Rechtszaken. O emeuNieuws. De heer De Peijter vroeg of dit kapi taal in zijn geheel moet worden afgelost, waarop de heer Kruijsse antwoordde, dat zulks naar behoefte kan geschieden. Wanneer door verkoop iu 't klein een bepaalde som b.v. 1000 is ontvangen, kan dat direct op het geleende kapitaal worden afgeschreven. Het voorstel werd hierna met alg. st. aangenomen. Nog was ontvangen een schrijven van Ged. Staten, dat in de Verordening regelende het salaris der onderwyzers (vermoedelijk bij vergissing) in art. 1 sub. 4 het vak n (Engelsche taal) onver meld was gebleven. Ook werd er in dit schrijven de aandacht op gevestigd, dat artikel 7 behoort te vervallen. Dit art. luidt: Mocht in eene vaca ture op de in art. dezer verordening vastgestelde jaarwedde niet ot niet behoorlek kunnen worden voorzien dan is de raad bevoegd, onder goed keuring van Gedeputeerde Staten, eene hoogere jaarwedde toe te kennen, met dien verstande, dat de op verhoogde jaarwedde benoemde onderwijzer voor de verhoogingen, bedoeld in art. 1 slechts in aanmerking komt, indien en voor zoover de bij zijne benoeming toege kende jaarwedde minder bedraagt, dan die, welke hij by toepassing van de bij deze verordening vastgestelde regeling zou genieten." Het in dit artikel bepaalde (aldus schrijven Ged. Staten) is in beginsel onjuist, omdat de toepassing daarvan aanleiding kan geven tot gerechtvaar digde ontevredenheid onder het aan de school verbonden personeel. Mochten de bedoelde omstandigheden zich voor doen, dan zal daarin moeten worden voorzien door eene herziening van de bij de verordening voor alle onderwijzers vastgestelde salarissen. M. a. s. wordt besloten de in voor meld schrijven vastgestelde wijzigingen aan te brengen. Eveneens werd aangenomen een voor stel tot af- en overschrijving op "de begrooting van de gasfabriek. Dat was noodig omdat men stond voor de noodzakelijkheid om 10.000 te leenen, daar direct 8000 mocht worden betaald voor kolen. De Voorz. zag echter hierin geen bezwaar omdat, als alles aan de gasfabriek betaald is (gasverbruik, meterkjuur, fittings) reeds op 31 Dec. a.s. het geleende kapitaal kan worden afgelost. Dhr. Oggel vond hierbij gelegenheid om op te merken,.dat in het innen der gaskwitanties wel wat meer regelmaat moest zitten. Dhr. Kruijsse meende dit te moeten wijten aan het ongerief tengevolge van den bomaanslag. De Voorz. zette de agenda voort met een nieuw voorstel, nl. om (schrik niet lezerden gasprijs met ingang van 1 Januari a.s. te bepalen, op z e s e n twintig cent per M'. Het scheen, dat de Raad bij het hooren van dit voorstel stom van ver bazing werd, want niemand vroeg er het woord over, zoodat we al spoedig konden noteeren met algemeene stemmen aan genomen. Eerst hierna hoorden we, dat aan zienlijk tekort en dure kolen de oorzaak waren. Dat andere gemeenten reeds met December 25—30 cent hadden gerekend diende tot troost. Dhr. De Peijter vroeg nog of die prijs was in overeenstemming met den kolenprijs, waarop de Voorz. antwoordde dat de kolen nóg steeds duurder worden en ook het gas waar schijnlijk duurder zal worden, terwijl cokes eu gruis zullen worden gezet op 2.50 en 1.50 de H.L. Dhr. De Kraker vroeg of de gasprijs vqor alle gebruik gelijk was en hoopte, dat als de kolen minder duur mochten worden, ook de gasprijs zou verlagen. Hij vindt het voor veel menschen een drukkende prijs. De Voorz. kon niet anders dan het gesprokene bevestigen. Bij de omvraag wees dhr. De Kraker op de weDsehelijkheid, dat aan den Directeur der gasfabriek en het verder personeel een gratificatie werd toege kend, wegens den buiiengewonen ijver, dien zij, tijdens het detect aan de gas fabriek door den bom, hebben aan den dag gelegd. De Voorz. stemde hiermede in en vroeg of het de bedoeling was van dhr. De Kraker zulks aan B. en W. ter overweging te geven. Dhr. De Kraker vond dit goed, als het maar gedaan werd, want het komt hun toe. Dbr. Oggel betwijfelt dit. Hij meent dat herhaaldelijk is gebleken, dat op of bij lichtpunten bommen geworpen wor den. Hij vraagt zich af of de groote verlichting hier ook niet de oorzaak was. Dhr. De Kraker zegtDaar is 't niet voor. Het is om de menschen voor hun werk te beloonen. Dhr. Oggel vindt, dat als men aanlei ding geef* tot ongerief, men dit ook maar dient te herstellen. Dhr. De Kraker Ja, Als dit zoo is De Voorz. beëindigt