar honderd klosjes onder zijn kleeding gesnapt werd. Een mark winst op een stukje choco lade, drie honderd mark op een kilogram morphine. En dan sajet, zeep, peper, kaarsen. Onder Aardenburg en Ede moet men dagelijks kinderen smokkel waar afnemen. Vrouwen werden te Sluis aangehouden met zeep in hun kleedij. We kunnen niet alle kleine feiten vermelden. De kommiezen treden streng op en de autoriteiten volgen dat voorbeeid, zoodat gevangenisstraf en uitzetting veel voorkomt. Dit is ten opzichte van 't land van Cadzand. Een zelfde staaltje is ook wel te leveren uit Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Niet dat men ze hier zoo druk in de tram aantreft, o, neen. Maar de smokkelaarswinsten uiten zich hier meer op de marktdagen. Wanneer men de markten te Axel, Hulst, Neuzen en Sas van Gent bezoekt, kan men duidelijk het verschil waarnemen tus- schen de beide categorieën der markt bezoekers, nl. de ernstige, rustige zakenmannen en de woelige gejaagde naturen, die meestal schreeuwerig en druktemakend optreden. Het algemeen kenmerk zou men ge neigd zijn aldus op te geven: meteen nieuwe fïetsjekker op fonkelnieuw rij wiel met dito bruin- of zwart-lederen dito beenkappen rydend in de richting der grenzen en aldaar in een café spelend om grof geld 's nachts op kousen en in ander costuum, loerend om hun slag te slaan DE OORLOG. Het Britsche legerbericht van het Westerfront luidtDe vijand overviel gisteravond een onzer posten ten N.O. van Lacgemarck. Er worden 3 man vermist. Vijandelijke verkenningsafdeelingen zyn vannacht door ons geweervuur uit- eengedreven. Het vijandelijk geschut was vannacht bedrijvig op verschillende punten ten Z.O. van Kamerijk, ten N. van Lens en bij Passchendaele. Een Havas-correspondent schrijftDe troepen, die zijn samengetrokken tus- schen Straatsburg en Metz kunnen langs 4 groote spoor- en talrijke automobiel wegen plotseling worden geworpen op het Lotharingsche front, dat de geduchte vesting Metz tot basis heeft. De bloedige nederlaag van den kroonprins by de toegangen van Crand Couronné van Nancy in 1914 kan hem een prikkel zijn om revanche te nemen welke hij bij zich even schitterend zou voorstellen als zijn echec ontzettend is geweest. Als de vijand ons deukt te verrassen zal hy ons niet onvoorbereid vinden. De bevelvoerende generaal van het leger, dat Nancy verdedigt, heeft met zorg alle gebeurtelykheden overwogen en de meest passende maatregelen genomen. Berlijn spreekt ten stelligste tegen het bericht volgens hetwelk de lichtingen 1919 en 1920 naar het Westerfront zouden zijn gezonden. Baker, de Amerikaansche min. van Oorlog, zegt in zijn weekoverzicht: Daar het oogenblik nadert, waarop de vyand een beslissenden slag in het Westen probeert toe te brengen, moet er de nadruk op woiden gelegd, dat hij zelf ontevreden is met de zuiver militaire operaties op groote schaal. In de afgeloopen 14 dagen zijn de vijandelijke duikbooten naar hun havens teruggeroepen om te worden opgekale faterd en het machtigste duikboot-offen sief, dat tot nu toe ondernomen is, zal tegen de verbindingslijnen metErankryk loskomen met het doel, den gestadigen toevloed van manschappen en munitie voor onze legers alsmede van voedsel voorraden voor de geallieerden te onder breken. De Vredesonderhandelingen. De gevolmachtigden van den Vierbond zijn vertrokken naar Brest Litofsk en ook Trotzky heeft zich daarheen begeven. Mocht de heer Trotzky weer propa ganda gaan maken voor zijn theorieën, andermaal trachten de onderhandelin gen tot het bijna oneindige te rekken dan kan hij er bijna zeker van wezen, dat de vertegenwoordigers van den Vierbond, nadat zij zoo veel hebben toegegeven en zoo veel geduld hebben getoond, hem eens op den man af zullen vragen welken koers hij denkt te be zeilen en hem eens zoo duidelijk mogelijk aan het verstand zullen brengen, dat er nu woorden genoeg