Rechtszaken. Gemeenteraad van Axel. [oen overeenkom»t hebben geteekend, waarbij de Ver. Staten de bijzondere belangen van Japan in China erkennen en Japan het beginsel der „opeudeur- politiek" in China opnieuw bevestigt AXEL, 9 November 1917 Men heelt alhier een commissie ge vormd, die zich ten doel stelt een collecte te houden om daaruit zooveel mogelijk de materiëele schade te bestrijden, die de verschillende lieden, welke deze het minst kunnen dragen, hebben geleden. Deze schade wordt officieel opgenomen door de heeren L. J. den Hollander, burgemeester van Axel en den eerste luitenant Bos, van Ter Neuzen, die reeds geruimen tijd geleden daartoe van Rijkswege zijn aangewezen voor wat Zeeuwsch-Vlaanderen betreft. Blijkt later, dat de schade wordt uitgekeerd door middel van Regeerings- bemoeiingen, dan worden deze gelden aan de Commissie terugbetaald, die dan worden omgezet in een fonds voor eventueele gebeurlijkheden. Het zal wel overbodig zijn deze inzameling by de burgerij aan te be velen. Immers uit het drukke bezoek van zoovele stadgenooten bleek voldoen de dat iedereen begaan was met den toestand dier menschen, welke op zoo vreemde wyze uit hun nachtrust werden °PDeSCcommissie bestaat uit de heeren L J den Hollander, voorzitter, Dekker, A. P. de Ruijter, H. Zegers, L. P. Bakker en G. Heijnsdijk. Hedenochtend bad alhier aan den verbouw van de Geref. Kerk een onge val plaats. Door het uitwijken van een stelling, waarop de schilders stonden, die binnen het gebouw aan het plafond bezig waren, vielen twee hunner naar beneden, waarvan één ongeveer 5 me«,er diep, terwijl de ander bleet hangen. Met den schrik en een paar hoofdwonden kwamen zij eraf, zoodat het ongeval een zeer gunstig verloop had. Naar we uit Oostburg aan de M. Crt. meldt, is daar Woensdag een Duitsche kabelballon neergekomen, waaraan het schuitje nog bevestigd was. Te Aardenburg hadden soldaten te vergeefs getracht den ballon aan het sleepende touw vast te houden- Voorts meldt men dat boven Vlisjun- gen een groote langwerpige kabelballon zweefde. Hij is te kwart over 11 te Ritthem gedaald. De ballon kwam uit de richting van Zeebrugge. predikbeurten te axel. Zondag 11 November 1917. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Voorm. 97t are Nam. 2 ure Gereformeerde Kerk. (S i n g e 1 w e g). Voorm 9 ure Candidaat Bech vo (van 's Gravenhage). Nam. 2 ure Ds. A. Thielen. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. A. Thielen. Nam. 2 ure Cand. Bech. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 97, ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. 'sAv. 5l/* ure Leeskerk. Arrend. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 6 Nov. 1917. L D 19 j., leurder te Nieuw-Namen. is wegens poging tot uitvoer veroord. tot 2 maanden gevang. Rechtsingang is verleend met last tot gevangenhouding en verwijzing naar de terechtzitting tegen G. v. B., 27 j., fabrieksarbeider te Sas van Gent, gede tineerd, J. d. M., 150 j-, werkman te Clinge, gedetineerd, beiden ter zake van smokkelarij. Sitting van 6 November 1917. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, burgemeester, secretaris de heer J. A. van Vessem. Aanwezig alle leden. Nadat de notulen als goedgekeurd worden vastgesteld, gaat de Voorz. over tot behandeling van de agenda I. Ingekomen stukken. a Besluit van Gedeputeerde Staten, dat de jaarwedde van den Burgemeester en den Secretaris voor de gemeente Axel is vastgesteld op 1700. b Goedkeuring van Ged. Staten eener wijziging en de begrooting van 1917. c Idem besluit van den Gemeenteraad tot'het aangaan eener geldleening groot 5000 h 5°/o> ter voorziening distributie- koaten. d Proces-verbaal van kasopneming bii den Gemeente-Ontvanger dd. 15 Oct., waarbij bleek, dat in 4871.15 in kas was, overeenkomende met de vertoonde gelden en geldswaardige bescheiden. e Betreffende de inlichtingen aangaan de de Molest-verzekering ingewonnen deelt de Voorz. mede, dat door een tweetal Maatschappijen aanbiedingen zijn gedaan, nl. de Vereeniging voor Molest-Risico te Amsterdam en de My. tot verz. van uitgesloten Risico s te Besloten wordt aan Burg. en Weth. over te laten om in