Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. generaal Lokhwitzky, dat, al wordt de vrede gesloten, deze den Centralen zoo weinig afdoenden waarborg geeft, dat zij hun Oostelijk front toch nagenoeg op dezelfde getalsterkte moeten houden. AXEL, 21 December 1917. We zitten weer in een kleine ruim te opgesloten. Sedert gisterenavond hangt er een dikke mist, waardoor van een geregelde stoombootdienst op de Schelde geen sprake is.Noordelijk dus geen uitweg en Zuidelijk de draad. We ondervinden helaas weer maar al te zeer de vertraging in post- en reizigers- en vrachtverkeer. Bovendien worden we dan nog van uit de hoogte bedreigd door bommen, zoodat we letterlijk in 't nauw worden gebracht. Dinsdagnacht tien voor twaalven wekte het angstaanjagend geluid weer de aandacht voor een vliegmachine, die in snel tempo overvloog. Niettegen staande we dadelijk naar buiten snelden, zagen we niets meer en hoorden slechts zeer verzwakt den motor. Opmerkelijk is het, hoeveel deuren men hoort ont sluiten en raampjes er verlicht worden, als zoo'n rustverstoorder zich 's nachts doet hooreu. En toch is het eigenlijk het verstandigst om binnen te blijven, want ook nu weer is gebleken, dat men nooit kan weten, wat die oorlogsmonsters in den zin hebben. Reeds onder den morgen verspreidde zich weer het volgende bericht Tusschen halt twaalf en twaalf uur zijn twee bommen gevallen by de fabriek voor groente drogerij „Canisvliet", bij de Coöp. suikerfabriek en by de fabriek van den heer Malotaux te Sas van Gent. De neergekomen bommen hebben geen schade aangericht. Alle drie de fabrieken waren verlicht en toonden de Nederlandsche kleuren door electrische verlichting. De scherven der bommen zyn door de militaire overheid in beslag genomen, teneinde de nationaliteit daarvan te kunnen vaststellen. Vooral is in dit bericht van waarde de mededeeling, dat de fabrieken goed verlicht waren. Een bewijs dus dat vliegende krijgslieden qialing hebben aan lichten. Wij hebben tenminste de overtuiging, dat het veel beter is de zoekenden zooveel mogelijk in 't duister te laten tasten. Geen licht dus op daken oi torensZelfs het ontsteken van gaslicht binnenshuis vinden we gevaar lijk. Bij een eventueel treffen van onze gasfabriek of gasbuizen is immers een gasontploffing niet uitgesloten, wanneer men in de nabijheid vuur heeft 1 Al evenmin wil er by ons in een verzoek om afweergeschut. In voldoen de mate zal men dit toch niet over de Schelde brengen en een paar kanonnen kunnen de vliegeniers hoogstens doen verplaatsen, niet verwijderen dan met toeval. Wil men afweermiddelen naar Zeeuwsch-Vlaanderen zenden, danzende men bier enkele vliegmachines met bestuurders, die de oorlogvoerenden door seinen beduiden, dat ze boven Nederlandsch gebied zweven. De aangekondigde uitvoering van de tooneelclub „D. M. V." uit Ter Neuzen bij den heer Gilijamse op j.l. Woensdagavond heeft een druk bezoek Het programma bevatte 8 nummers, waarvan ^het blijspel „Zwabberdoes" de hoofdschotel vormde. De nummers waren goed ingestudeerd. Toch ziet men maar al te goed het verschil tusschen dellitanten en beroepspelers men bemerkt soms teveel het „aardig willen zijn". En dit valt te meer in 't oog na een pas geleden optreden van het Duo Busch, dat we maar niet willen vergeten. Van verschillende zijden, wordt hun terugkomst tegemoet gezien. Te Sas van Gent heeft wegens vertrek naar elders ontslag genopen als lid van den gemeneteraad, de heer R. Malotaux. ^PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 23 December 1917. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97a ure Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Da. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Gemeente. Voorm. 97, ure Nam. 2 ure Leeskerk. "Leeskerk. Dinsdag 25 December 1917. (Eerste Kerstdag). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gêreformeerde Gemeente. Leeskerk. Leeskerk. Woensdag 26 December 1917. (Tweede Kerstdag;. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 97, ure Leeskerk. (Van de Geref. Kerk geen opgaaf ontvangen.; Voorm. 