Ci So. 77. Zaterdag 5 Ja 1918. 33e «laarg. ■j Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaander en. J. C. VINK - Axel. De Vredesonderhandelingen. FEUILLETON. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS.: Per 8 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. tot 5 regels 50 Cent; voor Groote letters worden naar ADVERTENTIEN van 1 8lken regel meer 10 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Yrqdagmiddag TWAALF ure. We laten dit punt nog niet los en willen onze lezers op de hoogte doen blijven hoever het met dit voor de geheele wereld belangrijkste punt staat. Wel drukten we de vrees uit, dat de ouderhandelingen nog lang zullen duren, doch dit is niet het grootste bezwaar, als daarin maar lichtpunten doorschemeren, die tot het doel, de vrede, leiden. We hebben reeds zoo lang geduld leeren oetenen, dat een maand vroeger of later onze hoop met u\ dooven. En die hoop koesteren we au te meer, omdat na afwijzende pers berichten in de Entente, het nu weer schijnt, dat de Entente er oorea naar heeft, eens te overleggen of thans de tijd niet is gekomen om niet met een hautain gebaar elke poging om den vrede te herstellen, af te wijzen. Lloyd George heeft wel in het Lager huis verklaard, dat hij niets wist van de bedoeling, welke de Manchester Guardian hem toeschreef, dat hy naar Frankrijk zou gaan om met Clemenceau te confereeren over de Duitsch-Oostenr. vredesvoorwaarden doch ook de parle" mentaire correspondent van de Daily Chronicle meldt thans, datderegeermgs- kringen erkennen, dat de te Brest Litofsk gedane voorstellen nieuwe feiten vormen, van welke wel degelijk dient te worden kennis genomen. Hij voegt er aan toe: Reeds wisselen Groot- Brittannië en Italië hierover van ge dachten. De Italiaansche censuur heett ae bekendmaking van de Duitsch Oosten- rijksche voorstellen verhinderd en daar door konden de Italiaansche bladen pas na Kerstmis hun meening geven. Het Russische blad Poksesjonof, dat lijnrecht staat tegenover de sowiët regeering ziet zich gedwongen, de binnenlandsche politiek daarvan recht te doen wedervaren en schrijftWat Duitschland ook moge bewegen tot een vrede door vergelijk, dit staat vast, dat Duitschland een tastbare redactie heeft voorgesteld en den wensch uitge sproken om de vredesonderhandelingen te beginnen. Het zou gekkenwerk zijn hetzelfde als in 1916 te doen en Duitschland, door niets van zijn voorstel te willen weten, nog aan een zedelijke overwinning te helpen. Gekkenwerk zou het zijn, met deu oorlog door te als een vrede door vergelijk mogelijk is. De Daily Telegraph vernam uit New- York Uit de jongste telegrammen uit Washington blijkt, dat, mochten de middelrijken een formeel vredesaanbod doen op den algemoenen grondslag van inlijving noch schadeloosstelling, de Ver. Staten en de geallieerden een ant woord zullen behooren op te stellen, dat de Duitschers van jdle moreele voordeel zal berooven, hetgeen zij zouden kunnen nastreven voor het geval, dat zulk een aanbod zwijgend werd voorbij gegaan. Terwijl de regee ring weinig vertrouwen heeft in de verschillepde vredespogingen, welke nu door bemiddeling van bolsjewiki van Duitschland uitgaan, gaan Wilson enzijn raadslieden ze alle allernauwkeurigst na. Het volgende avontuur dat voorviel omstreeks het jaar 1840, is opgeteekend uit den mond van een FraDsch scheeps kapitein, die aldus verhaalde. Met guostigen winti verliet ik de haven vaD Havre de Grace, om een lading koopwaren in balen verpakt naar Guade loupe over te brengen. De gendarmen eo douanen, menschen, die ons bij het uitzeilen het laatst verlaten en die men Lij het landen het eerste ziet, hadden mij de eer aangedaan, mij bij mijn vertrek te verzekeren, dat ik stiikt genomen niets meer aan boord had dau de gede clareerde koopwaren en het juiste aantal macschappen mijner equipage en mij daarna goede reis gewenscht. De wind was zoo gunstig, dat wij ons in twee dagen buiten het Kanaal bevon den, die gevaarlijke zeestraat, welke gevormd wordt door de rotsachtige kusten van Engeland en de gevaarlijke kusten van Bretagne en Normandië. Zoodra wij ons in het ruime sop be vonden en het gevaar alzoo minder drei gend was, beval ik mijn equipagemeester om het ruim na te zien en zich te over tuigen of de lading behoorlijk bevestigd was, daar het mogelijk was dat deze Wanneer een scherp omlijnd aanbod zou afkomen, is men er voor een ant woord op te stellen, dat nog eens de positie der geallieerden in bijzonder heden zal omschrijven. Men zegt, dat Wilson's besluit onaan getast blijtt om niet aan de vredesonder handelingen mee te doen zoolang er geen redelyke grond is voor de onder stelling, dat Duitschland bereid is, van zijn militairistische oogmerken at te zien. Als de voorloopige Germaansche vredesvoorstellen dienaangaande een tastbare verzekering inhouden, zal deze regeering onder de eersten zijn om op het beleggen van een vredesconferentie te staan. Pichon, de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken heeft over de vredespogingen o.a. gezegd Wij zullen den oorlog eerst dan als gewonnen beschouwen, wanneer Duitschland zal verklaren, dat het bereid is, een vrede te aanvaarden, welke is gegrondvest op het beginsel van rechtvaardigheid en van het herstel van begaan onrecht. De geallieerden willen ook een onaf hankelijk