J 33e «laars. iiL ill Xo. 57. Woensdag 24 October 1917. El 1 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Aan onze Adverteerders! FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A BONNEMEïItSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Voor België 80 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groot» letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden tranee ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF nre. Het behoeft zeker wel geen betoog, jt evenals in alle andere bedrijven, ook in het courantenbedrijf een zoo danige stijging van exploitatiekosten vindt, dat naar middelen wordt om die meerdere kosten te teneinde de uitgaaf van een courant loonend te doen blijven. De een zoekt het in oorlogstoeslag de advertentieprijzen, de ander in verhooging van zijn abonnementsprijs, terwijl een derde maatregel getroffen wordt in het versmallen (dus korter maken van de regels) der kolommen. Wij voor ons betrachtten tot nogtoe jooveel mogelijk spaarzaamheid in het papier, doch nu dit onvoldoende blijkt, meenen we eveneens tot verhooging den advertentieprijs te moeten En hiervan zal des te meer de bil- kheid worden ingezien, waar in de leerste plaats de prijs per regel by ons t heden toe steeds bleef beneden die in elk ander blad uit de omgeving en tweedèns omdat de adverteerders j de groote toename van abonné's, ;welke we het genoegen hebben te con- itateeren, een des te groóter resultaat met hunne advertentiën bereiken. Door de noodzakelijkheid gedwongen, deelen we dus bij deze mede, dat met ingang van I November aanstaande de prijs der advertentiën is 10 cent pep regel, met een minimum van 5 regels, terwijl de kolommen en ook de niet smaller worden. Groote be eeeJe eïefee. Het was treffend, om te zien, hoe dit geheele huisgezin naar hem luisterde zoo dikwerf hij het woord opnam en van lijn zwervend leven, van zijne reizen, 'an zyne geheimzinnige lotgevallen ver- haslde. Men hing als het ware aan lijne lippen, en het was roerend, om getuige te wezen van] het heerlijke tooneel, wanneer dit huisgezin, door de •erhalen van den zoon der nevelen innig geroerd, het oude Griekenland, het/fiere AtheDe, de vrijheid en kunsten, der raderen grootheid innig beweende. Neen, zei hij op zekeren avond de woning van Christos verlatende, terwijl by de ledige straten doorkruiste, om zich aaar zijne woning te begeven, ik zal er niet meer henen gaan. Marietta moet ik niet meer zien. Marietta is schoon, is haaiis kuisch en edel. Wanneer ik •preek, dan straalt hare ziel in hare blikken. Arm meisjen, onnadenkend geeft zij zichaan mij over, met eene ongelooflijke belangstelling leerde zij de liefde en oorlogszangen, die ik op hare bede in de taal harer vaderen schreef, ®ijoe woorden brengen haar in verruk king; ik wil dien engel niet verleiden letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij te bespreken accoord aanzienlijk reductie. DE UITGEVER. Nederland en Amerika. Schreven we in ons vorig Dummer, dat de heer C. J. K. van Aalst bekend staat als iemand, die niet spoedig den moed laat zinken", en mocht zulks ook blijken uit de verklaringen die de heer Van Aalst gaf in verband met de tegen woordige moeilijkheden, die ons land met Engeland en Amerika ondervindt, thans, heett de heer Van Aalst zich ook nog van een andere zijde doen kennen. De heer C. J. K. van Aalst, die zoo men weet voorzitter is van de Neder- landsche Handelmaatschappij en voor zitter van de N. O. T. heeft in de Amsterdammer een in 't Engelsch gestel den open brief gepublceerd, welke is gericht aan President Wilson, en die ook is overgeseind naar Amerika. Als vriend van de Amerikaan sche natie meldt de heer Van Aalst zich gerechtigd den President onomwonden zijn meening kenbaar te maken. De brief in zijn geheel op te nemen, zou te veel plaats vergen, daarom be palen we ons tot het volgende uittreksel. „Amerika, zoo schrijft hij, tracht ons tot rede te brengen, niet met behulp van argumenten of met vriendelijken aandrang dochdoor het afsnijden van onzen toevoer. Het houdt onze eensnog eenmaal wil ik haar bezoekeD. Eenige dagen later gaf hij gevolg aan dit plaD. Gij zijt al te lang weggebleven, zei het jonge meisjen, toeu hij drie dagen later in de woning van Christos weder keerde, hebt gij ons vergeten Integendeelmaar ik kom heden voor de laatste maal En waarom De vreemdeling beschouwde het meisje met een blik vol belangstelling en mede lijden. In het eerst gaf hij geen antwoord op hare vraaghelaas, hij vreesde al te zeer, Marietta's hart te breken. Hoe zult gij niet weêrkomen her haalde het arme kind, niet weêrkomen Neen Misschien doet gij wel, zei het jonge meisjen. Wel... Ja, omdat gij verliefd zijt Verliefd, en op wie? Ja, op mij op mij, want mijne moeder is deugdzaam, dat weet ge eu mijDe zuster is slechts een kind. Ach. thans weet ik, waarom gij ons zoo dik werf bezochtHet was om mij, om Marietta, omdat ik zestien jaren oud omdat ik schooft beD Dus vreest gij voor mijne rust? Gewis, veel meer dan voor de mijne, Hetzij zoo, riep hij bij het heengaan, gij zult de mijne zijn, onzinnige vrouw 1 schepen vast door de bunkerkolen te weigeren, die het overigens best missen kon. Gij belet ons in aanraking te blyven met onze koloniën, die toch