Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Dez« cijfèrs geven natuurlijk aller minst een beeld van de totale consump tie. Op zeer uiteenloopende data toch werd met de distributie van verschillen de artikelen een aanvang gemaakt. Ook vond van sommige artikelen leve ring aan gemeenten plaats rechtstreeks door grossiers, terwyl in de meesie artikelen ook vrye handel bestond. EERSTE KAMER. De Ouderdomwet van de baan Eindelijk heeft de Eerste Kamer een beslissing genomen in zake de behande ling van het wetsontwerp-Ouderdomswet. Dinsdagavond. De Regeering had haar Memorie vaD Antwoord ingezonden en de Eerste Kamer kreeg nu gelegenheid het Staats pensioen te behandelen en een beslis sing te nemen. Nu een beslissing kwam er de Kamer heeft de Memorie eenvoudig voor ken nisgeving aangenomen- De voorzitter deed een voorstel daar toe, op grond van de overweging, dat het ontwerp door de ontbiniding der Tweede Kamer als vervallen moet wor den beschouwd en in weerwil der protesten van de heeren Polak, Van der Peltz en Van Nierop werd bet met 21 tegen 13 stemmen aangenomen behalve de rechterzyde stemden van links de heeren Fokker en Binnerts er vóór. Het ontwerp is dus van de baan. Het is nu echter de onafwijsbare plicht der Regeering, om het ontwerp zoo spoedig mogelijk weer by de Tweede Kamer in te dienen. Dan zal ook de Eerste Kamer er over moeten oordeelen. En dat kan gelijk de heer Colijn opmerkte misschien nog de grondslag voor een compromis .worden gelegd. Veel hoop hebben wij echter niet. En de eenigen, die van al dit gesol de dupe worden, zyn de arme ouden. Abounementsverkooging voor couranten. In een buitengewone vergadering van leden der drie vereenigingen van cou rant-uitgevers, „De Nederlandsche Dag bladpers", De Ned. Periodieke Pers" en den „Bond van courantiers", Dinsdag j.l. te Amsterdam gehouden, is eenparig uitgesproken, dat ten gevolge van de nieuwe belangrijke stijging van de prij zen der verschillende bedrijfsbenoodigd heden, met ingang van 1 Jan. a.s. een algemeene verhooging der abonnements prijzen van de couranten gerechtvaar digd en noodzakelijk is. Landarbeidswet, De Tweede Kamer heeft zonder hoof delijke stemming het wetsontwerp tot verkrijging door landarbeiders van land met woning in eigendom of van los land in pacht aangenomen. Vee naar Duitschland. Naar de Veehandel meldt, zijn er onderhandelingen gaande over een uit voer naar Duitschland van 2500 run deren. Aan den Hoek van Holland hangen nog 300 van de beste koeien, die naar Engeland zouden worden geëxporteerd. De mogelijkheid bestaat, en het is wel haast zeker, dat deze eveneens aan Duitschland zullen worden geleverd. Maximumprijzen brandhout. De minister vau L. N. en H. heeft lo. vastgesteld de volgende maxi- mum-kleinhandelpryzen voor brand hout Meterhoutdennenhout f2.70, berken hout f4,70 iepenhout f 5, eikenhout f5.70 en beukenhout f 6.20. Halve meterhout: onderscheidenlijk f 3.20, f 5.20, f 5.20, t 6. en f 6.70. Blokjes van 15 c.M. gekloofd onder scheidenlijk f4.20, f5.70, f6, f6.70 en f 7.20 2o. bepaald, dat alle vorenstaande prijzen zijn te verstaan franco huis per 100 K.ü. AXEL, 30 November 1917 Aan den heer Burgemeester onzer gemeente is een gift gezonden van H. M. de Koningin ten bedrage van 100, ter uitreiking aan de beide vrouwen, die tengevolge van den bomaanslag verwond werden. De genezing dezer patiënten gaat naar wensch. De collecte, welke is gehouden voor vergoeding van materieele schade aan minder bedeelden, heeft opgebracht ruim 600, terwijl nog enkele giften worden ingewacht. Naar we vernemen is de toestand van het meisje, dat jl. Maandagavond by een vechtpartij gewond werd, be vredigend. In deze gemeente is deze week weer brandstof gedistribueerd. Over- de kwaliteit der turf is men echter slecht te spreken. Ze is erg nat en eenmaal gedroogd, krimpt het betaalde gewicht aanzienlijk in. Maar w&t is nu niet duur Zelfs ook het water Gisteren had te Zaamslag ten overstaan van de notarissen Van der Moer en Drogmans de verkooping plaats van onroerende goederen, ten verzoeke van de erven A. de Mul en P. Dieleman te Zaamslag. Van koopen 1 en 2, zijnde 15 gem. 218 roeden bouw- en weiland, gelegen in den Capellepolder werd kooper dhr. Jac. de Kraker, landbouwer