I Id 1 8 I Gemengd Nieuws. Rechtszaken. Buitenland. AXEL, 23 November 1917 Bij de gisteren alhier gehouden ver kiezing voor vier notabelen in de Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heeren F. Dekker Fz., J. A. van Hoeve en C. Smies Hz., terwijl in de vacature, ont staan door het vertrek uit de gemeente van den heer F. Dekker Wz„ eene herstemming moet plaats hebben tus- schen de heeren P. de Feijter Wz. en Jac. de Kraker Cz. Het zou wel kunnen, maar 'tzal niet gaan. Zoo dacht een moeder er over, toen haar zoon in het huwelijk wenschte te treden. Het bruidspaar was gisteren reeds ten stadbuize getogeD, de gemeentebode had gewaarschuwd, de ambtenaar van den burgerlijken stand had zijne registers klaar liggen, de getuigen dachten er over of ze hun handteekening zouden moeten plaatsen, docji de moeder van den bruidegom liet zien wachten. Ze wenschte de verantwoordelijkheid van dit huwelyk niet op zich te nemen, en gaf nog geen toestemming, zoodat het paar olschoon de harten vereenigd waren zonder huwelijksband en trouw boekje huiswaarts moest keeren. Te Ter Neuzen is, zooals bekend kan zyn, onlangs een Commissie ge vormd voor het exploiteeren van een centrale keuken. Deze commissie nu is zoover met haar werkzaamheden gereed gekomen, dat men reeds deze week met het verstrekken van warme spijs kon beginnen. Voor 14 cent wordt een portie (onge veer 1 Liter) verstrekt, dat in ketels met dubbele wanden wordt naar huis gedragen. Het eten wordt bereid onder toezicht van een aantal dames en heeren. Het menu van deze week was Maandag erwtensoep, Dinsdag hutsepot met klapstuk, Woensdag aardappelen met zuurkool en spek, Donderdag groen tesoep met vleesch, Vrijdag rijst met boter en Zaterdag gestamptepot met vleesch. Vooral deze week het is een nieuwtje werd er druk gebruik van gemaakt. Natuurlyk komen vele huis moeders, die uit werken gaan, of thuis drukke bezigheden hebben met een groot gezin, op deze manier gemakke lijk aap den middagpot. Anderen, die gaarne een praatje maken, gaan liever in gezelschap van „bure" naar decen trale keuken, dan dat ze thuis alleen aan de kachel staan. Bovendien spaart men met dit zachte weer aanzienlijk brandstof, want als men geen eten heeft te koken, behoeft de kachel nu zoo hard niet te branden. Kortom de cen trale keuken heeft veel voor. Wegens het betrokken zijn bij den smokkelhandel is door den com mandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde het verblijf in zijn gezagsgebied ontzegd aan André Claeyssens geboren 19 Juli 1896, Belgisch metselaar, Oscar Jacobus Die, riek geboren 7 Mei 1896 Nederlander- Alouisus Gijsel, geboren 29 April 1896 Belgisch bakker, Wilhelm Petrus Gerar- dus Ammon, geboren 22 Mei 1895 Nederlandsch expediteursbediende, allen geboren en wonende te Sas van Gent Alphonsius Verdurmen, geboren 26 April 1889 te Wachtebeke (B.), wonende te Zuiddorpe, van nationliteit Belg ei Nicolaas Moelker, geboren den 6 Sep tember 1889 te Rilland, arbeider Neder lander wonende aldaar. Wegens het vermoeden van spionnage werd het verblijf ontzegd aan Josephus Henricus van Laerhoven, geboren 19 October 1890 te Tilburg, wonende te Rotterdam, van beroep schilder, van nationaliteit Nederlander. deeld tot 3 maanden gevang, met aftrek preventieve hechtenis. J. H. v, D., 23 jaar, machinist te Rotterdam, gedetineerd wegens poging tot uitvoer tot 4 maanden gevang, met aftrek preventieve hechtenis. H. W. v. H., 38 jaar, stoker te Rot terdam, gedetineerd ter zake als voren tot 3 maanden gevang, met aftrek prev hechtenis. L. P. de V., 15 jaar, zonder beroep te Overslag, gedetineerd ter zake als voren tot 1 maand gevang, met invrij heidsstelling. P. A. V., 18 jaar, te St. Jansteen, wegens poging tot uitvoer en beleediging ambtenaar tot 20 of 20 dagen hecht. A. J. F. W., 25 jaar, schipper te Philippine, wegens openbare schennis der eerbaarheid tot 50 of 25 dagen hechtenis. de PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 25 November 1917. Ned. Herv. Kerk. Voorna. 91/, ure Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerk. (S i n g e 1 w e g). Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. A. Thielen. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. A. Thielen. Nam. 2 ure Leeskerk. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 91/, ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. 