Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Buitenland. Bekendmakingen. Gemeenteraad. van een detaillist voor de geheele maand. Gedurende het tijdvak, aanvangende op 1 November en eindigen op 15 November 1917, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afge leverd op bon no. a eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. (l/sons) thee; op bon no. 4 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie. Gedurende het tijdvak, aanvangende op 16 November en eindigen op 30 November 1917, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afge leverd op bon no. 5 eener thge- en koffiekaart 0.05 K.G. theeop bon no. 6 eener thee- en koffiekaart 0.1 K.G. koffie. Bons no. 3 en 5 voor thee en no. 4 en 6 voor koffie, door detaillisten van verbruikers in ontvangst genomen, kun nen door den betreffenden detaillist dadelijk aan zijn leverancier worden afgegevennader zal bekend gemaakt worden welke hoeveelheid de leveran cier op deze bons na 30 November 1917 zal mogen afleveren aan den detaillist. St. Crt. Aflevering van uitschoonsel uit peul vruchten, granen enz. De minister van Landbouw enz. heeft verboden stof, kaf of uitschoonsel uit granen, peulvruchten en handelsgewas sen, benevens vlasschoven af te leveren, te vervoeren of te doen vervoeren. St. Crt. Dr. Kuyper. De Minister van Staat heeft zijn 80-jarige geboortedag gevierd op een wijze, zooals zeker maar één uit de duizenden ten deel valt. De receptie te zijnen huize was druk bezocht. Namens een comité gevormd uit tallooze vrienden bood de oud-gouver neur generaal van Ned. Oost Indië, mr. Idenburg bet fonds aan, dat gesticht is op dien dag voor de instelling van een Kuyper katheder aan de Vrije Universiteit. De jubilaris dankte met een kort en hartelijk woord en eveneens voor de rede van prof. Grosheide, die, namens een comité van oud-leerlingen en leer lingen der V.-U. een gedenkraam aan bood beschilderd met symbolen, welke betrekking hebben op het leven van dr. Kuyper. Onder de gelukwenschen, behoorde ook het volgende telegram van H. M. de Koningin „Bij den voor U zoo gedenkwaardigen dag stel ik er prijs op, U mijn welge meende gelukwenschen aan te bieden. Wilhelmina." Ook de Koningin-Moeder liet dr. Kuyper gelukwenschen aanbieden. Voorts ontving hij een schat van bloemstukken, waarbij een namens den Duitschen Keizer met een in het Duitsch gestelde felicitatie. 1517 Luther - 1917. Alom is in den lande onder de Pro testantsche bevolking den dag herdacht, waarop Luther zich openlijk van het Roomsdh-Katholieke geloof heeft afge scheiden. Op vele plaatsen geschiedde dat in een godsdienstige samenkomst in de kerk, elders weer werden particuliere samenkomsten gehouden en in rede voeringen de geschiedenis der Hervorm de kerk herdacht. Ook verschillende persorganen hebben in hoofdartikels geweaen op het feit, dat Maarten Luther vóór 400 jaren de Hervormde Godsdienst openlijk beleed. AXEL, 2 November 1917. Blykens bericht van de Directie der Spoorweg-Maatschappij Mechelen Ter Neuzen is de dienst HulstTer Neuzen belangrijk gewijzigd. Zoo is vervallen de trein, die om 1.35 uit Neuzen en 1.56 u. uit Axel naar Hulst vertrekt en die welke om «12.12 uit Hulst en 12.50 uit Axel naar Neuzen vertrekt. De everige treinen blijven loepen, doch de vertrekuren zijn eenigszins gewijzigd. Het uitschakelen der treinen houdt natuurlijk verband met kolen- en mate riaalbesparing. In de tweede helft van October zijn ten postkantore alhier terugontvan gen brieven en briefkaarten met onder staande adressen, waarvan de afzenders onbekend zijn Reerings-Commissaris, Hontenisse, M. v. Campen, Boschkapelle. Ter voorkoming van zoek raken of verkeerde bestelling van brieven is het gewenscht den naam en net adres op de achterzyde der enveloppen to ver melden. Reeds eenigen tijd werd vermoed, dat op het terrein van de gasfabriek alhier cokes vermist werd. Een onder zoek werd ingesteld en Dinsdagavond j.l. had tusschen den gemeente-veld wachter Oosting en den stoker der gasfabriek A. M. een ontmoeting plaats, welke ten gevolge had, dat laatstge noemde verdacht werd, cokes te ont vreemden, daar genoemde M. met een zak cokes' op den schouder giDg, en voorgaf deze brandstok van den Direc teur der gasfabriek