«r niet genoeg in kas is. Htf vindt het salaris van de onderwijzers te laag om in den tegénwoordigen tyd met een huishouden rond te komen. Dhr. Smies zon echter nog eens willen uitstellen. De verhooging kost de gemeente weer 1075 meer en hij vindt het geen kleinigheid dit maar voetstoots uit te geven. Zijn voorstel tot uitstel vindt echter geen steun. Het voorstel Oggel hierna in stemming gebracht wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen van de hh. Lamaitre, Kruysse, Van Driel, De Kraker en Wolfert. Het geheele ontwerp wordt daarna met op één na alg. stemmenaangenomen Dhr. Smies bleef buiten stemming. XI. Behandelen ontwerp verordening Hondenbelasting. Na aaneming van de verordening op de heffing kwam aan de orde de ver ordening op de invordering eener hondenbelasting. Deze luidt aldus VERORDENING op de invordering der belasting op de hondeD, in de gemeente Axel. Artikel 1. Jaarlijks, in de maand Januari, zenden Burgemeester en Wethouders aan alle bekende houders van honden in de gemeente een aangiftbiljet, dat na acht dagen wordt teruggehaald. Op dit biljet zal de houder moeten invullen of doen invullen het getal honden, waarvoor hij belastingplichtig is, zoomede de klasse, waartoe zij behooren. Het biljet wordt door den aangever onderteekend. Indien hij verklaart niet te kunnen schrgven, geschiedt de onder teekening namens hem door den ambte naar, die met het ophalen der biljetten door Burgemeester en Wethouders is belast. Ieder, die een aangiftebiljet heeft ont vangen, is verplicht dit aan den in het vorig lid genoemden ambtenaar terug te geven. Art. 2. Houders van honden, die op 31 Januari geen aangiftebiljet ontvangen hebben, zijn verplicht vóór den 15en Februari ter gemeentesecretarie de in artikel 1 voorgeschreven opgaven te doen, door invulling en onderteekening van een al daar kosteloos verkrijgbaar aangiftebiljet. Met betrekking tot honden, die in den loop des jaars zijn verkregen of belastbaar zijn geworden, of waarop de verminderde belasting in den loop des jaars niet langer van toepassing is, is de houder verplicht binnen 14 dagen gelijke opgaven te doen Art. 3. Jaarlijks, in den loop der maand Maart, wordt van de ontvangen aangiften door Burgemeester en Wethouders een kohier opgemaakt. Van de later ingekomen aangiften worden snppletoire kohieren opgemaakt. Bij het in den loop des jaars niet langer van toepassing zijn der ver minderde belasting, wordt rekening ge houden met de reeds opgemaakte kohieren en wordt alleen het meerdere bedrag der belasting op het suppletoir kohier gebracht. De belastingplichtigen worden, om het even hoe de aangifte heeft plaats gehad, door Burgemeester en Wethouders op die kohieren gebracht, met vermelding van het aantal der houden en van de klasse, waartoe zij, volgens het oordeel van Burgemeester en Wethouders, behooren. Ten aanzien van die kohieren zijn de artikelen 264—266 der gemeentewet van toepassing. Art. 4. De gemeente ontvanger doet, ten spoe digste na de vaststelling en goedkeuring van het kohier, aan elk belastingschuldige toekomen een aanslagbiljet, vermeldende hetgeen daaromtrent in artikel 265 der gemeentewet is bepaald, benevens den vervaldag der belastiog, welke door den Raad bij de vaststelling van ieder kohier wordt bepaald. Art. 5. De belastingschuldige is verplicht vóór of op den vervaldag, ten kantore van den gemeenteontvanger, het verschuldigd tegen kwijting te voldoen. Art. 6. Overigens zijn ten opzichte van d^ invordering dezer belasting de artikelen 258262 der gemeentewet van toepassing terwijl ontduiking of overtreding ter zake dezer belasting gestraft wordt overeen komstig artikelen 271 en volgende dier wet. Art. 7. Deze verordening treedt te gelijk met die op de heffing