'sAv. 5V» ure Leeskerk. ^Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 23 November 1917. F. D. de S., 21 j., leurder te Koewacht, gedetineerd is wegens dielstal veroor- De stad Goes herdacht Woensdag baar 500-jarig bestaan. Bij het gemeentebestuur werden tele grammen ontvaDgen namens de Koningin en van den commissaris der Koningin. Het telegram van den secretaris van de Koningin luiddeOp dezen voor Goes zoo gedenkwaardigen dag leeft H. M. de Koningin in gedachten met u allen mede en draagt mij op, het Goesche bestuur en de bevolking opnieuw de verzekering te geven van Hoogstdeszelver warme belangstelling en toegenegenheid. Van den Commissaris der Koningin kwam het volgende telegram »Aanvaard met den raad mijn geluk wenschen. Moge een tijdvak van voor spoed en toenemenden bloei voor uwe gemeente volgen.* Te Westkapelle is Woensdan even bezijden het dorp een Duitsche mijn op de steenen glooiing aangespoeld. Bovendien dreven dien dag nog enkele mijnen langs de kust. M. Crt. Een carbidontploffinq te Rotterdam. De le machnist J. P. is evenals de kapitein der boot, in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden de zwaar gewonde J. G. ook in het ziekeD huis opgenomen, is nog steeds bewuste loos en zijn toestand is zeer ernstig. Meer en meer is het vrijwel zekerheid geworden, dat de stuurman A. R. en d kok J. H. zich nog in het gezonken vaartuig bevinden. Gebleken is, dat beiden op het oogenblik van de ontploffing met den omgekomen gezagvoerder Van T., den machinist P. en den 18 jarigen U. beneden in het schip wareD. De drie matrozen, die licht gewond werdeu, waren toen aan dek en konden intijds over een langszijde liggenden lichter den wal bereiken. Het vermoeden, dat stuurman R. naar Vlaardingen zou gegaan zijn, is niet bewaarheiddaar heett men van hom niets vernomen. Toen de ontploffing in het schip plaats had, zaten met deD kapitein eeD verifica teur, een Indisch adsp. verificateur en een kommies in de kajuit. De scheiding tus8chen de machinekamer en de kajuit werd ingedrukt. De ambtenaren vlucht ten naar boven, met achterlating van de inklaringspapieren en de plombeertang. Zij moesten over een gewonde heenstap pen, die uit de machinekamer In kajuit was geslingerd. Het schip was beladen met 130 ton carbid voor het Nederlandsche carbid- kantoor en eenige kisten telefoon-onder deelen voor de gemeente Rotterdam. De brand duurt nog reeds voort. - De politie heeft te Rotterdam twee valsche munters aangehouden, de glazen wasscher* P. en W. v. d. V. Ze hadden reeds voor zoover men kao nagaan, een viertal valsche zilverbons van 2.50 uitgegeven, toen zij iD een café den argwaan opwekten van den kasteloin. Een paar bezoekers liepen hen na en toen zij hen in een banketbakkerij zagen binnengaan, waarschuwden zij de polilie. Bij onderzoek bleek P. v. d. V. nog één valschen zilverbon in zijü bezit te hebben, de broeder had deD grooten buit. Men vond op hem 68 bous, waarvan 57 serie P.H. 68937 en 11 serie H.P. 93786. Bovendien hadden de mannen sameu ƒ31 wisselgeld in bun bezit, zoodat ze vermoedelijk hun praktijken dien dag reeds in meer winkels hadden uitgeoefend^ Een huiszoeking in hun woning leverde geen resultaat op. De van de treilervisscherij te IJ muiden teruggekeerde zeillogger Y. M. 216 Ada van de reedery C. van Bienen te Bloemeudaal, rapporteert j.l. Donder dag in de Noordzee door een Britschen torpedojager te zyn aangehouden. Een der Britsche officieren kwam op den zeillogger over en deelde den schipper mede, dat, hoewel het hem speet, het schip naar een Britsche haven zou worden medegevoerd, daar het zich in het door Engeland als onveilig verklaar de gebied ophield. De schipper ver wonderde zich ten zeerste over deze bewering en verzocht den Britschen officier te mogen aantoonen, dat zijn vaartuig niet in de verboden zóne was. De officier, een zeer hoffelijk man, wenschte op dit verzoek wel in te gaan in tegenstelling met zijn Duitsche collega's die onzen visschers, als zij in hun recht zijn, niet eens tijd gunnen om zich op behoorlijke wijze te ver dedigen tegen de meestal ongegronde beweringen en liet zich de kaart toonen. Onmiddellijk nadat gebleken was, dat de opgegeven peilingen van den Neder- landschen schipper juist waren en het schip zich wel degelijk in het vrije gebied bevond, gaf de officier last den reeds door den torpedojager uitgebrach- ten sleeptros los te werpen en gaf toe stemming de onderbroken reis voort te zetten. Een door den schipper aangebo den zootje viscb werd met beleefdendauk door den officier aanvaard. Hij wenschte onze zeelieden een voorspoedige reis en behouden thuiskomst, waarna hij naar