I HARING. Gemarineerde (Ingelegde) Rechtszaken. Ingezonden Stukken. Beken dmaki ngen. kaar¥¥n. ZEEP. KAAS. Advertentien. stop te zetten. AANDEELEN Zeeuwsch-Ulaamsche Gramweg maatschappij. Ingslsgds Mossslen. Firma P. H. Veenhuizen, Axel. Patrimonium's Chr. Volksbibliotheek krachtsinspanning toe aan de dringende behoefte aan vrede van den vijand. De „Homme Libre" verklaart tot bondgenooten, vrienden, neutralen en vijanden, dat Frankrijk vastberaden de vloedgolf afwacht, welke het zal breken, Dit zal de eerste phase zijn van de onvermijdelijke overwinning. AXEL, 4 Januari 1918. Gisteravond had in de Kerkdreef alhier een ongeval plaats, dat een be trekkelijk gunstig verloop had. De vrachtrijder Van A. ontmoette een driewielskar en ofschoon beiden voor elkaar uitweken, wist men door de gladheid van den weg niet te voor komen, dat de voertuigen tegen elkaar botsten, waarbij genoemde voerman zoodanig met het dijbeen bekneld ge raakte, dat men hem binnen moest brengen. Was de man gevallen, dan ware veel erger ongeluk te voorzien geweest. Roofmoord. Op Oudejaarsavond omstreeks lCP/g of 11 uur is de 50-jarige veekoopman F. d'Hooghe,- wonende aan het Veld zicht, op ongeveer 5 minuten buiten de kom der gemeente Hulst, het slacht offer geworden van een laaghartigen moord. Op weg naar huis zijnde schijnt de man door één of meer, tot heden nog onbekende personen in de onmid dellijke nabijheid zijner woning te zijn aangevallen en op een onbeschrijfelijk barbaarsche wijze mishandeld. Met een mes of eenig ander scherp voorwerp zijn den man twee of meer diepe won den in de keel toegebracht, waardoor de strot geheel werd afgesneden. Boven dien zijn het slachtoffer verscheidene steken in het hoofd, de beenen enz. toegebracht, benevens zeer waarschijn lijk verschillende slagen of trappen op hoofd en borst. In dezen toestand althans vond de vrouw haar man, die toen nog leefde. De diep ontroerde vrouw was reeds te bed gegaan, niet anders vermoedende of haar echtgenoot zou wel spoedig thuis komen. Niettegenstaande zij echter omstreeks elf uur haar man reeds buiten meende gehoord te hebben, kwam hy niet en hiermede geen vrede hebbend, ging zij eens kijken, waar Frans toch bleef. Met de meest noodige kleeding buiten gekomen, zag zy hem nabij de woning liggen en meende dat hij ge vallen was en vermoedelijk door een hoofdwonde bewusteloos lag. Het was echter niet doenlijk hem alleen in dien toestand op te beuren. Een kort daarop aankomende man bood haar hulp en samen droegen zij den vreeselijk verwonden d'H. binnen. Men was toen tot bovengenoemde gru welijke ontdekking gekomen. Spoedig werd geneeskundige hulp geroepen, doch de man overleed in handen van den dokter, tengevolge van het hevige bloedverlies. Hij laat een weduwe met 5 kinderen achter. De geheele bevolking is zeer onder den indruk van het gebeurde. De verslagene was een oppassend man. Het door de politie ingesteld onder zoek, wat nog onophoudelijk wordt voortgezet, leverde voor zoover bekend, nog geen resultaat op omtrent ontdek king van den dader of daders van den moord. Het lijk van den te Hulst vermoorden F. d' Hooghe is gistermiddag naar het gasthuis te Middelburg overgebracht tot het verrichten van de sectie. Even eens werd overgebracht een persoon, die van den moord verdacht wordt. Hij is naar het gerechtsgebouw geleid. en omkooping veroord. tot 3 maanden gevang. A. M. S., 16 j., te Sas van Gent, is wegens eenvoudige beleediging veroord. tot 5 of 2 weken tuchtschool. De tenuitvoerlegging bevolen van het vonnis der Rechtbank van 15 December jl., waarbij F. D. d. S.J 21 j., leurder te Koewacht, is veroord. tot 3 maanden gevang., voorwaardelijk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. ZittiDg van 4 Januari 1918. A. V., 28 j., landbouwersknecht te Zuiddorpe, is wegens poging tot uitvoer PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 6 Januari 1918. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/j ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. (Singelweg). Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. A. Thielen. (Stationstraat). Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. A. Thielen. Gereformeerde Gemeente. Leeskerk. Leeskerk. Voorm. 97j ure Nam. 2 ure geven tot het bom werpen.*) Door dit gezegde ziet ondergeteekende zich verplicht in het openbaar mede te deefen, dat niet een van het personeel zich bewust is, aanleiding te hebben gegeven, dat een buitenlandsche vlieger een bom werpt op de Gemeentegasfabriek alhier. U, Mijnheer de Redacteur dankzeggende voor de verleende plaatsruimte teekent met de meeste Axel, 29 Dec. '17. K. A. WIECHMANN. *.- Wij meenen den geachten inzender te moeten opmerken, dat dit in ons verslag niet staat; wel kan men er uit opmaken, dat die meening bestaat. (Red.) Geachte Redacteur! Het is nooit mijne gewoonte geweest in eene courant, commentaar te schrijven op eene raadszitting. Ik zou me ook nu nog daarvan onthouden hebben, ware niet een ernstige overweging oorzaak van het tegendeel. In de laatste raadszitting is de meening uitgesproken, dat het personeel der gasfabriek aanleiding is geweest tot het werpen van een bom." Slechts ééne stem heeft zich daartegen verheven. De Raad heeft zich dus zoo goed als unaniem daarmee accoord verklaard. En waar de Raad officiëel de burgerij ver tegenwoordigt, kon gevoegelijk worden ge concludeerd, dat dit de algemeene opinie in Axel is. En dit is het geval niet. Het personeel zou aanleiding geweest zijn in één geval, dat ondenkbaar is. Wanneer het n.l. van te voren en speciaal voor den bewusten nacht gewaarschuwd was. door een daartoe bevoegde commissie, en order had ontvangen van die bevoegde commissie om de lichten te dooven, en ondanks die waar schuwing en dat bevel, toch met de verlichting was doorgegaan. Een algemeen bevel tot het dooven der lichten kan in een neutraal land niet gegeven worden. Een waarschuwing kan alleen als in den wind geslagen worden beschouwd als eene daartoe bevoegde commissie die geeft. Noch bevel, noch waarschuwing heeft het personeel bereikt. Wat meer is, uit goede bron vernamen we, dat het om ernstige redenen zeer gewenscht was de lichten te verdubbelen. Met veel meer recht, als waarmee de Raad, met algemeene stemmen op één na, de .aan leiding tot het ongerief' werpt op het personeel der gasfabriek, kan de „aanleiding tot geldelijk verlies" worden geworpen op hen, die vroeg tijdig hadden te zorgen voor oorlogsmolest verzekering van eene inrichting die eigendom is van het algemeen. Neuzen gaf reeds vroeg tijdig het goede voorbeeld. Ook persoonlijke eu andere eigendommen werden in tijds verzekerd. Heeft zich de Paradijsgeschiedenis herhaalt De meerderheid van de inwoners van ons stedeke onderschrijft niet de meening van den Raad. De gasverbruikers in Axel zijn het personeel der gasfabriek dankbaar voor de wijze waarop het ons heeft geholpen in de donkere dagen na den bomaanslag. Zoowel in huis als in fabriek waren we voor licht, warmte en drijfkracht op gas aangelegd, enkel op gas. Steenkool en petroleum, wijl gedistribueerd waren veel te schaarsch om te kunnen uit redden. Alleen de energie, kennis en werk kracht van het personeel der gasfabriek heeft dat kunnen doen. Zonder de minste stagnatie, ook niet voor de industrie 1 Daardoor is de ramp teruggebracht tot veel kleinere afmetingen, en hen komt daarvoor onzen dank toe, die wijl de Raad hun die heeft onthouden, langs dezen weg hun wordt gebracht. Hoogachtend, F. C. ZONNEVIJLLE. Het DISTRIBUTIEBUREAU maakt