En begrijpt gij nu niet, dat wij een onontbeerlijken deel van dezen invoer slechts kunnen gaande houden door een zekere mate van uitvoer daartegenover te plaatsen, die, luttel en onheteekenend in vergelijking met wat groote naties noodig hebben, voor een land als het onze een allerbelangrijkst ruilmiddel verschalt Wij streven er steeds naar, deze ruiling naar beide zijden te doen plaats hebben. En vervolgens brengt de heer Van Aalst in herinnering, dat het de Neder, landsche republiek was, die een van de eersten aan de Amerikaanschen „op standelingen" de hand der vriendschap bood en die haar op allerlei wijzen steunde. Hy noemt daarvan verschil lende feiten op, die grooter waarde hebben dan van een louter custosum. Hij grondt er op een aanspraak op rechtvaardigheid, billijkheid en trouw hartigheid, een beroep op welwillend heid en het aflaten van dwang. „Onder de herinneringen,, die ik heb opgehaald is er een, die ons verhaalt hoe gedurende uwen Oorlog van 1812 de stad Baltimore in nijpenden voedings- nood verkeerde. Een Hollander, Klaas Taan geheeten, brak de Britsche blokkade en kwam de burgers te hulp met een aantal Nederlandsche graanschepen. Zijn nu de Vereenigde Staten van zins het Nederlandsche volk voor zich neer te doen buigen door een wreed stelsel van uithongeren en ellende Dit stelsel zou zeker niet slagen Voor ons zou het slechts beteekenen een voorbijgaande slag van het noodlot, voor u echtereen eeuwige onrecht vaardigheid. Ik houd vol evenwel, dat men niet behoort het te beproeven. Waar wij op aanspraak maken is een billijke poiitiek". Inbezitneming van goederen. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft tot de burgemeesters de volgende circulaire gericht Het is ongetwijfeld ook aan uw aan dacht niet ontgaan, dat, naarmate de economische moeilijkheden hier te lande toenemen, de groep van personen, die alle goederen opkoopen, waarvan op prijsstijging gehoopt wordt, grooter wordt. Niet zelden ook veroorzaken deze personen daardoor moedwillig een tijde lijk gebrek aan bepaalde goederen en daardoor een onnoodige prijsstijging. Zonder in ook maar één enkel opzicht een nuttige tilsschenschakèl in den handel te vormen, belemmeren voren bedoelde gelegenheidshandelaren in niet geringe mate een zoo geregelde goede rencirculatie, als in deze tijden nog mogelijk zou zijn. Het is dringend noodzakelijk, ook om de taak der regeering niet noodeloos te verzwaren, dat met kracht tegen dezen misstand wordt opgetreden. Onder de grootere gemeenten zijn er réeds met vrucht in die richting werkzaam. Ik zou wenschen, dat in alle gemeenten dat voorbeeld werd gevolgd. Op grond van het bepaalde in art. 4 der Distributiewet 1916, heb ik der halve de eer u op te dragen uw bijzon dere aandacht te wijden aan den opslag van goederen, welke niet in overeen stemming is met een reëelen handel. Ik geef u voorts bij deze een last als bedoeld in art. 9, lste lid, der Distri butiewet 1916 om van den voorraad van zoodanige goederen onmiddellijk opgave te vorderen van dengene, die deza voor eigen rekening, dan wel voor rekening van derden onder zich heeft, en om deze goederen vervolgens overeenkomstig het 2de lid van voren genoemd wetsvoorschrift in bezit te nemen. Ik zal gaarne van iedere inbezitne ming onverwyld mededeeling ontvangen onder opgave voorts, of u het wensehe- lijk acht, dat de betreffende goederen in uw gemeente zullen blijven. Met uw wenschen zal zooveel mogelijk rekening worden gehouden en in elk geval zullen u ten spoedigste instructies omtrent de bestemming van die goede ren en de aangewezen schatters worden gezonden. Voor zoover u goederen voor de getaxeerde waarde niet in uw gemeente wenscht te distribueeren, zullen deze in elk geval van rijkswege worden opgenomen. U zoude voorts wellicht aanleiding kunnen vinden uw gemeentenaren aan te sporen in de gewenschte richting mede te Werken, door mededeeling te doen van hun blijkende onregelmati- gen opslag van goederen. Zij zouden tot dat doel kunnen worden gewezen op het feit, dat voor het goedgezinde gedeelte der bevolking de bestaansmoei- lykheden ernstig en onnoodig worden verzwaard door de gewetenlooze prac- tyken van enkelen. (St. Crt.) TWEEDE KAMER. Aan het parlementair overzicht van de Avp. is het volgende ontleend. De Tweede Kamer heeft de vorige week haar zitting hervat met het houden van eenige tamelijk langgerekte ver gaderingen. Den eersten dag, Dinsdag behandelde zy een wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van