Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. 2. in het tijdv. van 14—.18 Jan. 1918: a. de dienstplichtigen, toegewezen aan het tweede bataljon van een der regimenten grenadiers of jagers of van ieen der overige regimenten infanterie b. de dienstplichtigen, toegewezen aan het korps pontonniers en bestemd voor .het eerst in te ljjven gedeelte 3. in het tijdvak van 4—8 Maart 1918 a. de dienstplichtigen, toegewezen aan de regimenten vesting-artillerie en bestemd voor het eerst in te lijven gedeelte b. de dienstplichtigen, toegewezen aan het korps pantserfort-artillerie c. de dienstplichtigen, toegewezen aan het korps torpedisten. De onder la en 2b begrepen dienst plichtigen, die in het bezit zijn van bet in art. 70 der Militiewet bedoelde bewijs van voorgeoefendheid, zullen twee maan den later worden ingelijfd. Verliooging buitengewoon oorlog» crediet 1917. Er is een wetsontwerp ingediend, dat in hoofdzaak strekt tot verhooging van het buitengewoon crediet bij de wet van 23 Mei 1917 voor 1917 toegestaan met de som, die ter bestrijding van de buitengewone uitgaven van het depar tement van oorlog voor dit jaar nog coodig wordt geacht. Het eindcijfer der begrooting wordt erdoor verhoogd met ƒ160,873,900. Aardappelen, De minister van Landbouw heeft tot de gemeentebesturen eene circulaire gericht, waarin hij o.m. het volgende mededeelt Van verschillende besturen van plat- landsgemeenten zijn bij mij verzoeken ingekomen om den inwoners vergunning te verleenen een nader te bepalen hoe veelheid aardappelen op te slaan. Naar aanleiding hiervan heb ik aan het Rijks Centraal Administratiekantoor voor de Distributie van Levensmidde len machtiging verleend, in bepaalde gevallen aan gemeentebesturen een hoeveelheid aardappelen toe te wijzen voor een tijdvak zich uitstrekkende van het oogenblik der aanvrage tot 22 April 1918. De hiervoor aangewezen soorten zijn roode stars van zand- en kleigrond, blanke Eigenheimers en daarmede gelijk te stellen soorten, tenzij uitsluitend één soort in de gemeente aanwezig is, welke soort dan kan worden verkrijgbaar Blijkens de nadere uiteenzetting, die de Miuister geeft, voor de gemeenten, welker Jaevolking om opslag van aard appelen in aanmerking zou komen, meenen we, dat hier toe ook Axel wel behoort en dus hebben we gegronde hoop, dat ook de autoriteiten in onze gemeente daartoe de noodige stappen zullen doen. AXEL, 16 November 1917. Geheel onverwachts vernamen we Dinsdag, dat bij dhr. G. Gilijamse een uitspanningsavondje zou worden gegeven aan de militairen. We gingen eens kijken en hebben het ons niet beklaagd. Luitenant Van Tuil, commandant van de hier gede tacheerde compagnie is uitstekend ge slaagd in de keuze van het gezelschap. De lamilie Busch uit Amsterdam heeft de militairen en niet minder de ge- noodigde burgers eens hartelijk doen lachen. We hopen, dat aan een tot weerziens gevolg zal worden gegeven, wanf heusch in deze sombere tijden mogen we ook wel eens een oogenblik aan gezonde humor wijden, als dit niet ontaardt in bespottelijkeheden en daar was de avond van Dinsdag vrij van. - Woensdag hadden een paar mili taire kommiezeu onder deze gemeente al vroeg buit. Reeds om half zeven ontmoetten zij zekere C. de M., een alhier vertoevend Belgisch vluchteling, die handel in visch dreef. Bij onderzoek bleek echter in zijn vischmand op geheimzinnige wijze een tweede bodem gevlochten, waaronder niet minder dan 80 stukjes stuiverszeep verborgen zaten, blijkbaar met de bedoeling om te smok kelen. Dat bij „ingerekend" werd behoeft niet vermeld te worden. De Directie van de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg-Maatschappij ver zoekt ons mede te deelen, dat met ingang van 15 Nov. jl. de dienstregeling op de lijn DrieschouwenKloosterzando tot nadere aankondiging is gewijzigd als volgt Trein no. 21 vertrekt in plaats van om 1.45 u., om 2.15 van Drieschouwen en komt eveneens 30 min. later, d. i. om 3.25 te Kloosterzande aan (in aan sluiting met de tram HulstWalzoor- den.) Deze trein vertrekt weer van Kloosterzande om 4.30 en komt te Axel station om 5.32vertrekt dan weer om 5.45, aankomst 6.38 te Kloosterzande, vanwaar ze 7.20 de laatste reis maakt naar Drieschouwen en daar arriveert om 8.30. We meenen goed te doen door belastingbetalers eraan te herinneren, dat vóór 1 December a.s. moeten aan gezuiverd zijn: de verdedigingsbelasting II en de inkomstenbelasting ieder voor de helft en de grond- en personeele belasting geheel. Zooals men weet