der belasting in werking. Deze verordening wordt met alge meene stemmen aangenomen. XII. Vaststellen begrooting gasfa briek voor 1918. De Voorzitter doet voorlezing van de posten inkomsten en uitgaven, die be loopen tot een totaal van 64190 met een post onvoorzien van ƒ715. Op deze begrooting kan echter het minst gerekend worden, merkftie voorz op. Niemand kan zeggen hoe duur de kolen zullen worden, eenerzijds en anderzijds of we gas kunnen blijven leveren. De gasprijs blijft vastgesteld op 15 cent, zoolang gas wordt gefabriceerd van de nu aangekochte kolen, die zijn berekend naar ƒ40 per 1000 K.G. Op een vraag van dhr. Oggel of bij gebruik van duurdere kolen eene raads- beslissing noodig is om dan ook den gasprys te verhoogen, is men van meening, dat alsdan naar omstandig heden kan gehandeld worden- XIII. Vaststellen gemeente-begrooting voor 1918. De Voorz. zegt de posten gewoon te zullen voorlezen en verzoekt den heeren raadsleden het te willen zeggen, wanneer ze bij een post aanmerkingen wenschen te maken. Begonnen wordt met UITGAVEN. Hoofdstuk I. Nadeelige sloten nihil. Hoofdstuk II. Bestuur der gemeente. Jaarwedden, presentiegelden en schrijfloonen7550. Algemeene kosten 2399. Bijzondere verrichtingen 690. Totaal 10639. Bij den post drukwerk vraagt dhr. of deze post niet verminderd kan worden, nu er een schrijfmachine is. De Voorz. meent, dat zulks niet kaD. Er wordt weliswaar veel met schrijf machine en cyclostile gedaan, maar niet alles. Bovendien hebben die machines hun kapitaal reeds opgebracht, zoodat ze niet gespaard zyn. Hoofdstuk III. Belastingen,.445. Hoofdstuk IV. Politie1605,- Brandweer460, Straatverlichting 3858,—. Wegens den duren gas prijs is deze post met 300 verhoogd. Gezondheidsdienst 1189,88'. Totaal 7112,88'. Hoofdstuk V. Openbare werken ƒ2410, Gewoon onderhoud 4431,25. Subsidie800. -. Totaal 7641,25. Hierbij is een post groot ƒ1550, wegens verandering aan de secretarie. Dhr. Ogeel vraagt waartoe deze post zoo hoog is. De Voorz. antwoordt, dat reeds ver leden jaren die post is voorgesteld, doch men met de omstandigheden rekening houdend, besloot nog maar eens uit te stellen. Thans blijkt echter, dat wachten geen zin meer heeft, terwijl de secretarie noodzakelijk dient veranderd te worden. De inrichting is primitief, terwijl voor 'tpubliek geen. plaats over is om te wachten. Het lokaal is veel te klein voor vier menschen. Alleen wegens de abnormale tijden is verleden jaar dit werk uitgesteld. Dhr. Oggel 'vraagt, hoe men dan.die ruimte denkt te vergrooten. De hem vertoonde teekening is hem nog niet duidelijkde verandering volgens dit plan komt hem ondoelmatig voor. Hij stelt voor om met de uitvoering van dit plan nog te wachten tot nadere be spreking. Z. h. s. werd het werk uit gesteld. Bij „onderhoud van straten en pleinen enz." wijst dhr. De Kraker erop, dat in de kom der gemeente nog een straat ligt, welke niet bekeid is, nl. de ver bindingsstraat tusschen de Koestraat en de Weststraat, tusschen Van Tatenhove en Hottinga. Hij geeft in overweging om dien weg te bestraten, als er «ens keien over zijn. De Voorz. zal hieromtrent overleg plegen met den gemeente opzichter. Betreffende het onderhoud van den Graafjansdijk vindt dhr. Oggel het ge- wenscht, dat dit ineens maar afgekocht werd voor 300. De Voorz.Wanneer hiervoor wer kelijk de gelegenheid bestaat, kan er met de betrokken persoon over gespro ken worden. Hoofdstuk VI. Gasfabriek9272,97'. Hoofdstuk VII. Onderwijs. Jaarwedden en tegemoetkoming huishuur 7400, Herhalingsonderwys 413, Schoollokalen, onderwij- zerswoning, scboolmeubelen schoolbehoefteD, enz2264,25. Toelagen425,—. Totaal 10502,25. Onder de subsidies komt een post voor van 100 voor de ambachtsschool te Ter