het IXe hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1917. Bij dit wetsontwerp werd een bedrag van 18"000 aangevraagd, om nog eene uitkeering op grond van de Invaliditeits wet te kunnen toekennen aan de velen, die buiten hun scbuld hebben nagelaten hunne rechten te doen erkennen. Het zou principieel juister geweest zijn, indien minister Lely ware gekomen met een wijziging van de Invaliditeits wet, ten einde te trachten op die wijze de nog steeds hangende vraag van de ouderdomsrente op te lossen. Maar de genoemde wet is het werk geweest van minister Talma en de Rechterzijde en deze laatste wil tot het aanbrengen van veranderingen in de wei niet gaarne medewerken. De indiening van een principieel wetsontwerp zou zeker de politieke hartstochten wakker roepen, men zou den minister vermoedelijk toeroepen, dat ontwerpen met een poli- tieken achtergrond in dit zittingsjaar niet aanhangig moet worden gemaakt en niet onwaarschijnlijk zou de recht- sche meerderheid der Eerste Kamer het ontwerp niet aanvaarden. Daarom zocht de heer Lely, die in de politiek is vergrijsd en de Kamers kent, naar een ander middel, om zijn doel te be reiken en hij vond dit in de indiening van een verhoogingswet op de loopende begrooting. De Kamer heeft een heelen dag oTer dit wetje gepraat, men was het in den grond van de zaak roerend eens, nl. dat het middel niet mooi was, doch dat men het doel wel wilde. Een kleine wijziging, werd nog op voorstel van den heer van Idsinga aangehaakt, waardoor uitdrukkelijk is bepaald, dat de toekenning slechts voor één jaar geldt, hetgeen ook reeds vooydien in de bedoeling lag. En door een amend, van den heer Duys werden de grenzen van de wet nog een weinig uitgebreid. De debatten werden geheel door party geest beheerscht en daaruit bleek wel, dat dr. Lely gelijk had, geen beginsel- ontwerp in te dienen. Want nu kreeg hij gemakkelijk wat hy wenschte, art. 1 van de wet werd met 53 tegen 5 stemmen aangenomen, waarna de ge- heele wet zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd. Had een groot deel van de debatten van Dinsdag zonder bezwaar kunnen worden gemist, de beide volgende dagen was dit in nog meerdere wijze het geval. Bijna twee geheele dagen heeft de Kamer volgepraat over de vraag of de Landbouwhoogeschool gevestigd zal worden te Wageningen of te Utrecht. Het thans aanhangige wetsontwerp tot regeling van hooger landbouw en het hooger diergeneeskundig onderwijs, dat nog door minister Talma werd iDgediend, wijst WageniDgen aan als de plaats van vestiging. Minister Post- huma had het ontwerp ongewijzigd overgenomen, omdat hij zich door de beslissing van 1911 gebonden achtte, maar heeft daarbij uitdrukkelijk ver; klaard, dat hij zelf aan Utrecht de voorkeur zou geven. Hij en eenige Kamerleden met hem zouden de school in een academiestad willen vestigen en hadden daarvoor het oog op Utrecht als middelpunt van ons land. De meeste landbouwdeskundigen ver klaarden zich voor Wageningen. En ook de Commissie van Rapporteurs was deze meening toegedaan en had een motie van orde voorgesteld om de school te Wageningen te vestigen, welke motie ten slotte met 48 tegen 10 stem men werd aangenomen. Vrijdag was aan de orde het wets ontwerp tot wijziging vap de wet van 9 Juli 1900, houdende bepalingen be treffende den dienst en het gebruik van spoorwegen, met beperkte snelheid. Ook dezen dag kon de vergadering niet op tijd beginnen- Het te laat komen dreigt chronisch te worden onder de Kamerleden. Als nu de buitenstaanders maar inzien, dat de belangrijkste werk zaamheden van die heeren buiten hunne Kamerwerkzaamheden liggen, zullen allen daarover tevreden zijn. En van de heeren, die juist bezig zijn hun tractement met 50 pet. te verhoogen en zelf een pensioen toe te kennen, mag toch ook niet al te veel ander werk worden gevraagd. Maar de Kamer voorzitter Mr. Fock dacht er anders over en sprak er zijn teleurstelling over uit. Nu zal er voorloopig, een proef worden genomen met om half één komen en dan zonder pauze vergaderen. De besprekingen over het wetsont werp zijn nog slechts in den aanvang. De hoofdzaak is, dat de Regeering zich zal bezighouden met de arbeidsvoor waarden van het personeel. Behalve dat het personeel, zooals ook de Staats commissie reeds voorstelde, en aanstel ling zal moeten krijgen, dat dedienst- voorwaarden moeten worden geregeld en raden van beroep moeten worden ingesteld, zal nu ook een pensioen regeling noodzakelijk zyn. Over het algemeen is het wetsont werp goed ontvangen, al denken natuur lijk de verschillende heeren er niet gelijk over. Dure boter. Naar we uit Den Haag vernemen, zal met ingang van 22 October de maximum-kleinhandelprijs van boter worden vastgesteld op ƒ1.75 per halve kilogram. De aardappel-distributie. Uit een persbericht van het Bureau inzake Je voedselvoorziening ontleenen we het volgende over bovenstaand onderwerp Thans zal een begin worden gemaakt met de verzendingen voor de reserve- voorraden voor zes weken, die de ge meenten zelf zullen hebben te bewaren. Gedistribueerd worden thans alle geelvleezige soorten zandaardappelen, de Eigenheimers en Borgers en de Industries van de klei. 