No. 73. Woensdag 19 December 1917. 33e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad j! voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Buitenland. Provinciale Staten van Zeeland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. Zij, die zich. met ingang van 1 Januari op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE OORLOG. Langs de verschillende fronten is in den toestand de laatste week weinig veranderd. Er is weer hard gevochten, er zijn over en weer gevangenen gemaakt, er zijn weer dooden gevallen, wéér tal van jonge, krachtige menschen onherstelbaar verminkt; doch de'zaak bleef zooals ze In Italië heelt de Oostenrijksch-Hon- gaarsche aanval, alhoewel in den aan vang met succes bekroond, niet geleid tot het terugdringen van den Italiaan- schen linkervleugel, waarvan in den aanvang het gevaar niet denkbeeldig was. Op het gevechtsterrein in Palestina hebben de Engelschen zich in het bezit gesteld van Jeruzalem, hetgeen al geruimen tijd was te verwachten. Wat den toestand op het Westtrout aangaat, daar heerscht sedert eenigen tijd stilte, maar een stilte, die aan den storm pleegt vooraf te gaan. Want volgens o. a. een Havas bericht heeft de aandacht getrokken, de bedrijvigheid van de Duitsche artillerie, de voortdu rende verkenningen, de komst van tal rijke vliegerafdeelingen en teu slotte van veel troepen, vooral in België. Het particuliere spoorwegverkeer is daar al eenigen tijd tot een minimum terugge bracht, ten behoeve van het vervoer van troepen uitRusland. Zoo schijnt dan toch de Duitsche legerleiding zelfs hangende deonderhandelingenover den wapenstilstand, het front in Rusland te verzwakken. Waar volgens officieele Russische berichten de oudere lichtingen naar huis zijn gezonden hetgeen dan toch óók een verzwakking van het front betee- kent lijdt het geen twijfel, dat zulks door de Duitschers als argument aangegrepen om ook hunnerzijds hun strijdkrachten te verzwakken, door troependeelen naar het Westfront over te brengen. Met dit alles brengen we voorts in verband de houding van Buchaman, den Engelschen gezant te Petersburg, en met de uit Petersburg afkomstige officieele mededeeling nopens de deelneming der afgezanten van de Geallieerden aan de onderhandelingen over den wapenstilstand, welke zii zelfs goedkeuren en in welke onderbande lingen zij zelfs de andere fronten willen betrekken. De snelle overbrenging toch van groote troepenmassa's der Centralen naar het Westfront zal de Geallieerden hebben verrastzóó spoedig zullen zij dil niet hebben verwacht. Aan den anderen kant zullen de Centralen trach ten, de Amerikanen te voorkomen. Van een transporteeren van beteekenende Amerikaansche contingenten nu, tijdens het wintertydperk met de zéér ongun stige weersgesteldheden, kan geen sprake zijn en dat dus de Centralen van de thans ingetreden Russische onmacht snel partij trekken, is volkomen verklaarbaar. Niet onwaarschijnlijk berust op deze omstandigheid de boven- aangeduide verrassende verandering in de houding der Geallieerden ten aanzien van de wapenstilstandsonderhandelin- gen. Van Duitsche zijde ziet men hierin een poging om op den voortgang dier onderhandelingen invloed te oefenen met de bedoeling, tijd te winnen. En dit laatste wil men aan de zijde der öentralen nietvoor hen beteekent elk uitsteltijdverliesvoor hen geldt het in het Oosten, in mililair-politieken zin, meer dan ooit„het ijzer smeden terwijl het heet is." De Engelsche pers is ongewoon nerveus en bevat allerlei alarmeerende berichten over een komend Duitsch offensief in het Westen. Ook daar te lande heeft men