Binnenland. Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. schrikkelijk gedaald j de staatsschuld- brie veu zijn waardeloosde beurs is gesloten en niemand denkt er aan, haar te heropenen de vrijheidsleening heeft een armzalig resultaat gehad de Staats uitgaven nemen onophoudelijk toe (60 tot 75 millioen roebel per dag) en de uitgifte van aanplakbiljeten neemt ook toe, zoodat de rijksdrukkerij het niet meer afkan. Nederland en Engeland. Onze regeering zit op het oogenblik weer in een buitengewoon moeilijk parket." Engeland laat onze handelstelegram men niet meer door en Amerika levert geen bunkerkolen meer aan onze sche pen. Door een en ander ligt onze buitenlandsche handel vrijwel lam en is alle rechtstreeksche verbinding met onze koloniën afgesneden. Hoe we 't met Engeland hebben, wordt ons duidelijk gezegd Te Londea eischt men, dat er een einde gemaakt wordt aan den uit- en doorvoer van zand en grind naar België. De Britsche regeering houdt vol, dat dit materiaal door de Duitschers voor 't grootste ge deelte gebruikt wordt voor het aan leggen van militaire wegen in het .Etappen-Gebied" in Vlaanderen, en zelfs voor het betonneeren van de loopgraven. Het departement van Buitenlandsche Zaken heeft in een groot officieel stuk deze quaestie uiteengezet. Uit den inhoud hiervan blijkt, dat reeds twee jaar lang onderhandelingen tusschen onze Regeering en Engeland over deze zaak zijn gevoerd. De ofïïciëele uit eenzetting geeft den indruk, dat er alles gedaan is om ook in dezen ons te houden aan de voorschriften, betreffende de neutraliteitsplichten te landeen aan het kabinet van minister Loudon was deze moeilijke taak best toevertrouwd. Het uitgebreide betoog komt hierop neerdat onze Regeering den doorvoer van zand en grind heeft moeten toe- staau in zulke mate en zoolang als de Duitschers voor haar aannemelijk kon den maken, dat dit materiaal uitsluitend gebruikt werd voor het onderhouden en herstellen van de wegen in België. Zij heeft tot tweemaal toe, twee genie officieren naar België gezonden om er te gaan kijken, wat daar met het zand en grind gebeurt, en, na precies zooveel gezien te hebben, als de Duitschers hun toonen wilden, zijn deze officieren telkens teruggekeerd zonder het bewijs, dat dit materiaal voor oorlogsdoeleinden wordt gebruikt 1 Nu is zeer goed mogelijk, dat onze Regeering denkt, dat die gfoote hoeveel heden zand en grind, welke door ons land naar België werden gebracht ook wel voor oorlogsdoeleinden zullen ge bruikt worden, maar even gemakkelijk is ook te begrijpen, dat het departemeut van Buitenlandsche Zaken zonder for meel bewijs, dat werkelijk door de Duitschers misbruik gemaakt wordt van dien doorvoer, niet kan overgaan tot een maatregel, die ons in een hoogst onaangenamen toestand tegenover Duitschland kan brengen. Op dat bewijs komt hier alles aan. Onze Regeeriug zegt niet tot de Engel- sche.Gij hebt ongelijk. Uw eisch is onbillijk en ik handhaaf mijn handelwijze ten aanzien van bedoelden doorvoer." Zij verklaart alleen; ,Ik heb alles gedaan, wat in mijn macht lag om zekerheid te krijgen aangaande het gebruik van het doorgevoerde mate riaal wordt gemaaktmaar ik heb niet het bewijs kunnen vinden, dat dit mate riaal voor oorlogsdoeleinden gebruikt wordt en dat ik dus den doorvoer ervan, op grond van de Haagsche conventies, kan weigeren. Maar levert gij, Enge land, mij dit bewijs, dan is mij niets liever, dan dezen handel, te doen op houden." Het wachten blijft dus voorlooplg op het bewijs van de zijde van Engeland. Intusschen is het een netelige positie voor onze Staatslieden. Reuter seint uit Londen Wij ver nemen, dat de Engelsche Regeering geneigd is, de quaestie omtrent het vervoer van zand en grint langs Nederlandsche waterwegen in een ernstig licht te beschouwen. Uit sta tistieken blijkt, dat aanzienlijke hoeveel heden dezer materialen hun weg naar het bezette België vinden, hoeveelheden die buiten elke verhouding staan tot die, welke in vredestijd gezonden wor den voor particuliere doeleinden, en het is duidelük, dat zij den vijand van buitengewoon nut zyn. Stappen, die de Britsche regeering heeft gedaan met het oog op het stop zetten van dit verkeer, hadden geen resultaat en in deze omstandigheden is zij van gevoelen, dat zij niet langer speciale faciliteiten kan toestaan voor het doorlaten van