Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Regeeringskalkeieren. De St. Crt. no. 249 bevat de volledige regeling betreffende regeeringskalk- eieren, waarnaar wij belanghebbenden verwijzen. Aan de regeling ontleenen wij het volgende De levering van regeeringskalkeieren geschiedt door bemiddeling van de Eiervereeniging, hetzy aan de gemeen tebesturen, doch dan uitsluitend bestemd voor huishoudelijk verbruik door parti culieren, hotels, ziekeninrichtingen oi inrichtingen van weldadigheid, hetzij aan bakkers of industrieelen, uitsluitend ten gebruike in hunne bedriiven De bestellingen der kalkeieren door bakkers of industrieelen geschiedt rechtstreeks aan de Eiervereeniging. De toezending van regeeringskalk eieren geschiedt door tusschenkomst van aan te wijzen inrichtingen (na te noemen stempelhuizen). De stempelhuizen dragen zorg voor de levering van gezonde kalkeieren, zorgvuldig verpakt in goed droog, reukloos materiaal en goed geconstru eerde droge, zindelyke kisten, inhouden de 1200 stuks. Voor zendingen kleiner dan 1200 eieren, kan de levering geschieden in kisten van 600 of 300 stuks, waarvoor door het stempelhuis respectievelijk 5 cent en 15 cent per 100 eieren meer wordt in rekening gebracht. 1. Door den Minister van L. N. en H. wordt vastgesteld a. de prijs tegen welken Regeerings kalkeieren aan de gemeentebesturen, aan bakkers en industrieelen zullen worden geleverd franco. In dezen prijs zullen zijn te begrijpen de kosten van de emballage in kisten b. de prijs, welke ten hoogste mag gelden by verkoop of aanbod ten ver koop aan den verbruiker. De gemeentebesturen stellen de prij zen vast, tegen welke zij de ontvan gen Regeeringskalkeieren zullen ver strekken. Iedere detailverkooper, die voor de uitoefening van zijn handel Regeerings kalkeieren wenscht te ontvangen, doet wekelijks opgave van het door hem verlangde aantal. Peulvruchten. De Minister van L. N. en H. heeft ingevolge art. 8 der distributiewet 1916 de navolgende maximumprijzen vastge steld resp. in den groothandel, den tusschenhandel en den kleinhanel. Capucijners, grauwe erwten en daar mede gelyk te stellen soorten 45 per 100 K.G.46 per 100 K.G:54 cents per K.G.(27 cents per 1/i K.G.) Witte boonen, kievitsboonen en daar mede gelijk te stellen soorten f 37 per 100 K.G., f 38 per 100 K.G.45 cents per K.G. 23 cents (per 1/i K.G.) Duivenboonen, paardenboonen en daarmede gelijk te stellen soorten f 27- per 100 K.G., f 28 per 100 K.G.35 cents per K.G., (17 1 3 cents per 1/2 KG. Groene erwten en bruine boonen f 17 per 100 K.Gf 18 per 100 K.G. bij hoeveelheden van 50 K.G. en meer (18.85 per 100 K.G. bij kleinere hoe veelheden dan 50 K.G.)22 ets. per K.G. (11 ets. per KG.) Bepaald is, dat vorenvermelde prijzen in den groot- en in den tusschenhandel zijn te verstaan exclusief baal, franco station van bestemming, spoor, boot of laatste veer, terwyl terugzending der ledige balen zal moeten geschieden franco aan een nader op te geven adres. Ryst. In aansluiting met de mededeeling omtrent het toenemend \tekort aan rijst, verstrekt door het Bureau voor Medodeelingen in zake de Voedselvoor ziening, verneemt de Tel. nader, dat het de bedoeling der regeering is, om eerlang de verstrekking van rijst stop te zetten. De aanwezige voorraden in het land zullen binnenkort door de regeering worden opgevorderd. De onderwyzerssalarissen. Het Haagsche