wel eens gehoord van den Duitschen stelregel „Kriegführen heisst angreifen" (in den oorlog moet men aanvallen) en de „Daily Mail" doet zelfs een beroep op de natie en op de militaire autoriteiten om eiken man, die gemist kan worden, te gebruiken om den Duitschen „rush across-Europa (onstuimige loop dwars door Europa) tegen te houden. Het blad zegt, dat het hoog tijd is om opnieuw de aandacht te vestigen op het groote aantal manne lijke krachten, die zich in het leger in Engeland zelf en in die op andere ge vechtsterreinen bevinden en daar kun nen worden gemist. In Frankrijk voor namelijk zijn de diensten achter de g^fcechtslinies overvloedig talrijk bezet daar zijn mannen van militairen leeftijd werkzaam, die behoorden te vechten Voor hen moeten burgerkrachten in de plaats worden gesteld. Het blad besluit Terwijl wij praten en commissies samen stellen, handelen de Duitschers. Ook in Frankrijk is men verre van gerust en klaagt er vooral over, dat de door toedoen van Clemenceau aanvan kelijk opgenomen Duitsche stafberichteu alweer ziju onderdrukt. Iuderdaad hebben, naar de „Matiu" meedeelt, de berichten over Kamerijk en het Meletta- massief zekere kringen der bevolking gedemoraliseerd,, doch du alle berichten van de overzijde uitblijven, zoekt en speurt men naar het waarom en naar hetgeen daarachter kan zitten. Ter zee. Omtrent den Duitschen aanval op het Scandinavische convooi, wordt uit Christiauia berichtEeu iu de Rrendö- sond binnengevallen beschadigde Engel sche torpedojager had een konvooi van 6 schepen uit Engeland naar Noorwegen begeleid, n.l. de Noorsche stoomschepen „Bollsta" en „Kong Erik" de Zweedsche „Thorleit" en „Bothnia" het Deensche schip „Marsertho" en het Engelsche schip „Cordova". Behalve gemeldeu torpedojager bestond de dekking uit eenige audere torpedojagers en treilers. Vier Duitsche torpedojagers vielen de schepen bij Roveer aan de Noorsche kust aan en brachten een Engelschen torpedojager, de 4 treilers en alle 6 de koopvaarders tot zinken. Tot nog toe zijn 30 man van de Bollsta, de Bothnia en de Thorleif geland. Naar het zeggen der geredden zijn twee Duitsche torpe dojagers vergaan. De stuurman der „Bollsta" zei, dat de Duitsche aanval zeer hevig was. Hij beweert niet, dat de Duitschers hun vuur vooral tegen de koopvaarders richtten, daar zij voldoende werk had den met de sterke dekking, waardoor het den koopvaarders lukte, uit het gevechtsgebied te komen. Zij ontgingen echter hun lot niet. De bemanning der „Bollsta" meent, dat allen gered zijn, daar een der Duitsche torpedojagers aanbood de bemanning der „Bollsta" boord te nemen. Wegens den kogelregen van de andere torpedojagers tegen de koopvaarders, wilde de beman ning echter liever in de reddingsboot blijven. Aan boord van een der Engelsche torpedojagers lagen, naar de bemanning vertelde, 10 lijken van Engelsche zee lieden. Op de vraag, hoe het kwam, dat de Engelsche oorlogsschepen de Duitsche niet troffen, antwoordden de Engelschen, dat de Duitsche vaartuigen buiten het bereik van het geschut waren )leven. Het Engelsche geschut draagt slechts 10,000 M. en de Duitschers waren 12,000 M. verwijderd. De Engelsche torpedojager, welke in het gevecht heeft geleden, ligt te Dek- kerwik. De Commandant is van meening dat het schip zonder hulp van buiten weer kan worden opgeknapt en zee kan kiezen. Men meent dat alle beman ningen zijn gered. In de Vrijdag gehouden zitting van de Provinciale Staten van Zeeland wer den aangenomen de volgende voorstellen van Ged. Staten tot nadere regeling van den duurte toeslag voor de verplegingskosten van armlastige