I Groot succes tc Axel. KINDERVOORSTELLING Firma P. H. Yeenhuizen, Axel. Landbouw. Bekendmaki ngen. Advertentien. GROOTE AMERIKAANSCHE CINEMA Groote Voorstelling op A.s. Maandag 17 en Dinsdag 18 December. Een prachtig Programma: 1Butterfly, of de Brand iti de groote Opera, Dinsdag om 4 uur Heerlijke Vruchten-Punch. ALCOHOLVRIJ. l»e Grondwet. Alom is in den lande Woensdagmid dag de Grondwetswijziging op officiëele wijze afgekondigd. Zoo van uit de Gemeentehuizen als in plechtig gehouden zittingen van de Rechterlijke Colleges. Glauberzout. De verkoop en aflevering van Glau berzout is door den Minister van L., N. en H. verboden. Deze maatregel vindt zijn oorzaak in een herhaaldelijk geconstateerden zeer ongewenschten verkoop van glau berzout als waschmiddel, ter vervanging van soda, terwijl het artikel glauberzout geen waschkracht bezii. Distributie rundvleesch. Naar verluidt, zal de distributie van rundvleesch binnen 14 dagen beginnen en zal de prijs pl.m. 70 ets. per K.G. zyn. Vetkaarsen, De Minister van L., N. en H. heeft de volgende maximumprijzen vastge steld voor vetkaarsen groothandelprys 2 per K.G., tusschenhandelprijs ƒ2.15 per K.G., kleinhandelprijs 2.30 per K.G. Lichtschip. Volgens mededeeling van het loods wezen zal het lichtschip „Noord-Hinder" worden binnengehaald. Dit bericht zal door de zeevarenden, die nog trachten de verbinding met Engeland Voor het halen van steenkolen en andere artikelen, zoo goed en zoo kwaad als het kan te onderhouden, met groote teleurstelling worden vernomen. Voor zeer velen, die hetzy tengevolge van torpedeering, hetzij door het loopen op een mijn, in roeibooten op de wijde watervlakte rond dreven, is de „Noord Hinder" een zeer welkom tijdelijk ver blijf geweest en in den meest werke- lijken zin van het woord „Een baken in zee. De reden van het binnenhalen moet zijn, dat de Duitschers niet meer vol doende zekerheid kunnen geven voor de veiligheid van het transportvaartuig, dat des Donderdags de bemanning op de Noord Hinder bracht en de andere ploeg mede naar wal nam. De veilig heid van de vaart is door dezen maat regel wederom verminderd. M. Crt. AXEL, 14 December 1917. Na klokslag 12 uur werd Woensdag middag van den stadstoren alhiergeklept wat voor velen het sein is om eens naar de markt te gaan luisteren, wat er zal worden afgekondigd. Al spoedig trad de Burgemeester naar voren en las van de pui van het stadhuis de wijzigingen in de Grondwet voor, bijgewoond door de ambtenaren van de secretarie. Na de voorlezing ging de verzameling weer uiteen, natuurlyk met verschillen de opmerkingen, waaronder we er één hoorden, die wel aller instemming zal hebben n). ,'twas beter, dat de vrede afgekondigd werd." Natuurlyk is er geen wensch die thans meer op den voorgrond treedt. Maar toch zou ook de afkondiging der Grond wetsherziening in zekeren zin vrede kunnen beteekenen, voorzoover de daarin opgeloste onderwys en kiesrecht kwestie een einde maakte aan den langgevoerden woorden en pennestrijd onder de politieke voormannen. We hebben echter weinig hoop, dat die voorvechters thans hun zin zullen hebben en niet weer andere geschilpun ten reden tot stryd zullen geven. We zijn nog een heel eind van de verkiezingen af en toch worden er reeds nu weer wapens gesmeed tegen dien tijd. Wat is een winter zonder cinema, nu we deze al geruimen tijd ieder jaar in onze gemeente konden bijwonen? Welkom was dus vooral voor de kleine en groote jeugd de mededeeling in ons blad, dat ook thans de heer Boshouwer weer overgekomen is met zijn toestel. De locomobiel is wegens kolengebrek niet meegekomen, doch door chiffons weet de exploitant voldoende belichting te krijgen voor ziin fraaie films. De heer Boshouwer is in Axel geen onbe kende, zoodat het niet te verwonderen is, dat hij