verdere onderhan deling te treden met eerstgenoemde Maatschappij. f. Schrijven van de h.h. Dieleman en Vink, waarbij eerstgenoemde onder dankzegging voor de genoten gunst mededeelt, dat hij zyn ^rukkers en Uitgeverszaak heelt overgedaan aan den heer Vink die zich in betzelfde schrijven bij den Raad als zoodanig aanbeveelt. g Schrijven van Ged. Staten inhou dende eene circulaire van Z. Ex. den Minister van Binnenlandsche Zaken, betreffende het gebruik van kunstlicht voor avond- en herhalingsonderwys. Er wordt hierin aangedrongen, zooveel mogelyk de lessen tijdens de avonduren te beperken. De Voorz. deelt mede, dat hy in overleg is getreden, met het hoofd der openbare school, en voldoende met bedoelde circulaire rekening wordt gehouden en het herhalingsonderwys kan doorgaan, daar het gasverbruik op slechts 6 M8 wordt berekend. Hierna wordt overgegaan tot besloten zitting, ter behandeling van de punten I XIV en XV der agenda, zijnde vaststellen Suppletoir Kohier Hoofdelijken Omslag 1 en reclames inzake Hoofdelijken Omslag. De beslissing van den Raad in zake deze reclames was, dat werd afgevoerd P. de Feyter, van kl. 33 naar kl. 31 j S. Jansen, H. Willemsen, H. de Feijter, gehandhaafd. P. de Putter, van kl. 37 naar kl. 33. M. W. Koster, gehandhaafd. E. F. Valent, van kl. 18 naar kl. 15. C. A. Faas, 5 J- A. Boeije, afgevoerd. Adr. Dieleman, gehandhaafd. A. Schelleman, van kl. 23 naar kl. 21. A. P. de Ruijter, r 30 45. W. Mangold, gehandbaald. H. J. de Jonge, van kl. 16 naar kl. 14. P. M. van Eijk, afgevoerd. H. Smies, gehandhaafd. C. Raes, afgevoerd. Adr. de Ruijter, van kl. 121 naar kl. 95. Johs. Deij, - 23 - A. Maring, gehandhaafd. C. Wie land, reclame ingetrokken. Th. L. v. Wiemeerscb, IC. Smies Hz., gehandhaafd. W. Dieleman Jz., reclame ingetrokken. W P Dieleman, gehandhaafd. M.'Mieras, van kl. 10 naar kl. 6. 1 P. F. Audenaerd, gehandhaafd. p Buijze, vankl. 165 naar kl. 121. I VVed. J. Lauweus, afgevoerd. P. Cornelissen, van kl. 24 naar kl. 20. Na heropening der openbare verga-] dering wordt bovenstaande lijst voorge lezen en mededeeling gedaan, dat liet suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag 56 aanslagen bevat in totaal tot een bedrag van 899.46. II. Af- en overschrijving gemeente- begrooting 1917. Deze formaliteit, noodig wegens uit breiding van sommige posten wordt z. h. s. aangenomen. III. Wijziging begrooting gasfabriek. De Voorz. deelt mede, dat de be grooting van de gasfabriek met J 4100 moet worden verhoogd, wegens duur dere kolen, reparatiën, enz. een en ander tengevolge van dure tijden. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. IV. Vaststellen premiën voor de te houden veemarkt op 26 Nov. aanst. Goedgevonden wordt het voorstel van Burg. en Weth., dat deze worden gere geld als in 1916. V. Benoemen keurmeesters voor de veemarkt. Bij stemming worden als zoodanig gekozen de heeren H. Wolfert, F. D. Dieleman Lz. en H. W. de Moor. VI. Benoemen lid Algemeen Burger lijk Armbestuur, wegens periodieke aftreding. Alszoodanig wordt herkozen de heer J. K. Vink met 6 stemmen. De heer H. van Luijk verkrijgt 2 stemmen. VII. Verzoekschrift van de heeren P Dekker Fz. en F. van Hoeve om een hek voor hunne woDing te plaatsen in de Noordstraat. De Voorz. zegt, dat het voorstel van B. en W. luidt om het verzoek niet toe te staan, daar dit college meent, dat op die manier de Noordstraat zou worden ontsierd. Vandaar vraagt zij de meening van den Raad. Dhr. Oggel meent, dat de straat breed genoeg is en vraagt het advies van den gemeente opzichter. De Voorz. antwoordt, dat dit advies eensluidend is met dat van B. en W. In stemming gebracht worden beide verzoeken ingewilligd. Tegenstemden de heeren Kruysse, Lamaltre en Van Driel. Naar aanleiding van dit besluit merkt dhr. Kruysse op, dat bet beter was, dat er een verbod bestoud, daar derge lijke verzoeken toch altijd worden toe gestaan, omdat zooals dhr. Oggel ook nu zegt, dat er al meermalen vergun ning is gegeven tot plaatsing van der gelijke hekken en men geen onderscheid wil maken. VIII. Vaststellen verordening rege lende de jaarwedden van de hoofden «n het verder onderwijzend personeel der