Binnenland. Landbouw. Vliegeraanval op Kortrijk den 26 Sept. 4 broeders en zusters gewond. Te Wingene, vliegeraanval op 29Sept. één zwaargewonde, 2 licht gekwetst. Te Lichtervelde, nieuwe vliegeraan val op 29 Sep.: een meisje op slag ge dood, 4 gewond. Dit is één lijst. Toenemende vllegeractic. Het zal onzen lezers bekend zijn, dat de Minister van Marine een belang rijk hooger bedrag heett gevraagd op zijn begrooting, voor uitbreiding van den dienst van de marine-luchtvaart. Ter toelichting merkt de Minister van Marine het volgende op De groote uitbreiding van de lucht vloten der oorlogvoerenden doet in het a.s. voorjaar een sterke toeneming van de actie in de lucht op het gevechts terrein 'in West-Europa verwachten Door de geografische ligging van ons land is de kans groot, dat de thans reeds voorkomende schendingen onzer onzijdigheid door luchtvaartuigen veel- vuldiger zullen worden. De eenige afdoende wijze, waarop deze schendingen kunnen worden tegengegaan, is door gebruik te maken van afweermiddelen in de lucht die tevens door hunne snelle verplaats baarheid een onmisbare aanvulling zyn voor ons drijvend materieel bij schen dingen in onze territoriale wateren, welke in den laatsten tijd in de nabyheid van onze maritieme vleugelstellingen meer en meer voorkomen. Waar bovendien steeds duidelijker blijkt welke een belangrijke plaats de luchtvaart in de weermacht gaat innemen, moet de achterstand op dat gebied ten onzent zooveel mogelijk worden ingehaald. De onlangs opgerichte marine luchtvaart dienst groeide sneller, dan bij het aanvragen der fondsen had kunnen worden verwacht. Vandaar dat ver hooging van het crediet alsnog nood zakelijk blykt. Voor uitbreiding van dien dienst is in de eerste plaats noodig een snelle opleiding van personeel tot vlieger. Deze opleiding is zonder de beschik king over eigen oefenterreinen niet mogelijk. Tot nu toe had de eerste vorming voor de marine vliegers met landvliegtuigen plaats te Soesterberg door de uitbreiding van deft luchtvaart dienst der landmacht i3 het niet mogelijk in het komende jaar aldaar de opleiding voor de marine-vliegers gevestigd te laten. Het groote belang, dat gelegen is in de opleiding van het vlieger- en vlieg tuigmakerspersoneel in de marine centra, ter bereiking van de noodige samenwerking van dezen tak van dienst met het overige gedeelte der marine, en de eisch van eenheid in de bevel voering voor een doeltreffend gebruik van ons materieel, maken het noodza kelijk, thans over te gaan tot het inrichten van oefeningsterreinen in (of nabij) de maritieme stellingen waarvoor reeds in dit jaar zou moeten worden beschikt over een deel der benoodigde In verband met het voorgaande dient ook nog dit jaar uitbreiding te worden gegeven aan het leermaterieel, terwijl overeenkomsten moeten worden gesloten voor bestelling van motoren voor de leervliegtuigen en voor jager-vlieg tuigen. Verder worden nog gelden aange vraagd voor de overneming van bruik baar te maken geïnterneerde zeevlieg tuigen, terwijl moet worden begonnen met de voorgenomen uitbreiding der zeevliegtuigkampen in de Mok, te Veere en te Schellingwoude. De sedert de samenstelling der be grooting opgedane ervaring heeft dui delijk aangetoond, dat voor opleiding, materieel, terreinen, loodsen en vervoer middelen aanzienlijk meer wordt ver- eischt dan oorspronkelijk was geraamd. Daarbij komt dat de sterke vergrooting der vliegtuigen zelf, hetgeen moet blyken uit de interneering van een vreemd vliegtuig van ongeveer 22 M. breedte en 5 M. hoogte, noopt tot nog ruimer maken van de ontwerpen der inrichtingen voor het bergen en ver werken dier vliegtuigen ten einde in de toekomst niet voor teleurstellingen te staan. De verwachtingen welke door den Minister van Marine van de vliegeractie worden gekoesterd geven den Zeeuwen een slechten troost. Wanneer het moet blijken, dat wer kelijk boven onze provincie de schen dingen onzer onzijdigheid door lucht vaartuigen veelvuldiger zullen voor komen, dan beteokent dat voor ons toename van gevaar voor lijf en goed. Reeds nu zien we met angst bijna dagelijks de ronkende monsters boven onze hoofden en dus zouden we ons afvragen, kan het nog erger of bedoelt de Minister, dat boven onze provincie in de toekomst luchtgevechten zullen plaats hebben, en dat dan eventueel de Nederlandsche vliegdienst dit moet trachten te voorkomen 't Een is al even erg als 'tander. Of nu zoo'n duel in de lucht plaats heeft tusschen twee vreemde aviateurs, of tusschen eén vreemdeling