bekend, dat Vrijdag 11 Januari voor elk gezin, hetwelk geene andere ver lichting heeft dan petroleum en waar aan op 4 Januari geen bon voor kaarsen is verstrekt, alsdan nog eenen bon wordt uitgereikt. Gedurende de maand Januari zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op bon 17 en 18 eener zeepkaart 0,25 K.G. (27, ons) zeep; gedurende het tijdvak aanvangende 31 December 1917 en eindigende op 15 Januari 1918, op bon 6 der Ryks petroleumdistributiekaart eene hoeveel heid van 2 Liter. De Burgemeester van AXEL maakt bekend De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, met intrekking van vroegere beschikkingen inzake kaas- prijzen, heeft goedgevonden ingevolge aft. 2 en 8 der Distributie wet 1916 vast te stellen de navolgende ruaximum-kleinbandelprijzen voor kaas: a volvette Jonge p. 1/a Kj Gouda en Edammer met Rijksmerk 0,84, b volvette Jonge Gouda en Edammer zonder Rijksmerk 0, c Jonge Gouda 0, 40 d Jonge Gouda 0, 30 e Jonge Gouda 0, 20 f JongeEdammer ,0, 40 g JongeEdammer 0, 30 h JongeEdammer „0, 20 ,82. 75. ,64. ,52. 76. ,66. i,53. 1,33. i,33. p. o,i Kg. 0,17. 0,17. 0,15. 0,13. ,0,11. 0,16. 0,14. „0,11. 0,07. 0,07. Mijnheer de Redacteur! Verzoek beleefd voor onderstaande regels eene kleine plaatsruimte in Uw geacht blad te willen afstaan. In de op den 24 December 1917 gehoudene openbare Raadsvergadering is volgens Uw verslag in het nummer van 29 Deó. 1917 in den Raad gezegd, dat het personeel der Gemeentegasiabriek aanleiding heeft ge- L. J. DEN voornoemd, HOLLANDER. Heden is plotseling zacht en kalm overleden onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder in den ouderdom van ruim 55 jaar. J.'C. SCHIEMAN. W. A. SCHIEMAN. J. F. VASSEUR—Schieman. P. J. VASSEUR en Kleinkind. Axel, 1 Januari 1918. Met wederkeerigen geluk- wenscli bedanken de Heer en Mevrouw BOM—MEERBURG SNAREN- BERG voor de ontvangen Nieuwjaars- wenschen. He Heer en Mevrouw B00- m GAERT betuigen, onder aan bieding- van wederkeerige gelukwen- schen, hun harteiyken dank voor de bewijzen van belangstelling, bij de wisseling des jaars ontvangen. De Heer en Mevrouw DEN HOLLANDER—PUNT betui- gen biermede hunnen bartelyken dank voor de vele blijken van belangstelling ontvangen by de wisseliDg des jaars en bieden wederkeerig hunne beste wenschen aan. Met wederkeerige geluk- wenschen voor hetjaar 1918, bedanken wij voor de ontvangen blijken van belangstelling. Axel, 4 Januari 1918. Wed. HUIJSSEN. De Heer en Mevrouw WIECH- MANN betuigen hun dank voor ontvangen gelukwenschen op 1 Januari en bieden wederkeerig hunne heilweuschen aan. De Heer en Mevrouw JENS— Staverman betuigen, met we derkeerige gelukwenschen, bunnendank voor de belangstelling op 1 Januari. Mevrouw Wed. A. VAN OVERSTRATEN KRUYSSE betuigt, haren barteiyken dank voor de bewijzen van belangstelling ondervon den bij de wisseling van den jaarkring en biedt wederkeerig hunne geluk- wenscben aaD. Ondergeteekenden geven hiermede kennis, dat zij door tijdsomstandigheden genoodzaakt zijn de wasch- en strijkinrichting Gez. OLIJSLAGER. De RAAD VAN BESTUUR der Zecuwsch Vlaamsche Tramweg Maat schappij maakt, bekend dat op de aan- deelen dier Maatscbappij wederom 4°/0 rente zal worden betaald. De inkasseering der rente kan ge schieden op vertoon der stukken te NEUZEN in het Hotel Des Pays-Bas op Woensdagen 9 en 16 Januari e. k., van des voormiddags 11 uur tot des namiddags 1 uur; te IJZENDIJKE vau des voor middags 11 uur tot des namiddags 1 uur in het Hötel Aerts op Zater dagen 5 en 12 Januari, benevens ten kantore der Directie te Drie Schouwen vanaf 2 Jan. e. k. is geopend: eiken Zaterdagavond van 4—51/, uur, in de Consistorie der Geref. Kerk tegenover de Nieuwstraat, alhier.

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 2