dit gesprek door te vragen of nog iemand het woord verlangt. Een stilzwijgen geeft het sein tot sluiten. AXEL. 28 December 1917 Wat een heerlijke Kerstvacantie voor de jeugdEen paar flinke sneeuw buien hebben de straten met een sneeuw laag bedekt die, zeker omdat er met le Kerstdag weinig verkeer is met voertuigen, is bly ven liggen en nu een steeds harder wordende korst wordt, zoodat overal met sleden kan worden gereden. Zelfs rijden verschillende arren door de straten, wat een echt ouderwetsch gezicht oplevert. Intus- schen maakt de jeugd naar hartelust pret. Toch is het niet énkel vermaak, dat de sneeuw oplevert. We hebben er ook ons leed van. De trein, die Woensdagochtend 7 uur uit Neuzen kwam, kreeg onderweg deffect, zoodat het- ruim 9 uur was eer men te Axel. kwam, terwijl Donderdag de tramlocomotief tusschen Zaamslag en Axel derailleerde en omviel. De beide machinisten konden nog tijdig van de machine springen. Een geluk was ook, dat de koppeling brak, zoodat de rijtuigen bleven staan, alzoo hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Ook is met de sneeuw het ijsvermaak beëindigd. Reeds werd algemeenschaat sen gereden, doch de intredende dooi van Maandag deed de schaatsen plaats maken voor de sleden. En wie denkt dat sleetje rijden alleen aan de jeugd pret geeft, moet 's avonds maar eens kijken, als de kinderen naar bed zijn Men kan dan tevens genieten van het prachtig gezicht, dat zoo'n winterland schap oplevert bij maneschijn. Hedenmorgen meldde de omroeper dat op het ijs een baan was geveegd, zoodat er ook weer gelegenheid tot schaatsen was. Dit zal nu wel door ieder vernomen zijn, want de nieuwe bel (voor 'teerst in gebruik) maakte een heel wat helder der geluid, dan de oude. En 't scheen dat de omroeper nu ook wat harder riep dan gewoonlijk Ongetwijfeld zal de kaarsennood zijn invloed hebben doen gelden op de kerstboompjes en verstandig vonden we het van den heer J. A. van Hoeve, dat hij besloot zjjn kerstboom maar eens niet te verlichten. De kleintjes van de Fröbelschool hadden er niet minder om, terwijl ook niemand kan wijzen op bet onverantwoordelijke, dat een paar uren genot misschien vejen ongerief verschaft wegens gebrek aan licht. De kerstboom was zeer fraai versierd en moet ook zonder kaarsjes een ver rassing geweest zijn voor de kleine toeschouwers. Zij, die den heer Van Hoeve in staat stelden om de leerlingen van de Fröbelschool een genoegelijk Kerstfeest te bereideD, hebben voldoe ning van dien steun gehad. Een ware tegenslag voor de voet balsport die sneeuwlaag over het sport terrein. Verscheidene wedstrijden wa ren dan ook afgelast. Maar niet alzoo in Axel. De jongens wisten wel raad. Ons terrein is altijd goed zeggen ze óf 't regent, of vriest, of sneeuwt, of stuift, het Concours terrein is steeds geschikt en als eenmaal de wedstrijden zijn uitgeschreven, moet er ook heel wat gebeuren om de matsch niet te doen doorgaan. En vooral dezen keer, nu er behalve den zilveren wisselbeker ook een verguld zilveren medaille te winnen was. De uitslag der wedstrijden zullen we melden, als deze zijn beëindigd door de finale Op Vrijdag 21 Dec. werd bij dhr. Gilijamse alhier de jaarvergadering ge houden van het „Comité tot aankoop van Kunstmeststoffen" te Axel-Kijkuit. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Iz. de Feijter en Joh. Scheele. De rekening sloot met 76.600 in ont vang en f 76 564 aan uitgaven. De heer F. J. L. M. van Waes* berghe is herbenoemd tot burgemeester van Hulst. Zaterdag is te Hulst een 23-jarige vluchteling bij het schaatsenrijden iu een wak gereden en verdronken. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 30 December 1917. Ned. Herv. Kerk. Voorm 9'/a ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 91/» ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Maandag 31 December 1917. (OUDEJAAR j Ned. Herv. Kérk. 's v. 5'/a ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Gemeente. 