'v. De vraag is gesteld of het wekelijk- sche rantsoen van 4 K.G. per hoofd niet kan worden verhoogd. Omtrent de totale opbrengst van den aardappel oogst is echter op dit oogenblik nog niets met zekerheid te zeggen. Waar in bladen of tydschriften hiervoor cijfers genoemd worden, heeft men te doen met globale, niet controleerbare schat tingen, berekend naar een vermoede lijke opbrengst per Hectare. Ook is gevraagd of er voldoende waarborg is, dat de boeren de aard appelen behoorlijk zullen bewaren Zoo is o. a. in de „Economisch Statistische Mededeelingen" de vraag gesteld of de boeren in plaats van de aardappelen lang te bewaren en dus eerst laat be taling te ontvangen voor den opge» derden oogst, niet de aardappelen zettelijk zullen laten bevriezen om dan aan hun vee te kunnen voeder Het is echter weinig waarschjjnL dat de boeren daartoe in belangrijl mate zullen overgaan. In de een] plaats zou dit voor hen beteekenenea belangrijk geldelyk nadeel, omdat regeering alleen goedgekeurde party overneemt' en in de tweede plaats moa men niet vergeten, dat in de Distributie- wet zoowel het opzettelijk niet bewaren als het door schuld doe derven van goederen, met een zware straf wordt bedreigd, indien het belaag der volksvoeding op de goede werkii^ eèner distributieregeling er door wordt geschaad. Het eigenbelang dwingtda vanzelf tot een behoorlyk bewarendei aardappelen. Kolendistributie. Binnenkort zal vanwege het lendistributiebureau een nieuwe regeling worden getroffen voor kamerbewonen, De beperkte hoeveelheden maken het echter niet mogeljjk tooi studeervertrekken van h onderwijzers, enz. een afzonderlijks bijslag te geven. De voorziening van moet in het gewone rantsoen wordei gevonden. Kolenschaarschte. Naar men meldt, zal het vervoer per spoorweg tusschen Amster dam en Rotterdam begin Novemlx geheel gestaakt worden. Het geheel goederenvervoer zal dan te i dienen te geschieden. De Parkhaven getorpedeerd. Het Nederlandsche stoomschip „Park haven" van Nederland in ballast ui gevaren naar Engeland om aldaar kolt te laden, is Vrijdagmorgen door Duitse! duikbooten zonder waarschuwing d schoten tot zinken gebracht. De manning heeft zich in de booten kunat redden, al is het te begrijpen, dat door het gestadig doorvuren der e duikboot, ook niet zonder gevaar giij, Veertien man der equipage zp Hoek van Holland nagebracht en overige tien te IJmuiden. Naar aanleiding hiervan zegt N. R. Crt. Het schip schijnt, als de opgavtt juist zijn, getorpedeerd te zyn het versperde gebied. Over het onrecl ook daarvan, zullen wij niet opnieu1 in discussie treden. Men kan elki daaromtrent niet meer overtuigen, de Duitsche oorlogvoering schijnt gei uitzondering in de harteloosheid ras hare politiek te willen maken. Waar geen verschil van g< over zal bestaan, is dat, hoe dan w over het „recht" van deze torpedeerii gedacht moge worden, de vernielii van dit in ballast om steenkool vareni schip de meest onhandige daad is veil op hèt oogenblik van Duitsche ija kon worden gepleegd. Zoo wij wel ingelicht zijn, verzeka de Regeering tegen molest voor ei waarde van f 500 per ton. Dan i dus het verlies van dit schip vanrai 2600 ton een schadepost zijn van a geveer 1.300.000 AXEL, 23 October 1917. Gisteren liepen alhier een pak vreemde snuiters, die voor hooge prjjt» een groot aantal waren opkocht» O. m. hadden ze twee groote voll doozen veters opgekocht. Gelukkj kregen rijksambtenaren dr de van met het gevolg, dat de bnij meester het zaakje in beslag liet neat De commandant der stelling vaal monden der Maas en der Schelde h# het verblijf wegens het betrokken V bij den smokkelhandel ontzegd ai R. Ch. Rammeloo, 24 jaar, visscb C. L. Rammeloo, 22 jaar, P Everaf 22 jaar, werkman, A. Everaert, 26jd visscher en J. de Clerc, 18 jaar, all'

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2