'o. 76. Dinsdag 1 Januari 1918. 33* «laan». Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Nieuwjaar. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden trance ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. NeeD, lezer, deze nieuwjaardag is •en feestdag. Geen stof tot juichen ibben wjj bij de intrede van het jaar De nood der tyden drukt zwaar, seds zwaarder op onze schouders. Met weemoed danken we terug aan B gelukkige dagen, toen wij elkander loolijk en opgeruimd veel heil en gen in het nieuw begonnen jaar inden toeroepen, toen wij vol hoop verwachting de toekomst tegemoet inden treden. En nu Met angst en beyen denken wij aan jeen het nieuwe jaar ons brengen in. Van 1917 werd algemeen verwacht U het den vrede geven zou en nu st dien niet bracht, is onze hoop ivestigd op 1918. Zal dit jaar ons laieuw een teleurstelling zijn? Wij weten het niet, maar de omstan- gheden waaronder wij leven, als il nog leven in den waren zin des oords mag genoemd worden, doen ons (ikhalzend uitzien naar betere tijden. Jet Nederlandsche volk heeft een »aar juk te dragen. Wij zijn tot nu b nog buiten den werkelijken oorlog (bleven, maar ieder uur van den dag leien wij toch, dat diezelfde oorlog, taraan wij part noch deel hebben, is leven vergalt. De striktste onzij- d kan ons niet bewaren voor de wdlottige gevolgen van een strijd, larmede wij niets te maken hebben, lij hangen geheel en al af van nukken der oorlogvoerenden. Wij rijgen geen graan, geen kolen, geen leevoeder, geen meststoffen, geen zout, sen ijzer en staal, geen hout, geen rondstoffen voor de weverijen, kortom, j krijgen niets waaraan wij behoefte sbben, als de belligerenten het ons iet willen geven. En als het dan nog tos wordt toegelaten dat er iets wordt ingevoerd, dan is het toch ook maar iet mondjesmaat, te weinig om te leven te veel om dood te gaan, of anders ordt de eene of andere kostbare lading het gezicht der vaderlandsche kust deg grond geboord. Daar ligt al wat kostelijk voedsel op sn bodem der zee. Daar is al wat lerlijk graan, voor welks wasdom de gen van het Opperwezen werd atge- neekt, meedoogenloos aan de golven 'ijsgegeven of bedorven door onze sede vrienden of door de beschermers er kleine naties. Men wordt bitter gestemd, als men it alles moet aanzien zonder er iets aders tegen te kunnen doen dan rotesteeren. Maar m.et dit al is het dan toch ebeurd. Als onze handels- en visschers- ihepen worden vernietigd ofopgebracht onervaren vliegers ons met bommen ooien en dood en verderf over onze ozijdige landstreken brengen, dan kan len daartegen sputteren zooveel men 11maar helpen doet het niets, want lorgen en overmorgen gebeurt weer recies hetzelfde. We kunnen ons plezier wel op tegen- loordig, 'tls wel eigenaardig, dat al die ellende over ons gekomen is na den onafhankelijkheidsroes van 1913 waar aan ieder moest meedoen, wilde hij niet voor onvaderlandslievend of nog erger worden uitgekreten en die in het oorlogsjaar 1914 nog niet geheel was uitgeraasd. De grootste enthousiasten van toen zullen nu wel ontnuchterd zijn en tot het besef gekomen, dat ons niets beter past dan een zeer groote bescheidenheid en dat alle snoeverij op vroegere grootheid en macht uit den booze is. Het jaar 1918 begint wel onder droeve omstandigheden. Terwijl het gemis van de hoogst noodige levensbehoeften ons dagelijks doet gevoelen hoezeer wij in den knel zitten, zijn de pryzen van hetgeen er nog te krijgen is, zoo onrust barend hoog gestegen, dat er geen betalen aan is en voor velen dan ook een aantal zaken onbereikbaar zijn. Bovendien worden we ook nog op schromelijke wijze gestroopt en afgezet waar het artikelen geldt die niet