iVJUlJk. \o. 81, Zaterdag 19 Januari 1918. 33e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaander en. J. C. VINK - Axel. Niet positief-Christelijk. )e vlas- en lijnzaadbeurs. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A BONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. AUVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. De leden der Gereformeerde Kerk zullen alweer en voorloopig nog meermalen tevergeefs ons blad op slaan, wanneer ze willen kijken, wie er in A of B preekt. We weten, dat officieel die verdeeling met meer bestaat, doch veelal wordt die onderscheiding in het gesprek nog gebezigd en dan bedoeld kerkgebouw Singelweg of Stationstraat. Door verschillende belanghebbenden dier kerk werd ons reeds naar de reden gevraagd, waarom wij toch voor de Gereformeerde Kerk geen predikbeurten meer plaatsen. Tot nu toe moesten we het antwoord daarop schuldig blijven. Alleen konden we melden, dat de oor zaak niet bij ons lag. Wel was ons bekend, dat de betrokken predikant om financieële redenen opgaaf weigerde, doch we kenden niet de houding van den Kerkeraad in deze. We besloten daarom in een schrijven aan dat college te verzoeken zich erover uit te spreken, of men al of niet voor opname was, en we deden dit met eenige hoop op succes, daar we over tuigd waren, dat verschillende kerke- raadsleden niet het minste bezwaar hadden tegen het verstrekken van deze opgave, doch integendeel onze meening hadden bevestigd, dat vermelding der predikbeurten tot veler gemak diende en was in het belang van het getrouw kerkbezoek. We hebben ons echter vergistHet resultaat was nihil. En om dubbel zinnigheid of verkeerde gevolgtrekking te voorkomee; laten we hierbij het antwoord woordelijk volgen „Als antwoord op uw schrijven van ,8 Januari 1.1. diene het volgende „Daar de Kerkeraad aan alle bladen, „die niet positief Christelijk zijn, geen „kerkelijke berichten verleent, kan hij „aan uw verzoek niet voldoen." van een Gereformeerde Kerkbode, die geregeld de kerkelijke berichten, als predikbeurten, beroepen, bevestiging, enz. zal opnemen. Als die dan maar positief -Christelijk is We zullen de taalkundige verwarring waartoe dit schrijven aanleiding zou kunnen geven en hetwelk is onder teekend door iemand die Ds. voor zijn naam schrijft, maar niet ontleden, om dat de bedoeling toch wel begrepen wordt en die is o.i. al treurig genoeg. Behalve dat het woordje „alle" niet op zijn plaats is, zit er zoo iets drijvends in dat positief-Christelijk. Het lust ons niet te gaan uitpluizen, wat daarmede bedoeld kan worden en we willen er ook geen twistgeschrijf over uitlokken. Alleen willen we hier neerschrijven de herinnering, die ons na het lezen van dit schrijven te binnen kwam. Het was de vermaning die we eens lazen van een ree ht schapen Chris ten, die in een vergadering van ouderlingen zeide Vraagt bij al wat Gij doetZou ook Jezus alzoo hebben gedaan Intusschen zijn we nu van opgave verstoken en weten belanghebbenden, wat de reden ervan is. In velband hiermede vernemen we nader, dat wachtende is de oprichting Een droeve morgen maakt een blijden dag. Dit is voorzeker een spreekwoord, dat gisteren in toepassing kwam bij de opening van de vlasbeurs. Men stond op met een hondenweer. Sneeuw en nog eens sneeuw, die smeltend neerviel en de wegen zoo drassig maakte, dat verkeer bijna onmogelijk was. En dat terwijl men de vlassers uit den omtrek wenschte samen te trefïen en men zelfs van over de plas en uit Holland men- schen verwachtte. Doch niet gewan hoopt. Eer het uur van opening was geslagen, waren