Vo. 71. Woensdag 12 December 1917. 33e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaande ren. J. C. VINK - Axel. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent: voo eiken regel meer 10 Cent Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. DE OORLOG. Omvangryke bewegingen hebben in de atgeloopen week alleen plaats gehad op het Westerfront ter hoogte van Cambrai en op het Italiaansche front laags de Z.O. grens van Tirol. Op het Westerfront was ditmaal het woord aan de Duitschers. Dat er iets bijzonders op handen was, hadden de verschillende berichten al vrij duidelijk doen uitkomen. België was al sedert enkele dagen vol troepen. Dit kon evenwel ook een defensieve beteekenis hebbende be langrijke nederlaag bij Cambrai toch bad ter plaatse de stellingen verzwakt, niet alleen doordat sterke pdsitiën waren verloren gegaan, maar vooral ook omdat bet algemeene beloop van het front in die streek zich zoodanig had gewyzigd, dat de langer geworden verdedigingslijn meer troepen vereischte. Het Duitsche leger van generaal Von der Marwitz, welk leger in de tweede helft van December door het Engelsche 3e leger onder generaal Byng over zóó belangrijken afstand was teruggeslagen, heeft zich niet willen beperken tot het ach handhaven in de nieuwe stellingen den 30sten Nov., den lsten en den 5den December is het ten aanval opgerukt en heeft het zich bezuiden Cambrai wat meer lucht verschaft door den tegenstander terug te slaan tot voorbii de in den laatsteu tijd herhaal delijk genoemde dorpen, Graincourt, Anneux en Noyelles. Bovendien is dat leger ook tusschen Crêvecoeur en Le Chatelet opgerukt en heeft het daar op den linkeroever der Schelde de Ëagel- schen weer teruggedrongen o.m. tot Villers Ghislain en Gonnelieu. In Italië zijn het de Oostenrijkers geweest, die langs de Z.O. grens van Tirol de Italianen van enkele hoogte stellingen hebben verdreven en weder om pl.m. 11000 gevangenen hebben gemaakt. De strijd schijnt daar uiter mate moeilyk te zijn; van een aaneen geschakeld geheel kan bij een aanval in dit terrein niet worden gesproken, het zijn parfieele gevechten om hoogte stellingen, welke een groote passieve kracht hebben en tegen welke stellingen de aanval een langdurige voorbereiding vordert. Het is juist daarom, dat het zoo bevreemdend moet worden geacht, dat in Venetië de strijd tot stilstand is gekomen en langs de Z.O. grens van Tirol de worsteling wordt voortgezet Indien al die krachten werden gebruikt aan de Piave en het aan de Centralen zou gelukken, daar verder door te dringen, dan moeten de hoogtestellingen, waarvan hierboven sprake is, vanzelve door de Italianen worden ontruimd, om dat de daar opgestelde troepen anders van hun terugtochtswegen zouden wor den afgesneden. Met groote snelheid heeft 2ich voorts de toestand langs het Oostfront gewijzigd; men kan gerust zeggen, dat de gebeur tenissen daar zelts de meest optimisti sche verwachtingen nog hebben over troffen. Hetgeen men uit Rusland te weten kwam, was nog niet van dien aard, om de overtuiging te vestigen, dat het krachtige optreden van Lenin en Trotzky Krylensko ten slotte in staat zou zijn, den Russischen chaos te ont warren. En toch schijnt het thans, dat zij snel terrein winnen en dat een groot deel van het leger en ook het grootste deel van het Russische volk voor het met vaste hand doordrijven van een beginsel zyn gewonnen. Op 3 December zijn de onderhande lingen over een wapenstilstand aange vangen en reeds thans kan men zeggen, dat het grootste deel van het front, het Rumeensche en het Kaukasische daarbij inbegrepen, de wapenen heeft neergelegd. Intusschen gaan de onder handelingen door; de .Daily Mail" wist uit Petrograd te berichten, dat de Russen hebben besloten, alleen de quaestie van