Axelsche Courant. BIJVOEGSEL 12 Dec. 1917. No. 74. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. FEUILLETON. Rechtszaken. 'ill VAN DE Gemeen. Toen eenige dagen geleden zekere O. met mej. M. door de Kanaal straat te Souburg wandelde, wierp een vrouw een kopje vitriool naar het gelaat ran mej. M. met het ongelukkig gevolg, dat een gedeelte van het gelaat en de borst met brandwonden overdekt waren. De politie is met het gebeurde in kennis gesteld. Naar men beweert, wil de moeder van O. diens verkeering met mej. M. beletten. Midd. Crt. Moord. Een twintigjarige bui tenlandsche mynwerker is te Heerlen gearresteerd als dader van den moord op een Belgische vrouw, wier lijk in een bosch is gevonden. De verdachte bekende de vrouw daar Zaterdagavond te hebben geworgd. Tern. Crt. Te Meerveldhorn is uit de Run (Dommel) opgehaald het lijk van den tachtigjarige W. L. uit die gemeente, sedert Zondag werd vermist. Van 130 November. Koewacht. Huwelijks aangifteD. 3. Cyiilles Emilius van Nieulande, 35 j., jm. en Sidonie Marie van Damme, 24 j., 12. Aloysius Jozef van Aarde, 25 jm. en Marie de Caluwe, 23 j., jd. 24. Zepherien Joseph Marie Waeyen berghe, 25 j., jm. en Magdalena Kegels, j-, jd- Huwelijks-voltrekkingen. 13. Petrus Fr. Hageniers, 25 j., jm. en Jeanne Fl. Boodts, 18 j jd. 22. Cyrillus Em. van Nieulande, 35 j., jm. en Sidonie M. van Damme, 24 j., jd. 28. Aloysius Jos. van Aerde, 25 j,, jm. en Marie de Caluwe, 23 j, jd. Geboorten. 12. Julia Maria Elodie, d. van Honoré van Daele en Maria Bleude- In het jaar 1870 hadden de Duitscne legertroepen voor Parijs met byzonder tware omstandigheden rekening te hou den. In het westen bevond zich een vijande- ke troep gevormd door franclireurs, die de Duitschers onophoudelijk bestookten. sgin October 1870 werd een divisie cavalerie tot Ablis vooruitgezonden. De tweede divisie volgde spoedig, maar nog hadden de divisies de stad niet bereikt, toen zij vernamen, dat Beiersche infante- ri8teu in Ablis verraderlijk waren over vallen door de bevolking. Dat was een slag voor den aanvoerder der troepen. De stad moest gestraft worden, voorbeeldig gestraft, en toch had hij medelijden met de inwoners. Maar de jjzeren krijgswetten geboden )m zijn hart het zwijgen op te leggen. Eindelijk een kort bevel, en Ablis ging in vlammen op. De generaal nam met zijn staf en een lantal officieren kwartier in het prach- e slot van de hertogin De Luynes et Chevreuse de Dampierre. Ofschoon de wind de rookwolken van Ablis over het park en het slot voerde, werden zij beleefd eu voorkomend ont- Een keurig diner vereenigde hen spoe- g in de met honderden waskaarsen verlichte eetzaal. Kon men den officieren ten kwade man. 18. Romein Charles Louis, z. van Honoreus de Waele en Augusta Scholter. Marie Leonie Carolie, d. van Camillas van Puijvelde en Carolie David. 29. Magdalena Marie, d. van Bernard us Cee- laert en Augusta Verschmiren. 30. Clara Victorina Catharina, d. van Carolus Cee- laert en Marie de Meayer. Overlijden. 1. Desiré Louis van Rum- ste, 18 j., ouders onbekend. 4. Ludovicus van Laere, 78 j., echtg. van Isabella van Overmeire. 5. Edumond Annaert, 2 m., z. van Emile en Helena Vernimmen. 8. Carolina Bauwens, 72 j., d. van Pieter en Amelia van Doosselaer. 13. Levinus Kegels, 93 j., weduwn. van Louis de Clercq. 