te Axel voor 800 per gemet. Van koopen 3, 4, 6 en 7, zijnde 19 gemeten 162 roeden bouw- en weiland werd kooper dhr. A. de Feijter Izn., landbouwer te Zaamslag voor 2220 per gemet. Koop 5, zijnde een woonhuis te Zaam slag werd gekocht door dhr. H. Moens, metselaar te Zaamslag voor 1700. Van koop 8, zijnde een zitplaats in de Ned. Herv. Kerk te Axel, werd kooper dhr. Adr. Oppeneer te Axel voor 64. Thans schijnt weer verlof gegeven te zijn om zich door middel van licht te beschermen tegen vlieger aanvallen. Op de daken der beide suikerfabrieken te Sas van Gent zijn glazen transpa ranten geplaatst, die 's nachts door de nationale kleuren het Nederlandsch gebied aangeven. Bommen op Sas van Gent en Axel. (Officieel). Het ministerie van Buitenl. Zaken deelt mede Op 8 November j.l. te ongeveer 3.15 uur voormiddags heeft een vliegtuig van onbekend gebleven nationaliteit twee bommen geworpen bij Sas van Gent waardoor drie arbeiders licht gewond werden, terwijl verder materi eele schade, in het bijzonder aan eenige in het Kanaal liggende schepen, werd toegebracht. Op dienzelfden datum te ongeveer 3.45 uur voormiddags heeft een onbekend vliegtuig een bom laten vallen op Axel, tengevolge waarvan twee vrouwen ver wond werden en ernstige schade aan de gasfabriek en aan eenige huizen in de omgeving veroorzaakt werd. Het onderzoek der scherven heeft aan getoond, dat deze bommen evenals die, welke in den avond van 1 October j.l. op Sluis geworpen werden waarbij eveneens aanmerkelijke materieele schade werd aangericht, van Britsch maaksel geweest moeten zyn. De Ned. Regeering heeft den gezant te Londen opgedragen aan de Britsche Regeering de vraag voor te leggen of Britsche luchtstrijdkrachten zich aan deze ernstige schending van Neder landsch gebied en het werpen der bommen hebben schuldig gemaakt. Door het lid der Tweede Kamer, den heer Jhr. De Muralt, zijn aan de Regee ring vragen gesteld, naar aanleiding van de voorgekomen bomaanvallen op verschillende plaatsen in Zeeland, Deze vrageu hebben ten doel, de betrokken autoriteiten te bewegen, zorg te dragen, dat behoorlijke kenteekenen zullen wor den aangebracht, vooral in de grensge meenten, zoodat de vliegers zich bij nacht en dag kunnen orienteeren, terwijl door den heer De Muralt voorts ook wordt aangedrongen op schadevergoe ding aan de burgers uit 's Lands kas, wanneer de buitenlandsche regeeringen die de schade veroorzaakten, weigeren die te betalen. De uitslag van de verkooping van een hofstede enz. te Hoek op 27 Novem ber 1.1. ten verzoeke van de erven G. Heinsdijk, is als volgt a. een hofstede in den „Koudepolder" te Hoek, groot 36 hectaren 14 aren 80 centiaren, verkocht aan de firma Kaan te Hoek voor j 1010 per Gentsch gemet of in het geheel 81.933,30 plus den koopprijs der boomen ad 1800 b. "een zijkantdijk te Hoek, groot 92 aren £0 centiaren, aan A. Jurry te Hoek voor 510 per Gentsch gemet öf in het geheel 1062,10 plus den koopprijs der boomen ad 200 c. een woonhuis met toebehooren en tuin te Hoek, groot 8 aren 95 centi aren, aan P. Buijze te Hoek, voor 4500. Naar Zei. verneemt, wordt met ingang van 1 Jan. het dekenaat Hulst gesplitst in een dekenaat Hulst en in een dekenaat Hontenisse. Het nieuw te vormen dekenaat Honte nisse zal omvatten de parochies Groenen dijk, Boschkapelie, Graauw, Hengstdijk, Lamswaarde, Ossenisse en Stoppeldyk. Tot het dekenaat Hulst blyveu be- hooren de parochies Hulst, Axel, Clinge, St. Jansteeu, Koewacht, Nieuw Namen, Sas van Gent, Ter Neuzeü, Westdorpe en Zuiddorpe en daaraan wordt ook toegevoegd de parochie Philippine, welke thans tot het dekenaat Aardenburg behoort. Te Walsoorden klom het water bij den jongsten storm zoo hoog, dat men afsluitingen moest aanbrengen, om overstrooming te voorkomen. Tonnen, hout, turf en andere zaken, die op de kade lagen, gingen drijven. Aan de nieuwe verbreeding van den toegang tot den steiger werd nogal schade aangericht. M. Crt. Maandagmorgen werd te Aarden burg, in de versierde sociëteit, de heer J. N. Pattist, gedelegeerde van den Regeeringscommissaris voor de vluchte lingenverzorging, door de Belgische Comité's in Zeeuwsch-Vlaanderen ge huldigd. Ds. Pattist werd met zijne echtgenoote de zaal binnengeleid door de heeren Lippens en Van