onder de distributie vallen en die toch ook niet kunnen gemist worden. Alles te zamen genomen wordt de toestand al maar beroerder, vooral voor hen die niet over zeer ruime inkomsten kunnen beschikken. Want de duurte- toeslagen en loonsverhoogingen zijn beslist onvoldoende om het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven ook maar eenigszins te herstellen. Zeker, het zijn allemaal bekende dingen die we hierboven hebben aan gehaald, we voelen het allen aan den lijve en in de portemonnaie hoe hoog de nood gestegen is en toch toch blijken er een aantal menschen te zy'D, tot wie het besef van den ernst der tijden nog steeds niet is doorgedrongen. Menschen die nog niet schijnen te weten dat er sedert meer dan drie lange bange jaren zoo iets als oorlog is, die als het redelooze vee van den eenen dag in den anderen leven en zich nog durven beklagen, dat er zoo haast nooit eens een pretje te genieten valt. Menschen die dagelijks het gedonder der kanonnen in de verte hooren rommelen bij en her haling het geronk der vliegende monsters over hunne hoofden hooren gaan, zonder te voelen wat dat alles zeggen wil. Wij begrijpen zoo iets niet en vragen ons bij herhaling af hoe d&t op de wereld mogelijk is. Moeten wij dan maar het hoofd in den schoot leggen en den geheelen dag zuchten en klagen Neen, ook dat niet. Ons past ingetogenheid en vooral ernst. De tijden die wij doormaken zijn voor ons een harde leerschool en ongetwijfeld zullen, velen voor hun verder leven proflteeren van de opgedane ervaringen. En dezulken in de eerste plaats zullen zijn toegerust met de noodige kracht om met frisschen moed aan te pakken, als eenmaal betere tijden komen. Ongetwijfeld zullen in het pasbegon nen jaar de boeien verbroken worden waarin bijna de gansche wereld ligt gekluisterd* Een kleine lichtstraal begint zich een weg te banen door de donkere wolkengevaarten. Alles wijst er op, dat het einde nadert, al is het ook niet met rassche schreden. Welnu, wanneer dan in dit jaar, zooals wij stellig en zeker verwachten, de vredesboodschap over de wereld wordt verkondigd, wanneer het ramp zalige oorlogsbedrijf zal worden stopge zet, laat ons dan gereed staan om met moed en kracht de hand aan den ploeg te slaan, om door noeste vlijt en vol harding zoo spoedig mogelijk te herstel len wat door den oorlog zoo jammerlijk werd verwoest. Dit wenschen wij bjj den aanvang van het jaar 1918. M. De Vredesonderhandelingen. Het Weensch correspondentie-bureau verneemt d.d. 25 Dec. uit Brest-Litowsk In de zitting van den 22en had de Russische delegatie verklaard, dat zij uitgaat van den duidelijk uitgesproken wil der volkeren van Rusland o.m. zoo spoedig mogelijk tot het sluiten van een algemeeneu, rechtvaardigen en voor allen op gelijke wijze aannemelijken vrede te komen. Met een beroep op de besluiten van het Groot-Russisch congres vao arbeiders en soldaten afgevaardigden en van het Groot Russische boerencobgres, wees de Russische delegatie er op dat zij voort zetting van den oorlog alleen om te kun nen annexeeren voor een misdaad hield en dat zij daarom plechtig uiting gaf aan haar besluit, om onverwijld voor waarden van een vrede te onderteekenen, die dezen oorlog op grondslag vaD de uiteengezette, zonder uitzondering voor alle volkeren op gelijke wijze rechtvaar dige voorwaarden beëindigt Van deze principes uitgaand, was het voorstel der Russische delegatie de volgen de zes punten tot basis van de vredes onderhandelingen te maken le. Er wordt geen gewelddadige ver- eeniging van gebieden toegestaan, die tijdeus den oorlog in bezit zijn genomen. De troepen, die deze gebieden bezet houden, zullen in den koitst mogelijken tijd worden teruggehaald. 