No. 74 Zaterdag 22 December 1917, 33e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. BERICHT. Nieuwjaars- Wenschsn De Oorlogsbegrooting. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. AUVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. Bij dit blad behoort een bijvoegsel. Wegens het Kerstfeest zal aanstaande DINSDAG geen nummer van dit blad verschijnen. In het Nieuwjaarsnummer dezer 'courant, dat in plaats van Dins dagavond, Dinsdagochtend zal verschijnen, kunnen worden geplaatst voor 40 cent. Groote advertentiön worden naar plaatsruimte berekend. De gelegenheid hiertoe 'wordt opengesteld tot Maandagmiddag uiterlijk 2 uur. DE UITGEVER. Zij, die zich met ingang van I Januari op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De ontwerp begrooting voor 1918 is bykans twee millioen hooger dan het voor 1917 toegestane bedrag. Vooreen deel is die stijging te wijten aan onver mijdelijk hoogere prijzen, voor het be langrijkste deel aan de voorgestelde uitbreiding van diensten, die voor de verdediging onmisbaar zijn. In de eerste plaats noemen we als zoodanig den vliegdienst, waar van het personeel aanmerkelijk zal worden uitgebreid ten laste van de jaarlijksche begrooting, terwijl de mate- rieele uitgaven het buitengewoon crediet zullen bezwaren. Op deze wijze zal het personeel spoedig beschikbaar kun nen komen, om het materieel te bedie nen, dat .thans reeds of anders bij het uitbreken van deu oorlog te onzer beschikking komt." Dit personeel zal uiteraard in de organisaties een blijvende plaats gaan innemen. Al zijn de kosten van dea geofganiseerden vliegdienst a 3.5 millioen 's jaars ook hoog, zij kunuen niet worden ontgaan, nu deze dienst zulk een taak vau beteekenis is gaan vervullen. De minister pakt de zaak flink aan en zijn organisatie maakt met 144 vliegtuigen, waarachter een gelijk aantal in reserve en een dubbel aantal in bestanddeelen gereed gehouden zal worden, een goed flguur. Rekening houdende met een bedrag van 6.5 ton dat in 1917 voor materieel was gevraagd en thans voor memorie wordt uitgetrok ken, wordt voor 1918 ongeveer één millioen meer gevraagd voor reorgani satie van den dienst. Voor aanschaffing van artilleriemate- rieel wordt ruim één millioen meer gevraagd, ongerekend dan de zeer belangrijke uitgaven voor afwerking van geschut, die ten laste van het buitenge woon krediet komen. De motorafdeeling vraagt ruim 130,000 gulden meer, dan de materieele uitga ven, die nog in 1917 als memorieposten voorkwamen. Een voorgestelde uitbreiding van het regiment genietroepen met twee pionier en twee veldtelegraafcompagnieön-stelt de begrooting nog meer in het beeld der techniek. Een vermeerdering van het aantal dienstplichtigen, bij de genie troepen in te lijven, is hiervan het on vermijdelijk gevolg, en het zal wederom blijken, dat het door de wet vastgestelde contingent van 23,000 man moet worden vergroot, wat beperking van het aantal vrijstellingen met zich zal brengen. In dit verband wenscht de N. R. Crt. waaraan deze beschouwing is ont leend te wijzen op de allerwege bij de strijdende legers voelbare behoefte aan krachten in de voorste lijn. Dit is overal een vraagstuk van de eerste orde en de hoogste urgentie geworden hoe het aantal geweren tot hetgrootste bedrag op te voeren, en tegelijk achter de legers op de verbindingslijnen en in het eigen land in de fabrieken, op de akkers en in het dagelijksch leven het bedrijf gaande te houden Het is daartoe onmisbaar gebleken, alle volkomen valide krachten voor zooveel zij niet als bekwame vak lieden in onmisbare bedrijven werkzaam waren, naar de eerste linie af te voeren in de tweede linie slechts die krachten te laten, die voor dienst met de wapenen niet ten vollen berekend zijn, en aan de vrouwelijke arbeidskrachten zelfs tot dicht achter de voorste lyn een plaats van beteekenis in te ruimen. Voor de organisatie van de weerkracht in dezen zin legt men overal beslag op de knapste mannen, die open oog hebben voor de militaire behoeften eenerzijds, voor de eischen van het maatschappelijk leven anderszijdS. Mr. de Jonge tracht ook op ander gebied te suppleeren. De te zwakke generale staf wordt uitgebreidde vor ming van een school voor verlotsofficie ren der bereden artillerie zal in de aan deze bestaande inrichting voelbare be hoette aan vast personeel voldoening breDgen. Juiste opmerkingen, in het V. V. gemaakt over reorganisatie van het dienstvak der intendance, zal de minister niet naast zich nederleggen Over uitbreiding van de legerorgani satie bewaart de memorie van toelichting echter het stilzwijgen. In het V. V wordt de gelegenheid geboden, zich hierover uit te spreken. Ook de A'. R. Crt. acht de organisatie van onze weerwacht in veld en vesting troepen verouderd. Ten eerste biedt zij niet voldoende waarborgen, dat de groote beschikbare massa strijders be schikbaar kan worden gesteld op het front van actie, doch anderzyds stelt de moderne tactische strijdwyze aan de bezettingstroepen deu imperatieven eisch vau te zijn gegroepeerd in eenheden die onder alle omstandigheden, dank zij uitrusting en organisatie, gemakkelijk te leiden zijn. Niet in aantal soldaten, doch in orga nisatie zijn wij ten achter gebleven. Men hoopt