en een Hollander, kan voor de aardbewoners al weinig verschil geven voor het gevaar van schade bij landing. Genoeg zy het, dat ieder er zooveel mogelyk op bedacht dient te blijven, dat het geen pleziertochtjes zijn, welke door de lucht gemaakt worden en o. i. was het wenschelijk maatregelen te treffen, dat door duidelijke kenteekenen den vliegers wordt aangeduid, dat ze boven Zeeland zijn, waar ze niet be- hooren. TWEEDE KAMER. Aan het Parlementair overzicht uit de Avp. is het volgende ontleend Het belangrijkste punt op de agenda van deze week was ongetwijfeld de beantwoording door minister Loudon van de door den heer Van Hamel tot de Regeering gerichte vragen, betreffen de het meeningverschil met Engeland omtrent den doorvoer van zand en grint door ons land. Veel nieuws brachten de mededeelingen van den Minister niet, maar zij toonden duidelijk aan, dat de Regeering alleen haar gedragslijn heeft laten bepalen en dit ook voor de toekomst zal doen, door hetgeen het internatio naal recht eischt. Indien Engeland wil, dat wij onze houding zullen wijzigen, zal het met gegevens dienen te komen, welke, in tegenstelling met de bevin dingen van de beide Nederlandsche genieofficieren, die tweemaal België bezochten, zulleü aantoonen, dat de doorgevoerde zand en grint niet uitslui tend voor wegverbetering, doch mede voor militaire doeleinden worden ge bruikt. Het is jammer, dat Engeland niet met dergelijke gegevens komt, welke dat land toch moet bezitten, aaugezien anders zijn optreden geheel raadselachtig zou zijn. In dat geval toch zou de zaak zeer geschikt zijn om aan arbitrage te worden onderworpen. Het geschil loopt bijna uitsluitend over de feiten, over het recht schynt men het vrijwel eens te zijn. En de heer Loudon verklaarde zich reeds bij voor baat bereid, aan zoodanige arbitrage mede te werken, indien het voorstel daartoe van Engeland mocht uitgaan. Na de wijze, waarop laatstgenoemd land tegen het onze was opgetreden, meende de Minister, dat het voorstel tot het nroepen van de beslissing van een scheidsgerecht niet van hem kon uitgaan. Maar de Minister zal geen doorvoer toestaan, zoodra slechts is aangetoond, dat de doorgevoerde materialen voor oorlogsdoeleinden bestemd zijn. Zij heett ook den doorvoer verboden van metalen van België naar Duitschland, zoodra bleek, dat die metalen in eerst genoemd land gerequireerd waren. Het zal voor het geheele volk eene voldoening zijn gewéest, deze verkla ringen van den Minister te vernemen. Wij hebben er uit kunnen zien, dat de Regeering zich niet door bedreigingen of onvriendelijke daden laten beïnvloe den. Het is te hopen, dat ook Engeland dit zal hebben begrepen en spoedig met bewijzen voor zijne beweringen komt, inplaats van pogingen te doen ons te dwingen tegen onze overtuiging te handelen. Want die pogingen fcullen toch moeten mislukken. De Minister verklaarde zich nog bereid, de rapporten van de beide officieren over te leggen, evenals de briefwisseling welke over deze aangelegenheid met onze beide buren is gevoerd, zoodra daarvoor door de laatstbedoelden overeenkomstig het internationaal gebruik bestemming zal zijn gegeven. Zij blijkt dus openbaar heid niet te schuwen. Verder werden deze week in de Kamer slechts aangelegenheden van minder beteekenis behandeld. De nieuwe proef, om de vergaderingen om half één te doen aanvangen, voldeed in zooverre, dat op dat uur een voldoend aantal leden de presentielijst hadden geteekend maar men moet daaruit niet afleiden dat ai die leden tot aan het slot de vergadering bijwonen. Meestal wordt deze door het grootste deel dier leden weder vry vroeg verlaten. De aard der te behandelen onderwerpen droeg aan deze week daartoe het zijne bij. Het waren a. Wijziging van de wet van 1900, betreffende den dienst en het gebruik van spoorwegen, waarop alleen met beperkte snelheid wordt vervoerd. b. Wetsontwerp tot vaststelling van voorschriften omtrent aanleg en in instandhouding van spoorwegen, waarop uitsluitend met beperkte snelheid wordt vervoerd, op wegen, niet onder beheer van het Rijk. c. Idem tot het bouwen van een brug voor gewoon verkeer over den Gelderschen IJsel naby het Katerveer. d. Idem tot instelling van een Gen traal Testamentenregister. e. Eenige naturalisatie ontwerpen en het ontwerp tot het verkrijgen van een juiste statistiek van voortbrenging en verbruik. f. Idem tot aanvulling van het eerste en tweede lid van art. 82 der Ind. Comptabiliteitswet. en g. Wetsvoorstel tot goedkeuring eener overeenkomst met de