Ho. 78. Woensdag 9 Januari 1918.33e Jaarg. 1 JIJu >ieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaander en. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Be leeseii®i®es?, Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrij dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Centvoor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertêntiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. Ia het gebouw der Industrieele Club iild de ingenieur G. A. Brender a is, op verzoek van het derparte- Amsterdam, van de Maatschappij ,.u Nijverheid, in samenwerking met |t Industrieele Club, een lezing over .Steenkool, haar beteekenis en ratio- leel gebruik." Aan het verslag dezer ling is het volgende ontleend Als een bewijs van het enorme ver |ruik en de groote waarde van steen- tolen, noemde spreker het jaarlijksch yerbruik, dat 1250 millioen ton per jaar ledraagt. Aanschouwelijk voorgesteld, verbrui en wij per 20 seconden een hoeveelheid ie een goederentrein van 60 waggons navoert. De vraag beantwoordende, hoelang ien, by een verbruik als thans, met .en voorraad, in de aarde aanwezig, op steenkolen kan rekenen, kwam de teer Brender a Brandis tot een tijd van jaar. De voorraad in het geheel 7398 millioen maal millioen De rijkste steenkolenlagen vindt men in China, daarna volgen Amerika en Pennsylvanië. Een belangrijke omstandigheid is de eografische verdeeling der steenkolen- igen, en de minst kostbare wijze van delven. Naarmate de productie in prijs stijgt, zal de industrie zich verplaatsen. China gaat dus, evenals Amerika, een groote toekomst tegemoet. In ons land zijn ongeveer 4000 millioen ton aanwezig, waarvan 1400 in Limburg en het dubbele in de Peel. Zonder aanvoer van buiten, hebben wij aan onzen voorraad onder normale omstandigheden, voor vierhonderd jaar genoeg. Engeland kan met zijn voorraad vijf honderd jaar aan de behoeften voldoen, doch een beschouwing van het toe nemende verbruik maakt een geringer aantal jaren niet onwaarschijnlijk. In de laatste jaren heeft men met deze soort brandstof meer nuttig effect gesorteerd dan vroeger. Het nuttig rendement, wat het liehtverbruik betreft is opgevoerd van 5 tot 200, een veertig- voud dus van wat het eerst was. Hoe zijn nu steenkolen het meest economisch aan te wenden voor licht en warmte Uitgaande van 1 Kg. steenkool van 7200 caloriën kan men hieruit verkrijgen 9 kilowattuur, zoodat een kaars komt op 4 caloriën. Gasverlichting doet 3790 caloriën verloren gaan en kost per kaars 6 caloriën. Voor verwarming is eleqtriciteit min der voordeelig, 1 Kg. steenkool geeft per electriciteit 740 nuttige caloriën, per cokes en gas ongeveer 2400 caloriën. De weg van distillatie is voor ver warming dus het voordeeligst. De distillatie levert bovendien nog andere producten, die vooral voor de industrie van belang zijn: teer en ammoniak water. Verschillende chemische groot-indus- triën zijn bp teer aangewezen. In het bijzonder de kleurstoffenindustrie, die op het huidige oogenblik in Duitschland een groote vlucht heeft genomen. Toch had vroeger Engeland het monopolie van deze fabrikaten, die de natuurlijke kleurstoffen verdrongen. De scherpe strijd, die tusschen Duitschland en Engeland op dit gebied ontstond, besliste zich ten gunste van het eerste land. Ook Nederland werd met zijn indigo door het Duitsch synthetisch saamge- stelde product van de markt verdrongen. De oorzaak van deze overvleugeling door de Duitschers moet gezocht worden in de Engelsche wyze van behandeling der chemie. Tot oordeelen bevoegde Engelschen verklaarden, dat deze ver dringing moet geweten worden aan de onbekendheid met de gecompliceerd heid van de basis der organisch-che- mische industrie. Een wisselwerking tusschen wetenschap en techniek is een onafwijsbare voorwaarde om op indus trieel gebied niet door anderen ver drongen te worden. Ook geneeskundige producten vormen een belangrijk gedeelte van de op brengst der nevenproducten van het gas. Daarnaast moet opk de benzol ge noemd worden, en als kleurstof en als beweegkracht voor motor's én als belangrijke springstof voor bommen. De middel-olie levert pycrinezuur en carbolineum alsook verschillende des- in fecteerende stoffen. De verkregen pek maakt vap on bruikbaar kolenstof, brandbare briketten en eierkolen. Een belangrijke toepassing van het amoniumwater noemde spreker de be reiding van ammoniumsulfaat als waar devol product bij de samenstelling van kunstmest. Bij aanwending van deze voedingsstof zou de opbrengst van den grond grooter worden. Toch mag men, met het oog op deze verhoogde voedselopbrengst, niet uit sluitend voor distillatie van steenkool pleiten. De scherpe strijd tusschen gas en electriciteit acht de heer Brender a Brandis het best opgelost als beide bedrijven elkander aanvullen en samen werken. Steenkool i3 dan niet alleen te beschouwen als verbrandingsproduct, maar ook als bron van verschillende belangrijke nevenproducties, van groot nut voor industrie en landbouw. Tel. Zeg eens jullie luilakken, hijsch mij onmiddellijk uit het ruim aan stuur boordzijde