reeds een druk bezoek had. Blijkens achterstaande advertentie zijn nog een aantal vertooningen aan staande, waaronder ook eeii kinder voorstelling, met geheel afwisselende programma's. Natuurlijk vallen de co mische het meest in den smaak. De directeur der Rijkspostspaar bank brengt ter kennis, dat alle spaar bankboekjes, uitgegeven in December en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rentebeschrijving bij hem worden inge wacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der posterijen verkrijgbaar. Desverlangd kan voor de toezending de tusschenkomst van deze kantoren worden ingeroepen, welke alsdan bij de overname van het boekje een ontvang bewijs afgeven. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 16 December 1917. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenho'tz. Gereformeerde Kerk. Geen opgaaf ontvangen. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9l/« ure Leteskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. 'sAv. 51/, ure Leeskerk. Bond van Veehandelaren. Blijkens het verslag in het jongste nummer van De Veehandel van de 1 Dec. te Neuzen gehouden vergadering van de bij den Bond aangesloten vee handelaren uit Z.-Vlaanderen, werd daar door den heer Frenk verslag gedaan van de toezegging, verkregen van den heer Mulder, inspecteur der Dir. Belast., nl. dat, wanneer leden van den Zeeuw- schen Bond zich schriftelijk tot hem wenden met het verzoek vee zonder paspoort te mogen vervoeren in een andere richting dan die naar de grens, hun die vergunning zal worden verleend. Dit geschiedt bij wijze van proef. Blijkt dat door die tijdelijke dispensatie het smokkelen weer toeneemt, dan zal onmiddellijk alle vrije vervoer van vee worden ingetrokken, en het is niet onmogelijk, dat het houden van markten in Zeeuwsch-Vlaanderen óók zal worden verboden. Daarom is het voor de veehandelaars zaak, den smokkelhandel krachtig te bestrijden, omdat hij de ondergang is van den reëelen veehandel. Het Hoofdbestuur van den Nederl. Bond van Veehandelaren heeft besloten, leden, die onder verdenking staan van smokkelen, die dus het gebied van den territorialen bevelhebber worden uit gezet, wauneer ze zichzelf niet uit den Bond terugtrekken, zullen worden ge royeerd. Ze brengen den goeden naam van den Bond in gevaar. Vervolgens heette de voorzitter den heer P. Teunissen Jr., algemeen secre taris van den Ned. Bond, met een hartelijk woord welkom op deze ver gadering. Voorts deelde de heer Frenk aan de vergadering mede, dat met de stalhou ders te Rotterdam een overeenkomst is gesloten, waarbij deze zich verbinden voor een goede verzekering van het vee zorg te dragen. Bij geschillen zal het bestuur van den Bond als arbiter optreden. Aan de orde komt thans de bespreking van dan toestand van den veehandel in Zeeuwsch Vlaanderen. De heer Frenk wees nogmaals op het groote gevaar, dat er verbonden is aan het smokkelen van vee, waar het zal hlijken dat de reëele veehandel er door genekt wordt. Spreker hoopt dan ook, dat allen zullen medewerken den verderfelijken smokkelhandel te bestrij den. Wanneer dat niet gebeurt hebben de veehandelaars in Z. VI. kans, dat binneu korten tijd hun handel totaal dood is. De heer Kolsen onderstreepte nog eens dat de treurige toestand in't leven is geroepen door den smokkelhandel. Hij wil er echter niet toe medewerken, paspoorten aan smokkelaars te ver strekken. De heer Frenk antwoordde daarop, dat dit nooit het geval kan zijn, daar den heer Mulder een lijst van onze leden in Zeeuwsch-Vlaanderen zal worden verstrekt. De heer Aug. de Block deed eveneens verschillende mededeelingen, waaruit bleek, dat de smokkelhandel den reëelen veehandel in den grond boorde. De voorzitter wees erop, dat we nu een ander tijdperk ingaan, als alle veehandelaars