Billiton Mij betreffende het innen van tin. De smaak van het brood. Het bureau voor mededeelingen in zake de voedselvoorziening meldt In de volgende weken zal de regee ring veel inlandsche tarwe in ontvangst nemen, die in korten tijd moet worden verwerkt. De tarwe toch is dit jaar vochtig, en er zou dus, wanneer ze bewaard werd, allicht bederf komen. Waar nu de grootste zuinigheid met broodkoren is geboden, mag natuurlijk geen kans worden geloopen, dat een deel der tarwe tot bederf zou kunnen overgaan. Daarom is het noodig, deze tarwe het eerst voor verdeeling aan de meelfabrikanten in aanmerking te doen komenzelfs zal er in het brood meer van moeten worden verwerkt, dan anders wenschelijk zou zijn. Het is dus mogelijk, dat in de eerst volgende weken het brood een eenigs- zins anderen en wellicht minder goeden smaak heett. Men weet dan nu, wat de reden daarvan is. Aan de voed zaamheid van het brood doet het niet af. Zont. De minister van landbouw heeft een maximumkleinhandelprijs voor geraffi neerd zout vastgesteld van 13l/a cent per K.G. en 7 cent per l/t K,G. Eieren. Met ingang van Maandag worden tot een nader te bepalen tijdstip geen consenten voor uitvoer van eieren meer worden afgegeven. AXEL, 30 October 1917. Het bouwplan om werkmanswoningen te bouwen krijgt hoe langer hoe meer vasten vorm. Naar we vernemen zal de Vereeniging tot verbetering van de Volkshuisvesting" alhier in de eerst volgende vergadering een bestuursvoor stel ter beslissing aan de leden over laten, om tot het bouwen van een tien. tal woningen over te gaan. Een zevental jongelui uit het mili. taire garnizoen alhier had zich tot tooneelclub gevormd en was, dank zij den steun, dien ze van hun Commandant en de burgerij ondervonden, zoover voorbereid dat jl. Vrijdagavond een „avondje" kon gegeven worden. Too- neeluitvoering zullen we het nog maar niet noemen, want de opgevoerde num mers behoorden tot de categorie voor drachten." Dit neemt echter niet weg, dat ze meerendeels goed werden vertolkt en onder de opvoerders blijkbaar goede krachten zaten, die het meer gedaan hadden. Met een woord van dank door den plaatselijken Commandant alhier voor do nuttige wijze waarop de jongelui hun vrijen tijd besteed hadden en aan de burgerij voor den financiëelen steun werd de uitvoering besloten. We vernemen dat bij de militairen het plan bestaat in de Kerstweek weer een uitvoering te geven. Zondagavond snorden weer eenige vliegmachines boven onze daken. Ze waren in de binnenkamer zoo duidelyk hoorbaar, dat de meesten de straat op gingen, waar men in het heldere maan licht drie vliegtuigen onderscheidde. Later ongeveer halt elf kwamen ze weer terug. Van hieruit was goed te zien dat over de greDsen met lichtseinen werd gewerkt. Aan de den heelen dagonophoudelijke stooten, die op de ramen hoorbaar waren was waar te nemen, dat weer een vliegraid in België plaats had. Na de vele oproepingen voor onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de openbare school te Hoek, hebben zich thans twee sollicitanten aangemeld. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot burgemeester der gemeente Hontenisse, de heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury. In den nachf van Zaterdag op Zondag deden twee ambtenaren van Clinge een mooie aanhouding nabij St. Jansteen. Zij legden daar beslag op eene partij boonen, enkele honderden kilo's groot, die daar door smokkelaars waren aangevoerd om ze over de grens te leveren. Door de commiezen werden zij in hun voornemen verhinderd en moesten den buit achterlaten. De smokkelaars konden evenwel vluchten, met uitzondering van zekeren Alph. R., wonende te Kapellebrug, een bekend smokkelaar, die in arrest is genomen. Tuinbouw. Een ruwe najaarsstorm, een killere temperatuur, het vallen der bladeren, alles wijst erop, dat het met den zomer gedaan is. Was de maand September nog ten volle een zomermaand te noemen, October, ofschoon goed ingezet heeft ons niet veel mooie dagen bezorgd en zoo is dus de winterperiode ingetre- den, waarmede liefhebbers van bloemen en planten en tuiniers vooral rekening hebben te hóuden- Natuurlijk heeft men in den moestuin reeds bijna alle gewassen geoogst; schorseneeren, selderij, rammenas, kro ten, uien, winterwortels, kool enz. zijn binnengebracht. Ook de vruchten uit den boomgaard zijn verzameld en goed en wel aan den man gekomen. Wie ziekelijke boompjes heeft, snoeit ze nu nog flink in, als het niet gebeurd

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2