Binnenland. Gemengd Nieuws. dat de helft der kosten reeds op de waterstaatsbegrooting voor 1917 is uit getrokken en het maken van nieuwe bezwaren een niet te schatten uitstel zou teweegbrengen. Bestreden werd een idee om den weg smaller te maken en ander materiaal te gebruiken daar 4 meter niet te breed is, het rijk met een mindere breedte geen genoegen zou nemen en nu eenmaal aangenomen is, dat keien zullen worden gebruikt. Ged. Staten zegden wel toe te zullen aan dringen op het bydragen door het rijk in het onderhoud van dezen weg. In een afdeeling verklaarden zich 8 leden er voor om het maximum bedrag door de provincie te betalen voor den weg, te bepalen op 170.000, 3 waren er tegen en een hield zich zyn stem voor. Opgemerkt werd nog, dat de bijdragen van gemeenten en polders niet voldoen de voorkomen en er werd op aange drongen, dat de bijdragen in eens zullen worden gestort, en van andere zijde, dat behalve de dertig jaarlijksche ter mynen ook de gekapitaliseerde rente zal worden betaald. Dit idee vond bij 8 leden instemming, 4 verklaarden zich er tegen. In de derde afdeeling ver klaarden zich 9 leden voor het voorstel van Ged. Staten en 3 behielden zich hun stem voor. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het laatste voorstel, dat wy vermelden is dat tot het verleenen van subsidie aan de R.-K. militairen vereeniging te Ter Neuzen, waartegen zich in de afdeelingen een lid verzette, een ander achtte de vereeniging wel nuttig, maar niet van Provinciaal belang en een derde verdedigde het voorstel. Het subsidie wordt verleend. Hierna wordt de zitting, in naam der Koningin, gesloten. Reizen met Kerstmis. Het Hbld. heeft ter bevoegder plaatse inlichtingen ingewonnen over de loopen- de geruchten, dat er plannen in voor bereiding waren om door tydelijke ver hooging van de spoorwegtarieven een al te grooten toevloed van Kerstreizi gers" te voorkomen. Bij informatie aan het blad bleek, dat dit gerucht allen grond van waarheid mist. De spoorwegmaatschappijen zijn integendeel van plan om door het in- lasschen van eenige voor- en volgtreinen in de ongetwijfeld grootere behoefte aan plaatsruimte, in de eerste plaats voor militairen, maar daarnaast ook voor gewone reizigers, te voorzien. De kolenschaarschte in aanmerking genomen, zal het aantal extra-treinen uit den aard der zaak gering en de capaciteit ervan niet bijzonder grootzijn. Een ieder, die de Kerstdagen elders wenscht door te brengen, wordt dan ook ten zeerste aangeraden, zoo mogelijk reeds eenige dagen te voren te vertrek ken en het zoo in te richten, dat men niet den 27sten December de terugreis behoeft te aanvaarden. Wordt hiermede door het reizend publiek zooveel mogelijk rekening ge houden, dan hopen de spoorwegmaat schappijen ondanks de abnormale om standigheden, al te groote vertraging te kunnen vooorkomen. Uitvoer van paarden, Omtrent den export van paarden verneemt De Veehandel uit zeer betrouw bare bron, dat de uitvoer van de l1/,jarige ruins (die langzamerhand 2-jarige zijn geworden voorloopig niet zal plaats hebben. Naar verluidt wil Duitschland eerst een vrij groot aantal voljarige paarden hebben, en dan later de ruins. Thee en koffie. In September jl. deelde de Minister mede, dat de schaarschco van thee- en koffie rantsoeneering noodzakelijk maak te. De voorraden thee en koffie konden respect, nog voorzien in de behoefte van 3 en 6 maanden. Officieel is thans de thee op en de koffievoorraad vermindert snel. Wij hebben dienaangaande ons om inlichtingen gewend tot zeer bevoegde zijde, zegt de Tel., waar wij vernamen, dat het vooruitzicht voor de koffie niet ongunstig is. Af en toe komen nog kleine voorraden aan, onlangs nog een scheepje met 5000 balen uit Engeland, in Haliiax ligt nog de „Zeeland" afge laden, die een niet te versmaden hoe veelheid kan aanbrengen, als deze bodem wordt doorgelaten. We kregen den indruk, dat wat de koffie betreft, men zich niet ongerust behoeft te maken en dat men op de rantsoenen voorloopig wel kan blijven rekenen. De door de Regeering in beslag te nemen 120.000 balen Java-koffie, waarvan voor de komende 6 weken eerst 25 pet. is gedistribueerd, zijn nog een aardige aanvulling van de voorraden uit de eerste hand. Met de thee voorraden is het niet zoo gunstig gesteld. Officieel zijn we door de thee heen. Dat echter nog wordt gedistribueerd, is te danken aan de hoeveelheden, die in den handel en bij de winkeliers waren en den voorraad