krankzinnigen tot afwijzing van het verzoek van J. en K. Smit's scheepswerven te Kin- -derdijk om gedeeltelüke vergoeding van schade, door de omstandigheden geleden bij den bouw van twee schepen voor de provincie tot wijziging van het besluit tot het verleeuen van eeu renteloos voorschot voor den aanleg en de exploitatie van een tramweg van Knocke naarBreskens, waardoor de termijD, binnen welken de lijn gereed moet zijn, verlengd wordt tot uiterlijk 1 Juli 1920; en dat tot verlenging van den termijn binnen welken de tramlijnen Philippine Ter Neuzen en Hoofdplaat—Pyramid moeten zijn aangelegd, tot 1 Jan. 1919, In een der afdeelingen was door Ged Staten toegezegd, dat zij met de aan sluiting der tramlijn van de kom der gemeente Hoofdplaat tot de haven rekeüing zullen houden. Nog werden aangenomen de voorstel len om geen subsidie te geven aan de R.-K. drankbestrijdingsorganisaties in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, die tot verhooging van het crediet voor de verbetering van het paardenras en van dejjsubsidie aan de vereeniging tot ver betering van het geitenras in Zeeland, en de voorstellen tot wijziging van de begrootingen voor 1917 en 1918, waarbij in een der afdeelingen was toegezegd, dat, zoo beperking van den dienst der booten niet mocht kunnen uitblijven, deze zeker in de laatste plaats op do lyn VlissingenBreskens zal worden toegepast Behandeld werden o.a. ook onder staande voorstellen van Ged. Staten Electriciteitsvoorziening. Iu de afdeelingen was dit voorstel ten zeerste toegejuicht, waarbij den wensch werd uitgesproken, dat Ged. Staten in staat zullen zyn spoedig uitgewerkte voorstellen aan de Staten in te zenden hulde werd gebracht aan het zeer in teressante rapport van Prof. Feldmann. Op een desbetreffende vraag werd namens Ged. Staten nog eens betoogd, dat thans alleen wordt voorgesteld in principe te besluiten dat de electriciteits voorziening vanwege de Provincie zal worden ter hand genomen. De wensche- lykheid werd betoogd, dat de kabelnetten worden doorgetrokken tot alle havens van eenige beteekenis en dat ook het deel der Provincie aan de Oostzijde van den Dam door de Ooster-Schelde zal worden aangesloten. Aan deze opmerkingen zullen Ged. Staten hunne aandacht wijden. Het voorstel inzake provinciale elec triciteitsvoorziening wordt zonder hoof delijke stemming aangenomen. De provincie zal dus deze zaak verder ter hand nemen. Subsidie am bachtsscholen. Bij de behandeling van het voorstel van Ged. Staten om de subsidie aau de ambachtsscholen niet te verhoogen en van dat van de heeren de Vjeer c. s. om dit wel te doen en te bepalen op 35 per leerling met maxima voor Middelburg 8400, Goes 4200, Zierik- zee, Hulst en Oostburg 2000, werd gewezen op de moeilijkheden bij aanvoer van materialen voor Hulst eu Oostburg, op het zeer goede onderwijs aan laatst genoemde school en op de noodzakelijk heid van verhooging der onderwyzers- tractementen. Het voorstel om de ambachtsschool te Ter Neuzen subsidie toe te kennen, lokte dezelfde opmerkingen uit. Het voorstelde Veer wordt met 30 tegen 8 stemmen aangenomen. Voor de ambachtsschool te Ter Neu zen werd de subsidie bepaald als voor de andere ambachtsscholen en het maximum op 2800. Verbindingsweg. In een afdeeling werd gevraagd of het niet beter is met den aanleg te wachten tot na den Qorlog, waartegen werd opgemerkt, dat juist nu een noodtoestand bestaat, die allertreurigst is en werd het voorstel een vaderlands lievende daad genoemd. Van de zijde van Ged. Staten werd er opgewezen

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 1