o. 1. s- De Voorz. deelt mede, dat Gedep Staten een circulaire hebben gezonden, waarin wordt aangedrongen op nieuwe salarisregeling in verband met de dure tijden. Ged. Staten hebben daarbij bevoegd een ontwerp verordening, welke echter B. en W. nogal bezwarend voor de gemeentekas voorkomt. De Ver eeniging van Burgemeesters en Secre tarissen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan deren hebben evenzoo een ontwerp gemaakt. De meeste bepalingen daar van zijn gelijkluidend, doch de bedragen verschillen. (Doordat men ons gefopt heeft, zijn we niet in de gelegenheid deze ver ordening heden op te nemen. We zullen daarom ook de behandeling ervan in ons volgend nummer opnemen. (Red.) IX Verzoekschrift om ontheffing van den Hoofdelijken omslag. Van mej. Vau Wijck, onderwijzeres en dhr. H. Langeveld was een verzoek tot ontheffing ingekomen, wegens ver- trek uit Axel, en van mej. wed. K. Blankert wegens vermindering van ïn- komsten. Op dat vau de eerste twee we: den gunstig beschikt, doch de laatste j werd afgewezen, omdat toch de zaak i op deuzeltdeu voet wordt voortgezet. X. Vaststellen borgstelling admini strateur levensmiddelenbedrijf. Door de Maatschappij tot borgstelling werd voor dezen post vereischt de som van 2000, waartoe werd besloten. XI. Behandelenontwerp verordening Hondenbelasting. De voorz. deed voorlezing van dit ontwerp; dat aldus luidt VERORDENING op de heffing van eene belasting op de honden in de gemeente Axel. Artikel 1. In deze gemeente wordt geheven eene belasting op de honden. Art. 2. De belasting is verschuldigd door de houders van honden, die in de gemeente hun hoofdverblijf houden of er gedurende meer dan 90 dagen van het belastingjaar verblijven. Het hoofd van een huisgezin wordt I beschouwd als houder van de honden, die door een der leden van het gezin worden gehouden. Art. 3. De belasting bedraagt vier gulden 'sjaars voor eiken hond. Dit bedrag wordt verminderd tot een gulden voor honden, uitsluitend gehouden teD dienste van den landbouw of eenig bedrijf van nijverheid, of ter bewaking van gebouwen, erven ot vaartuigen. Hieronder zijn niet begrepen jachthonden, gehouden door personen, die de jacht niet als beroep uitoefenen evenmin honden, die losloopen op den openbaren weg, tenzij dit losloopen voor het doel, waartoe zij worden gehouden, noodzakelijk is. De honden, waarvoor de volle belasting verschuldigd is, behooren tot de eerste klasse, en die, waarop de verminderde belasting van toepassing is, tot de tweede Art. 4. De belasting is niet verschuldigd voor honden, gehouden door handelaren in deze i dieren. Art. 5. Het belastingjaar vangt aan met 1 Januari. Voor een hond. in den loop van het jaar verkregen of belastbaar geworden, is de belasting verschuldigd ten volle, wanneer dit plaats heeft in de eerste zei maanden, en voor de helft, wanneer dit later plaats heeft. Art. 6. Voor hondeD, waarop de verminderde belasting in den loop van het jaar niet langer van toepassing is, hetzij omdat zij niet langer uitsluitend ten behoeve van deD landbouw of eenig bedrijf van nijverheid, of ter bewaking van gebouwen, erven of vaartuigen worden gehouden, hetzij omdat zij losloopen op den open baren wee,' zonder dat dit losloopen voor bet doel, waartoe zij worden gehouden, nood zakelijk is, is de volle belasting verschul digd en wel gedurende het. geheele of hel halve jaar, naarmate de verminderde belasting vóór 1 Juli of na 30 Juni heeft opgehouden van toepassing te zijn. Art. 7. De invordering dezer belasting geschiedt overeenkomstig de verordening van heden. Art. 8. Deze verordening treedt in werking»? den 1 Januari 1918. Dbr. Oggel zou de bepaling voor hondenhandelaars laten vervallen, daar die er weinig zijn. Voorz. beaamt dit en voegt er aan toe, dat ter voorkoming van de moge lijkheid, dat alle honden trekhonden zouden worden, man ook deze laatste niet vrijgesteld heeft. Dhr. Oggel overweegt of een belasting naar draagkracht niet beter ware. De voorz. zegt, dat ook B. en zulks hebben overwogen, doch mcendenj dat wie een hond voor z'n plezie houdt, er ook maar voor moet betalen.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2