No. 83. Zaterdag 26 1918 33e Jaars. voor L\ e u w s- Advertentieblad J. C. VINK - Axel. Zeeuwsch-Vlaander en. Gemeenteraad van Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENT-S PRUS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF nre. Zitting van 22 Januari 1918. Voorz. de heer L. J. den Hollander burgemeester, secretaris de heer J. A. m Vessem. Aanwezig alle leden. De Voorz. opent deze eerste vergade ring van dit jaar met een gelukwensch voor de aanwezigen. Hij hoopt dat den heeren kracht en lust moge gegeven forden om hun taak in het belang van ju gemeente te vervullen. Wees hy er het vorige jaar op, dat men met moeilijkheden te kampen zou hebben, Ihans staan hem de tijden nog veel moeilijker voor. De moeilijkheden met leveusmiddelenvoorziening, een belang rijk te kort in de fiaancieën zoowel die der kas van de gemeente als van de gasfabriek, dat alles veroor- laakt omstandigheden, die wij nog niet [hebben meegemaakt en doet onze zorgen toenemen. Hij beroept zich daarom op welwillende medewerking van den gemeenteraad en hooptdoor eendrachtige samenwerking de moeilijkheden te boven te komen. Hierna worden de notulen der ver gadering van 20 Nov. als goedgekeurd beschouwd, terwijl die van 24 Nov. nog in bewerking zij n. Volgt de agenda. 1. Mededeeling ingekomen stukken. a. Schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, dat de goedkeuring op de begrooting voor 1918 wordt verdaagd tot 1 April a.s. b. Idem dat tot het aangaan der geldleening van 15000 hun goedkeu ring wordt onthouden, omdat de rente voet van 5 pCt. hun te hoog voorkomt. De voorz. deelt mede, dat B. en W. thans geslaagd zijn om het geld, dat tooals bekend geleend moet worden voor de distributie-uitgaven, aan 4% pCt. op te nemen. Zy stellen daarom voor het vroeger desbetreffend besluit in te trekken en een nieuw voorstel in dien geest aan te nemen. Met algemeene stemmen wordt hier toe besloten. c. Schrijven van Gedep. Staten waarbij zij hun goedkeuring hechten aan de salarisregeling van het onder wijzend personeel aan de openbare lagere school te Axel. d. Idem betreffende wijziging grooting. e. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger, waaruit blijkt dat is ontvangen over 1916 en 1917 f 136.622.88s en uitgegeven f 127.616.40. Het saldo van f 9006,48s kwam over een met de vertoonde waarden. f. Dankbetuiging van mejuffrouw Kolfer-Moerdijk voor de verhooging van haar salaris, als verloskundige. g. Jaarverslag van de Commissie tot wering van Schoolverzuim. Hieruit blijkt, dat wegeus volstrekt leerverzuim werden ter verantwoording geroepen 2 personen en voor betrekkelijk verzuim 39. Van vervolging maakt het verslag geen melding. het salaris van den gemeente ontvanger wordt vastgesteld op f 700, evenals ook zijn pensioengrondslag. Alles voor kennisgeving aangenomen. II. Vaststellen pensioengrondslag ge meente ambtenaren. De Voorz. deelt mede, dat B. en W. voorstellen den pensioengrondslag van de ambtenaren P. van Vessem en J. Cornelissen resp. vast te stellen op f 750 en f 600. M. a. s. aangenomen. III. Wyziging begrootiug gasfabriek over 1917. B. en W. stellen voor de begrooting der gasfabriek over 1917 te wijzigen als volgt onder de inkomsten te verhoogen de volgende postenlichtgas aan particu lieren f1600, kookgas f 1600, krachtgas f 2500,67, muutgas f 1600, meterhuur f 70, coke3 en gruis aan particulieren f 200, koolteer f 300, fittings, verlichtings- en verwarmingsartikelen f 500, samen f 8370,67 onder de uitgaven te vermeerderen de volgende