Brandeghem, laatstge noemde Voorzitter van het Comité, en werd in de eerste plaats gehuldigd door den heer Nijs, vice-consul van België, daarna door den heer Van Brandeghem uit Aardenburg en eveneens door den heer Galle uit Sluis, die allen woorden van lof en dank uitten, voor al wat de heer Pattist in het belang der Belgische vluchtelingen heeft verricht. Dat de Belgen die hier vertoeven aldus schrijft men aan de Midd. Crt. niets voelen voor de annexatie van Zeeuwsch-Vlaanderen, liet de heer Daneels uit Oostburg heel aardig uit komen, door "het zingen van het Zeeuwsch Vlaamsche Volkslied. Uit dankbaarheid boden de vereenigde Belgen aan den heer Pattist een schil derij aan van den Belgischen schilder Jacobs, voorstellende een landschap. Door Ds. Pattist werd dank gezegd voor de hem gebrachte hulde. Ity het landen van vreemde vliegtuigen. De Commandant der Stelling van de Monden der Maas en der Schelde, Com mando Zeeland, heeft onder dagteeke- ning van 23 Nov. een verordening uit gevaardigd, waarvan de eerste artikelen luiden Art. I. Iu geval een niet tot de Nederlandsche strijdmacht behoorend vliegtuig binnen het in hoofde dezes vermelde gezagsgebied landt, is het a&n ieder verboden de bemanning op eeni- gerlei wijze behulpzaam te zijn bij het vernietigen of onbruikbaar maken van het vliegtuig of eenig onderdeel daarvan, dan wel de wederopstyging van dat vliegtuig te bevorderen. Art. 2. Het is in het in artikel 1 bedoelde geval aan burgers verboden op eenigerlei wijze te beletten, dat het vliegtuig of eenig onderdeel daarvan door de bemanning wordt vernietigd of onbruikbaar gemaakt, dan wel, dat het vliegtuig weder opstijgt. Art. 3. Het is in het in artikel 1 bedoelde geval aan ieder verboden daad werkelijk te bevorderen, dat eenig zich in het vliegtuig bevindend voorwerp door de bemanning daaruit verwijderd, dan wel vernietigd of onbruikbaar ge maakt wordt. Eveneens is het in dat geval aan ieder verboden daadwerkelijk te bevor deren, dat de bemanning eenig voor werp, hetwelk zij bij de landing bij zich heeft, vernietigt ot onbruikbaar maakt, dan wel zich daarvan ontdoet. Art 4. Het is aan burgers ver boden, de handelingen, waarvan het daadwerkelijk bevorderen in het vorige artikel wordt strafbaar gesteld, op eeni gerlei wijze te beletten. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 2 December 1917. Ned. Herv. Kerk. Voorm 9Vj ure Dhr. A. van Os. (Zendeling onder Israël.) Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hogenholtz. Gereformeerde Kerk. (S i n g e 1 w e g). Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. A. Thielen. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. A. Thielen. Nam. 2 ure Leeskerk. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9l/j ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. 'bAv. 5Vj ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 30 November 1917. M. d. V., 64 j., huisvr. van K. M. te Eede, is wegens verboden terugkeer veroord. tot 1 maand gevang. M. R. v. E., 53 j huisvr. van A. J., zonder beroep te Zuiddorpe, is wegens overtreding distributiewet veroord. tot 10 of 10 d. hecht. E. v. L., 26 j., werkman te Sas van Gent, is wegens poging uitvoer veroord. tot 2 maanden gevang. Rechtsingang is verleend met last tot gevangenhouding eu verwijzing naar de terechtzitting tegen A. J. V., 23 j., vletter te Hontenisse, ter zake van poging tot uitvoer. Brandstichting Te Wissekerke (Noord Beveland) is de laudbouwschuur vau den landbouwer Bom afgebrand. De haver, tarwe, peulvruchten en vee- voeder, die er in geborgen waren, werden een prooi der vlammen. Eenige dagen geleden werd door een wielrijder een steen gevonden, waarop met potlood geschreven was, dat de schuur van Bom binnen enkele dagen zouaibranden. Hij dacht aan een flauwe aardigheid en wierp den steen in het water. Thans is een stuk nog teruggevonden. Men denkt nu aan opzet, maar Bom weet niet wien hij verdenken moet. Tel. Woensdag zijn op het strand te Zoutelande drie Eugelsche mijnen aan gespoeld, waarvan 's nachts te half twee uur vlak voor de kom der gemeente, een dezer met een geweldigen knal ontplofte, waardoor de ingezetenen weer een aanzienlijke schade ondervinden.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2