reeds meer dan honderd beursmenschen samengekomen en had men de meegebrachte monsters bewerkt en onbewerkt vlas uitgestald en gesor teerd, zoodat de Voorzitter op het be paalde tijdstip geen verhindering had om de aanwezigen het welkom toe te roepen. Ter inleiding zette de heer F. Dekker Pz. in 't kort uiteen, hoe men zoo op eens het besluit had genomen om toe te tasten en de vlasbeurs, waarover reeds zoo lang was gedacht, te vestigen. Jl. Zaterdag werd het besluit genomen en Donderdag daarop reeds kon men beurs houden. Schertsend noemde men het „op Amerikaansche wijze". Intusschen, aldus ging spr. voort, raag men toch niet denken, dat het maar ijdel werk is met die beurs en dat die misschien weer even gauw verdwijnt. Cijfers uit officiëele gegevens toch wijzen op een recht van bestaan. Een in Augustus 1917 ingesteld onder zoek door de Rijks-Commissie voor de vlas industrie wijst er op, dat in onze omgeving een 20 a 30 vlasfabrieken zijn verrezen, terwijl buitendien 300 a 400 handmolens dagelijks bezig zijn met vlasbewerking. Er was in Zeeuwsch-Vlaanderen twee millioen K.G. vlas opgeslagen, d. i. de helft van de hoeveelheid, die in Neder land verwerkt wordt en ongeveer een derde van den geheelen vlasvoorraad iu ons land. Met zulke cijfers voor oogen behoeft men niet bevreesd te zijn, dat men uit Holland, met name Rotterdam, niet naar Axel zou komen, indien de handelaars en producenten samenwerken en hunne producten hier demonstreeren. Hij roept daarom aller medewerking in en aèht het een gunstig teeken reeds te kunnen zien, dat voor de geboorte van het wicht reeds verschillende bakers ter verzorging zijn opgekomen. Verscheidene Zeeuwsche en Holland- sche, handelaren betuigen door hunne aanwezigheid reeds sympathie met de Axelsche vlasbeurs en in 't bijzonder de Westlandsche Vlasvereeniging. Mogen zij allen eendrachtig sameu- werken tot welslagen van het beoogde doel. Ten slotte heet hij ook den heer L. J. den Hollander, burgemeester van Axel welkom en geeft hem het woord tot opening van de beurs. De heer Den Hollander voldeed gaar ne aan dit eervol verzoek. Niets is hem aangenamer dan de hand te kunnen reiken tot zaken die leiden tot den bloei onzer gemeente en tot welzijn van de streek. Het is een bekend feit, dat de vlasindustrie bier groote vlucht heeft genomen en een factor van oeconomische beteekenis is geworden voor den wel stand onzer streek. Verschillende zaken zouden kunnen worden opgenoemd, die gevolg zijn van den vooruitgang in den vlashandel. Terloops wil spr. by deze gelegenheid mededeelen, dat ook in voorbereiding is de oprichting van een Kamer van Koophandel en Fabrieken, welke zeer zeker in 't belang van handelaren en betrokkenen zal werken, zoo voor onze gemeente als voor de geheele omgeving. Alzoo kan ook een beurs daartoe veel bijdragen. Of zy zal slagen, is een vraag, welke spr. niet zal en niet kan beantwoorden. Voorzeker kunnen de oprichters hierover veel beter oor- deelen. En juist daarom komt hun des te meer lof toe, dat zij den durf en de energie hadden om een zoo kloek besluit te nemen. Reeds meermalen hebben de oprichters getoond een goeden kijk te hebben op zaken, die leeken verwonderd deed zien, welnu, dat zij ook thans door welslagen weer hun werk bekroond mogen zien. Maar dan hebben zij ook zooals terecht de heer Dekker opmerkt den steun noodig van hunne collega's en hunne concur renten. Van eendrachtig samengaan hangt ook in deze veel af. Behoudens verschillende omstandig heden welke de oorlog noodzakelijk maakt en waardoor ook ons land ge noodzaakt is om maatregelen