Nederlandsche, han delstelegrammen langs door Engeland gecontroleerde kabels. Er dient op gewezen te worden, dat het gebruik van Britsche kabels een concessie is, die niet als een recht kan worden opgeëischt, daar voor alle tele grammen, die doorgelaten worden, dit als een gunst moet worden beschouwd. Onze scheepvaart. De correspondent te Londen van .Politiken" bericht, dat er op het oogenblik 85 Nederlandsche schepen in de Amerikaansche havens liggen, die samen zijn geladen met 150.000 ton levensmiddelen en een gelijke hoe veelheid veevoeder. Feitelijk zijn ze geïnterneerd. Steenkool nit Engeland. Wij kunnen uit goede bron bevestigen, zegt de Tel. dat voor de kolenvaart op Engeland geen schepen gevorderd wor den. Het vervoer geschiedt op grond van een vrijwillige overeenkomst, en er is een voldoend aantal schepen ter dispositie van de Regeering gesteld, waaronder zoowel AmsterdamBche als Rotterdamsche. Koffie en Thee. Het „Bureau voor Mededeelingen inzake de voedselvoorziening", vestigt er de^handacht op, dat de afgifte van een half ons thee op bon no. 1 en van 2 ons koffie op bon no. 2 der thee- en koffiekaart, in het tijdvak van 15 tot 31 October, alleen betrekking heeft op den verkoop door den winkelier aan den consument, niet op de aflevering door den handelaar aan den detaillist. Laatstbedoelde aflevering is voorshands verboden te zijner tijd zal daaromtrent eene voorziening worden getroffen. Mochten er detaillisten zijn wier voor raad op bons werd uitverkocht, voordat die voorziening is afgekondigd dan kunnen zij zich tot het T. K. D. wenden. Soldy en vergoeding. Met afwijking van de tot nu toe geldende bepalingen heeft de minister van oorlog bepaald, dat tijdens de algemeene verloven alle -militairen ge handhaatd worden in het genot van traktement, jaarwedde, soldij, mobili satie-toelage en vergoeding van levens middelen, ook wanneer die verloven langer dan vier dagen duren. AI. Crt. AXEL, 16 October 1917. Met ingang van 15 October is de dienst voor het reizigersverkeer weer aanmerkelijk veranderd. Opgeheven zijn de treinen van Vlis- singen 7.25 nam. naar Roosendaal van Roosendaal 9.29 nam. naar Rotterdam. Ingelegd zyntrein 340 van Vlissin- gen 9.25 vm. vertrek Goes 10.09, Vlake 10.28 en aankomst te Rooseudaal 11.33 vertrek Roosendaal vm 11.43, Dordrecht 12.39 en aank. Rotterdam D.P. 1.08 nm. In verband hiermede Is ook de stoom- bootdienst Walzoorden-Hansweert gewij zigd en ook de stoomtram Hulst-Wal- zoorden. Van laatstgenoemde verscheen een nieuwe dienstregeling, waarbij de eerste tram 30 mïnuten is vervroegd. De tram van 8 uur vm uit Hulst is ver vallen, evenals die van 8.20 's avonds en die van 6.30 vm. en 9.25 nm. uit Walzoorden. De correspondentie welke op deze nieuwe dienstregeling is aangegeven ten opzichte van den bootdienst Wal zoorden-Hansweert, mag echter wel eens herzien worden. De aandacht van belastingplichti gen in de rijksinkorastenbelasting en verdedigingsbelasting dienstjaar 1917/18 wordt er op gevestigd dat de eerste helft van de aanslagen in deze belastin gen vervalt voor het einde van deze maand. Ter vermijding van vervolgingskosten is het dus wenschelijk deze voor 1 Nov. a. s. te voldoen. Tevens wordt onder het oog van belanghebbenden gebracht dat de aanslagen in de personeele- en grondbelasting dienstjaar 1917 voor het einde der volgende maand moeten zijn afbetaald. Door tot nog toe onbekend gebleven oorzaak, brak Zaterdagavond brand uit in de manufacturenzaak van den heer Kleijberg aan de Vischmarkt te Hulst. Door spoedig toegeschoten hulp, werden de deuren ingetrapt en het begin van den brand met eenige emmers water gebluscht, zoodat de inmiddels ter plaatse gekomen brandspuiten geen hulp be hoefde te verleenen. De schade hoewel van geringen omvang, wordt door ver zekering gedekt. M. crt. De heer A. Hermans van Ossenisse slaagde te Amsterdam voor het 1ste natuurkundig examen. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Bovengenoemde rechtbank heeft in hare zitting van 12 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken F. v. D., 54 j., visscher te Hontenisse, is wegens mishandeling veroordeeld tot ƒ5 of 5 dagen hechtenis. J- B., 38 j., veldarbeider te Hoek, is wegens alsvoren veroord. tot 5 of 5 dagen hecht. P. K., 24 j., arbeidster, huisvr. van Ch. B., te Westdorpe, is wegens eenv. beleediging veroord. tot 5 of 5 dagen hecht. Rechtsingang is verleend met last tot gevangenhouding en instructie tegen S. v. D., 48 j., veehandelaar te Clinge, gedetineerd, beklaagd van uitvoer. Eveneens tegen A. L., 55 j., onder wijzer te Nieuw-Namen, gedetineerd, beklaagd van verduistering. Rechtsingang met gevangenhou ding en verwijzing naar de terechtzitting tegen E. d. L., 19 j., werkman te Sas van Gent en F. J. L., 18 j., werkman te Neuzen, beiden gedetineerd, beklaagd van poging tot uitvoer en omkooping. Voor de rechtbank te Middelburg zijn zes zaken behandeld alle tegen landbouwers van Noord Beveland, die veel te laag aangifte deden voor de rijksinkomstenbelasting. Een gaf aan 3124 terwyl hij 17000 verdiende, de tweede weigerde in te vullen en verdiende 13000; de derde gaf ƒ3938 aan in plaats van 14000, de vierde ƒ9120 in plaats van 16000; de vijfde 3000 in plaats van 8800 en de laatste 7603 in plaats van 16980. Tegen de eerste, tweede, derde en vijfde luidde de eisch 500 boete of 3 mnd, hechtenis, tegen den vierden ƒ400 of 3 mud. en tegen den laatste, die minder weer barstig was, 50 of 1 mnd. Veevoeder. Het „Bureau voor Mededeelineen' meldt Voor varkens is dezen winter geea voedsel te wachten, voor zoover da uit het buitenland moet worden be trokken. Voor melkvee zal de stal- voedering met Amerikaansche lijn. koeken karig moeten zijn. Alle krach ten worden ingespannen om vi voor paarden, by bedrijven van bouw, handel en industrie in te kunnen distribueerengedeeltelijk hangt dit at van hetgeen na de aan landbouwers terug te geven granen uit eigen verbouw uog beschikbaar zal komen uit den binueulaudschen oogst voorts zijn plannen in bewerking, melaDgevoeders van Regeeringsweje te doen distribueeren. Voerbieten, mangelwortelen en dergelijke waarvan een ruim beschot is te wachten, zullen door de Bieta", eeu daartoe opgerichte en ouder Regeeringstoezicht werkende vennootschap, worden gedistribueerd, Suikerbieten zijn als veevoeder reedi beschikbaar gesteld. Veehouders moeten de gelegenheid, deze voederartikelen te bestellen, niet laten voorbijgaan. Voor kippen wordt de nood steeds meer nijpenddoor het voedselgebrek kan voor dit pluimvee uiet meer voeder worden verstrekt dan tot nu toe het geval was. Afval grgnen enz. De Minister van L. H., en N. heeft bepaald dat verboden is stof, kaf, of uitschoonsel uit granen, peulvruchten en handelsgewassen af te leveren te vervoeren of te doen vervoeren. Geschenk door de Koningin aanvaard H. M. de Koningin heeft welwillend aanvaard een door een 17-jarig meisje, N. van Meenen, verpleegde in het Ned, Herv. Weeshuis te Den Haag fraai ge borduurd vuurschermpje. In mooie kleu ren is op een wit fond het Koninklijk wapen aangebracht. Het vuurscherm werd dezer dagen op de bazar ter gelegen heid van de herdenking van het feit dit het weeshuis gedurende 50 jaren in hel gebouw aan de Hooftskade is gehuiiveit tentoongesteld. (Corr.-Bur.) Het drogen van uien voor het huis houden. Het Duitsche tijdschrift »Unser Garten* doet een middel aan de hand om het ontkiemen en het daardoor voor het gebruik verloren gaan van uien te voorkomen. MeD ontdoet de uien val de buitenste schillen, snijdt ze in duDne schijfjes (2 m.M.) en legt deze op een wit papier op de kachel of het fornuia Zoo laat men ze langzaam drogen, tot het laatste spoor van vochtigheid u verdwenen. Een pond uien weegt, het gedroogd is, nog 60 gr. In gedroog toestand kan men ze vrijwel onbepaaldei tijd bewaren. De smaak en de reuk blijven absoluut onveranderd. Gevaarlijke lui. De twee aange houden Duitsche deserteurs hebben be kend bij de weduwe J. ingebroken en het kind geworgd te hebben. Het zijn de 41-jarige V. en de 21-jarige B., die reeds lang in den omtrek rondzwierven, Zij waren in het bezit van revolveri, messen en maskers. Ook werden op hei gevonden een bij den doktei te Heeze gestolen revolver, sigarettenkoker en horloge. Ook deze inbraak hebben zij bekend. Zij zijn na confrontatie te Heeze en Mierlo naar de gevangenis te Roer mond overgebracht. Een correspondent van de Tel. deelt mede, dat hij bericht heeft ontvangen uit België, dat daar tegenwoordig de volgende prijzen worden betaald witte kool 1.25 frs. per stuk, erwten 12 (re. per kg.; paardenboonen 7 frs. per kg. aardappelen 2 frs. per kg.uien 3 fn.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2