wordt aanst. Maandag de postchèque en girodienst ingevoerd. In verband hiermede is voor belanghebbenden aan het post kantoor kosteloos verkrijgbaar een Gids. voor rekeninghouders. In de Dinsdag te Neuzen gehouden vergadering van den gemeenteraad werd besloten, te adviseeren de jaar wedde met ingang van 1 Januari a.s. met 100 te verhoogen. Het vorig jaar werd vastgesteld eene nieuwe regeling der jaarwedden voor het onderwijzend personeel. Ten be hoeve van een vijftal, dat vroeger benoemd was met verplichte taaiakten, doch dat sedert de opening der nieuwe M. U. L. alleen lager onderwijs gaf, werden overgangsbepalingen voorge steld, door B. en W., opdat zij ook onder de nieuwe regeling de voordeelenzouden blijven genieten, die het bezit der akten hen vroeger verzekerden. Op voorstel van den heer Van Hasselt werden die overgangsbepalingen geschrapt. Dit had een nader verzoek van de afd. van den Bond van Ned. Onderwijzers ten gevolge, doch zonder succes. Evenmin hielp een beroep op de tusschenkomst van Ged. Staten. Voor enkele maanden deed de afdee- ling opnieuw een beroep op het billijk- •heids gevoel van den raad. Bij de behandeling der begrooting stelde de heer Nolson, gesteund door enkele leden, voor, de betrokkenen in hun oude rechten te herstellen. Dit lokte een protest uit van den heer Van Hasselt, die van meening is, dat in geen enkel opzicht onrechtvaardig gehandeld is. Bij stemming waren 6 voor en 6 tegen. Dinsdag werd opnieuw gestemd en het voorstel Nolson aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Eveneens werd herstemd over het voorstel van den heer Nolson, om de subsidie van het ziekenhuis in verband met de dure tijden, 'te verhoogen van 680 tot f 1000, waarover in de vorige zitting eveneens de stemmen staakten. .Thans werd het'voorstel aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Opnieuw werd naar B. en W. om advies verzonden een verzoek van de atdeeling Neuzen van den centralen bond van transportarbeiders, om den prijs der petroleum lager te doen stellen, Mededeeling werd gedaan van een schrijven van den Minister van land bouw, dat hiervoor niet op rijkssteun moet woraen gerekend. Betreurd werd, dat er geen aanleiding schijnt te bestaan dien prijs lager te stellen, waar toch bekend werd, dat niet minder dan 16 cent per liter aan distributiekosten moet betaald worden. De voorzitter gaf te kennen, dat B. en W. meenen, dat op het verzoek niet moet worden ingegaan. De heer D. Scheele acht daarvoor wel degelijk termen aanwezig; een groot deel der bevolking, over het algemeen de gegoeden, profiteeren van het gemak en ook van het voordeel van electrisch licht, dat zij nog voldoende en wel tegen niet verhoogden prijs bekomen. Hij stelde een toeslag voor van 10 cent per liter, voor allen die petroleum gebruiken. Hij achtte dit tegenover de landbouwers al behoeven deze niet op een dubbeltje meer te zien billijk, omdat die toch ook weer aan het voor dezen maatregel noodige bedrag moeten helpen betalen. Ten slotte werd het verzoek aan B. en W. teruggezonden, met verzoek het, gehoord de besprekingen in den raad, opnieuw te overwegen, en alsdan een voorstel omtrent uitvoering van den maatregel te doen, waaraan eventueel ook terugwerkende kracht is te ver leenen. M. Crt. - De onverantwoordelijke bommen- werperij heeft naar maatregelen doen omzien, om in de toekomst van deze ongewenschte bezoeken verschoond te blijven. Door de Directie der Coöperatieve Suikerfabriek te Sas van Gent, zijn boven op de fabrieksgebouwen drie electrische lampen geplaatst, welke het schijnsel der nationale kleuren ver in den omtrek uitstralen. Ook door andere fabrikanten was reeds besloten tot denzeltden maatregel en dus verwachtte men, dat daardoor de gemeente Sas van Gent als door een zee van licht beschermd zou worden tegen die ongelukkige vergissingen, welke ons voor de vliegers zoo beangst maken. Deze verwachting wordt echter den bodem ingeslagen. Naar we ver nemen, moeten de lichten zijn gedoofd en is door de Nederl. Regeering deze maatregel verboden. We weten niet of dit de reden is, van het verbod, maar vonden het toch begrijpelijk, dat de Duitschers in zoo'n lichtbundel een uitstekend sein zouden zien voor hunne vijanden, om b.v. de richting Gent aan te geven. De St. Crt. no. 266 bevat de statuten der „Hulstersche Woningbouw vereeni- ging" te Hulst, die zich uitsluitend ten doel stelt in het belang van de verbete ring der volkshuisvesting te Hulst werkzaam te zijn. Kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Gem. te Oostburg-hebben met op één na algemeene stemmen besloten den predikant een duurtetoe- slag te geven van f 200, zoodat nu diens tractement 2000 bedraagt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 18 November 1917. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenho:tz. (Dankstond voor 't gewas. Gereformeerde Kerk. (S i n g e 1 w e g). 7oorm. 9 ure Ds. A. Thielen. Nam. 2 ure Ds. H. Brouwer. (van Schoondijke.) Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. H. Brouwer. Ds. A. Thielen. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 91/, ure Leeskerk. Nam. 2..ure 'sAv. 5l/« ure Leeskerk. Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 16 Nov. 1917. P. F. d. S., 27 j., werkman te Graauw, gedetineerd te Middelburg, is wegens poging tot doodslag veroord. tot 1 jaar gevang, met aftrek der prev. hechtenis. E. J. M. v. N., 37 j., smid te Koewacht, is wegens eenv. beleediging veroord. tot 5 of 5 dagen hecht. C. E. v. N., 35 j smid te Koewacht, I is wegens mishandeling veroord. tot f 10 of 10 dagen hecht. P. A. M.; 70 j., timmerman te NeuzeD is wegens diefstal veroord. tot 5-of 5 dagen hecht. P. D. M., 53 j., bakker te Axel, is wegens distributieovertreding veroord. tot f 10 of 10 dagen hecht. A. Th. D., 30 j., landbouwersknecht te Zuiddorpe, is wegens alsvoren veroord. tot f 25 of 25 dagen hecht. A. J. R., 20 j schippersknecht te Koewacht, is wegens strooperij veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. P. D. H., 35 j., schippersknecht te Philippine, is wegens alsvoren veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. C. L. K., 54 j., metselaar te Sas van Gent, is wegens beleediging ambtenaar veroord. tot 5 of 5 dageo hecht. E. Th., 22 j., klompenmaker te St. Jansteen, gedetineerd, is wegens poging tot uitvoer veroord. tot 2 maanden gevang. Door het oog eener naald. Keizer Carl vertoefde Zaterdag, gelijk met den tsaar van Bulgarije te Görz eu te Tamanova. Tsaar Ferdinand en de Bulgaarsche prinsen zetten hun reis voortde keizer begaf zich naar Stras- soldo en Servignano. Op den terugtocht naar het hoofdkwartier, werd bij Ruda een poging gedaan om een tamelijk opgedroogd zijstroompje der Isonzo over te steken, doch de keizerlijke auto geraakte in dieper water en de motor weigerde daardoor. Een j uist aanrijden de vrachtauto zou den keizerlijken wagen meesleepen, doch kreeg zelf kortsluiting. Reisenbichler de lijf jager, en Tomek, wachtmeester van den lijf garde, begaven zich te water om den keizer aan land te dragen. De lijfjager raakte van de been en werd door het zeer woelige water meegesleurd. De keizer liet hem niet los en werd met dezen en Tomek in diep water gesleurd. Prins Felix van Parma, zwager van den keizer, wien9 auto op dit oogenblik aan den oever kwam, wierp zich het eerst in het water om den souverein te hulp te komen. Dank- zij dit heldhaftig optreden en de onvergelijkelijke opofferde en dappere houding van het gevolg, kon de keizer met veel moeite worden gered. Keizer Carl, prins Felix, de lijfjager en de wachtmeester lieten elkander niet los. De officier, die op dien dag als chauf feur fungeerde, wierp zich eveneens in het water. Zij allen werden ten slotte tegen een wilgenboom in rivier-bedding gedreven, waaraan zij zich zoo goed en zoo kwaad als het ging, vastklampen. Intusschen ijlden 2 officieren stroom afwaarts om den afdrijvenden keizer en zijn makkers in het ongeluk te redden. De eerste hun over de golven toegesto ken stang bleek te kort te zijn. Een zware balk, welke men eindelijk op dén modderigen oever vond liggen, werd met levensgevaar en groote moeite in het water gebracht. De aard van den oever legde den redders. Met zware, meterlange balken beladen, trapten zij steeds opnieuw deu brokkeiigen oever los en bij het uitbrengen van de balken voelde men reeds op een voet afstand vaft deu oever geen grond meer. Het water kolkte in dreigende woelin gen. maar niettemin gingen verscheidene chafteurs, zonder zich een oogenblik te bedenken, te water om samen met de officieren een verbinding met de plek des onheils tot stand te brengen. De keizer, die in deu wilg, welke zich onder het geweld der stroomver snelling telkens boog, een zwak steun punt had gevonden en telkens opnieuw tot boven den hals onderdook, verloor geen oogenblik zijn tegenwoordigheid van geest. Hij antwoordde kalm en vastberaden op het aanroepen zjjner

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2