posten gaskolen f 6500, fittings en verwarmingsartikelen f 245, machiueriën f 400, gashouder t 550, tele foon f40, verbruiksartikelen f40, kan toorbehoeften eu drukwerk f 75, fittings 10,67, ad verteeren f20, verzekering tegen brandschade en ongevallen f 10, rente van opgenomen kasgeld f90, uit breiding als aanleg van hoofd en dienst- geleidingen, aankoopen van munt- en gewoue meters f 800, vrachten f 60, samen f 8830,67, eu te verminderen de volgende posten straatverlichting f 160, zuivering van controle toestellen f 10, retortansovens f90, muntmeters f200, samen f460, alzoo eene blijvende ver hooging der uitgaven met t 8370,67. Het voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen. IV. Verzoekschrift van de Christe lijke persvereeniging „Zeeuwsch Vlaan deren" te Ter Neuzen tot het plaatsen van berichten. Deze vereeniging vertegenwoordigd door de heeren J. J. de Jager en D. Sweepe aldaar, wijst er op, dat zij in Axel verscheidene abonné's telt en ook te Ter Neuzen mededeelingen plaatst betreffende distributie. De Voorz. deelt mede, dat B. en W. hebben gemeend niet te moeten afwijken van de gewoonte om van geen andere bladen gebruik te maken voor hare gewone publicatiën, aangezien men hier een plaatselijk blad heeft in de Axel sche Courant\yaarin de bekendmakingen worden geplaatst, voor zooveel men dit noodig acht. Dit is voldoende. V. Verzoekschrift van E. P. van Duren, gasfitter alhier, om verboogin van salaris. Adressant geeft te kennen, dat zijn salaris te laag is, in vergelijking met dat zijner collega's. De Voorz. stelt namens B. en W. voor dit verzoek te verwijzen, naar de te benoemen gascommissie. Thaas be staat er eigenlijk geen gascommissie. h. Besluit van Gedep. Staten dat omdat deze telken jare aftreedt en in de vorige zitting is vergeten die com missie te benoemen. Evenzoo wordt besloten ten aanzien van het volgende punt. VI. Verzoekschrift van het Bestuur van de Vereeniging van gasfabrikanten in Nederland om het salaris van den Directeur der gasfabriek te regelen naar de jaarproductie. VIL Verzoekschrift van de Kamer van Arbeid, om aan de arbeiders alhier op de een of andere wijze werk te verschaffen. In dit schrijven wordt den Raad ge wezen op een reeds gedeeltelyk be staande werkeloosheid, die dreigt van grooteren omvang te worden dat in deze streek 2000 menschen hun brood verdienen in vlasbouw en handel, terwijl adressante niet onder het oOg behoeft te brengen, hoe het daarmede gesteld is. De Kamer roept de hulp in van den Raad om werk te verschaffen, b.v. door middel van zoet-water-roterij voor den vlasbouw of slechten van wallen. De Voorz. zegt naar aanleiding van dit verzoek, dat B. en W. zich hebben afgevraagd, waarin die werkeloosheid zich openbaart. Spr. meent het der gemeente een geluk te rekenen, dat men kan constateeren, dat in dezen wintertijd juist iedereen werk heeft. Het moge voorkomen, dat soms mis schien een enkeling zonder werk is, doch na bekomen inlichtingen hier en daar, hoort men, dat van werkeloosheid geen sprake is. Spr. weet het niet, maar acht het mogelijk, dat de Kamer van Arbeid, toen zij bij het begin van December vergaderde, is uitgegaan van de ver wachting, dat werkeloosheid zou uit breken en daarom dit verzoek schreef, Dhr. Dieleman zegt, dat nog steeds verlof wordt gevraagd om militairen naar huis te krijgen, wat hij een bewijs vindt, dat nog krachten te kort schieten Dhr. P. Dekker bevestigt zijn meening door de mededeeling, dat jl. Zaterdaj op de markt alhier een groot werkgever tevergeefs