Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Wolff «eint officieel uit Berlijn: Duitsche en Oostenrijksch-Hongaar- ache divisies hebben aan den middelloop van den Tagliamento, al vechtende, den overgang geforceerd. Zij zijn vei> der aan het oprukken. Van de daar verslagen Italiaansche brigades zijn ruim 6000 gevangenen en een aantal kanonnen afgenomen. Verlof voor het St. Nicolaas Kerst en Nieuwjaarsfeest. Ten behoeve van bijzondere verloven aan hoofden en leiders van zoomede aan noodzakelijke werkkrachten in zaken of neringen kan voor zoover zij aannemelijk maken dat zij tengevolge van het St. Nicolaas-, Kerst- of Nieuw jaarsfeest meer dan gewone drukte in zaken hebben door compagnies- en andere commandanten verlof worden verleend. Voor het St. Nicolaasfeest van 22 November tot en met 6 December a.s. voor het Kerstfeest van 22 tot en met 27 December a.s. en voor het Nieuw jaarsfeest van 29 December tot en met 1 Januari 1918. In aanmerking voor verlof kunnen gebracht worden Koek- banket- brood- en suikerbak kers, chocoladebewerkers, speelgoed, boek, galanterie, wild-, visch-, delica tessen- en sigarenhandelaars, goud- en zilversmeden, zoomede andere winke liers of neringdoenden die in de bedoelde omstandigheden verkeeren. De hier bedoelde verloven in de aangegeven tijdperken hebben den voor rang boven de door genoemde comman danten toegekende of alsnog toe te kennen land- en tuinbouwverloven. Onze verliezen ter zee. Uit een artikel van den heer P. v. Hulzen in „In- en Uitvoer" blijkt dat van het begin van den oorlog tot einde 1916 in 't geheel 66 schepen zijn gezon ken, 26 beschadigd, 39 gestrand, 29 vermist en 11 wrak geworden meteen totalen inhoud van 121.452 brutoregister- tonnen. In dien tijd gingen 447 menschenle- vens verloren, waarvan er 284 tot de visschersvloot behoorden, terwijl 85 zeelieden verwond werden 2073 maal hebben onze koopvaardijschepen, mijnen* en duikbooten ten spijt, in genoemd tijdperk een lading uit Engeland aange bracht. Onze gezamenlijke zee- en kustvis schersvloot telde in 1915 5879 vaartui gen. Het aantal malen, dat een Nederlandsch visschersvaartuig de veili ge haven verliet en zee koos, moet in de tienduizenden loopen. De 21.573 opvarenden onzer visschersvloot brach ten in 1915 totaal 211.247.103 K.G. visch binnen, die meer dan 561/, millioen gulden opbracht; in 1916 234.110.277 K.G. ter waarde van 83.4 millioen. Petroleum. De Alg. Synodale Commissie der Ned. Herv, kerk had zich tot den minister van landbouw, nyverheid en handel gewend met het verzoek, zoo mogelijk, alhans voor de catechizeerkameA 'een bijzonder rantsoen voor verlichting en verwarming beschikbaar te stellen. Ze ontving als antwoord, dat met het oog op de geringe voorraden van petroleum hier te lande aan predikanten en geeste lijken geen petroleum voor de studeer kamer meer kan worden vertrekt. Voor het houden van catechizatielessen kan echter door de Toewijzingsqgmmissie voor petroleum bij het ontbreken van andere kunstverlichting, een beperkte hoeveelheid petroleum worden beschik baar gesteld. Peulvruchten. In verband met de op 6 November d.s? aanvangende rantsoeneering van peulvruchten kan het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoor ziening nog het volgende melden: IVoor de gemeenten zullen beschik baar worden gesteld groene erwten en bruine boonen, die gedistribueerd wor den. De maximumprys voor de ge meentebesturen bedraagt 37 per 100 K.G. De maximum-kleinhandelprijs wordt 22 cent per kg. en 11 cent per 2 kg. Hierop wordt dus door het rijk en gemeenten toegelegd. Het rantsoen bedraagt 1 kg. per 4 weken per hoofd. Aardappelen. De minister van landbouw, heeft thans de hoeveelheid aardappelen, die door de aardappelmeelfabrikanten dezen herfst mag worden vermalen voorloopig vastgesteld op 75 pet. van de 8.2 millioen H.L. van het vorige jaar, d.i. dus ruim 6 millioen H.L De landbouwers willen voor den vast- gestelden prijs van f 2.25 per H.L. de aardappelen niet aan de fabrikanten leveren, daar ze meer waard zijn als veevoeder,' ofschoon iiet ver voederen van aardappelen anders dan van kriel verboden is, IV. R. Crt. nader aangewezenroode stars van zandgrond, Eigenheimers (Borgers) van kleigrond, en daarmede gelijk te stellen soorten, alsmede partijen daartoe aan te wijzen door de