zijn schip terugging, dat weldra uit het gezicht verdween. Alle op varenden van den logger Ada spraken hun tevredenheid uit over de goede behandeling van de zijde van den Brit schen officier. Hbld. Bij Herkenbosch is de bejaarde weduwe W. in haar woning vermoord gevonden. Een aanzienlijk bedrag aan Duitsch en Hollaudsch geld wordt ver mist. De dader een Duitsch deserteur, zou zijn aangehouden. Over den moord meldt men nader aan de Tel. Toen Zondagmiddag de zoon van de wed. W. in het gehucht Meinweg, bij Herkenboscb, thuiskwam, vond hij zijn moeder vermoord te bed liggen. Men had de 73jarige vrouw aan armen en voeten gebonden en een prop in den mond gestopt en haar daarna het hoofd ingeslagen. Uit een kast is een bedrag van 7800 mark benevens 1000gestolen. Als vermoedelijke dader is gearresteerd en naar de gevangenis te Roermond overgebracht de schoonzoon van de vermoorde, de Duitsche deserteur K., die te Hoensbroek in de mijnen werkte. Kinderen, die in de nabijheid van de woning van de wed. W. aan het speieu waren, hadden verteld, dat K. Zondag morgen hot huis was binnengegaan. In het benedenhuis van pereeel Frederiksplein 11, bij de Utrechtsche straat, te Amsterdam, is de zaak ge vestigd van den heer D. S. L. al was met vrouw en zoon naar desyna' goge gegaan. De 26 jarige dienstbode A. E. bleef alleen in de woniDg achter Ttj ongeveer kwart over negen hoorden voorbijgangers om bulp roepen uit de woning, waarvan do straatdeur opeen kier stond en vonden dedieustbodeachter de deur in de gang liggen. Zij ver. klaarde, dat er kort na bet vertrek van de familie gescheld was. De heer L had haar de instructie gegeven, dé straatdeur op de knip te doen. als zij alleen thuis was. Ze schijnt dit echter niet te hebben gedaan en opende het raampje van de straatdeur. Er stond een man, die haar een brief voor den beer L. gaf. Op hetzelfde oogenblik drongen, volgens haar verhaal, een paar mannen binnen, die haar een doek over het hootd wierpen en de handen met een touw bonden. De mannen hadden daarop het heele huis doorzocht. Uit een lessenaar in het kantoor beneden is voor 2000 aan goudstot gestolen. Bovendien is een klein model brandkast of- kist uit de achterkamer eenhoog naar beneden ge dragen en meegenomen Deze kast was door een kleed bedekt, zoodat hier zeker bekenden aan het werk geweest zijn. De kast bevatte een bedrag van 4 a 5 duizend gulden. Ook een aantal sieraden van de vrouw des huizes ij ontvreemd. De dienstbode, die ongeveer vier weken bij L. in betrekking was, is aan een streng verhoor onderworpen. De briel, volgens haar bezorgd, is niet ge vonden. In strijd met haar gewoonte was de meid Vrijdagavond uitgegaan. De beide daders hebben de gestolen geldkist eerst een eiudweegs gedragen en vervolgens bij een karrenverhuurder een kar gehuurd. Niets kwaads ver moedende, had de verhuurder uog ge holpen de kist op te laden en daarop zijn de beide mannen ermede wegge reden. Avp* - Er is weer 23.513.04 gewetensgeld ingekomen bij be rijksontvangers. DE OORLOG. In het Engelsche Lagerhuis heeft gisteren tegen het einde der zitting Bonar Law meegedeeld: Wij hebben heden ruim 8000 Duitschers onder wie 180 officieren gevangen genomen, zijn op één punt 5 mijl achter de Duitsche linies doorgedrongen en hebben behalve die reeds genoemde, nog verscheidene dorpen vermeesterd. Dat is in korte woorden het hoogst belangrijke resultaat van de zeer krach tige actie, welke het Engelsche 3e leger Dinsdagochtend inzette tusschen Saint Quentin en de Scarpo, dus ten Z. W. van Kamerijk, van welke gewichtige plaats dit gedeelte van de Britsche strijdkrachten tengevolge van de acties in het voorjaar nog niet ten volle 10 K.M. was verwyderd. De aanval had niet plaats op de wijze, welke zoetjesaan gebruikelijk is geworden, doch zonder een geweldige artillerie inleiding; ditmaal rukte de aanvaller plotseling op, zijn infanterie achter eeu waar gordijn van tanks eu het schijnt dan ook wel, dat de Duit schers vrijwel geheel onvoorbereid wa ren. Immers zij hebben ook ingebouw de kanonnen moeten prijsgeven. Het was voor de Engelschen dus een ware run op Kamerijk, van welke plaats het als door hen genomen vermelde Mar- coing nog geen uur gaans verwijderd ligt. Wolff seintTegelijk met de partieele aanvallen in de streek van Méneby ging de vijand Dinsdagochtend te 7 uur met een sterke troepenmacht over tot- een aanval op de Duitsche stellingen van Fontaine les-Croisilles tot Riencourt,

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2