uit de eerste hand, die slechts voor drie maanden toereikend was, langer deden duren. Op aanvoer valt echter niet te rekenen. De schepen, die in Indië afgeladen liggen, moeten te groote moeilijkheden overwinnen, om tijdig genoeg in Holland te zijn, teneinde den voorraad aan te vullen voor hy geheel is verbruikt. Alles wijst er op, dat de theedistri butie nog nauwelijks twee maanden kan worden voortgezet en dan de voor raden zijn verbruikt, zonder dat een aanvulling heeft plaats gehad. Alleen betere en snellere communi catie van Indië met het moederland kan hierin verandering brengen. Radiotelegrafische gemeenschap tus- schen Nederland en Indië. De Minister van Waterstaat vraagt 5 millioen aan om onverwijld over te gaan tot het oprichten in Nederland van een ontvang- en zendstation voor radiotele grafische gemeenschap tusschen Neder land en Nederlandsch Oost Indië. Hij heeft gegronde aanleiding om te onderstellen, dat, indien dit station besteld wordt bij de „Gesellschaft für Drahtlose Telegrafie m. b. H." (Tele- tunken) te Berlijn, het te verwachten is, dat de ontvanginstallatie over ruim 3 maanden, de zendinstallatie over ongeveer l1/* jaar gereed zal kunnen zijn. Daar uiteraard in de tegenwoordige omstandigheden de kosten niet met eenige zekerheid kunnen worden be paald, en evenzeer de verdeeling daar van voor de verschillende onderdeelen van het werk onzeker is, wordt voor het totaal 5.000.000 aangevraagd. Omtrent de keuze van het terrein van stichting van het station is bereids een commissie werkzaam, van wie de minister spoedig daaromtrent rapport meeni te mogen verwachten. Daar de installatie- zoowel in het belang van het moederland als van dê koloniën strekt, zal het nog een punt van o vei weging uitmaken, in welke verhouding de gezamenlijke kosten van de installaties in Nederland en in Nederlandsch Oost-Indië over de beide daarbij betrokken begrootingen zullen zijn te verdeelen. De geallieerden en Nederland. Naar Reuter meldt, vroeg King in het Britsche Lagerhuis of de geallieerden bij hun plan bleven om gedurende of na den oorlog geen inbreuk te maken op de territoriale onschendbaarheid, de rivier-rechten of koloniale bezittingen van Nederland. Cecil antwoorddeEr is geen plan en er heeft nooit een voornemen bestaan, om de onafhankelijkheid en de integriteit van Nederland en zijn bezittingen op eenigerlei wijze te schenden. Stopzetten branderijen. Het B.V.M. meldt het volgende over deze quaestie By voortduring wordt van verschillen de zijden er op aangedrongen geen graan meer te verstrekken aan brande ryen. Ook bierbrouwerijen worden in dit verband nu en dan genoemd. Deze ontvangen echter sinds het vorig jaar reeds geen graan meer terwijl de branderijen gerantsoeneerd zijn tof een zoodanig percentage hunner normale productie als overeenkomt met de behoefte aan gist. Intusschen is steeds de vraag onder het oog gezien of en op welke wijze de verstrekking van graan aan de branderijen geheel zou kunnen gestaakt worden. Op dit oogenblik is een plan in overweging om binnen korten tijd daartoe te kunnen geraken. Van de andere zijde wordt gemeld, dat de werkzaamheden in de brande rijen te Schiedam reeds binnen enkele dagen zullen worden stopgezet. AXEL, 18 December 1917. Door de duisternis misleid ging Zon dagavond iemand, die door de Nieuw- straat huiswaarts keerde, de verkeerde richting uit en geraakte in den sloot aaD den Buitenweg. Het geval liep goed af en daarom zou vermelding overbodig zijn. We wenschten echter dit feit mede te deelen om speciaal de aandacht van bevoegden te trekken op de vraag of de zuiuigheid (in gasver bruik) de wijsheid niet bedriegt. Enkele lantaarns in onze kom meer ontstoken ware niet overtollig. Vooral aan de hoofdpunten onzer gemeente: het sta tion en de Noordstraat. Misschien ver hoogde meer licht de gezelligheid des Zondagsavonds in de Langestraat nóg meer. Met het oog op den grooten toe vloed van poststukken bij de jaarwisse ling wordt het publiek verzocht voor het binnenland bestemde brieven, brief kaarten, prentkaarten, visitiekaartjes en circulaires, welke men bij voorkeur op 1 Januari wenscht te doen bestellen, te voorzien van twee elkaar schuin snijdende strepen, getrokken over de geheele adreszijde, en die stukken reeds op 26, 27 of 28 December ter post te bezorgen. Zij kunnen dan tijdig voor de bestelling worden gereedgemaakt, blijven tot I Januari op de kantoren van bestemming bewaard en worden zooveel mogelyk op dien dag ia^tie bestellingen opgenomen. Blijkens een in dit nummer voor komende advertentie zal morgenavond bij den heer Gilijamse een uitvoering plaats hebben van de tooneelclub D. M. V. Als men de beteekenis dezer letters (Door Mobilisatie Vereenigd) weet, is ook begrijpelijk, dat het een militaire .tooneelclub is. In Ter Neuzen opgetreden hebben deze tooneellisten met een blijspel in 4 bedrijven, dat ook voor morgen op het programma staat, veel succes gehad. Vrijdagavond werd alhier bij den heer Gilijamse de jaarvergadering ge houden van de Maatschappij „Axel- Station". Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten waren ƒ69.391,176 en de uitgaven 69.286,52, alzoo goed slot 104,656. Als bestuurslid werd herkozen de heer G. van Fraaijenhove. De vereeniging telt 52 leden. De commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde heeft aan de volgende, vroeger uitgewe zen personen voorwaardelijk vergunning verleend iu zijn gezagsgebied terug te keeren P. Willaert, Sas van GentD. d'Hert, WestdorpeP. F. Kaestecker, SluisC. H. de Coninck, AxelJ. HeijDsdijk, Axel en E. de Clercq, IJzendijke. Donderdagavond is bij mistig weer de provinciale boot uit Vlissingen bjj het binnen stoomen der haven te Ter Neuzen op den westelijken havendam vastgeloopen en blijven zitten. De passagiers zyn op het havenhoofd ge land. Even vóór 11 uur Donderdagsavouds kwam het schip met hoog water vlot. Schade is niet bemerkt. De uitslag van de te gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad is, dat herstemming moet plaats hebben tuSschen de heeren P. van der Heijden met 70 en Cb. L. Dhert 69 stemmen. Op den heer F. Ingels waren 63 stemmen uitgebracht. In eene te Breskens gehouden vergadering is besloten tot oprichting van een Middenstands Credietbank voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Als commissarissen werden benoemd de heeren D. H. van Zuijen, burge meester en lid der Staten van Zeeland alhier, A. H. J. Beuningh, notaris te Groede, M. A. Bleiker, gem. secr. en lid der Staten van Zeeland te Schoon- dijke, I, Erasmus burgemeester van Cadzand, ds: J. N. Pattist, predikant en arr. schoolopziener te Aardenburg en P. W. Maarleveld, burgemeester en lid der Staten van Zeeland te Biervliet. Secretaris is de heer C. Dieleman, te Breskens. Als verdacht van doodslag op den milicien Chr. C., die te Ittervoort (L.) 10 Dec. 's avonds met een won.de aan het achterhoofd dood op den weg werd gevonden, is door de mare- chaussée der brigade Grathem aange houden zekere P. M. L., een 23-jarige landbouwer en militair met klein verlof, aldaar vertoevende. De aanleiding van het treurige feit moet gezocht worden in de omstandigheid, dat C., de versla- gene, verkeering had met een zuster van L., daartegen deze zich telkens had verzet. De Justitie heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. De verdachte bevindt zich in arrest en zal morgen naar het Huis van Bewaring te Maas tricht worden overgebracht. Stormschade. Bij den joDgsten storm is onder Renesse ongeveer 70 M. van den voet der duinen bij de Oude Hoeven stukgeslagen. De schade wordt op 7000 geraamd. - Een nieuwe truc van een rijwiel- dief is te Amsterdam toegepast. Een 14-jarige jongen, die op den Dam zonder licht op een fiets reed, werd door een persoon, die voorgaf van de politie te zijn, aangehouden. De man zeide hem, dat hij moest meegaan naar het hoofd bureau. Op het Rokin sprong die per soon op de fiets, zeggende »vast vooruit te zullen gaan*. Daar echter aan het hoofdbureau van dat rijwiel niets bekend is, wordt oplichting vermoed. Toen de nachtwaker J. M. te Arn hem Zondagavond aan de Rijnkade in zijn bootje wilde stappen om naar de stoomsleephelling over te steken, ten einde zijn dienst waar te nemen, stapte hij mis en viel te water. Spoedig werd hij door voorbijgangers op het droge gebracht, doch men mocht er niet in slagen de levensgeesten weer op te wek ken. De ongelukkige was 68 jaar en gehuwd. De motorschoener »Cornelia Gla- zinat, waar aan boord de carbid-ontplof- fing zulk een onheil gesticht heeft, is naar de werf gesleept om hersteld te worden. De carbidlading, bestaande uit 1200 bussen, is verloren gegaan, evenals de zending materiaal voor den Gemeente lijken Telefoondienst te Rotterdam. Het gedaalde luchtschip. Het bij Eemnes gedaalde luchtschip, hetwelk bij nader onderzoek van Engel-

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2