iT. No. 54. Zaterdag 13 October 1917. 33e J aan*. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Buitenland. Binnenland. Landbouw. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Voor België 80 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. tot 4 regels 25 Cent; voor Groote letters worden naar ADVERTENTIEN van 1 eiken regel meer 5 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. Zoo zwart als Axel 'tWas in dien gelukkigen tijd, toen jg geen enkel gewoon mensch aan oorlog dacht, dat we op een fietstochtje jan onze gewone pleisterplaats even over de Belgische grens afstapten om tens uit te blazen en een praatje te naken. De bazin ontving ons met de woorden ,zij-de daar weer, k'en zou mij net [ian wasschen en kleeden, want ik tie nog zoo zwart als Axel". Dadelijk kwam tegen deze uitdruk- ng van onze zijde een hevig protest. wilden immers toch niet gezegd jn, dat de plaats onzer inwoning iwart is, altijd in de minder vleiende leteekenis van vuil. De vrouw meende het echter zoo kwaad niet en zeide, dat het daar in |e grensstreek een algemeen in gebruik gezegde was. Ze vond Axel Integendeel een proper plaatske, want ie was er al meermalen geweest. En toch gebruikte ze nog maar steeds de ^drukking, zoo zwart als Axel, of- ichoon ze wist, dat het hier eigenlijk proper is. Maar zoodoende blyf je in naam zwart, il zie je er nog zoo netjes uit. Het toch niet gemakkelijk een slechten naam kwijt te raken, niet waar? Intusschen dachten we er over na se Axel aan dien leelijken naam zou ikomen zijn, maar het is ons tot nog e niet gelukt dit raadsel op te lossen. Misschien hebben hier in vroeger jaren veel fabrieken gestaan, wier rook en8tnook straten en huizen en menschen een roetlaag bedektenook kan zijn, dat het in den ouden tijd den Treemdeling, die onze plaats bezocht, sl, dat hier zooveel vrouwtjes hun op straat met buurpraatjes ver morsten en in huis den boei zwart lieten worden hoe het ook zij, Axel ii in ieder geval om de eene of andere ji het oog loopende oorzaak aan den naam van zwart gekomen. Wie thans onze plaats bezoekt, of wie er zelf in woont, kan zich echter dagelijks ervan overtuigen, dat, al moge Axel er dan vroeger zwart hebben litgezien, tegenwoordig iedereen gerust kier mag komen kijken. ~jj slot van rekening zijn we nog ivon wijs omtrent den oorsprong van Ten naam zwart Axel. Misschien kan ken onzer lezers ons wel inlichten. DE OORLOG. Nu de stryd in Vlaanderen voor de Woveelste maal is geluwd, wordt'thoogst jioeilijk, het ware succes te overzien. na den jongsten stoot de Engelschen I helder weer thans Brugge kunnen is stellig een moreele voldoening te als zoodanig een vermelding in de pmuniqués waard. Doch, zet het aan den dyk? zien toch uit de laatste tele- dat de Duitschers ook weer duwtje hebben teruggegeven bij hun tegenaanvallen en alzoo de terreinwinst Ier Engelschen weer is gekrompen. Van het Fransche en het Duitsche legerbestuur verschijnen sinds lang de verlieslijsten (gevangenen, licht- en zwaar gewonden, aan hun wonden over ledenen, gesneuvelden en vermisten) niet meer. Doch de technische mede werker van de Avondpost heeft in zijn jongste weekoverzicht zeer terecht gewezen op het offer aan menschen- materiaal, dat volgens de officieele Engelsche omgaven door het Britsche leger is gebracht om het thans behaalde succes te verkrijgen8200 officieren en 161,000 minderen., Austin Harrison schrijft dan ook in de English "Review Van zuiver mili tair standpunt beschouwd, is de alge- meene toestand nog de zelfde als na den slag aan de Marne. Men dacht den