Xo. 82. Woensdag 23 Januari 1018. 33e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrfldagmiddag TWAALF ure. Broodprijzen. De Minister van L., N. en H. heeft bepaald, dat met ingang van 20 Jan. 1918 de maximumprijs wordt vastge steld voor tarwewaterbrood (gebakken van Regeeringsbloem) opJ 0,35 per K.G. ot ƒ0,09 per 250 gram. Tarwewaterbrood (gebakken van re geeringsbloem onder rabbinaal toezicht) 0,37 per K,G. of 0,09 V'j per 250 gram. Koffie. De Minister van L., N., en EL. heeft bepaald, dat het met ingang van 1 Pebr. a.s. is verboden gemalen koffie af te leveren. Dit verbod is niet van toe ing op een aflevering van- koffie, welke gemalen is in tegenwoordigheid van den kooper dier koffie. De Minister vond aanleiding tot het uitvaardigen van bovengenoemde maat regel in het feit dat er, naar hem bericht wordt, gemalen koffie wordt afgeleverd welke in meeidere of mindere mate vermengd is met gemalen gebrande eikels. Het behoeft geen toelichting, voor zulk een mengsel de tegen woordige detailprijs van koffie te hoog is. De Minisier heeft het daarom wen- schelijk geacht het koopende publiek in de gelegenheid te stellen zelf toe te tien, dat het, een prijs voor koffie betalende, ook werkelijk koffie ontvangt. Van de door't schip Orion aangevoer de 25000 balen koffie zijn zooals gemeld, III. Een paar jaar later deed ik weder een reis naar Guadeloupe. Onderwijl ik met eeu gunstigen wind mijn koers vervolgde, lag ik van tusschen de ïotsen van Niéves een sloep te voorschijn komen, die ons il laveerende'naderde en weldra als een meeuw over het water vloog. Ik sloeg geen acht op dien kustvaarder, totdat ik bem regelrecht op ons zag aanhouden en wel zoodanig, dat ik moest veronder- itelleD, dat hij mij wilde praaien of wel den pas afsnijden. Door mijn verrekijker zag ik dat het een goed bezeilde en flink onderhouden •loep was. Een 20tal zwarten en mulatten icheneD uit nieuwsgierigheid op het dek te zamen geschoold, om mijn vaartuig beter in oogenschouw te kunnen nemen. Bij het onbeduidend voorkomen van het vaartuig en de bijzondere bemanning, meende ik echter reden tot ongerustheid ie hebben met het oog op zijn zonder- e manoeuvres. - Als, wat Diet waarschijnlijk is, zei ®ijn stuurman tot mij, de notendop kuren tegen ons wilde beginnen, dan zouden *ij al spoedig met haar aan den daDS bunnen geraken, al was het ook maar ■met handspaken. 9250 balen vrijgegeven. De vrijgegeven koffie weegt 1.550.000 K.G. en na 't bran den 440.000 K.G. Deze hoeveelheid is voldoende om gedurende iets meer dan één maand koffie te verstrekken, zoo 't rantsoen gebaseerd blijft op 1 ons per persoon per 14 dagen. Scheuren van grasland in Zeeland. Naar aanleiding van ingekomen mede- deelingen van pachters, die gaarne blij vend grasland zouden scheuren, maar daarvoor geen toestemming kunnen ver krijgen van den eigenaar of rentmeester, verzoekt de cultuur-commissie in Zee land haar omgaande daarover te willen berichten, in elk geval vóór 1 Pebr. a.s. Belanghebbenden gelieven nauwkeu rig op te geven: 1. naam van den pachter2. woonplaats 3. sectie letter en nummer van het perceel, dat men wenscht te scheuren4. grootte (ploe- gensveld) in H.A.5. het te verbouwen gewas 6. naam en woonplaats van den eigenaar (zoo Doodig tevens van den rentmeester). Voor degenen, die zich tot de cultuur commissie wenden, zullen krachtige pogingen in het werk gesteld worden, om gedaan te krijgen, dat vergunning tot scheuren wordt verkregen. Cement. De aflevering en het vervoer van cement uit eenig deel eener gemeente naar alle overige deelen des Rijks, hetzij in of buiten die gemeente gelegen, is door den Minister van L., N. en H. verboden. Dat is hetzelfde, zei ik tot mijn equipage, laadt in elk geval onze twee kanonnetjes en brengt het dozijn geweren dat wij hebben boven. De sloep dje vlugger zeilde dan onze zwaargeladen koopvaarder, Daderde ons zichtbaar. Zij heesch een Fransche vlag, die bijna zoo groot was als het grootste zeil dat zij voerde, doch door onze vijande lijke toebereidselen gewaarschuwd, scheen zij met meer omzichtigheid haar koers te vervolgen. Eindelijk was zij zoo dicht genaderd, dat wij elkander beroepen konden. Ik zag dat een neger den man, die de patroon van het schip scheen te zijn, een scheeps roeper ter hand stelde en terwijl hij zich met het bovealijf over boord boog riep hij Ho van het schip ho Hola! antwoordde ik mijn collega, zonder den schijn aan te ueoieD alsof ik veel gewicht hechtte aan hetgeen hij mij zou zeggen. Hoe is de oaam van uw vaartuig? Wat raakt u dat Waarschijnlijk niet zeer gesticht over dit antwoord, raadpleegde de kapitein met de manschappen, die op dat oogenblik om hem heen stonden. Na een oogen blik aarzelens riep hij mij toe: Wij willen den naam van uw schip weten. Welnu, gaat onder den achtersteven kijken, daar staat hij met groote letters te lezen. Als importeur ot handelaar kunnen alleen die firma's erkend worden, welke reeds vóór 1914 als zoodanig optraden. De paarden uitroer. In antwoord op de vragen van den heer Colijn heett de Minister van L., N. en H. bet volgende meegedeeld. 