21. Leonie Bauwens, 65 j., d. van Pieter en Amelia van Doosselaer. Zaamslag. Geboorten. 1. Cornelia Jacobus, z. van Jacobus Gideon van Cadsand en Antbonia Jansen. 10. Marie Joze, d. van Charles Lesire en Prancisca Berghen. Thona Christoffelina, d. van Jan Cornells Verlinde en Neeltje Al- bertha Vlaander. 15. Martinus, z. van Cornelia Michiel de Pooter en Suzanna Marthina Goossen. 17. Pieternella Cor nelia, d. van Cornelis de Putter en Tanneke Willemsen. 21. Maria, d. van Jacobus Jansen en Adriana de Jonge. Lourina, d. van Jan de Bruine en Lourina den Engelsman. 24. Catharina, d. van Adriaan de Feijter en Catharina Schuitvlot. Janna Maria, d. van Johan nes Kempe en Janneke de Bruijne. 28. Cornelis, z. van Abraham Jan Scheele en Catharina Dieleman. Overlijden. 2. Adrianus Rinkhoud, 63 j., echtg. van Cornelis Hofman. 7. Jacobus vau Sweeden, 51 j., echtg. van Elizabeth Potters. 9. Johannes van Fraaijenhove, 70 j., weduwn. van Meche lina Meeuwsen. 11. Jozina de Lijser, 48 j., echtg. van Anthonie van Doorn. 15. Maria Faas, 75 j., echtg. van Johan nes van Driel. 23. Tanneke de Jonge, 67 j., echtg. van Mattheus Cornelissen. Arrond. Rechtbank te Middelburg. In de Dinsdag gehouden zitting van bovengenoemde rechtbank zijn wegens poging tot uitvoer, vervoer of nederlage veroordeeld duiden, dat zij zich prettig gestemd ge voelden De generaal zat aan de zijde der gastvrouw en voerde met haar in het ele gantste Fransch een druk gesprek. Zij hadden veel wederzijdsche kennissen en de toon tusschen hen beiden was hartelijk. Toen de hertogin eindelijk van tatel opstond, voerde zij den generaal door een reeks van zalen in het salon, dat aan den tuin grensde, waar de koffie gereed stond. De officieren volgden paarsgewijze. De generaal voerde de hertogin tot aan haar zetel bij den marmeren schoor steen, boog en reikte haar daarbij naar Duitsche zeden de hand. Het reeds lichtgebogen grijze hoold der hertogin richtte zich trots op en haar oog 7iel op den vuurgloed vau Ablis. Bijoa hoonend sprak zij Pardon, mijuheer de geaeraal, gast vrijheid kao men op het kasteel van Dampierre vinden, doch een hertogin De Luynes et Chevreuse kau geeu hand geven aan deu vijand van haar vaderland In het oog van den generaal flikkerde een straal van toorn, slechts een oogenblik toen boog hij zich diep. Den 3den November lag de generaal met zijn staf onmiddellijk achter de voorposten in Curville. De paarden bleven gezadeld en noch hij noch zijn soldaten legden de kleederen af, om bij het eerste alarm te paard te kunnen stijgen. Olschoon de vermoeienissen der laatste dagen de oogleden der officieren toedruk ten, kon de generaal van onrust niet slapen. J. M. S., 16 jaar te Overslag, tot 15 of 1 maand tuchtschool. I. B., 22 jaar ie Overslag, tot 10 of 10 dagen hecht, C. T., 33 jaar te Westdorpe, gedeti neerd tot 4 maanden gevang, met aftrek prev. hecht. A. G., 21 jaar te Sas van Gent, tot f 15 of 1,5 dagen hecht. M. M. id. S., 58 jaar te Hulst, tot 3 of 3 dagen hecht. Q. J. P., 24 jaar te St. Jansteen, tot 1 week gevang. A. A. P., 27 jaar te St. Jansteen, tot 10 of 10 dagen hecht. A. J. L. W., 64 jaar te Axel, tot 10 of 10 dagen hecht. M. A. v. d. W., 38 jaar te Hoek, tot 15 of 15 dagen hecht. VrijgesprokenA. V., 25 jaar te Overslag. Kantongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 