te hebben gekocht, wat bij onderzoek onwaarheid bleek te zijn. Heden werd alhier bij den winke lier P. V. een partij zout, groot ruim 160 K.G. in beslag genomen, omdat het verkocht werd boven den maximum prijs. Gisterenmiddag is in onze buurt ongeveer op de grensscheiding tusschen Koewacht en Axel door een soldaat commies gedetacheerd te Zuiddorpe weer een smokkelaar doodgeschoten. Het -was een Belgisch jongeling, afkom stig van Moerbeke, die ongeveer 60 stukjes zeep bij zich droeg. Waarvoor men zijn leven toch waagt Gisteravond ongeveer 10 uur was alhier in Zuidelijke richting een brand waar te nemen, welke niet ver af scheen. We vernemen dat bij den vlashande laar D. v. Pottelberghe nabij Koewacht Zand een zwingelschuur en eqp aan zienlijke partij vlas in de as is gelegd. Daar niets is verzekerd, lijdt de man groote schade. Oorzaak onbekend. De commandant van Zeeland heeft met ingang van 31 dezer, den uitslag van alle ten uitvoer verboden goederen en van margarine, alsmede van die goederen waarvan de uitvoer na 31 October 1917 mocht worden verboden, verboden uit de panden B No. 78 en B. No. 81 te Graauw, alsook uit alle andere panden, welke in gebruik moch ten zijn bij, of in gebruik genomen mochten worden door Eduardus Maas, geboren den 15en Maart 1864 te Graauw, winkelier aldaar. Door den controleur van de Kunst- meststoffencommissie, tevens onbezol digd rijksveldwachter, is by een handels firma te Breskens een party van ruim 18.000 K.G. kunstmeststoffen in verschil lende soorten in beslag genomen en 'wel 4700 K.G. chili salp., 2200 K.G. amm. super, 1200 K.G. superfosf. en 10 000 K.G. Peruguano. M. Crt. Uit Breskens bericht men ons, dat aldaar nabij de Nieuwe Sluis een Bre3- kensche visschersschuit met bemanning door een Duitsch vaartuig aangehouden en naar België opgebracht is. Van 24—30 October zijn de na volgende besmettelijke ziekten in Zee land ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad gekomen Typhus2 gevallen te Westdorpe. Roodvonk: 3 gevallen te's-H Arends kerke, 3 te Middelburg, 1 te Vlissingen, 2 te Wolphaartsdijk. Diphteritis9 gevallen te-Uroede, 1 te Middelburg, 2 te Noordgouwe, 1 te Ossenisse,Schoondijke, Waterlandkerkje en 4 te Yerseke. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 4 November 1917. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97a ur® Ds. J. B. T. Hug-enholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T Hvgenholtz. (Herdenking 400-jarig bestaan der Kerkhervorming.) Gereformeerde Kerk. (S i n g e 1 w e g). Voorm. 9 ure Ds. A. Thielen. Nam. 2 ure Cand. Smit. (van Ierseke.) Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Cand. Smit. Nam. 2 ure Ds. A. Thielen. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 97, ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. 'sAv. 57» ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 2 November 1917. J. B., 21 j., soldaat te Roozendaal, is veroordeeld wegens wederspannigheid, tot 10 of 10 dagen hechtenis. D. C. S., 16 j., landbouwersknecht te Axel, ter zake als voren, tot 10 of 2 weken tuchtschool. M. A. C., 23 j., zonder beroep te Sas van Gent, wegens vernieling tot f 3 of 3 dagen hechtenis. F. C. F., 51 j., grossier te Hulst, wegens overtreding distributiewet tot 25 of 25 dagen hechtenis. A. P. v. S., 23 j., los werkman te Zaamslag, wegens diefstal tot 10 of 10 dagen hechtenis. P. S., 26 j., zonder beroep te Clinge, wegens valschheid in geschrift tot 3 weken gevangenisstraf voorwaardelijk l jaar proeftijd. C. L. B., 37 j., schippersknecht te Clinge, wegens vernieling tot 10 of 10 dagen hechtenis. A. F. R., 26 j., en E. P. B., 27 j., beiden te St. Jansteen, wegens diefstal, ieder tot 7 of 7 dagen hechtenis. C. de S., 23 j., zonder beroep te Lokeren, wegens eenvoudige beleediging tot 5 of 5 dagen hechtenis. J. J., 19 j., matroos te Rotterdam, gedetineerd wegens poging tot uitvoer tot 4 weken gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. J. F. V., 44 j., verlofhouder te West dorpe, wegens wederspannigheid tot 1 maand gevangenisstraf. Valsche zilverbons. De Minister van Financiën brengt ter kennis dat opnieuw valsche zilverbons van j 2,50 zijn aangetroffen. Deze valsche bons hebben een onduidelijken blauwachtigen