Neuzen. Hieromtrent vraagt de heer Oggel, of men in Axel zooveel belang bij die school heeft. De Voorz. zegt, dat in beginsel be sloten is om per leerling te subsidieeren. Hy heeft echter nog niet vernomen, of die school al gesticht is. Ook den heer Smies is nog niets be kend van die school. Hoofdstuk VIII. Geneeskundige armenver zorging 1300, Subsidie Burg. Armbestuur 6500,—. Verpleging krankzinnigen 1270,—. Totaal ƒ9070,-. Dhr. Oggel ziet, dat voor dé jaar wedde der vroedvrouw 100 meer is berekend en vraagt, of die juffrouw meer werk heeft gekregen en of ze verhooging heeft gevraagd De Voorz. meent, dat het werk van de verloskundige in'verband met de meerdere bevolking voorzeker is toe genomen. Gevraagd om verhooging is er wel niet, maar B. en W. zagen het billijke ervan in ook voor haar het loon in overeenstemming te brengen met hetgeen van haar geëischt wordt. Hoofdstuk IX Landbouw, handel en nijverheid /'945. Hoofdstuk X. Beheer en onderhoud van be zittingen 145. Hoofdstuk XI. Renten van gemeente schulden 6652,50. Aflossingen18230,—. Totaal 24882,50. Hoofdstuk XII. Geldbelegging5, Hoofdstuk XIII. Pensioenen2315. Hoofdstuk XIV. Uitgaven van verschil lenden aard05 Uitgaven Distributiewet lO.OOo'J DuurtetoesJagambtenaren 256^5 Totaal 10,321,25, Dhr. Oggel vraagt naar aanleidins van den post f 17,50 duurtetoeslag voor mej. C. F. Kolter- -Moerdijk, of di toeslag nog wel noodig is, omdat ze toch 100 verbooging van salaris heeft' De Voorz. ziet in dit gering bedrag geen aanleiding om voor de verloj kundige een uitzondering te makenen at te wijken van een door den Raad genomen besluit om naar gelang der jaarwedden aaD alle ambtenaren be neden een inkomen van 700 duurte- toeslag te geven. Hoofdstuk XV. Onvoorziene uitgaven f 1928 29s, Totaal der Uitgaven ƒ95225,40', Alsnu werden behandeld de INKOMSTEN. Hoofdstuk I. Inkomsten wegens vroegere dienstenƒ84,46', Hoofdstuk II. Inkomsten uit bezittingen J 231,30. Hoofdstuk III. Heffingen, inkomsten uit nijverheid en belastingen. Keurloonen Leges Rechten voor den burger lijken stand Voor verstrekte diensten Schoolgelden 0. 1. onder wijs Idem uitgebreid 1. 0. Terugontvangst leeningen voor de gasfabriek Opcenten 's Rijks belas tingen 7061,86. Hoofdelijke omslag 55200,—. Vergunningsrecht 605,—, 212,50. 58,15. 71,75. 1,88. 400,20. 64,40. 9303,87. Totaal ƒ72979,61. De onder dit hoofdstuk voorkomende post 55,200 voor op te brengen Hoot- delijken Omslag achten verschillende leden bedenkelijk hoog. Zij vragen zich af: „hoe moet 't opgebracht worden?" De Voorz. heett hoop, dat deze som nog wel verminderd zal worden, indien óp enkele posten de uitgaven worden be zuinigd. Zoo kan ook nu (ofschoon noode) de post 1550 voor verbouw van de secretairie nog vervallen. Hij brengt den post H. O. in stemming, met het gevolg dat deze met alg. st. wordt aangenomen. Hoofdstuk IV. Uitkeeringen en bijdragen van het Rijk enz. 11625.03. Hoofdstuk V. Geldleening ter voorziening van kasgeld10.000. Hoofdstuk VI. Inkomsten niet behoorende tot voorgaande5,-J Totaal der Inkomsten 94,925,40'J Dhr. Oggel vraagt of die sommen n» de wijzigingen nog kloppend zijn? De Voorz. zegt, dat het verschil kan gevonden worden in onvoorziene uit gavee. In stemming gebracht, wordt de be- grooting met algemeene stemmen aan genomen. Daar niemand meer bet woord vraagt, sluit de Voorzitter de vergadering. AXEL, 13 November 1917. Deelneming van de Koningin. De burgemeester onzer gemeente mocht van de Koningin het volgende telegram ontvangén „Hare Majesteit de Koningin is zeer getroffen door de berichten der ramp, welke uwe gemeente heeft getroffen en draagt mij op U te verzoeken mij wel te willen mededeelen hoe de toestand

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2