een wapenstilstand te overwegen en dat zij besprekingen over de vrede aan het .Europeesche Vredescongres" zou den overlaten. Intusschen komen van den wapen stilstand, welke, naar half de wereld hoopt, zal volgen op de wapenrust aan het Oostfront, weinig verblijdende be richten, welke echter, onder groot voor behoud moeten worden aanvaard. De ouderhandelaars van Duitsche en Russische zijde stellen blijkeüs telegram men uit Petrograd ieder voor zich te hooge ei8Chen. De Russische lccningen. De .Daily News" vernam uit Petro grad De „Pravda" (het officieele blad van de tegenwoordige regeering) deelt mede, dat alle leeningen, welke Rusland in het buitenland heeft gesloten, met inbegrip van die der Banken in den lande en der spoorwegen, welke door de regeering zijn gewaarborgd, ongeldig zyn verklaard en dat de be taling der rente en de aflossing van het kapitaal zijn gestaakt. De correspondent te Petrograd van de .Daily Telegraph" melddeBij re- geeringsbesluit van heden (Donderdag 6 Dec.) zijn alle buitenlandsche leenin gen nietig verklaard, terwijl geen rente zal worden betaald. In verband met dit bericht verneemt het Nederl. correspondentiebureau in Den Haag van bevoegde zijde, dat de verschillende Nederlandsche staatsin stellingen geen ot althans geen noemens waardig nadeel kunnen ondervinden. Een Haagsche bankier schatte dat hier te lande voor ongeveer 1 l/t milliard in Russische staatsschuld is belegd. Minister Treub, gevraagd naar zyn oordeel omtrent het bericht betreffende annuleering der Russische buitenland sche schuld, verklaarde dat het natuur j lijk onmogelijk was, thans te voorspellen hoe het met deze aangelegenheden zal loopen, maar dat het wel zeker was, dat Ruslaud voor zijn verdere ontwikke ling na den oorlog, binnen betrekkelijk korten tijd na den vrede een beroep zou moeten doen op buitenlandsch krediet en dat dit ongetwijfeld aan Rusland niet zou worden verstrekt, zoolang het thans genomen besluit niet had ingetrokken. Voor het publiek bestaat er daarom naar 's ministers meening geen aanleiding zich al te ongerust te maken. Tegenspraak. Het P. T. A. deelt meeEr heett geen ongeldigheidsverklaring van de Russische buitenlandsche schuld door een decreet der regeering plaats gehad. De eisch kwam uitsluitend voor in een in de „Prawda" opgenomen artikel der bolsjewiki. Een proclamatie van de voorloopige regeering heeft al het persoonlijke grond bezit nietig verklaard. Alle bezittingen zijn tot nationaal bezit verklaard. Verschillende berichten. Het gebrek aan lucifers in Engeland. Een correspondent van de „Daily News" vertelt in het nummer van 17 November, dat hij op zekeren dag by den kruidenier van het dorp, waar hij woont, een doosje lucifers wilde koopen. Hij vond den winkel onder de hoede van een kleinen jongen. .Mijnheer zal wel onmiddellijk thuis komen", zei het ventje. .Hij is even uitgegaan om te probeeren, bij een van de sigarenhandelaars een lucifertje machtig te worden" Heeft Amerika wel levensmiddelen voor de Neutralen Het Zweedsche blad „Norrkoepings Tidningar" schrijft, dat er in Amerika's optreden tegenover de neutrale noordelijke landen veel is waarvoor men geene verklaring kan geven. Afgezien van den politieken druk, is er echter eene verklaring te vinden, schrijft het blad, en dat zou zijn, wanneer het juist was, wat tijdens het laatste debat in het Noordsche storting gezegd is, dat n.l. de levens- middelvoorraad, waarover Amerika zelf beschikt, zoo klein is, dat vijf zesde deelen daarvan reeds voor de voorzie ning in de behoeften van het Ameri- kaansche volk noodig zuilen zijn en dat er slechts een zesde deel zou over blijven, hetwelk het eventueel aan andere staten zou kunnen afstaan. En voor dit zesde deel kwamen de bond- geDOoten natuurlijk