Aardappelvereeniging. Door voornoemden Minister is voorts bepaald, dat het vervoederen aan het vee en het bereiden tot veevoeder of het vermengen met veevoeder van voor de consumptie geschikte aardappelen, met uitzondering van zgn. „kriel verboden. Veevoeder. De toewijzingscommissie voor vee voeder te 's Gravenhage, maakt bekend, dat bestel biljetten om veevoeder, te leveren in de maanden December en Januari moeten worden ingediend uiter lijk 19 November bij de Veevoeder bureaux in den lande, waar van Maandag 5 dezer 10 uur v.m. af formulieren en inlichtingen verkrijgbaar zijn. Normaal-margarine. De minister van landbouw heeft bepaald, dat het met ingang van 2 dezer verboden zal zyn normaal-margarine anders dan verpakbin perkementpapier, voorzien van twee sluitzegels, af te leveren. Carbid. Men vraagt, of het mogelijk zou zyn om carbid, dat gas en electriciteit zoo goed vervangen kan, tegen goedkoopen prys beschikbaar te stellen. Voor carbid werd tot nog toe geen maximumprijs bepaald. De handel is dus vrij. Ons bleek echter bij informatie, zegt het Hbld.j dat den handelaars in carbid onlangs van Regeeringswege lijsten werden gezonden, waarop zy moesten invullen de grootte van den op dat oogenblik bij hen aanwezigen voor raad carbid en de hoeveelheid, door hen in normale tyden verkocht. Hieruit leidt men af, dat binnenkort distributie van dit artikel staat te wachten. Deze maatregel zou, naar men ons verzekerde, alleszins gewenscht zyn, daar thans de verkoopers van de in den laatsten tijd meer en meer in den handel gebrachte carbidlampen zooveel mogelijk beslag gelegd hebben op de in het land aan wezige voorraden en carbid tegen hoogen prijs 1.40 a 1.50 per K.G.) verkoopen en dan bijna uitsluitend aan hen, die zich tevens van een lamp voorzien. De Zeeuwsche Landbouw maatschappij. Door eene commissie uit de Maat schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland zijn reorganisatie plannen ontworpen, welke aan de goed keuring der aldeeling zullen worden onderworpen. Volgens de ontwerpsta tuten zal eene vereeniging worden opgericht, die den naam draagt van Algemeene Zeeuwsch Land- en Tuin- bouwbond, bij verkorting Z. L. T. B. Het doel zal zijn de belangen te bevorderen van landbouw, veeteelt en tuinbouw in Zeeland en van hen, die deze bedrijven uitoefenen. Het doel zal men trachten te bereiken door gemeenschappelijken inkoop van bedrijfsbenoodigheden van goede kwali teit tegen billijke prijzen en voordeeligen afzet van producten te bevorderen, van •een deelkundige uitoefening van het bedrijf en het behartigen van de alge meene economische belangen der leden. De gewone leden van den Bond zullen zijn personen, die lid zijn van een land- of tuinbouwvereeniging welke voor haar leden aansluiting bij den Bond heeft gevraagd. Algemeene leden zijn zij, die niet tot zulk eene vereeniging behooren. Aardappelen. De minister van L. N. en H. heett I als voor reserve bestemde aardappelen I AXEL, 6 November 1917. Vanmorgen omstreeks elf ure kwam uit Zuid Oostelijke richting boven onze gemeente weer een vliegmachine van vreemde nationaliteit. Er werden door een twintigtal soldaten onder bevel van den Militairen Commandant alhier eeni ge salvo's op gelost, en met succes De (Duitsche) machine moet nabij' Heikant geland zijn. Of het nu door dit schieten kwam, weten we niet, doch opmerkelijk i3, dat juist na de salvo's de tweedekker op zijn weg terugkeerde en in dezelfde richting (Antwerpen) verdween. Door het schieten op de vliegmachine sloegen aan de brug twee paarden op hol. Ze liepen de kom binnen en kon den blijkbaar op den hoek Zeestraat- Weststraat den draai niet nemen, zoodat ze bij het café van Mattelé de ruiten en blinden stuk liepen en daar op elkaar vielen. Er hadden geen per soonlijke ongelukken plaats, doch de schade is vrij aanzienlijk. -- In de heden gehouden raadszitting werd besloten begrooting gasfabriek te verhoogen met ƒ4100. Benoemd zijn tot keurmeester voor de te houden veemarkt de hh. H. Wolfert Pr. Dieleman Lz. en H. W. de Moor! Herbenoemd werd dhr. J. K. Vink tot lid van het Burg. Armbestuur. Gunstig werd beschikt op het verzoek van de hh. Dekker en Van Hoeve om voor hunne woning een hek te plaatsen Aangenomen werd nieuwe verorde ning regelend jaarwedden van de onderwijzers van de o. 