97, ure Nam. 2 ure Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 21 December 1917. I. M., 17 j., fabrieksarbeider te Sas van Gent, is wegens diefstal veroord. tot f7 of 2 weken tuchtschool. C. M. T., 50 j., herbergierster te Sas van Gent, is wegens eenvoudige beleedi£ing ver oord. tot f5 of 5 dagen hecht. J. F. U., 44 j., meesterknecht te Sas van Gent, is wegens vernieling veroord. tot f10 of 10 dagen hecht. A. d. W., 34 j., vlasbewerker te St Jansteen, beklaagd van brandstichting, is vrijgesproken. J. M. V., 36 j., winkelierster te Axel, is wegens overtreding distributie wet veroord. tot f20 of 20 dagen hecht. J. W., 54 jkoopman te Ter Neuzen, is wegens alsvoren veroord. tot f20 of 20 dagen hecht. A. I., 39 j., schipper te Graauw, is wegens beleediging ambtenaar veroord. tot f10 of 10 dagen hecht. C. v. E., 70 j., veldarbeider te Axel, beklaagd van overtreding distributiewet, is ontslagen van rechtsvervolging, A. A., 43 j., landbouwer te Zuiddorpe, is wegens overtreding distributiewet veroord. tot f10 of 10 dagen hecht. T. v. G., 66 j., landbouwer te Zuiddorpe, is wegens alsvoren veroord. tot f10 of 10 dagen hecht. M. H., 42 j., landbouwer te Zuiddorpe, is wegens alsvoren veroord. tot f 10 of 10 dagen hecht. E. S., 42 j., herbergier te Axel, is wegens alsvoren veroord. tot f10 of 10 dagen hecht. Uitvoer van paarden. Binnenkort zullen naar men aan de N. Crt. meldt, 5000 paarden van 8 tot 12 jaar naar Duitschland worden uit gevoerd. Naar we in De Veehandel lezen, zal de „Paardenvereeniging" de dieren exporteeren, en ze van de handelaars overnemen. De afname zal 5 weken duren, dus 1000 per week. De leveranciers moeten f 100 voor ieder paard storten by de „Paarden vereeniging" en zullen moeten instaan voor de eventueele verborgen gebreken volgens de Duitsche wet. Wanueer een geleverd paard, binnen den tijd van 8 weken na levering een verborgen gebrek openbaart, is de leverancier verplicht 180 terug te betalen. Wanneer eventueel van dezen uitvoer die niet ever de Export Centrale loopt, zgn. „distributiegeld" zal worden gehe ven, zal de „Deutsche Handelsstelle" dat betalen. De ruins houden we dus voorloopig hier. Woensdagochtend had een tram wegongeluk plaats nabij Amsterdam. Op het oogenblik dat de sneldienst uit Zandvoort in wiegelenden vaart k wa m aansnorren, passeerdeeen met paard bespannen vuilniskar van de gemeente reinigingsdienst den overweg. De karvoerder heeft de tram vermoede lijk niet, of te laat zien aankomen en hoewel de tramvoerder volgens zijn verklaring zoo spoedig mogelyk stroom uitschakelde en remde, bleef te botsing onvermijdelijk. De vuilniskar werd door de tram van achteren aangegrepen en als een hoop vodden de hoogte ingeslingerd. De voorwielen werden onder de achter wielen doorgewerkt, waarop het gevaarte in de flank van den tramwagen de ruiten van zeven raampjes verbrijzelde en ook aan voorbalcon en romp groote schade toegebracht. De tramwagen stond nog overeid, maar was bijna geheel uit de rails ge licht. De voorste koppel van vier wielen was in de aarde gewerkt, terwijl van het achterste koppel de laatste wielen nog in de rails stonden. Waar deze ruïne getuigde van de kracht, waarmede de botsing plaats had mag het een wonder heeten, dat er geen menschenlevens zijn te betreuren. Een der trampassagiers deelde mede, dat de wagen zoo vol was dat de menschen in de gang stonden. Plotseling voelde men hevig remmen, een ontzettend gekraak en gerinkel van glasscherven, de wagen helde even naar links over een geluk! allen vielen naar die zijde op en door elkaar, terwijl de wagen aan de rechterzijde werd opengereten. Vele passagiers liepen door de glas scherven lichte verwondingen op. Nog meer verwondering mag het wekken, dat de vuilniskarvoerder er betrekkelijk zoo goed is afgekomen. Hij werd door den hevigen schok van den bok geworpen, tot op den stoep voor een bakkerswinkel waar de doode- lijk ontstelde man werd binnengedragen. Met den hevigen schrik en een paar lichte schrammen kwam hy vrij. Ook het paard is gespaard gebleven. Toen de kar vermorzeld werd, is het beest onmiddellyk uit d8* boomen geslagen en bleef ongedeerd staan. De weduwe M. die te Amsterdam in 'arrest gesteld is, heeft bekend de inbraken in eenige landhuisjes te Blari- cum gepleegd te hebben. Zij beeft ook getracht in andere villa's haar slag te slaan, maar heeft haar „werk" opge geven, toen zij bemerkte, dat de be woners aanwezig waren. De politie te Laren kreeg het spoor in handen, toen een der bestolene op de markt te Hilversum een koperen kaarsenkroon ontdekte, die hem toebe hoorde. Dinsdag is door de militairen een mijn gedemonteerd, die bij den vorigen storm bij dijkpaal 25 aan de zeewering van Colijnsplaat was aangespoeld. Vlak by Je directiekeet van den Anna Prisopolder is een mijn aangespoeld. Gasverstikking. Het echtpaar Kotten te Zeist is dood op bed aange troffen, tengevolge van gasverstikking. Een defect aan de lamp was de oorzaak van het ongeluk. De heer Kotten was gepensioneerd hoofd eener school. 