11 December 1917. Veroordeeld zijn ter zake van Te groote hoeveelheid in voorraad hebben van goederen, waarvan de uitvoer verboden is. G. P. K. v. d. M., koopman te Ter Neuzen, tot eene boete van flO, subs. 10 dagen hecht., met verbeurdverkl. ten behoeve van 's Rijks schatkist van de in beslag genomen goederen. Grensovertreding. G. d. M., arbeider te Sas van Gent, tot eene boete van f30, subs. 15 dagen hecht. A. D., macbinedrijver te Hoek en F. W., werkman te Sas van Gent, ieder tot eene boete van f 10, subs. 10 dagen hechtenis voor ieder. R. M.L. T. W.R. M. en T. C., allen arbeiders te Philippine, ieder tot eene boete boete van f5, subs. 5 dagen hechtenis voor ieder. IJkwet. M. D., koopman te Axel, tot eene boete van f isubs. 1 dag hechtenis met ver beurdverklaring van het gewicht. Jachtwet. L. v. C., jager te Axel, tot eene boete van f5, subs. 5 dagen hecht. L. O., zonder beroep te Zuiddorpe, tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. Drankwet. E. S., verlofhouder te Sas van Gent, tot 2 boeten elk van f 1subs. 1 dag hechtenis voor elke boete. Verordening van den Kommandant in Zee land. M. van S., landbouwer, tot eene boete van fl, subs. 1 dag hecht. Varen door een tramwegbrug, terwijl de doorvaart nog gestremd is. O. R., visacher te Philippine en J. B.. gezagvoerder der sleepboot Johan te Dordrecht, tot eene boete van f4, subs. 4 dagen hechtenis voor ieder. Het hoofd op zijn rechterarm geleund, bleef hij toch steeds scherp luisteren naar elk geluid. Was het daar niet, of hij een wagen hoorde rollen Hij bedroog zich niet de wagen hield voor zijn kwartier stil en hij hoorde stemmen. Daar werd geklopt en zijn oppasser stelde hem een kaartje ter hand en zeide De dame verzoekt den generaal één oogenblik gehoor. Hij had het kaartje in de hand en las »La Duchesse De Luynes et Chevreuse de Dampierre.* De generaal knoopte zijn jas dicht en gaf bevel de kamer wat in orde te brengen. Toen sprak hij tot zijn bediende - Verzoek mevrouw de goedheid te hebben hier te komen. Het volgende oogenblik bedacht hij zich eu snelde de dame te gemoet. Zij was nauwelijks te herkenaeD, zooals zij daar stond ia diepen rouw, de oogen vol traneu. Zoo stond de fiere hertogin voor den vijand van haar vaderland. Zonder af te wachten tot hij sprak, zeide zij Een ongelukkige moeder waagt het uw nachtrust te storen Da generaal wees haar den stoel, die zich in de kamer bevond, doch met betraande oogen sprak zij Laat mij staan tot ik weet, of ik mijn zoon de laatste eer mag bewijzen Hebt gij uw zoon verloren mevrouw Mijn oudste, miju trots, ligt te Artenay door een kogel in de borst getroffen hij is dood. Mijn jongste zoon, mijn lieveling, ligt zwaar gewond in het hospitaal te Orleans. Deze vreeselijke Met een rijwiel rijden over de Z.-Vl. Tramweg. V. de J., koopman te Oostburg, tot eene boete van fl, subs. 1 dag hecht. Trekdier onbeheerd A G., voerman te Zaamslag, tot^eene boete] van fl, subs. 1 dag hecht. Water uitgieten ovèr den openbaren weg. S. H., zonder beroep te Sas van Gent, tot eene [boete van f2, subs, 2 dagen hecht. Rijden met gekoppelde wagens. H. A. K., werkman te Axel, tot eene boete van f 1subs. 1 dag hecht. Reglement op de openbare wegen en voet paden. H. W., knecht te Koewacht en J. H., landbouwer te Axel, ieder tot eene