Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. nieuw vertrouwen zal vermogen te geven. Intusschen zal Frankrijk wel aan dringen op voortzetting, met kracht en snelheid, van de operatiën in het Westen. De groote moeilijkheid vormt de aan Italië te brengen steun vóór alles moet natuurlijk gezorgd worden, dat Italië niet, gelijk Rusland, aan de Entente zal ontvallen. Indien men er in slaagt, het Italiaansche volk tevreden te stellen, dan kunnen er in het Westen nog groote gebeurtenissen plaats hebben. Want nogmaals: de tijd dringt; Rusland's losscheuring van de Entente, welke een feit dreigt te worden eischt ói snelle, krachtige bewegingen ól wachten en dan zóó lang, tot Amerika vol gewicht in de s&haal zal leggen. Wat dit laatste aangaat, hier in hebben we in den laatsten tijd evenwel minder vertrouwen gekregen. Amerika is lang zamerhand met Japan in moeilijkheden geraakt en waar deze nu wel aan den zelfden kant strijden, maar overigens toch uitgemaakte tegenstanders zijn, wat staatkundige belangen aangaat, zouden deze moeilijkheden wel eens aanleiding kunnen zijn, dat die Amerikaansche hulp op losse schroeven werd gezet. De halsstarrige weigering van Japan om militaire hulp te verleenen aan de Entente althans in den zin van het expedieeren van troepen geeft te denken en kan niets anders beoogen, dan het reserveeren van het leger voor eventueele moeilijkheden, welke zich nog mochten voordoen en waarbij het eigen land meer direct zal zijn betrokken. Alles bijeengenomen, wil het voorko men, dat voor de Entente-Staten zich donkere wolken samenpakken, tenminste voor die politicie in de landen der Entente, die in een voortzetting van den krijg het eenige'heilzien. Opval lend is in dit verband de door lord Lansdowne geschreven brief, waarin hij er op aandringt, dat in den Oorlogsraad der Geallieerden niet alleen over oorlog moet worden gesproken maar óók van gedachten moet worden gewisseld over vrede. Een toon als er klinkt in den brief van* dien Engelschen Staatsman, is van die zijde nog niet vernomen. Met het slot van zijn betoog, waarin hij opsomt, wat by de Entente, de leidende gedachten moeten zyn bij de formuleering der oorlogsdoeleinden, zal inderdaad in Duitschland ten volle worden ingestemd. Het daghet in het Oosten we naderen Kerstmis, het feest van vrede. Laat ons hopen, dat niet alleen de Oostelijke, maar ook de Westelijke Staten tot bezinning komen en hun eerzycht prysgeven en zóó hun volkeren voor ondergang be waren. Ryst. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft het artikel rijst afgevoerd van de lyst van goederen, aangewezen krachtens artikel 1 der Distributiewet 1916. In een circulaire aan de gemeente besturen zegt de Minister Ter toelichting zij opgemerkt, dat de hier te lande hog aanwezige voorraden niet van dien aard zijn, dat met distri butie van het artikel op de gewone wijze kan worden voortgegaan. Een regeling is in voorbereiding om de nog aanwezige voorraden te doen strekken voor zieken en zwakken, die blijkens doktersattest dit voedingsmiddel noodig hebben. Daarenboven zullen de verder nog beschikbare hoeveelheden kunnen worden gebezigd om in periodèn •van groote schaarschte aan andere voedingsmiddelen, als t)ijv. aan aardap pelen, tijdelyk ter vervanging daarvan te dienen. Beperking verbouw gewassen. De minister van landbouw, nijverheid en handel, gezien zijn beschikking van 16 November, houdende bepalingen omtrent de beperking van den verbouw van bepaalde gewassen ingevolge art. 7 der Distributiewet 1916, heeft bepaald, dat de datum, tot welken verbouwers gelegenheid hebben de opgaven aan de burgemeesters te doen tot het bekomen van het in art. 2 van genoemde beschik king bedoelde vergunningsbewijs wordt verschoven tot 10 December. St.ct De zeven getorpedeerde schepen vervangen. Naar de Dag. Beurscrt. uit vertrouw; bare bron verneemt, zal de regeling betreffende de 7 schepen van de Holl. Amerika-lijn, den Kon. Holl. Lloyd en den Rott. Lloyd, die d.d. 22 Februari door Duitsche duikbooten werden ge torpedeerd, eerstdaags als een voldongen feit kunnen worden aangemerkt. De Duitsche regeering zal deze maat schappijen schadeloos stellen, door af- stahd van 7 Duitsche schepen, die thans in Indië liggen, terwijl de Engelsehe regeering zich bereid heeft verklaard om deze overdracht te sanctioneeren en dus het varen van deze 7 schepen, onder Hollandsche vlag zal toelaten. Deze 7 schepen hadden een gezamen lijke tonnenmaat van 36.158 ton. De huisvesting van troepen. Door den- opperbevelhebber