's Avonds de meter dicht is toch maar 't veiligst. Een goedgeloovigeMen schrijft aan de Ned. Het gebeurde dezer dagen op de gemeentesecretarie van een plaatsje in den omtrek van Woerden Daar vervoegde zich iemand om beklag te doen over de samenstelling van het brood, terwijl hij tevens wees op voorkomende knoeierijen. Toen de ambtenaar beweerde, dat er van knoeierijen bij de bakkers geen sprake was, antwoordde hij, dat hy zeker wist, dat de bakkers zelfs gestampt zaagsel gebruikten daar hij juist ver nomen had dat bij een zijner kennissen een kiud was geboren met houten beentjes! De sukkel begreep niet dat hij de dupe was geworden van een grappenmaker. Te Heithuizen (L.) is Dinsdag een Duitsche vliegmachine neergekomen. De inzittende officier en onderofficier werden geïnterneerd. Bloedig einde van een liefdesdrama, Een afschuwelijke moord heeft Zater dagavond het Spaamdammerkwartier in rep en roer gebracht. In een der perceelen van de Spaarndamnierstraat werd om half zeven ODgeveer een ge scheiden vrouw, Fijkje de HaaD, genaamd op afschuwelijke wijze om 't leven ge bracht. We lezen hieromtrent o.m. in de Tel: Het begin van het drama, dat nu voF eindigd is, speelde zich reeds in 1914 af, en eveneens op bloedige.wijze. Het slachtoffer, Fykje de Haan, zon der beroep woonde te Watergraafi- meer. Onder haar kennissen bevond zich een twintigjarig joDgmeDsch Wilhelmus Smits genaamd, die Diet van haar huis was weg te slaan. Zoo bleef hij eenigen tijd bij haar logeereu, tot op zekeren dag eeD harer vrienden hier aanmerking op maakte eD zij besloot hem de deur te wijzen. Eenige malen gaf zij hem dit voor nemen te kennen, tot op zekeren dag in het voorjaar van 1914, de bom barste. Smits greep toen een revolver en loste eenige schoten op zijn gezellin. De laatste kogel bestemde hij voor zichzelf. De politie werd gewaarschuwd en beiden belandden op 't politiebureau. De schotwonden, bleken niet van ern- stigen aard te zijn. Smits werd veroordeeld tot één jaa- gevangenisstraf. Zoo gauw hij op vrij] voeten was, klopte hij weer bij juffrousf De Haan aan. Zijn bezoeken werden zoo lastig, dat eenige keeren assistentie der politie ingeroepen moest worden. De tallooze male.D, dat hij met geweld het huis was uitgewezen, hadden zijn genegenheid voor deze inderdaad nog knappe joDge vrouw niet kunnen ver- vragen en zij werd oorzaak, dat Zondag avond op bloedige wijze de laatste hand gelegd werd aan de voltooiing van een dram ma dat jaren lang had voortgeduurd. 's Middags hadden ze boodschappen gedaan o.a. bij een slager. Hij Dam het vleesch mede in een tasch, maar vóór met haar naar huis te gaan, liep hij even een tapperij binnen en gebruikte daar wat. Thuis ontspon zich een hevige twist, ten eerste, omdat hij niet weg wilde, en tweedens omdat juffrouw De Haan een juweelen broche vermiste, waarvan Smits meer moet geweten hebben. Bij dezen twist waren tegenwoordig de moeder en een vriend des huizes Woorden veran derden in daden en eensklaps greep Smits een mes en vloog als een waanzinnige op de vrouw af. In zijn dolle drift en zonder dat iemand tusscbenbeide kon komeD, stak hij zijn slachtoffer overal waar hij haar maar treffen kon. Zij slaagde er in op te staan en strompelde, uit tallooze wonden bloedend de trap af en werd opgevangen door iemand, die op haar angstkreten was toegesneld. Deze man bracht de afschuwelijke ver minkte vrouw op straat en zij werd daaroa in den slagerswinkel, vlak bij her politiebureau Spaarndammerstraat, binnen gedragen. De ongelukkige vrouw bloedde uit tal van wonden. Als een krankzinnige had hij er op los geslagen. Zoo vertoonde het lichaam der vrouw o.a. een diepe snede over het oor, twee in den Dek, een aan den bovenarm en rug, twee houwen in den rechterpols, eenige steken in de borst, terwijl de rechterhand een gapende wonde, dwars over den rug vertoonde. Vermoedelijk heeft het slacht offer bij het afwereD ia het mes geslageD. De ongelukkige bezwijmde tengevolge van het hevige bloedverlies eo buiten kennis werd zij per auto brandcard naar het Binnengasthuis getransporteerd. Daar bleek bij het ontkleeden, dat haar lichaam letterlijk met wonden bedekt was. Er was weinig hoop meer en om half tien volgde de dood door bloedverlies.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2