ondergrond, terwijl de cijfers 2,50 in den onderdruk niet voor komen. Overigens zijn deze bons vrij goed nagemaakt en dikwijls voorzien van een, hoewel niet onberispelijk, met vet nagebootst watermerk. De valsch heid der bons is intusschen aanstonds te onderkennen aan een drukfout in de W van het woord „Twee". Terwyl bij de echte zilverbons de binnenste beenen de W gekruist zijn, is bij dit de bedoelde valsche bons niet het geval. Aangezien valsche zilverbons niet door het Rijk^worden vergoed, zal het publiek ter voorkoming van geldelijke schade, goed doen, nauwkeurig op de hem aangeboden bons toe te zien en deze, indien zij kenmerken van ver- valsching vertoonen, te weigeren, of wel, zooveel mogelijk met inlichtingen omtrent de herkomst, bij den agent van het ministerie van financiën te Amsterdam (Korte Spinhuissteeg no. 3) of bij een der betaalmeesters aan te bieden. St. Crt. Woensdag is te Weesp een zeer ernstg ongeluk gebeurd. Terwijl J. G. bezig was met het aanvoeren van hout voor een cirkelzaag, kreeg hij plotseling eea eiken baik tegen het hoofd, waardoo* hij zoo ernstig gekwetst werd, dat de hersens te voorschijn kwamen. De in. middels ontboden geneesheer oordeelde directe overbrenging in een gasthuis te Amsterdam noodzakelijk. De toestand van den patient is zeer bedenkelijk. Woensdagmiddag is op eeu half uur afstand van Holten een Duitscbs vliegmachine gedaald. Zoodra hetvlie„ tuig geland was, staken de inzittenden het in brand. Spoedig was een veld. wachter ter plaatse, die de inzittenden een Duitsch zee-officier en een onder officier, gevangen nam en de militaire autoriteiten te Deventer waarschuwde. De inzittenden zijn naar Deventej ver. voerd. Het blijkt dat de aviateurs te Zeebrugge waren opgestegen om verken ningen boven de Noordzee te doen. Tel. Verleden week hebben we gemeld hoe vier EDgelsche aviateurs door een Nederlandsche torpedoboot van hun zin kende hydroplaan werden gehaald. Men moest het vliegtuig achterlaten. Nadat opzoekingen vruchteloos schenen, werd de machine Woensdagmorgen in Deurlo door een visscher gevonden. De tonnen- legger sleepte het binnen 't Heeft veertien meter onder water gedreven en den laatsten storm moeten weerstaan. Als een hoop wrakhont hing het dan ook aan het vaartuig. De motoren zijn echter de kostbare stukken. 'tMoet een groote machine zijn geweest, wat trouwens de bemanning van vier aviateurs reeds deed vermoeden. Tel. De BURGEMEESTER der gemeente! Axel, maakt békend, dat een openbare vergadering van den Gemeenteraad ii belegd, tegen Dinsdag 6 November a.s., des voormiddags ten 9 ure ten Raad- huize, ter behandeling van het volgende:! 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Af en overschrijving gemeente- begrooting 1917. DE OORLOG. Het Duitsch legerbericht dd. 1 Nor, luidt: Van het Westelijk, Oostelijken Macedonisch front niets bijzonders. Italiaansch tront. Aan het snelle voorwaarts dringen in het Oosten en de onvergelijkelijke volharding van onze troepen op alle fronten en vooral in het Westen, is het te danken dat de operaties in Italië met zoo'n succes konden werden voortgezet. Gisteren hebben de verbonden troe pen van het 14e leger op het Italiaansche front een groote overwinning behaald. Deelen van het vijandelijke leger hadden aan de Tagliamento den strijd aanvaard. In het gebergte en in de vlakte van Frioul tot aan den spoorweg Udine—-Godroipo---Treviso ging de vij and strijdend terug naar den Weste lijken rivieroever. De bruggehootdstel- lingen op den Oostelijken oever hield de vijand bezet. Hij bood hevigen tegenstand in een maar Udine vooruit springende achterhoedestelling om den terugtocht van het derde leger naar den Westelijken oeVer van de Tagliamento te dekken. Gedreven door den wensch om te overwinnen en op de beslissende plaats aangewend door de bekwame en om zichtige leiding, behaalden de verbonden troepen een zelfs in dezen oorlog zeld zaam voorkomende overwinning. Door den aanval uit het Noorden al- gesneden en omsingeld legden 60.000 Italianen de wapens neer. Het aantal gevangenen in een week steeg daardoor tot 180.000, het aantal veroverde kanon nen tot 1500. De verdere buit is nog niet te overzien.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2