in de eerste plaats in aanmerking. In verband daarmede werd er op gewezen, dat Amerika een voudig niet in staat zou zijn, eene overeenkomst met Noorwegen voor de leverancie van 450.000 ton jaarlijks, na te komen. In aansluiting hieraan meent het blad, dat het voorzichtig moest zijn, geene al te groote verwachtingen te koesteren van de voordeelen, welke Amerika in staat zou zijn, de noordelijke landen ie bieden voor het geval men tot eene overeenkomst kwam. Engeland en de Belgische diamant industrie. Het .Comité officieel Beige" te Londen heelt zicb, naar de indertijd van Antwerpen naar Londen verplaatste .Metropole" meldt, in zyn laatste zitting bezig gehouden met de nadeelige ge volgen, welke de oprichting van Dia mantslijperijen in Engeland voor de Belgische diamantindustrie moet hebben. Het Comité zal den Belgischen gezant verzoeken, er de aandacht der Engelsche regeering op te vestigen, dat deze in het begin van den oorlog uitj eigen beweging beloofd heeft om in gëenerlei opzicht van de aan Belgische vluchtelingen verleende gastvrijheid gebruik te maken voor het invoeren van nieuwe indus trieën, welke België concurrentie zouden kunnen aandoen. Ook de „Antwerpsche Courant" wijst nogmaals op het ernstige gevaar, waarmede de Antwerpsche diamantslijperijen tengevolge van het verhuizen van talrijke diamantslijpers naar Engeland bedreigd worden. Te Birmingham en omstreken moeten reeds groote slijperijen zijn opgericht, waar onder leiding van Belgische en Holland- sche slijpers aan oorlogsinvaliden het vak geleerd wordt. Teneinde de nieuwe industrie te steunen heeft Engeland een invoerverbod voor geslepen steenen uitgevaardigd, dat waarschijnlijk ook na het sluiten van den vrede nog eenigen tijd gehandhaafd zal blijven. Het Ant werpsche blad is van meening, dat Belgische politici aan deze toestanden schuldig zijn en dat het wel heel zonder ling is, dat deze mensehen naar Enge land zijn gevlucht om daar met België concurreerende industrieën te helpen invoeren. Een medewerker van de N. R. Crt. heeft een onderhoud gehad met den Belgischen minister van finauciën Van de Vijvere, waaruit duidelijk blijkt, hoe wanhopig België in financieeie afhanke lijk van de Entente is geraakt. Wij citeeren „Voor de oorlogvoering aan het Bel gische front en in Belgisch Kongo is van de eerste dagen aan de Yser in October 1914 tot heden meer dan vijftig millioen per maand besteed. De bevoorrading van bezet België, heerlijke en roerende onderneming, waarmee de naam van de Vereeuigde Staten eeuwig zal verhouden blijven, is de tweede post der groote uitgaven. Op datum van 31 Augustus 1917 had de Belgische regeering aan de Ameri- kaaDsche commissie in het geheel 950 millioen frank gegeven, wat, met in achtneming van den wisselkoers, meer dan een milliard bedraagt. De stortin gen geschieden regelmatig in den aan vang van elke maandze bedroegen 25 millioen per maand tot in October 1916, gestort gedeeltelijk in eau cheque op de Banque de France, gedeeltelijk in een chèque op' de Engelsche Bank daarna beliepen zij 377s millioen per maand, ook gedeeltelijk in tranhs en gedeeltelijk in ponden betaald. Sedert Juni 19L7 heeft men er toe gebruikt de kredieten aan België afgestaan op de Liberty Loan en de Belgische gezant te Washington heeft het genoegeu elke maand een obligatie .van p. st. 7,500,000 te ondersteekenen en de tegenwaarde ervan over te maken aan den bankier van de Commission for Relief in Belgium." We zien hieruit, dat de hulp van Amerika in het .Reliefcomité ook weer niet zuiver liefdadigheid is, als het arme ongelukkige België ruim duizend milli oen gulden aan Amerika heett betaald is het .heerlijke" en .roerende" dier hulp er wel een beetje ai.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 1