sleutel van den stellingoorlog te hebben gevonden in de overweldigende meerderheid aan artillerie, maar wij weten reeds, dat het zware geschut de beslissende factor niet is, omdat het stationnair is, terwijl het wezen der strategie bestaat in beweging. Dat is de les van 1917. Het groote voorjaarsoffensief, waarvan wij de beslissing hadden verwacht, is geëindigd met eenige tactische voor- deelen, maar alle operaties waren van het begin afhankelijk van den strategi- schen, onbemerkten terugtocht der Duitschers en van hun nieuwe, elasti sche, defensieve tactiek. Het is duidelijk, dat men de beslissing dit jaar niet meer kan verwachten. Wij gaan dus nóg een winter tegemoet, hopende op de Amerikaansche hulp in het volgende voorjaar, een hulp, welke echter nauwelijks meer dan 700.000 man bedragen, zelfs als wij aannemen, dat de dan nog beschikbare scheeps- ruimte voldoende zou zijn voor het transport van een zóó groot leger. Of zou Amerika soms hiervoor zijn handelsschepen gebruiken en onze Nederlandsche schepen requireeren ter aanvulling voor zijn dan gedunde handelsvloot Allerlei vragen doemen op en doen ons den toestand van ons landje tegen de groote rijken hoe langer hoe hache lijker inzien. We kunnen ons soms niet voorstellen, hoe toch de menschen zoo tegen de Regeering kunnen schreeu wen en critiseeren, terwijl onze be windsmannen zoo de hauden vol werk hebben om schikking te zoeken tusschen allerlei diplomatieke moeilijkheden, die het Buitenland ons opdringt. Nog geen schepen naar Engeland, Woensdagmiddag heeft het bestuur der Vereeniging van Nederlandsche gezagvoerders en stuurlieden ter Koop vaardij een onderhoud gehad met den minister van Laudnouw, Ny verheid en Handel. Aanleiding tot die conlerentie was het feit dat verschillende leden te Rotterdam zich tot het bestuur hadden gewend met de vraag welke houding zij moesten aauuemeu tegenover de readers, die hen willen verplichten te varen. De delegatie heeft den minister de vraag gesteld of ar door de Regeering schepen gerequireerd waren en in hoe verre aan de bemanningen dier schepen een veilige overtochi gewaarborgd kon worden. De mihister antwoordde dat door de Regeering geen schepen waren gerequireerd voor de vaart op Engeland en dat van regeeringswege ge6n enkele waarborg hoegenaamd gegeven kan worden voor de veiligheid der navigatie in het versperde gebied. De delegatie heeft deze vraag zoo positief mogelijk gesteld, in verband met de verschillende geruchten omtrent het van regeeringswege requireeren van schepen. Zij kon niet aannemen dat de regeering die schepen zou laten uitvaren zonder behoorlijke garantie van de Duitsche regeering. Eveneens werd aan den minister gevraagd of de Nederlandsche regeering er belang in stelde dat de schepen uitvoeren om kolen te halen. Minister Posthuma heeft daarop ge antwoord, dat de regeering daar zeer zeker belang in stelde. Maar zooals de situatie thans is, zou zij er zeker geen mensch aan willen wagen, tenzy zij zich vrijwillig beschikbaar stellen. Tel Het zeeprantsoen. Door den minister van Landbouw enz. is aan de burgemeesters meegedeeld dat met ingang van 9 dezer het van rijkswege te verstrekken rantsoenzachte zeep zal bedragen 0,4 K.G. per hoofd en per 4 weken. St. Ort. Engeland en Nederland. Naar de bladen rüelden, heeft de Engelsche legatie aan de vertegenwoor digers van Reuter hier te lande mede gedeeld, dat alle telegrafische handels gemeenschap met Nederland is verbro ken op last van de Britsche regeering totdat de Nederl. regeering een einde zal hebben gemaakt aan het doorvoeren van