en ondeelbaar Polen met alle waarborgen voor een vrije economische en militaire ontwikkeling. Men begrijpt licht, dat Duitschland en Oostenrijk weigeren hun „vrede zonder annex aties" nader toe te lichten. Het openbaar maken der geheime verdragen met Rusland is sen volledig fiasco geweest voor Duitschlandhet heeft geen invloed gehad op onze goede betrekkingen met de Scandinavische landen. Het zou Rusland's noodlot wezen, indien het zich door den vijand zou laten inpalmen. Den dag, waarop men onmiddellijk met vredesvoorwaar den tot ons zou komen, zullen wij dezen, samen met onze 1 ondgenooten, onderzoeken. Een dusdanig indirect vredesaanbod echter verdient niet te worden overwogen. De Russische onder handelingen zullen óf tot het doel leiden en dan zal dit de capitulatie van Rus land wezen, óf zij zullen mislukken. In beide gevallen zal de oorlog worden voortgezet. Oogenschijnlijk beduidt het een groot succes voor Duitschland en Oo8tenrijk-Hongarije om de vrijheid van bewegen aan ons front te bezitten. Duitschland heeft zich de onmogelijke taak gesteld, de wereld te overwinnen, doch de wereld zal overwinnen en de Franscheu zullen een aanzienlijk aan deel in de overwinning hebben. .door het slingeren van het schip en omdat men ze in haast had gestuurd zou kunnen zijn losgeraakt. Moester Biossauveur kwam na een uur van gemoedelijk onderzoek weer aan dek. Hij scheen zeer diepzinnig na te denken en zelfs meende ik op zijn gelaat een lichte uitdrukking van ironie en onge rustheid te lezen. Zijne wangen en zijn voorhoofd glommen van zweet en na bevallig met zijn breede bepikte hand over het bronskleurige gelaat te hebben gestreken, kwam hij oaar mij toe, om mij het resultaat van zijn bevindiug mede te deelen. Zijne houding drukte verlegenheid uit en reeds bij voorbaat kon ik berekenen, dat hij nadacht over de omstandige draaiingen en wendingen, die hij gewoon was aan zijn verhaaltrant te geven. Ik vond het dus gepast hem te hulp te komen met de vraag Welnu, meester Boissauveur, hebt gij ia het ruim alles in goeden staat bevonden Ja kapitein. Wat de koopwaren betreft kan men zeggen, dat alles behoor lijk op zijn pootjes is en niets van hetgeen ik zelf heb gestuwd, heeft de t a n t a s ie gehad om te verkwikken. Gij hebt er ongetwijfeld voor gezorgd u te overtuigen, dat de okshoofden die op den ballast geplaatst werden niet zijn omgetuimeld - Niet zooaU ik mij de eer gat u te DE OORLOG. Het schijnt, dat op het Westerfront de Duitschers een begin maken met een groot offensief. De geheele vorige week waren in België groote troepen bewegingen uit het Oosten. De Duit- sche keizer heett de troepen in België bezocht en was Donderdag te Gent. Havas meldt uit Parys: De bladen verwachten een terugkeer van de dagen van Yperen en Verdun en verklaren, dat alle voorzorgsmaatregelen genomen zijn om den stormloop van den vijand te breken, zelfs als de eerste schok van het machtig offensief eenige Kilometers terrein kost. Zij schrijven deze uiterste reciteeren, heeft in het minst g den, Wat het werktuigelijke der lading aangaat, ontbreekt er niets op het appél het is volstrekt oiet vermin derd integendeel- Hoe In tegendeel Is zij misschien vermeer derd Ik zeg dat juist niet, maar zoo iets heeft men toch meermaleD gezien. Hoe? Gij hebt ladingen zien ver meerderen nadat zij twee of drie dagen in zee waren geweest Met ondervinding, kapitein, ziet men op zee dingen, die men op het laud niet ziet. Met eerbied gesproken, eens wierpen van een lading muilezels, aan boord van het schip door kapitein Han- beide gevoerd, drie van die beesten jongen want ziet ge, ladingen van muil ezels en negers zijn vau dien aard, dat zij den reeder voordeel kunnen aan brengen. Een koopwaar, die jongen voortbrengt, is ten allen tijde en in alle landeu, wat men een goede koopwaar noemt. Ja, maar dat is het geval niet. Wij hebben evenmin muilezels als negers onder de luiken. Gij hebt misschien onder uwe luiken op dit oogenblik iets, waaraan gij niet denkt, kapitein. Wat wilt ge daarmee zeggen, meester Boissauveur Nu, kapitein, omdat ik toch op de eeue of andere wijze de marszeilen Og den top moet brengen, zal ik u zeggen, zonder verder zooals ik de eer had u te doen, tegen stroom en wind te laveeren op mijn woord, de dnivel haal me, als ik weet wat ik u bij slot van rekening zal zeggen, zonder van u de volle laag te krijgen Kerel! heb je haast gedaan! Wat heb je in het ruim gevonden Ja, misschien krijg ik en de luitenant een veeg uit de pan, omdat we voor onze afvaart het ruim niet beter onder zocht hebben. Maar dat komt omdat er zooveel te doen is, als men onder zeil gaat. Meu zon wel zes en dertig duizend dozijn oogen moeten hebben om er op iedere zaak die onze zorg vereischt slechts één te kunnen slaan. Zult ge nu eindelijk zeggen, wat ge te zeggen Welnu, ik moet u zeggen, dat ik beneden tusschen de okshoofden een man, met zoo iets als een supplement gevonden heb. U begrijpt me wel. Een man 1 Wie is die man Ant woord dan toch Het is een man met een vrouw, een dikke vrouw, zelfs, geloof ik. Zorg dat die man en die vrouw onmiddellijk aan dek komen. Ja, kapitein. Meester Boissauveur keerde zich naar eenige matrozen, die spotachtig naar hem hadden geluisterd, eD riep hen toe Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1