evenwel dat deze achterstand nog ingehaald zal worden. DE OORLOG. De Oostenr. „Arbeiter Ztg." meent: Als de centralen aan Rusland voorstellen oden, welke Lenin en Trotzky kunnen aannemen, dan kunnen dit slechts voor stellen zijn, welke voor alle volkeren, óók voor Engeland, Frankrijk en Italië aanneemlijk zijn. Deze voorstellen zullen worden gedaan in het openbaar en zullen dus ook onzen westelijken vijanden niet onbekend blijven. De volkeren van Engeland, Frankrijk pn Italië zullen het dan ook vernemen als we voorstellen doen, welke voor alle volken aannemelijk zijn en zij zullen Lloyd George, Clemencean en Sonnino wegjagen als deze de aanneming der voorstellen mochten afwijzen. Een belangrijke clausule. Aan de 11 artikelen van het wapenstilstandsver drag is de volgende clausule toegevoegd: Ter eompleteering en tot verdere uitbreiding van de overeenkomst be treffende den wapenstilstand, zijn de coutrateerende partijen overeengekomen zoo spoedig mogelijk de uitwisseling van de burgerlijke gevangenen en voor den dienst ongeschikte krijgsgevangenen direct door het front ter hand te nemen. Hierbij zal in de eerste plaats aandacht geschonken worden aan het naar huis zenden van de, in den loop van den oorlog, teruggehouden vrouwen en kin deren beneden de 14 jaar. De contracteerende partijen zullen onmiddellijk zorg dragen voor de meest mogelijke verbetering van den toestand der wederzijdsche krijgsgevangenen. Dit zal een bijzonder voorname taak der wederzijdsche regeeringeu zijn, Om de vredesonderhandelingen te vergemakkelijken en de wonden, welke der beschaving door den oorlog geslagen zijn, zoo spoedig mogelijk te heelen, zullen maatregelen genomen worden tot tot herstel van de kultureele en econo mische betrekkingen tusscben de con tracteerende partijen. Dit doel zal o.m. in de hand worden gewerkt doorhet herstel van het post- en het handels verkeer, het zenden van boeken, dag bladen e.d. binnen de door den wapen stilstand bepaalde grenzen. Ten einde deze détails te regelen zal een gemengde commissie vau vertegen woordigers van alle betrokkenen binnen kort te Petrograd bijeenkomen. Tel. Te Brest Litowsky zijn aangekomen voor Duitschland graaf Hertling, min Von Küblmaun, voor Oostenrijk graaf Czerniu en dr. Gratz, atdeelingschef van het dep. van Buitenl. Zaken, be nevens legatie-radenvoor Turkije Nessimi bey, de min. van Buitenl. Zaken en een onder-staatssecretaris. Voor de regeling der bijzonderheden bij de uitwisseling der burger-gevange nen en invalide krijgsgevangenen zal een gemengde commissie binnenkort vergaderen te Petersburg. De „Daily Tel." vernam van haar corresp. aan het Fransche front, dat de Duitschers vooral hun artillerie en hun vliegerafdeelingen versterken, hetgeen door het bestand op het Oosterfront is mogelijk gemaakt. En hij vervolgt „De vraag is slechts of Hindenburg al deze versterkingen en de reeds aanwe zige troepen op het spel zal zetten by een gewaagden aanval in Frankrijk. Lieden, die tot oordeelen bevoegd zyn, zien die mogelijkheid zonder vrees onder de oogen. De legers der geallieerden zijn in ieder opzicht, óók wat de getal sterkte aangaat, in een betere positie om zoo'n poging te weerstaan dan zij het waren toen zij de vroegere groote aanvallen afsloegen, en zij hebben het jaargetijde in hun vooideel. Nu de Duitschers zich voor het alter natief gesteld zien, dat de Amerikanen zullen komen om hun plaats in de gevechtslinie in te nemen, ligt het voor de hand, dat een spoedig offensief kan worden verwacht. Ik geloot, dat onze legers volkomen gereed zijn, en vol vertrouwen op den uitslag." Van de overige fronten zijn geen nadere berichten ingekomen. Reuter seint, in verband met het overbrengen der Duitsche troepen naar het Westen. Naar aanleiding van het feit, dat de wapenstilstand werd gesloten op het oogenblik, dat de verkiezingen voor de Constituante aaa de tegenstanders van Lenin de meerderheid verschaften, wijst de pers er op, dat verraders de machte- looze Russische republiek aan het im perialistische Duitsfthland overleveren. Het „Journal" becijfert, hoeveel troe pen van het Oostelijk front weggevoerd kunnen worden. Deze troepen bestaan hoofdzakelijk uit landweer' eu divisies, die derwaarts waren gezonden om op verhaal te komen. Het blad meent, dat er geen groote verandering in den toestand zal komen, want sedert langen tijd is het Russische front een onmetelyk rust- en oefenkamp zoo verloor b.v. een compagnie van de 107e divisie in 18 maanden 3 man. De vraag besprekend, of een offensief in het Westen te verwachten is, zegt het blad, dat een vijftigtal nieuwe divisies bij de aanwezige 154 divisies geen verpletterende overmacht betee- kenen. Van 9 April tot eind November waren er meer dan 300 Duitsche divi sies tegenover het Fransch-Engelsche front. Alleen vóór den strijd bij Kamerijk hadden de Duitschers 27 divisies om te kunnen volhouden: daartoe moesten ze de geheele lichting 1919 en 1920 opgeroepen. De steun van het Russi sche frout, dat Duitschland zoozeer verzwakte, zal alleen de overgebrachte legers versterken en als reserve dienen. Bovendien verklaart de bevelhebber van de Russische troepen iu Frankrijk,

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 1