1. school. Aangenomen werd een ontwerp- hondenbelasting, welke zal bedragen 4 's jaars voor eiken hond. Dit bedrag kan verminderd worden tot één gulden voor honden, uitsluitend gehouden ten dienste van den landbouw of eenig bedrijf of ter bewaking. De begrooting van de gasfabriek werd vastgesteld op ƒ64190. De gemeentebegrooting werd vastge steld op een totaal van 94.925.40'. De post Hoofdelijke Omslag beloopt in totaal ƒ55.200. Verslag in het volgend nummer. kene verkocht een groote partij bol# en weiland, gelegen binnen dezen meente. &l Koop 1, ruim 22 gemeten bou* en weiland met eenig eikenbosch wen' gekocht door de familie Van de Vii» voor ƒ16200. Koop 2, 1 gemet en 243 roeden bouw land in de Klapstraat, werd gekocht door Pr. Gijsel voor ƒ1180. Koop 3. 6 gemeten en 188 roeden bouwland in de Koestraat werd gekocht door den heer H. Kips voor 7300 Van koop 4, zijnde 4 gemet 173 roeden bouwland werd kooper de heer Au» de Waele voor 3550, terwijl zijn broer de heer Alp. de Waele kooper werd van koop 5, zijnde 4 gemeten en 40 roeden bouwland, voor ƒ5500. De laatste koop, 2 gemeten en m roeden was voor Joh. v. Damme voor 1000. Alle koopers wonen in deze gemeente, Tem. Crt. - De commandant der stelling van de Monden der Maas en der Schelde heeft wegens het betrokken zijn bij den smokkelhandel het verblijf in Ziin gezagsgebied ontzegd aan C. van Waes 18 jaar en O. S. Manhaeve, 26 jaar' beiden vlasbewerkers te üzendijke en H. B. Picavet, 24 jaar en H. B. Picavet, 19 jaar beiden veehandelaars te Kapel- lebrug (Clinge.) Ook nog aan S. van Duijze, 54 jaar veehandelaar en landbouwer te Clinge. Aan J. de Taaije te Eede en G. Stevelinck te Sas van Gent werd voor waardelijk vergunning verleend teru» te keeren. Sinds het begin van den oorlog is du aan 430 personen het verblyl in Zeeland ontzegd, terwijl qan 165 van hen voor waar del ijk vergunning werd verleend terug te keeren. Zij die tweemaal zijn uitgewezen zijn ook voor 2 personen geteld. Postcheque en girodienst. Van 19 November 1917 af zal er gelegenheid bestaan, om zich, in af wachting van het in werking treden van den postcheque- en girodienst, bij de kantoren der posterijen als rekening houder aan te melden. De hiervoor noodige formulieren zijn aan genoemde kantoren kosteloos verkrijgbaar. Spoedige aanmelding wordt aanbe volen, om te kunnen zorgen dat de naamlijst van rekeninghouders intijds gereed zij, en men op den dag der opening van den dienst, dadelijk bij de postkantoren kunne storten en over de gelden beschikken. Aan de kantoren der posterijen zijn, van bovengenoemden datum af, alle gewenschte inlichtingen betreffende de voorwaarden van toetreding en de ta rieven te verkrijgen. Bovendien kunnen belanghebbenden zich om inlichtingen wenden tot de directie, van Speykstraat 14 te 's Gra venhage, telefoon Haag 3861. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zondag jl. trok „Wilhelmina" met 10 man waaronder eenige invallers naar Hulst om een vriendschappelijke wed strijd te spelen tegen „S.E.O.LT.O. I aldaar. De uitslag was 4—3 in het voordeel van "Wilhelmina" dat dus met succes den moeitevollen tocht ge maakt heeft. Bij een winkelier op het Zaamslag- sche Veer te Zaamslag zyn van Donder dag op Vrijdag een aanzienlijke hoeveel heid levensmiddelen en manufacturen, te zamen een aanzienlijke waarde vertegenwoordigende in beslaggenomen. Zaterdag werd in het Wapen van Zeeland te Hulst, ten verzoeke van eenige Belgische grondeigenaars en ten overstaan van de notarissen Dumeleyn te Honteuisse en Van Winckel te Ste- Bovengenoemde rechtbank heeft in hare zitting van heden wegens poging tot uitvoer, vervoer of nederlage ver oordeeld A. M. G., 23 jaar, huisvr. van P.C., te Overslag, tot 10 of 10 dagen hecht. A. B. v. P., 40 jaar, huisvr. van M. H., te Zuiddorpe, tot 7 of 7 dagen hecht. E. P. V., 30 jaar, huisvr. van E. M.te Sas van Gent, tot 5 of 5 dagen hecht. L. W., 27 jaar, te Sas van Gent, tot 5 of 5 dagen hechtenis. J- M22 jaar, te Sas van Gent, tot J 5 of 5 dagen hechtenis. P. H. J., 16 jaar, te Terneuzen, tot 15 of 1 maand tuchtschool. H. A., 22 jaar, te Wachtebeke, tot 15 of 15 dagen hechtenis. E. N., 21 jaar, te Zuiddorpe, tot 1 week gevangenisstraf. P- D. B. P., 26 jaar, te Zuiddorpe, i» vrijgesproken.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2