2e. In vollen omvang wordt de politieke zelfstandigheid gewaarborgd van die volkeren, welke hun zelfstandigheid in dezen oorlog hebben verloren. 3e. Nationale groepen, die voor den oorlog politiek niet zelfstandig waren, wordt de mogelijkheid gewaarborgd, de kwestie vau het behooren tot den eenen of den anderen staat door een referendum te beslissen. Dit referendum moet op zoodanige wijze gehouden worden, dat de volkomen onafhankelijkheid bij het steunen voor de geheele bevolking van het betreffende gebied, met inbegrip van emigranten en vluchtelingen gewaarborgd wordt. 4e. Ten aanzien van gebieden met gemengde nationaliteit, wordt het recht der minderheid door een bijzondere wet beschermd, die haar zelfstandigheid van nationale cultuur en, zoo dit practised uitvoerbaar is, autonoom bestuur geeft. 5e. Geen der oorlogvoerende landen is verplicht een ander land zoogenaamde oorlogskosten te betalen. Reeds geheven schattingen moeten worden terugbetaald. Wat de vergoeding van verliezen van particuliere personen aangaat, deze wor den uit een speciaal fonds bestreden, waarin de oorlogvoerenden een evenredig deel bijdragen. 6. Koloniale kwesties worden onder inachtneming van de onder 1 tot 5 uiteen gezette principes beslist. Ter aanvulling van deze punten stelde de Russische delegatie den contracteeren- den partijen voor, iederen vorm van intenser bestrijding der vrijheid van zwakke naties door sterke, voor ontoelaat baar te verklaren. Dit geldt b.v. voor economischen boycot, economische voogdij van het eene land over het andere op grond van opgedrongen handelsverdragen, door speciale tolverdragen, die de vrijheid van handeldrijven van een derden staat beperken, door een blokkade ter zee, die niet een rechtstreeksch oorlogsdoel beoogt, etc. In de onder voorzitterschap van den gevolmachtigden vertegenwoordiger van Oostenrijk-Hongarije, graaf Czernin, ge houden zitting, legde deze namens de delegatie van den Vierbond de volgende verklaring af, die het antwoord der een- tralen op bovenstaande uiteenzetting der Russische delegatie bevatte De delegaties der verbonden mogend heden gaan uit van den duidelijk uitge sproken wil harer regeeringen en volke ren, om zoo spoedig mogelijk tot het sluiten van een algemeenen, rechtvaardi gen vrede te komen. De delegaties der verbondenen zijn in overeenstemming met het herhaaldelijk uiteengezette standpunt harer regeeringen van meening dat de algemeene lijnen van het Russische voorstel een discutabe- len grondslag voor zulk een vrede kunnen vormen. De delegaties van den Vierbond stem men toe in een onmiddellijken algemeenen vrede, zonder gewelddadige gebiedsuit breiding en zonder oorlogsschadeloosstel lingen. Evenals de Russische, zijn de delegaties der verbondenen van deze meening. De staatslieden der verbonden regee ringen hebben er herhaaldelijk in pro gram-verklaringen op gewezen, dat de verbondenen den oorlog geeD dag zouden verlengen om vorderingen te maken. Aan dit standpunt hebben de regeeringen der verbondenen steeds zonder afwijking vastgehouden. Zij geven plechtig uiting aan haar voornemen, onverwijld een vrede te onderteekenen, die dezen oorlog, op de basis der onderhavige, zonder uitzondering voor alle oorlogvoerenden mogendheden op gelijke wijze rechtvaardige voorwaar den, beëindigt. Er moet "echter uitdrukkelijk op ge wezen worden, dat alle, thans aan den oorlog deelnemende mogendheden zich binnen een bepaalden termijn, zonder uitzondering en zonder eenige reserve tot nauwgezette inachtneming van deze, alle volkeren ep gelijke wijze bindende voorwaarden moeten verbinden, wanneer

Axelsche Courant | 1918 | | pagina 1