is een schrijven over de legering van troepen aan de leger-autoritëiten gezonden, waaraan wij het volgende ontleenen Toen bij de mobilisatie een groot aantal troepen moesten worden gehuis vest is in het tekort aan logies voorzien op een wijze, die uit den aard der zaak het karakter van een noodlegering moest dragen. Naarmate het leger langer op voet van oorlog verkeerde, traden de bezwa ren aan elke noodlegering verbonden, meer en meer naar voren en werden belangrijke verbeteringen aangebracht. Het is echter van het hoogste belang dat de hoogere en lagere chefs met de uiterste nauwgezetheid er voor zorgen, dat de kwartieren in goeden en vooral in zindelijken staat worden gehouden. Tot myn leedwezen kan niet worden verklaard, dat aan de reinheid van de kwartieren altijd en overal de noodige en mogelyke zorg wordt besteed. Het i9 mijn verlangen dat hierin verbetering komt. De betrokken chefs moeten zich door veelvuldige inspecties hiervan overtui gen en noodige verbeteringen onverwijld aanbrengen en indien hieraan kosten zijn verbonden, voorstellen indienen. De legering van de depots moet aan hoogere eischen voldoen dan die van de overige troepen, omdat de nieuw ingedeelden de militaire diensten licha melijk en geestelijk bet zwaarst zullen voelen en wijl zij geen bijzonder verlof genieten het logies in den regel het sterkst zal zijn bezet. Voor deze legering gelden de navol gende algemeene aanwijzingen Ligging in vochtige lokalen is af te keurende voor 250 man bestemde barakken zullen bij de depots door ten hoogste 200 man worden belegd, waar door per man over voldoende ruimte en vloeroppervlakte wordt beschikt bij de depots moeten uitsluitend ver hoogde ligplaatsen worden gebruikt alleen onder zeer gunstige omstandig heden zijn overigens bedzakken op den vloer toelaatbaarvoor een voldoende toetreding van daglicht wordt zorg gedragen- onnoodig warmteverlies en tocht moet worden tegengegaan alle ventilatieinrichtingen moeten ook gedurende den nacht behoorlijkluchtver- versching verzekeren, zonder tocht alle waschlokalen moeten een voldoend aantal plaatsen bieden en goed zijn in gerichturinoirs en privaten in goeden staat verkeeren en in voldoend aantal aanwezig zijnkeukens behooren zoo te zijn ingericht dat verontreiniging gemakkelijk kan worden tegengegaan met kracht moet tegen ongedierte wor den gewaakt en zoo noodig krachtige bestrijding worden toegepast. De leening van 500 mlllioen. Na een zeer korte discussie heeft de Tweede Kamer het leeningsvoorstel z. h. s. aangenomen, na verwerping met 49 tegen 7 stemmen van het amen dement-Ter Laan (Rotterdam) om aan houders van 5 pCt- obligaties, die aan de conversie deelnemen, geen bonus van 7s pCt. toe te kennen. Economische besprekingen met de entente. De heeren jhr. mr. Snouck Hur gronje referendaris aan het departement van buitenlandsche zaken, Valstar,secretaris van de N. O. T., en Broekema, directeur van het landbouw-exportbureau, die, zooals men weet, naar Londen waren vertrokken tot het houden van econo mische besprekingen met de autoriteiten aldaar, zijn thans van Engeland naar Parijs vertrokken. Ned. hoogoven-, staal- en walswerk. In de Donderdag te 's Gravenhage gehouden vergadering der N. V. tot expl. van een Ned. Hoogoven-, staa'l- en walswerk bleek voor rond 17 millioen gulden op het aandeelenkapitaal te zijn geteekend, en werd een bedrag van 7X/S millioen aan aandeelen beschikbaar ge houden voor deelneming van den staat, zoodat het kapitaal van 241/, millioen als volteekend kan worden beschouwd. AXEL, 4 December 1917. Wat koude en guur weer betreft hadden we ons in de maanden, October en November vergeleken met de andere jaren niet hard te beklagen en het zachte weer kwam ons bij de kolen- schaarste zeer te stade. December, de Wintermaand doet zich echter plotseling in al zijn felheid gel den. Zondag kregen we weer van alles wat: koude, storm, regen, sneeuw, hagel en ijs, terwijl het 's avonds pik donker was. Een drietal meisjes van 8, 10 en 17 jaar waren bijna het slachtoffer van die duisternis. Toen Zondagavond de tram der „Zeeuwsch Vlaamsche" aan de halte nabij Kloosterzande stil hield, hoorde men een angstig hulpgeschrei. Men ging erop af en juist naderde toevallig ook een wielrijder met lantaarn. Daaraan was het te danken, dat boven tjedoelde meisjes gered werden uit hun netelige positie. Ze waren door duister nis en sneeuwstorm van den weggeraakt en in een breede sloot terecht gekomen. Druipnat werden ze door den machinist en den conducteur van