zand, grint en metaalsplinters van Duitschland naar België. Het Hbld. voegt hieraan toede Nederl. Regeering heeft al het mogelijke gedaan om zekerheid te verkrijgen, dat geen doorvoor van zand en grint ge schiedt in strijd met het volkenrecht. Door niettegenstaande de verkregen zekerheid den doorvoer te verhinderen, zou zij een volkenrechtelijk geoorloofden doorvoer belemmeren en tevens de Rijnvaartacte schenden. Opkoopen levensmiddelen enz. Het is den Minister van L., N. en H. ge bleken, dat verschillende handelaren in levensmiddelen en andere handelswaren zooals vermicelli, puddingpoeder, cacao, chocolade, styfsel enz., opkoopen en tegen abnormale prijzen weder van de haud doen. Hij vestigt er nadrukkelijk de aan dacht op, dat onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden een dergelijke han del minder geoorloofd is dan ooit en dat ieder, die zich op deze wijze, hetzij aan vasthouding,, hetzij aan prijsopdrij ving schuldig maakt, zich blootstelt aan inbezitneming en daardoor aan somtijds zeer aanzienlijk geldelijk verlies. Onze schepen in Amerikaansche havens. De Londensche correspondent van de N. R. Crt. seint De correspondent van de Daily Tele graph te New-York bevestigt dd. giste ren, dat thans besloten is geen ver gunning te verleenen voor de vrijlating van de „Nieuw-Amsterdam" aangezien geen verzekering is verkregen dat zij naar het gebied van de Vereenigde Staten terug zal keeren, Naar verluidt, zal dezelfde politiek toegepast worden op alle onzydige sche pen, die in de haven van New-York liggen en die tezamen een inhoud heb ben van 400.000 ton. Onzijdige schepen moeten, zelfs als zij niet bestemd zijn voor aan Duitschland grenzende landen, niet probeeren om te verdwynen." Het schijnt, dat de Vereenigde Staten op de neutrale tonnenmaat de hand zullen leggen, hetzij door een overeen komst, hetzij door ze te requireeren, en ze voor de behoeften van dë geal lieerden zullen gebruiken. In de haven van New-York liggen ongeveer 60 Nederlandsche schepen, wier agenten ze niet aan Amerika willen verhuren. Reuter (byzondere dienst) seint voorts uit Londen Volgens een telegram uit Washington aan de Morning Post maakt de New- York Times opmerkingen over de hals starrigheid van de Nederlandsche regee ring en de reeders van Nederlandsche schepen in Amerikaansche havens, die de ladingen aan boord houden, daar zij snel bederven, in plaats van met de Amerikaansche regeering een accoord te sluiten. Er liggen nu 84 schepen vast. De New-York Times zegt dat het de Nederlandsche regeering duidelijk moet zijn, dat men het vervoer van die ladin gen naar Nederland niet zal toelaten en dat het gevaar bestaat, dat die ladingen in beslag genomen zullen worden, tenzij spoedig overeenstemming bereikt wordt. Als de schepen hun lading lossen, kun nen zij aan de Amerikaansche kustvaart deelnemen, maar het graan begint nu te rotten en het is dwaasheid om te wachten totdat dit graan te loor zal gaan, terwijl het noodig is voor Amerika en om de geallieerden te voeden. Granen en peulvruchten enz. Door den Minister van L., N. en H. zijn nieuwe maximumprijzen van den oogst 1917 vastgesteld, die wij hieronder laten volgau. De prijzen, bepaald bij 's Ministers beschikking van 24 Juli, vindt men in de tweede kolom. Alles per 300 K.G. Tarwe (winter en zomer) f 19.f 18. Spelt f 17.50 f 16.50 Rogge (winter en zomar)tl9.f18.— Wintergerst en vierrijige zomerteerst f 17.50 f 16.50 Tweerijige zomergerst (Chevalier) f 18.50 f 17.50 flaver f 17.50 f 16.50 Even» f 16. 115.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 1