'sNam. l'/i ure Ds. D. Overduin (van Neuzen). Dinsdag 1 Januari 1918. (NIEUWJAAR;. Ned. Herv. Kerk. oorm. 97a ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Bevestiging der nieuwe Kerkeraadsleden. Gereformeerde Gemeente. oorm. 9'/a ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelbars. Bovengenoemde Rechtbank heeft in hare zitting van heden wegens poging tot nitvoer. vervoer of nederlage veroordeeld J. L. J., 46 j te St. .Jansteen A. d. C., 21 j te Axel; S. v. d. B., 44 j., te ClingeG. v. V., 49 j.. te Sas van Gent; I'. J. v. R„ 37 j., te Hulst; L. M. v. d. W., 39 j.. te Overslag; A R., 20 te St. Jansteen, ieder tot f10 of 10 dagen hecht. F. d. V., 50 j., te St. Jansteen, tot fl of 1 dag hecht. O. J. P, 24 j., te St Jansteen, tot 14 dagen gevang. E. M., 30 j., te St. Jansteen, tot f15 of 15 dagen hecht. lil. d. S., 20 j te Koewacht, tot f20 of 20 dagen hecht. C. d. M., 29 j., te AxelE. A. A., 20 j., te St. Jausteen, ieder tot 1 week gevang. -M.H., 44 j., te Koewacht; J. I. B., 18 j., te Clinge. ieder tot f 7 of 7 dagen hecht. M. H. C., 23 j te Zuiddorpe, tot f 5 of 5 dagen hecht. J. S., 30 j., te Ter Neuzen, totf 3 of3 dagen hecht. Bommen op Goes. Na Zierikzee, Axel en Sas van Gent heeft thaDs ook Goes hoog bezoek gehad maar van een allesbehalve welkomen bezoeker. Het was Zateravond half elf meeste inwoners waren door kolengJ brek en vorst reeds vroeg onder J wol gekropen zoo schrijft men uit Goi aan de N. R. Crt. toen de agenten mi straatdienst en de late wandelaars he verre geluid van een motor hoorden dat van minuut tot minuut krachtige werd. Uit de richting Kloetingen kwam het nader en in een oogenblik deed geroep: „een vliegmachine!" veel be langstellenden op de drempels van huisdeuren verschijnen. Toen het ronken van den motor bijn» boven de gemeente gehoord werd schoot plotseling een lichtstraal dooi, het luchtruim gevolgd dooreen donden slag, die de menschen in de huizen overeind deed springen. Weinige tellen na den eersten e,_ een sissend geluid en een nieuwe don. derslag, nog harder dan de eerste, daarop een derde, die de huizen d„_ schudden en de ramen deed rinkeld De menschen vluchtten in keldenj en gewelven. Twee minuten van angstige _r„_ kropen voorbij, dan een krakende vlak bij, in het hartje der stad, slag heviger dan de geweldigste donder slag, een tweede... een derde... dan het langzaam wegsterven van motorgeluid en akelige stilte, waarin niemand zich nog buiten waagt. Maar het bleef stil en weinige blikken later snelden de bewofl sommige reeds in nachtgewaad ei blootshoofds, de straat op. Een oom tuige beschrijft den toestand aldus' Bij de haven bieden de woonhuizei een schouwspel van de grootste veq woesting aan. Geen huis op de kadi ot ruiten en zelfs heele vensterkozijnei, zijn eruit geslagen, het keukendak vai het huis van den polderopzichter dei heer De Looff is geheel weggerukt ;iij het motorschip van beurtschipper Waarde is. een reusachtig gat in stalen dek geslagen en door het van de woning van den orgel fabrikant; den heer Giessen, in de Magdalcnastraal ziet men van den grond af een gat ruim 1 M~. grootte. Ia de eerste verwarring wordt er niet van dooden of gewonden melding g» maakt., maar al spoedig loopt het gerucli dat de drogist, de heer Visser, die zijl woonhuis op de Kleiue Kade juist voor bet getroffen motorschip heeft, door eei bomscherf ernstig in den buik gewondit, In het huis van den beer Giessen w* toevalligerwijze diens bediende nog naar bed. Was het geen Zaterdagavond geweest en was hij als gewoouljjlt vroeger ter kooi gegaan, dan zou deze bomaanval een slachtoffer meer geteld hebben. Want juist in den zolderhoek, waar het bed staat, vlak boven bet hoofdkus] sen, is het projectiel in het pa3 vernieuw de dak geslagen en heeft er hout ei steen als bordpapier uiteen gescheurt De in de huiskamer aanwezige pel .sonen bleven ongedeerd. Erger nog is het pand van den hef De Looff beschadigd. De keukenschoo# steen is getroffen en in brokken weg geslingerd, ramen met kozijn en al zijn uit den muur gerukt, uit de stoelen in de boven-achterslaapkamer puilt het paardenhaar, de grond is bezaaid ma glasscherven en stukken gordijn, da, muur doorzeefd van gaten, wandplatei vernield, flesschen op den schoorstee^ door midden geslagen en zelfs in de kamer aan de straatzijde door een over loop van het achtervertrok gescheiden, hebben de projectielstukken groot# gaten in behang en plafond geslagen De dienstbode, die in ffe totaal vet nielde keuken stond, waar o.a. de welf ker tot onherkenbare brokken is ge slagen, bleef wonder boven woudef ongedeerd. Een bom is neergevallen op het dei van het stalen motorschip van den beurtschipper Van Waarde. Het staal

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2