naar werkkrachten zochten daarom die te Zaam3lag ging halen. Ook den heer Smies is niet bekend dat er menschen leeg loopen. De Voorz. acht dus geen termen aan wezig om op dit schrijven in te gaan, VIII. Benoemen leden gascommissie Leden der commissie waren de hh Oggel, Smies en Wolfert., Dhr. Oggel wenscht niet voor her benoeming in aanmerking te komen. De Voorz. zegt, dat waar dhr. Oggel opmerkt, die taak al jaren te hebben vervuld, hij juist kan aanblijven, omdat hij dan eenige routine gekregen heeft Na stemming werden de aftredende herkozen. De heer Oggel neemt zijne benoemin niet aan. De Voorz. zal geen theoretische bé- schouwing houden over de vraag of een raadslid wel het recht heeft voor zoo'n benqeming te bodankea en besluit tot verkiezing van een derde lid. Gekozen wordt de heer J. de Kraker, die evenals de hh. Smies en Wolfert de benoeming aanvaardt. De Voorz. hoopt, dat dhr. de Kraker met vrucht zijn functie zal mogen be- kleeden en dankt tevens dhr. Oggel, voor hetgeen hy in bet belang van de gasfabriek heeft gedaan. IX. Benoemen lid commissie tot wering van schoolverzuim. Herbenoemd wordt wegens period, aftreding dhr. P. Koole. Op de lijst van aanbeveling stond mede dhr. P. Bakker. X. Benoemen leden commissie van bijstand in zake distributieregeling. Deze commissie werd gevormd door de hh. F. Dekker, Smies en Wolfert. Ook deze heeren worden met bijna algem. stemmen herkozen. Op de vraag van den Voorz., of ook de heer Kruysse, die als wethouder de functie van voorzitter dier commissie bekleedt, dit ambt weder wenscht te aanvaarden, antwoordt deze bevestigend. De Voorz. vindt daarin aanleiding om dan de heeren en in 't bijzonder den heer Kruysse als leider, den wensch toe te voegen, dat zij weder met onver- moeiden ijver in de commissie werkzaam mogen zijn. Waar de distributie ten nauwste met het publiek in aanraking komt hoopt hij, dat dit zal kunnen waardeeren het geen in hun belang gedaan wordt. Maar al te vaak is het publiek geneigd tot klachten, terwijl de heeren, die met de leiding belast zijn, zich .eveneens de handen gebonden zien door allerlei maatregelen van hooger hand. Dhr. Kruysse zegt, dat hem geen klachten bekend zijn. Het publiek mort vaak tegen de bepalingen, doch niet tegen de commissie. Ea mocht er reden tot klagen zijn, dan wil hij van deze plaats zeggen, dat men die ofïiciëel bij de commissie kan indienen. Tot heden is dit niet gebeurd, dus acht hij, dat het publiek met het werk der com missie tevreden is. De Voorz. erkent, dat er ofïiciëel geen klachten zijn. maar betreurt daar- »m des te meer, dat het publiek altijd achteraf mort en nooit op den man afgaat, opdat men kan zoeken naar de reden en zoo noodig verbetering aan brengen. XI. Voorstel tot het vaststellen van stemdistricten. Dit punt wordt aangehouden in af wachting van nog nadere voorschriften in verband met de nieuwe kieswet. XII. Wijzigen politieverordening. De Voorz. deelt mede, dat art. 26 aanvangt met de woorden Het is ver boden aan den openbaren weg enz. Burg. en Weth. stellen voor, dit woordje „aan" te vervangen door „aan of op", daar de thans bestaande redactie aanleiding geeft tot moeilijkheden bij de rechterlijke macht. Spr. heldert dit met een voorbeeld op. Iemand werd vervolgd wegens schreeuwen op straat. De ambtenaar ter rechtbank vroig toen aan spr., die als getuige was gedagvaard of de verordening luidde „aan den openbaren weg". Toen voorz. dit be vestigde meende de rechtbank den

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1