Correspondentebureau schrijft Er verluidt dat het wetsontwerp-Mar- chand tot verhooging der onderwijzers jaarswedden niet door de Kroon zal worden bekrachtigd. De regeering zou voornemens zyn, zelfa een andere rege ling bij de Kamers in te dienen, welke echter voor de onderwyzers minder tegemoetkomend zou zijn. AXEL, 26 October 1917. Te laat om in ons vorig nummer op te nemen, ontvingen we onderstaand bericht Zaterdagavond j.l. had te Middel burg onder leiding van den Heer Jhr. R. R. L. de Muralt, Gedelegeerde van het Hoofdbestuur der Liberale Unie de constitueerenden vergadering plaats van de Centrale Kiesvereeniging der Libe rale Unie voor den kieskring Zeeland. Aanwezig waren verder o.m. de Heeren Mr. P. Binnerts, lid van het Hoofd bestuur en J. B. Ament, Adj. Secretaris van de Liberale Unie, het Tweede Kamerlid Mr. E. E. van Raalte en de Heer J. Korthals Alters, Voorz. van den Kieskring Haarlem. Het Tweede Kamerlid de Heer Patijn had bericht van verhindering gezonden. De ver gadering werd voorts bijgewoond door ruim negentig afgevaardigden wan de zestig bij de Liberale Unie aangesloten kiesvereenigingen in Zeeland. Het reglement werd voorloopig vast gesteld, waarna het bestuur der Centrale Kiesvereeniging werd verkozen. Het Bestuur werd samengesteld uit de Heeren P. H. Siemelink (voorzitter) te Vlissingen, K. van Schouwen (Penning meester te Middelburg) D. H. Constand- se (Secretaris) te Goes, P. M. Dikkenberg te Zuidzande, C. J. Hage te St. Maartens dijk, Mr. J. J. Heyse te Middelburg, P. Kaan te Hoek, W. Kakebeeke te Goes, P. W. Maarleveld te Biervliet, R. L. Nolson ter Terneuzen, M. H. Polvliet te Zierikzee, A. C. M. Poppe te Hulst, A. P. C. Swenne te Wissekerke en A. v. d. Weijde te Ellemeet. Na afloop van deze werkzaamheden werden redevoeringen gehouden door de Heeren Jhr. R. R. L. de Muralt, Mr. E. E. van Raalte Mr. P. Binnerts, J. Korthals Altes, J. B. Ament en F. H. Siemelink, waarna dfe aanwezigen zich weder verzamelden in de Sociëteit ,De Vergenoeging". Geslaagd voor vrije- en orde oefeningen de heeren F. C. Janssen Verplanke, Hengstdijk, en E. T. Poppe Graauw. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 28 October 1917. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. '2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. (S i n g e 1 w e g). Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam 2 ure Ds. A. Thielen. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 are Ds. A. Thielen. Nam. 2 ure Leeskerk. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 91/» ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. 'sAv. 51/, ure Leeskerk. Woensdag 31 October 1917. Gebouw Stationstraat. Nam. 6 ure Ds. A. Thielen. Rede voor de Jongelings-Vereeniging. OnderwerpLuther's Reformatie. Arrond. Rechtbank te Middelburg Zitting van 26 Oct. 1917. J. W. F. v. d. B., 79 j., veldafbeider, geboren te Axel, zonder vaste woon plaats, gedetineerd te Middelburg, is wegens landlooperij veroord. tot 3 dagen hecht. -f- 3 jaar Rijkswerkinrichting. Bij beschikking van bovenge noemde Rechtbank werd rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en verwijzing naar de terechtzitting tegen F. M. H., 50 j., werkman te Koe wacht, gedetineerd, beklaagd van ver boden terugkeer, M.'M., 31 j., huisvr. E. V., wonende te Antwerpen en A. d. B., 31 j., werkman te Koewacht, gede tineerd, beiden beklaagd van poging