die twee personages, waarover ge mij het rapport aan den kapitein hebt hooren uitbrengen. Ja, meester Boissauveur. Ge zult ze vinden tusschen de vaten. De vent is groot, schraal en bruin, bet wijf is dik en niet groot en niet klein. Hijsch op Een lange matroos met een mager gezicht kwam weldra uit het groote luik te voorschijn, gluurde met zijn groote zwarte oogen rond als een kat die uit een zak geschud wordt en naderde mij met zijn muts van bevervel in de hand. Hoe hebt gij het durven wageD, u bij mij aan boord te verschuilen Kapitein, antwoordde hij mij met een half Italiaansch, half Grieksch accent waaruit ik terstond den renegaat proefde, - ik heb dat gewaagd, omdat ik voor niemendal met u mee wilde varen. Ik dank u voor die onderscheiding 1 Maar waarom hebt gij u niet, als ge toch zeemaD zijt, aan boord van een of ander chip ais matroos verhuurd Kapitein, daar ik een vreemdeling ben en zoo men zegt een ondeugt zoudt gij misschien toch geen smaak in mij hebben gevonden- - Waar komt ge vandaan Zoo wat uit alle landen, kapitein. Welk plan hebt ge, met het maken der reis naar Guadeloupe P Om als ik kan miju brood eerlijk te winnen en als ik dit niet kan, oneerlijk. Ge schijnt ten minste openhartig. Maar ik heb gehoord dat ge in gezelschap reist. Heidaar! Waar is die vrouw? Daar heb je ze, kapitein. Zie eens wat een mooi stuk van een schepsel riep meester Boissauveur, terwijl hij een dik vrouwtje, gekleed als een boerin en met een paar klompen aan, voor zich uit schoof. Duizend maal goeden dag, heeren riep zij en maakte een diepe buiging. Waarom hebt ge u met dezen man aan boord verborgen? vroeg ik haar. Met dezen man? Maar kijk, voor den dromznel, mijD goede heer, ik heb schuilevinkje met hem gespeeld omdat hij kwasi mijn man is. Uw man Wel zeker, hij heeft mij ten minste dat gezegd. Zijt gij werkelijk gehuwd? Als wij het niet zijn, dan scheelt het toch niet veel. In de kolonie zal hij DE OORLOG. De langdurige periode van stilstand in de operatiën is in Italië plotseling verbrokenmet de hulp der Fransche troepen is het Italiaansche leger zoowel langs het plateau van Asiago als in meerdere sectoren van het front langs de Piave tot den aanval overgegaan en is het aan dat leger gelukt, aan den benedenloop van die rivier, bij Zenson, de Oostenrijkers op den Oostelyken oever terug te werpen. Deze zeer actieve hulp van de zijde der andere Entente-staten moet, naar wij vernemen, in verband worden gebracht met de minder gunstige stemming, welke zich in den laatsten tijd bij het Italiaansche volk begon te openbaren en alreeds aanleiding heeft gegeven, dat voor ingrypende wijzigingen in de samen stelling der regeering werd gevreesd. Zooals we reeds vroeger opmerkten, is het voor de Entente van het hoogste belang, Italië niet den weg van Rusland te zien opgaan en dit gevaar is ten aanzien van dat land inderdaad het grootst. We achten het dan ook een mij voor goed trouwen en als hij het niet doet, dan zijn daar wel rechters en een strafwetboek. Hoe is uw naam Fran?oise Lefévre, geboortig van Candibec, oud vijf en twintig jaar, om u te dienen, als ik er toe in staat ben En kent gij den naam van uw kwasi mao, of liever van hem die verleid heeft Verleid Weet dat ik een eerbaar meisje ben, dat zich nooit heeft laten verleiden. Kijk eens aan 1 Verleid Breng die vrouw weg Geef haar een hangmat in de kombuis en hem een bij de equipage. De hofmeester kan haar als helpster gebruiken en hij zal voor den kost scheepswerk doen. De grappenmakkers op het schip had den dadelijk een naam voor onzen nieu wen gast gevondenzij noemden hem Toutes Nations omdat hij zelf had gezegd zoowat tot elk volk te behooren. Voor het overige was hij een zeeman, die even goed aan dek zijn rantsoen verdiende, als zijn zoogenaamde vrouw met borden wasscheu en pot koken. Zoodra wij te Guadeloupe aankwamen haastte ik mij, den commissaris van de scheepvaart mijn wedervaren met de twee individus mede te deelen. Hij keek de twee schuldigen oplettend aan. Sapperloot! riep hij, nadat hjj met het oog van een kenner de dikke boerin had aangekeken dat is een frische meid. Men zou kunnen zeggen, een groote ontluikende roos en dat is onder ons brandend klimaat, waar de meisjes zoo spoedig verwelken en flets worden, een zeldzaamheid. Hoe oud zijt gij, mijn schoon kind? Vijf en twintig jaar, om u te dienen, mijnheer, als ik er toe in staat ben. Wat, of gij er toe in staat zijt Ha! hal hal bégrijpt gij het onuoozele in die vraag, kapitein En hoe is uw naam mijn jongen Ik heb geen naam, mijnheer. Niet, dat is al zeer zonderling men heeft toch een naam. Zet maar Toutes Nations, als ge wilt; ik bekommer mij weinig om een naam. En uw vaderland Ik ben van alle naties, zooals mijn naam aanduidt. Waar zijn uwe papieren Daar ik niet lezen kan, heb ik geen papieren noodig. Een kostelijk argumentzeide de commissaris, enfin, dat zal zich wel schikken, want ik zal wel zorg dragen, dien snaak en die bloeiende roos niet uit het oog te verliezen zoolang zij in de kolonie zijn. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1