den tram eruit getrokken. Bibberend van kou, doch met een van dankbaarheid warm klop pend hart, vervolgden zij hun reis, die echter nog een twintig minuten duurde, eer de meisjes thuis konden zijn. De ryksklerk 3e klasse A. Schutte, ten kantore te Dordrecht, is met ingang van 1 Januari a.s. ontheven van de tijdelijke waarneming van het kantoor te Axel, en met de tijdelijke waarneming van dat kantoor belast de rijksklerk J. M. Noordijk, ten kantore te Leiden. Dinsdagavond is, tusschen de Groenstraat en Driewegen, een wagen door de tram aangereden en gedeeltelijk vernield, terwijl de inzittenden er door den schok uitgeworpen werden. Omtrent de toedracht dezer zaak vernemen wij het volgende De voerman-landbouwer I. Verhelst reed met zyn kar huiswaarts. Als passagier reed ook eene vrouw, te Driewegen wonende, mede, even voorbij de Groenstraat had V. met zijn kar moeten uitwijken voor een hem tege moetkomend rijtuig. Hij hoorde inmid dels reeds aan het bellen, dat de tram van de Zeeuwsch Vlaamsche achter hem in aantopht was. Blijkbaar was hij na het uitwijken nog niet in de goede lichting op den weg, het paard was eenigermate schrikachtig en de Kar gleed van den weg naar de zijde van de kort daartegen liggende tramrails. Precies weet V. zich niet te herinneren hoe een en ander in zijn werk ging. Alleen weet hij dat de wagen een hevigen schok kreeg en hij er uit ge- slingerd werd. De locomotief had de achterzijde van den wagen gegrepen waardoor deze gedeeltelijk vernield werd. De machi nist stopte onmiddellijk. Een onderzoek werd naar het gebeurde ingesteld en men vond onder den bijna vernielden wagen den voerman bewusteloos op den weg liggen. Hy kwam echter spoedig bij en zal het er met eenige lichte verwondingen afbrengen. Eerst later kwam men door zijne mededeelingen te weten, dat er ook nog een vrouw op den wagen gezeten had. Deze was echter niet te vinden. Ten slotte bleek dat de vrouw, die ook uit de kar geslingerd was, geheel ver suft was opgestaan en hare woning had opgezocht, zonder verder naar wat achter haar lag om te zien. Zij was geheel ongedeerd. Tem. Crt. Het ministerie van buitenlandsche zaken- heeft eenigen tijd geleden van de Britsche regeering een bedrag ont vangen als schadevergoeding voorden sluiswachter te Cadzand in wiens on middellijke nabijheid indertijd eenige uit een Britsch vliegtuig geworpen bommen zijn ontploft, ten gevolge waar van hij gewond is en zijn gestel ernstig is geschokt. Donderdag is nabij Sluis een Duitscher gearresteerd door een Neder- landschen vaandrig. Hij was over de grens gekomen en had over zyn mili taire kleeding een burgerjas aan. Hij had zeep en andere smokkelwaar bij zich ter meeneming over de grens. Hij is naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht Arrond. Rechtbank te Middelburg. Bovengenoemde rechtbank heeft in hare zitting van heden wegens poging tot uitvoer, vervoer of nederlage- ver oordeeld P. J. S., 24 j., te Koewacht, tot 10 of 10 d. hecht. J. S., 27 j., te Axel, tot 2 of 2 d. hecht. S. W., 34 j., te Sas van Gent, tot 10 of 10 d. hecht. I. S., 34 j., huisvr. van E. v. H., te Sas van Gent, tot 5 of 5 d. hecht. R. d. V., 38 j., huisvr. van P. v. G., te Zuiddorpe, tot 10 bf 10 d. hecht. A. M. B., 15 j., te Overslag, tot ƒ25 of 6 weken tuchtschool. F. S., 47 j., te Westdorpe, tot ƒ30 of 30 d. hecht. J. d. M., 30 j., te Clinge, gedetineerd, tot 14 d. gev. J. v. D., 31 j., koopman te Rijnsburg, beklaagd van uitvoer van aardappelen, is vrijgesproken. - Een frischheer. Door den com missaris van Politie te Vlissingen is gearresteerd een Belg, die tegen belang rijke betaling zoowel voor Engelsehe als Duitsche diensten spionnage pleegde. Tenslotte werden zijn praktijken ge deeltelijk ontdekt en werd hij in de gevangenis te Brugge opgesloten. Daar verried hij een Belgisch vriend, die in Holland vertoefde. Deze is naar België gelokt, werd gearressteerd en pleegde uit wanhoop zelfmoord. Verder werden door zijn verraad eenige andere Belgen, waaronder een notaris uit Blankenberghe. gearresteerd. De eerstgenoemde Belg werd naar een concentratiekamp in bezet Frankrijk vervoerd, waaruit hij ontsnapte en naar ons land vluchtte. Na veel omzwervingen viel hij tenslotte te Vlis singen in handen der politie. Hij is mede verdacht van oplichting en naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht. De politie te Beilen zou Vrijdag morgen als verdacht van verkrachtingen misuandeling in arrest nemen den arbei-

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2