te nemen, die ook de vlassers bemoeilijken, is het een vereischte dat de handelaren elkaar goed begrijpen. Zijn er grieven, komt er mee naar de markt en tracht ze op te lossenkomt er misschien een tijd van slapte, blijft de vlasbeurs bezoeken, want ook in trouw en geregeld bezoek zit kracht. Maar vooral wil hij den handelaren den raad geven zijt eerlijk en laat hetgeen gij levert even goed zijn als uw monster. Alleen een riëelen handel geeft aan de beurs een goeden naam. Dan voorzeker zullen de Rotter dammers naar Axel komen en volgaarne hier handel drijven. Met de hoop, dat hier een gezellige en drukke handel moge leiden tot tevredenheid der bezoekers verklaart spr. de vlas- en lijnzaadbeurs voor tevens verhinderd waren aanwezig ve zyn. Hiermede was het officieele van de opening afgeloopen en begon men met den handel. Zooals gezegd, er was flinke aanvoer en er werden al spoedig goede zaken gedaan. Uit de opgave bleek, dat aan gevoerd was 11,250 K.G. schoon vlas, 23,250 K.G. driekwart schoon vlas, 2,900 K.G. bobbers en 6000 K.G. stroo- vlas. Dank zij een levendige handel werd alles verkocht. De prijzen beliepen 220—/ 290 voor schoon vlas; j 135— 200 voor driekwart vlas en 100—ƒ120 voor bobbers. Het is een goed begin geweest en we kunnen de commissie gelukwenschen met het succes reeds in den aanvang bereikt. Vermeld zij nog, dat in 't vervolg de vlasbeurs om elf uur zal aanvangen. Alsnu werden lezing gegeven van verscheidene telegrammen, welke ad- haesie betuigden met deze stichting, zoo o.a. van den Directeur-Generaal van den Landbouw, den heer Van den Hoek, den Inspecteur van den landbouw, den heer Kakebeke, de Burgemeesters van verschillende omliggende gemeenten,die DE OORLOG. Na de ellenlange officieuse, zoo niet officieele, mededeeling omtrent het be sprokene te Brest Litofsk, waar het algemeen overleg weer heeft plaats gemaakt voor een soort sectie onderzoek is er uit den aard der zaak geen recht streeks nieuws. In de jongste vergadering in pleno ging het volgons de Duitsche pers vooral over het weder ontruimen door Duitsch- land en door de Donau-monarchie van de bezette gebieden, zooals het heette om den bevolkingen in die streken buiten eenigen dwang gelegenheid te geven, zich uit te spreken over het zelfbestemmingsrecht. Het spreekt van zelf, dat noch de militaire noch de diplomatieke vertegenwoordigers van beide genoemde Staten van den Vier bond er ook maar aan konden denken, in dien eisch te treden en met één pejjuestreek de met zoo ontzaglijk veel opofferingen behaalde voordeelen onge daan te makentrouwens een wijze van doen, welke nog nooit heeft plaats gehad, daar steeds de occupant het bezette gebied pas verlaat indien de vrede volkomen tot stand is gekomen. Behalve Duitschland is, als gezegd, ten deze de Donau monarchie de meest belanghebbende en dus geeft ook haar pers de noodige beschouwingen. De Entente bereidt zich middelerwijl voor op het voortzetten van den oorlog. Men spreekt maar aldoor over aan schaffing van „het mannen materiaal" in Engeland. Heeft men ooit een meer cynische uitdrukking gelezen Immers het geldt hier de bloem der natie, wat jeugd en lichaamskracht betreft en thans wordt vereenzelvigd met Falstaff's „food of powder", meer bekend als: Kanonnenfutter. Italië heeft thans 26 lichtingen of bijna 4.5 millioen man onder de wapenen. En den Senaat van Amerika, dat de Entente wil bijstaan in den „strijd voor vrijheid en beschaving", zal weldra een voorstel bereiken om per jaar 700.000 man te kunnen leveren.

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1