tot de voornaamste bronnen behooren van ons nationale leven. Vindt u dat werkelijk billijk Komt dit niet dicht bij hetzelfde systeem van macht boven recht, dat door de tradities van uw land, uw volk en uw geschiede nis zoo vurig werd gewraakt Eenige duizenden ton levensmiddelen en veevoeder door onze regeering ge kocht en betaald, maar opgehouden in uwe havens, waren bestemd voor ons volk en voor ons volk alleen. Zij waren geconsigneerd aan onze Regeering op condities van de Overzee Trust Maat schappij. Eu zij vormt slechts een deel van de hoeveelheid, welke schriftelijk overeengekomen was met het Britsche Gouvernement. Deze overeenkomst werd aangegaan langen tijd vóórdat uw land partij koos voor de Geallieerden. Onze distributie-bureaux en onze huisvaders hebben zich op dit contract verlaten ten behoeve van hen, die aan hun zorg zijn toevertrouwd. Door het optreden van de Regeering der Vereenigde Staten heeft deze over eenkomst in het oog van vele Neder landers feitelijk de waarde verkregen vaneen vodje papier". Niemand in Nederland had van Uwen kant zulk een politiek van „vreesaan- jaging" ten opzichte' van een klein volk verwacht. Immers, hoe anders 't te noemen, waar U door het vasthouden van onze schepen Ik wil u spaien ik wil u behouden, en gij werpt mij uw medelijden naar het hoofd. Helaas, was het u niet geDoeg, dat ik mij als eeD gewoon minnaar wilde dragen? Wat verlangt gy nog meer Tranen, gebeden, zuchten Voortreffelijk? Doch gij weet niet met wien gy te doen hebt. Thans zult gij bidden. Thans zult gy smeeken. Thans zult gij weeueu. Want ieder, die mij lief heeft, wacht traneD, zuchten en gebeden. 6 Vrouwen, - - - Ja> gij zijt het schoonst, wanneer uwe blikken ons genade eu vergiffenis smee ken, het schoonst wanneer gij met zaam- gevouwec handen, op uwe knieën, om genade bidt voor uwe zwakheid, wanneer gij ons bezweert, om u te sparen en dan na uwen val de verwijtingen, de klachten, de bedreigingen, waarover men zich nimmer bekreunt 1 Marietta het was uw wil, gij zult de mijne wezen Hoogmoed, de bron van alle goed en alle kwaad, zijt gij dan de eenige deugd der menschen Zijt gij het misschien, die mijnen voet naar deze streken hebt ge voerd Helaas, welke zonderlinge ver borgenheden wonen niet in het hart der menschen. Ik sleet geheel mijn leven, om die te leereu kennen, en nog weet ik niet of ik den lof, dan wel de ver achting der wereld verdien. Marietta, misschien zal ik u sparen maar dan zult gij mij toch, um genade smeeken. Op zekeren avond, bij het ondergaan der zou, keerden zij te zamen naar de en het afsnijden der verbinding met onze koloniale bezittingen in de rechten treedt van een vreedzame en onschul dige natie, welke aan hare aanspraken geen klem kan byzetten door kracht van wapenen, doch die niettemin de eerbiediging dier rechten met klem durft eischen. Wij denken er niet aan om onze stoombooten en onze goederen aan te wenden tegen de zaak, die Gij voorstaat. Maar daar wij een zeevarend en koloniaal Volk zijn, voelen wy het als een ondraaglijken en on verdienden hoon, dat onze toch al zoo geringe vrij heid belemmerd wordt door een land als het Uwe, met geen andere bedoeling dan ons door overmacht te dwingen om te doen wat Om er mee op te houden Duitschland van levensmiddelen te voorzien Waarde President, laat my deze dwa ling even recht petten. Het is een be langstelling, dat wy Duitschland zouden voeden Gesteld zelfs dat wij wenschten dit te doen, dan zouden wij het niet kunnen. Onze gansche uitvoer is nog niet in staat ook maar langer dan enkele dagen in de behoeften van Duitschland te voorzien. De nuchtere waarheid is, dat Neder land om te kunnen bestaan, langzamer hand geworden en gebleven is een land van invoer. Bijna al onze noodzake lijkste levensbehoeten moeten van bui ten betrokken worden. Het zou de totale ineenstorting van ons nationale bestaan beduiden, als wij het daarzonder stellen moesten. woning van Christos, want Marietta begaf zich onbevreesd, alleen met den vreemde ling op weg, en waande zich met hem even veilig als met eenen broeder. Op zekeren avond, zeg ik, hadden zij zich lang in eene eenzame streek opgehouden. Beideu waren sprakeloos, het jonge meis- jeu, omdat zij raadde, wat er in het binnenste van den vreemdeling omging, de vreemdeling, dewijl hij aarzelde, om zijne gedachten in woorden uit te drukken. Ja sprak zij, vele schoonen moesten uwe woorden gelooveu, want bedrog eo verleiding vloeien als hoDing uit uwen mond, en nooit getuigd^e schooner, edeler blik, wat er omging in het mannelijk hart. Maar, vriend, gij spreekt niet, zeg, waarover peinst gij -- Marietta, eene herinnering uit vroe gere dagen rees voor mijnen geest, ik herinnerde mg, dat ik op zekeren avond, nu twintig jaar geleden, my aan de voeten eener vrouw wierp, even als ik thans aan de uwe leg. Ach, ik leed en klaagde bitter, gelijk ik thans bitter klaag en lijden moet. Maar de vrouw, aan wier voeten ik nederzonk, was mijne moeder... zij, die ik beminde, heette Maria. De eene beproefde alles, om my te troosten, terwijl de andere mij onmede- doogend verstiet Dat gebeurde voor twintig jaren. Voor twintig jaren Eu gewis was het uwe eerste liefde {Slot volgt.)

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 1