hier zich maar eenparig verzetten tegen iedere poging om vee te smokkelen. Wellicht zal over enkele weken ook de invoer van vee in Zeeuwsch-Vlaan- deren weer worden toegestaan. Thans kwam aan de orde de vorming van een kring voor Zeeuwsch Vlaan deren. De voorzitter wees er in zijn toelichting op, dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen nog heel wat te verbeteren viel. Als cardinale punten noemde hij 1. Verbetering behoeft de gewoonte, dat de veehandelaar het gekochte vee bij den boer vandaan moet laten halen. Het is een onbegrijpelijke laksheid van de veehandelaars, dat zulks hier nog geschiedt. Daarin moet spoedig een geheele verandering komen. De boer moet zijn vee aan ons leveren. 2. Assurantie van vee. We leven niet meer in den tijd van honderd jaar terug. We moeten de boeren opvoeden tot goede gewoonten in den handel. Op het programma staat dus b.v. het K.G. koopen. Wellicht is het nuttig dat bier ook in te voeren. Besloten werd vervolgens een kring Zeeland te stichten. De twee bestuurs leden uit Zeeuwsch-Vlaanderen hebben zitting in het bestuur van den kring. Daarbij werden door de vergadering gekozen de heeren Hartog Soesman, Ter Neuzen, P. Martelaere, Groede, A. Verlaere, Groede, H. Vergouwe, St. Jansteen en I. J. Leynse, Hoek bij Ter Neuzen. De heer P. Teunissen Jr. hield een korte rede, waarin hij nogmaals wees op de noodzakelijkheid van de vee handelaarsorganisatie. Hij sprak den wensch uit, dat de Kring Zeeuwsch- Vlaanderen goed werk mocht verrichten. Steeds kan men een beroep doen op de medewerking van den algemeenen secretaris, die ook de belangen van het kleinste onderdeel van een groot lichaam van den Nederl. Bond van Veehande laren mede wil helpen behartigen. De heer Hartog Soesman dankte namens het bestuur van den kring voor het vertrouwen, dat de vergadering in hen had gesteld. Teelt van gewassen. De minister van L., N. en H. vestigt nogmaals de aandacht op de door hem genomen maatregel om te voorkomen, dat de teelt van gewassen voor export voordeeliger zoude zijn dan de verbouw van gewassen, die voor binnenlandsch gebruik kunnen dienen, en voegt daar aan ten overvloede toe, dat zij van toepassing zullen zijn op alle gewassen, die in grootere hoeveelheid worden geteeld dan voor de binnenlaudsche behoefte noodig is, alsook voor die, welke producten opleveren, die niet gerekend kunnen worden tot de eerste levensbe. hoeften. De Minister bepaalt voorts, dat, vraar hem ter oore is gekomen, dat door suikerfabrikanten en anderen reeds contracten worden afgesloten voor den verbouw van suikerbieten en andere gewassen voor het oogstjaar 1918, bij het nemen van maatregelen van welken aard ook, met zoodanige contracten geen rekening zal wordeü gehouden. Tegen het afsluiten van deze contrac ten wordt derhalve met klem gewaar schuwd. De Burgemeester van AXEL noodigt land- weerplichtigen en miliciens met onbepaald klein verlof uit zich met hun zakboekje aan te melden ter Secretarie op Maandag 24 December a. s. Axel, 14 December 1917. De Burgemeester voornoemd L. J. DEN HOLLANDER. Heden werden wij verblijd door de voorspoedige geboorte van onzen EGBERT CHRISTIAAN. J. M. OGGEL. H. E'. OGGEL—Sijpkew. Axel, 11-12-'17. van den heer PH. BOSHOUWER. AAIfVAIÏG 7 UUR, met toestemming van den Militairen Commandant en den Heer Burgemeester van Axel, bij den heer GILIJAMSE. groot succes drama in 5 acties. 2. Bill, de afzetter, om te gieren van 't lachen. 3. HET BOERENMEISJE, groot comisch tafereel. 4. De Hap van Billerifsy, komiek lachsucces. 5. De verkeerde Jas. 6. De Wereldgebeurtenissen en nog verscheidene andere pakkende stukken. ENTREE75 cent, 50 cent en 30 cent. Besproken plaatsen 10 cent extra. PRIJS10 en 15 cent.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2