tot uitvoer. Een gezonken Engelsch vliegtuig. Woensdag in regen en wind kwam de torpedoboot »G 15« te Vlissingen binnen en bracht veilig aan wal vier uitgeputte Britsche aviateurs. Het zijn 2 vlieger- luitenants en 2 onderofficier mecaniciens. Samen hadden ze een groot watervliegtuig bemand, dat door een defect aan den motor in zee had moeten dalen, niet ver van de Noord-Hinder. Afgemat en uit geput waren ze, en geen wonder, want drieea twintig uur hadden ze in zee gedreven, toeü de machine gedaald was, kon men de motor niet meer herstellen. De hydroplaan was een drijvend wrak geworden, waarop vier jonge vliegers hulpeloos zaten. Geen vaartuig was natuurlijk in de nabijheid te ontdekken. De golven sloegen nu en dan over de schipbreukelingen heen. De kleederen werden doorweekt. De wind stak op, het werd slecht weer. Zoo ging Dinsdag in aDgstig wachten voorbij. Het werd nog erger. De Dacht daalde. De avia teurs maakten een vreeselijken nacht door. Welk een verlichting, toen de morgen daalde, maar 't gevaar voor ont dekking door den vijand werd ook grooter. Welk zalig gevoel, toen een schip op hen afkwam, waarop de Hollandsche "lag wapperde, 't Was de *G. 15Ï uit Vlisin- gen. Gered 1 De Hollandsche matrozen hielpen de afgematte verkleumde mannen aan boord. Een vaD hen kon zich nauwelijks meer verroeren maar nu waren er helpende handen genoeg. Gauw naar beneden. De natte kleeren door droge vervaDgen, warme drank, eten en rust. In het Hotel ZeelaDd sprak de Britsche consul hen toe. De EDgelschen waren dankbaar voor het vriendelijk en gastvrije onthaal, schrijft de Tel. Men meldt uit Eindhoven aan de 't H. Crt. dd. 23 October Een vi-eeselijk drama beeft zich Dinsdagnacht aan de grens afgespeeld. Vier Belgische vluchte lingen zijn aan den uraad gedood. Zij hadden elkaar vast. De lijken zijn in Bergeijk overgebracht. Erwten koffie. Uit Wijhe (O.), wordt aan de Nieuwe Tijd geschreven Nu velen geen of weinig koffie hebben en chocolade en melk te duur zijn voor den arbeider, zijn hier door eükelen proeven genomen met z.g. erwten koffie, die wel geslaagd kannen heeten, want het is bij gebrek aan beter zeer goed te gebruiken en wat een voorname factor is, niet duur. Het wordt als volgt bereid In de z.g. pannekoekspan worden de erwten in zeer weinignatuurboter»gepoftc en daarna gewoon in den koffieboonen molen gemalen. Men neemt dan evenveel van deze koffie als men dat van de andere deed met de cichorei zooals voorheen en giet daarop het kokend water en men heeft toch koffie en hiermede warm drin ken, wat voor velen een uikomst is. De kleur is als van gewone koffie en als men er wat suiker in doet, en weet het niet, zullen velen het voor goede koffie drinken. Men kan het eens probeeren Een meevallertje. Een familie uit Zetten die, via KesterenAmersfoort naar Utrecht reisde, waar zij zich metfer woon had gevestigd, had met het oog op de vele handbagage en de beperkte ruimte in de coupé een koffer in den zijgang van het rijtuig geplaatst. Te Amersfoort, waar overgestapt moest worden, werd de koffer niet meegenomen. In Utrecht bemerkte men dit 7erzuim, doordat men een valies miste. Telegrammen naar Amersfoort, Hilversum, Amsterdam, Haar lem, LeideD, Den Haag, Rotterdam,lang» welke plaatsen de trein verder was ge gaau hadden zij geen resultaat. Het valies had een inhoud van ongeveer f16.000 aan effecten, sieraden papieren