boete van fl, subs. 1 dag hechtenis voor ieder. Ordeverstoring. I. B., arbeider te Bergen op Zoom en D. C. S., landbouwersknecht te Axel, ieder tot eene boete van f5, subs. 5 dagen hechtenis voor eerstgenoemde en 1 week tuchtschool voor sub. 2 genoemde. Spoorweg loopen. M. V. en E. V. zonder beroep te Ter Neuzen tot eene boete van 11, subs. 1 dag hecht., voor ieder. Leerplichtwet overtreding. I. de J., land bouwer te Axel, tot eene boete van f50, subs. 10 dagen hecht. L. v. C,, arbeider te Hoek, tot eene boete van f5, subs 5 dagen hecht. M. C. W. en G. C. M., werklieden te Zaamslag, ieder tot eene boete van f3, subs 3 dagen hechtenis voor ieder. A. G., bootwerker te Ter Neuzen; P. W., arbeider te Westdorpe enM.de V., landbouwer te Axel, ieder tot eene boete van f 1, subs 1 dag hecht. Openbare dronkenschap A. S., bootwerker te Ter Neuzen, bij le herhaling tot hechtenis- straf van 3 dagen. I. C. K., werkman te Ter NeuzenP. B., werkman te Axel; A. S. R., visscher te Philippine, ieder tot eene boete 'van f4, subs 4 dagen hechtenis voor ieder. A. E. P., werkman te Philippine, tot eene boete van f5, subs 5 dagen hecht. Fietsen zonder bel. D. van F., slager te Ter Neuzen, tot eene boete van f0,50 subs 1 dag hecht. Fietsen zender lantaarn. A. P., zonder beroep; C, H., grondwerkerF. P., electricienA. D., commissionDair, allen te Hoek A. V„ arbeider O. F., wagenmakerR. D., werkmanD. van T., arbeider, allen te AxelM. D., koopman te Zaamslag, ieder tot eene boete van f 1, subs 1 dag hechtenis voor ieder. C. van de G., knecht te Ter Neuzen, tot eene boete van fsubs 1 dag hecht. Vrijgesproken. E. de M., voermansknecht te Ter Neuzen, ter zake van rijden met een voertuig zonder licht. D. van IJ., winkelier te Ter Neuzen, ter zake van het uitlokken van een overtreding Ootslagen van rechtsvervolging. J. V. en en F. A. G. C arbeiders te Axel, ter zake van overtreding der Politie-Verordening te Axel. (Tern. Crt.) oorlog zal ook mijn laatste kind nemen. Heb erbarming, mijnheer, en veroorloof een arme, beroofde moeder den eenen zoon te begraven en den anderen, als God het wil, te troosten. Laat mij de voorposten passeeren men weigerde het mij ik bid u Dacht de generaal aan het uur, waarop de fiere vrouw hem de haud geweigerd had, en sprak hij daarom zoo mild Denkt gij, mevrouw, dat wij met zieken eu gewonden vechten Ga met God en van harte wensch ik, dat uw zoon u behouden blijve. Geheimhouding van ooze stelling tegenover den vijand wil ik niet van u vragen. Zal ik u plechtig beloven, dat ik over uw stelling zal zwijgen als het grat Neen, mevrouw, die belofte verg ik niet van u. Neem plaats, ik zal bevel geven dat een patrouille u vergezelt, tot de voorposten gepasseerd zijn. Toen na eenigen tijd een eskorte voor het huis aankwam, stond de hertogin op, zag den tegenover haar staauden generaal ernstig in het vriendelijke gelaat en sprak: In mijn huis heb ik geweigerd u een hand te geven, sta mij toe als eenigen dank uw hand te drukken Wilt gij mij dezen dienst bewijzen Een oogenblik stonden de beide edele zielen tegenover elkander toen boog de gene raal, kuste de hand der oude dame en sprak In het vervullen van onzen plicht zijn wij, soldaten, dikwijls gedwongen om ons hart voor het gevoel te sluiten.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 3