zijn gewisseld en het hoog tyd wordt om te komen tot daden. Hoofddoel van de Centralen is, thans af te werken met de Ukraine, welke vooral met de Donau monarchie een welgemeenden vrede wil sluiten en daartoe reeds een heel eind op weg was toen deze nieuwe Slaat in wording werd vertegenwoordigd door zijn Rada. De mannen van het Smolny-instituuthebben echter naast dien Rada welke te Kief zetelt gesteld een neven regee ring van soviets welke te Charkof resideert. Zullen de Centralen deze bij-regeering erkennen, dan wel zullen zij beleefd, doch beslist weigeren thans weer van voren aan te gaan parlementeeren De berichten zijn zoo onbetrouwbaar dat althans hier te lande niet valt te beoordeeleu of de Ukrainische Rada als overwinnaar zal te voorschijn treden uit den binnenlandschen strijd. Behoudt de Rada de bovenhand dan sluit de Ukraine een afzonderlijken vrede met de Centralen. Maar dan is ook de toekomst van Noord Rusland hoogst ernstig. Thans reeds heerscht te Peterspurg honger-typhus en als de streek der Zwarte aarde geen levens middelen meer aanvoert aan het deel van Rusland, dat dan vry wel zijn vyand wordt, tenzij geheel het voormalig tsarenrijk het goede voorbeeld volgt, erkend dat het zich niet meer kan verweeren en dus óók vrede sluit dan wordt er onherroepelijk geboren een toestand, waarbij de meest toomeiooze anarchie nog maar kinderspel is en waarvan een der allereerste gevolgen zal zyn het aftreden van Trotzky en de zijnen. De Geallieerden weten dit, getuige hetgeen de Daily News" schrijft en zullen al het mogelijke doen om te voorkomen, dat de onderhandelingen dezen loop nemen. De allernaaste dagen zullen dus van zeer groot gewicht zy n vo or den wereld strijd. Luchtaanvallen, Maandag werd een aanval op Zee- brugge door zeven vliegtuigen gedaan. Deze vlogen ook langs Heist tot Knocke. Er werden minstens vierhonderd schoten door 't afweergeschut gelost, maar na het werpen van bommen bleven de aviateurs nog wel een twintig minuten boven de kust. Deze toestellen behoorden tot een eskader waarvan ook een deel de haven eD de depóts te Brugge bestookte. De jongste berichten uit Londen melden, dat twee afdeelingen vijandelijke vliegers de kust van Essex overstaken, en een afdeeling de kust van Kent, om streeks 8 uur 's avonds. Blijkbaar namen er ongeveer 15 machi nes aan deze aanvallen deel. Bij de luchtaanvallen werden 14 man nen, 17 vrouwen en 16 kinderen gedood en 93 mannen, 59 vrouwen en 17 kinde ren gewond. Behalve één doode en 17 gewonden vielen alle slachtoffers te Londen. De aangerichte schade is niet ernstig. Des Keizer's verjaardag. De keizer en de keizerin woonden Maandagmorgen de godsdienstoefening in de Domkerk bij. Hofprediker Dryander pieekte. Tegen 12 uur nam de keizer de gelukwenschen van den rijkskanselier in ontvangst. Later hoorde de keizer de voordiacht van den gen. staf aan. Op de gelukwenschen met zijn verjaardag vau den president van deD Rijksdag dr. Kaempf, antwoordde de keizer „ontvang mijn warmsten dank voor de trouwe wenschen waarmede ge me uit naam van den rijksdag wederom vreugde hebt bereid Ik begin het ern stige veel beslissende jaar in fiere dank baarheid voor de ontzaglijke successen, die onze onvermoeibare strijders en gene rale leiders hebben behaald. Ik weet in welke mate de trouwe arbeid van het ■olk thuis tot deze successen heeft mee gewerkt en hoeveel nood en zorg daarmee overwonnen moest worden. Onvergankelijke bladen van roem zijn dit laatste jaar aan de Duitsche geschiede nis toegevoegd, waartoe naast de groote veldheeren ook de eenvoudige arbeider en de eenzame weduwe hebben bijge dragen. Mijn innige en dagelijks her haalde wensch is, dat mijn geliefd Duitsch volk zonder overmoed doch in het sterke bewustzijn van zijn macht en recht in wijze, zelftucht en vastberadenheid zijn

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1