enzoorvoort. Gelukkig is het verloren stuk in handen gekomen van een eerlijk man. Een militair die in Amsterdam instapte zag het valies staan en daar dit tot Rotterdam meeging zonder dat iemand er naar om keek begreep hij dat het vergeten was. Hij nam het mee naar Alblasserdam, zijn woonplaats, en daar ontdekte hij bij oüderzoek naam en adres van den eige naar, een predikant te Utrecht. Tele grafisch op de hoogte gesteld kwam deze spoedig over en vond alles in volkomen orde terug. Avp. De moord in de tram remise. In verband me* den moord op den waker der Rotterdamsche Ellectrische Tramwegmaatschappij J. van der Voorde, zijn twee mannen en één vrouw door de Rotterdamsche politie gearresteerd. De corr. van de Tel. schrijft daaromtrentHet is zeker dat men daarmee de daders in handen heeft gekregen van dezen laag- hartigen aanval. Nadat de inspecteur had vernomen, dat een vrouw genaamd bleeke Topia, die in de buurt van de Zandstraat zou wonen veel kleiogeld had ingewisseld, werd een nader onderzoek ingesteld. Het bleek te zijn A. S. pu blieke vrouw wonende te Roode Zand. Verder bleek dat zij Maandagmiddag met haar bijzit uit Amsterdam was terugge komen. Doch voor zij hare woning kon binnengaan, werd zij door rechercheurs aangehouden en overgebracht naar het hoofdbureau. Bij visitatie werd op haar bevonden ongeveer f95, waaronder 18 zilverbons van één gulden. Zij ODtkende aanvankelijk hardnekkig, dat zij een bijzit had en beweerde niets ingewisseld te hebben. Voorts verklaarde zij van niets te weten. Bij verder onderzoek in de Zandstraat en omgeving bleek, dat zij bij een achttal winkeliers en caféhouders verschillende rollen dubbeltjes en kwart jes ter inwisseling aangeboden had. Velen hadden aan dat verzoek gevolg gegeven, Geconfronteerd met verschillende winke liers bleef zij ontkennen, doch ten slotte viel zij door de mand en erkende, dat zij in den morgen van Donderdag 18 Oct. om ongeveer 5 uur bezoek heeft gehad van haar bijzit. Deze haalde uit zijn zakken massa's kleingeld tot een bedrag van f280, dat hij in haar schoot deed. Het geld werd daarna onder de bedstede gezet. Zij heeft daarna op ver zoek van haar bijzit in verschillende winkels en café's geld ingewisseld, Zij erkende ook, dat den vorigen avond haar bijzit genaamd J. H. met zekeren J. L. had afgesproken in de remise den dief stal te gaan plegen. In den afgeloopen nacht is J. L. in zijn woning gearresteerd. Inmiddels is ook de bijzit van bleeke Tonia, genaamd L. H., te Amsterdam gearresteerd. Na aanvankelijk ontkend te hebben, verklaarde hij, dat hij den moord Dist had gepleegd, maar dat J. L. den waker met een ijzer de hersens had ingeslagen. Men mag de Rotterdamsche politie met deze arrestatie geluk wenschen. De onrust die in de stad heerschte, is hier mee ten einde, ook voor het personeel' der R. E. T. M. is deze arrestatie een feit, dat reden tot verheuging geeft, daar allen die op de remise Oostzeedijk werk zaam waren, zich onder verdenking voelden. De gearresteerde vrouw is An ton ia Smit, oud 23 jaar, vrouw van een harmonica speler. De veehandelaars L. de B. uit Nieuwersluis en J. van L. uit Overschie hebben aangifte gedaan, dat van ieder hunner een koe van de Veemarkt te Rotterdam is gestolen, terwijl de land bouwer C. M. uit Willemstad van dezelfde veemarkt vier U/j jarige vaarzen vermist.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2