1. Het is juist, dat toestemming wordt verleend voor den uitvoer van 5000 voljarige paarden. 2. Het is den Minister bekend, dat goede gebruikspaarden in bovengenoem- den ieettijd in ons land reeds hoog in prijs zijn. Of dit moet worden toege schreven aan een tekort van gebruiks, paarden, wordt door hem betwijfeld. Door de Rijkscommissie van Toezicht op de paardenvereeniging is hem qiede- gedeeld, dat het aantal paarden boven 3 jaar, thans bedraagt 236.448, dit is ongeveer l pCt. minder dan in 1910. Het schijnt den Minister toe, dat uit voer van 5000 stuks, wat onzen paarden- stapel betreft, van weinig of geen beteekenis is, terwijl buitendien bij dien uitvoer maatregelen worden genomen om prijsopdrijving te voorkomen. 3. De mogelijkheid bestaat, dat door het scheuren van weiland de behoefte aan goede gebruikspaarden eer zal toe* dan afnemengezien het antwoord op vraag 2 behoeft daarom echter, naar de meening van ondergeteekende, de uitvoer van 5000 paarden, ook al ware deze niet reeds in beginsel toegezegd, niet te worden tegengegaan. De Minister heeft op 26 October j.l. machtiging verleend tot uitvoer van 17 Maar er is niemand aan boord die lezen kan. Vervolg dan uw weg en laat ons met rust. Op dat oogenblik kwam meester Bois- sauveur die gedurende dit korte gesprek over een der kraanbalken onder den wind had liggen loeren als een kat naar de muis, met den hoed in de hand naar my toe en zeide Vergeef mij kapitein, indien ik mij in een zaak meng die mij uatuurlijk niet aangaatmaar ik heb een twijfeling en zonder dat net noodig is u te zeggen Integendeel, het is zeer noodig dat te zeggen als het nuttig is. Nuttig is al naar dat men het neemtmaar als gij het niet wilt, wel te verstaan, daar gij meester aan boord zijt, dan zal het al niet nuttig zijn, dan iets anders. Spreek op en zeg wat ge eigenlijk bedoelt. Ik bedoel eigenlyk kapitein, dat deze soort van kapitein Waaghals die in zijn roeper brult, Toutes Nations is, niets meer en niets minder. Nauwelijks had meester Boissauveur mij deelgenoot gemaakt van hetgeen gij zijn twijfeling noemde, of de kapitein der kleine sloep begon weder door zyn roeper te brullen, terwijl zijn zwart en ruw volkje rondom hem allerlei grimassen maakte Kapitein, vergeving, ik herkende u duizend anderhalfjarige paarden, onder voorwaarde, dat deze spoedig zou ge schieden. Omtrent den voorgenomen uitvoer van 5000 1—12-jarige paarden naar Duitschland, verneemt de Tel. dat ver moedelijk reeds een aanvang gemaakt is met aankoop en export. Het geldt hier de uitvoering, voor zoover Nederland betreft, van een over eenkomst. De Duitsche Reg. zou van haar kant reeds hebben voldaan aan de verplichting die dit contract haar op legde het is niet te verwachten, dat de uitvoer nog zal worden opgeschort, ondanks den sterken aandrang daartoe op den Minister geoefend. Want zeer velen achten de paarden van 8—12 jaar den komenden zomer, in verband met den landbouw, vrijwel onmisbaar. Niet alleen dat de productie den terugslag zal ondervinden van dezen uitvoer, ook de paardenhandel komt in een moeilijk parket. Voor zoover den handel van Duitsche zijde niet in papier wordt betaald, zal het ontvangen bedrag ternauwernood toereikend zijn om de boeren te betalen. En daar deze zaak geheel buiten de N.U.M. om gaai, is het Duitsche papier, dat de handel tot een totaal van nagenoeg 50 pCt. zal ont vangen niet beleenb^ar bij de Ned. Bank. Er is nu een regeling getroffen, waardoor het niettemin mogelijk zal zijn, dit papier te disconteeren, maar daar het eerst nè, 1 Jan. 1920 in Duitsch land betaalbaar is, wordt een garantie geëischt, die de meeste handelaars niet kunnen betaleneen garantie n.l. van V, overwaarde. niet, omdat gij uw schip in een andere kleur geverfd hebt. Wat zijt gij het, schelmsche Toutes Nations En wat doet gij hier? Ja, ik beken het. Wat ik doe? Ik zoek op een eerlijke manier mijn brood te verdienen. Wilt ge mij toestaan eens aan boord te komen Ik wist niet wat ik in deze omstandig heden zou doen. Het voorzichtigste was misschien om te weigeren. Maar uit nieuwsgierigheid liet ikdesDaak begaan, die weldra mijn schip op zijde was en als een aap aan boord sprong, terwijl hij zijD zwarte equipage in de sloep liet, daar ik hem had toegeroepen, dat hij alleen aan boord mocht komen. KapiteiD, zei de snaak, ik vaar hier omdat er altijd in den omtrek van Guadeloupe iets voor mij te doen is en ik heb een talrijke equipage Doodiig, omdat mijn handel dat meebrengt. En welken handel drijft gij Een ruilhandel met de schepen die ik ontmoet. Wat geeft gij aan de schepen Zeer weinigmaar ik' neem van hen, wat mij aanstaat. Gij zijt dus een zeeschuimer schelm Neen, niet heelemaal, maar ik probeer zoo eerlijk mogelijk mijn brood te verdienen, door zoo weinig mogelijk te verliezen. Een rare manier om uw brood te verdienen. (Slot volgt.)

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1