Landbouw. Rechtszaken. Bekendmakingen. zijn om Nederland's rechten te hand haven en tegen miskenning, oudank en afgunst, te verdedigen. Daarom vooral is de toekomstige vrede voorzeker een vurig begeerde gebeurtenis, maar ook een zware beproeving, die ieder recht geaard Nederlander, die niet leeft bij den dag, met byzondere spanning tege moet ziet. „Daarom, mijn vaderland, waak en werk zoolang het nog dag is. Waan niet, dat de hemel helder is, omdat de zon des vredes dit dierbaar plekje drie jaren lang met wisselenden glans be scheen. Hoe geweldiger de ontbonden krachten om zich grypen, des te grooter gevaren ons omringen. Bezwijkt straks een der oorlogspartijen oi maakt aller uitputting aan de weergalooze worsteling een einde dan eerst slaat voor u de beslissende ure. Dan moge aan een helder hoofd en edelen zin de krachtige hand niet ontbreken, die alleen in staat is daaraan invloed te verschaffen en vrijheid en onafhankelijkheid te waar borgen". Boter. De minister van landbouw heeft bepaald dat artikel 1 van de distributieregeling voor boter zal worden gelezen alsvolgt 1. De aflevering en het vervoer van boter is verboden. 2. Het verbod in het eerste lid van dit artikel gesteld is niet van toepassing a. op personen of vereenigingen van personen, die als producent of als gros sier zijn ingeschreven bij de Rijkscom missie van Toezicht op de Boterver eeniging (na te noemen R. C. T.) b. op detaillisten, die hunne boter uitsluitend betrekken van ingeschreven producenten of grossiers c. op hoeveelheden van 5 K.G. of minder. In de gevallen a en b moet het ver voer Worden gedekt door een vervoer- bewijs, af te geven door de Rijkscom missie van Toezicht op de Boterver- eeniging. St. Crt. AXEL, 2 October 1917. Naar men ons mededeelt, hebben Rijksambtenaren de lucht gekregen van een handel op groote schaal met rund vee, dat in deze streek vermoedelijk de grenzen wordt overgebracht. De politie stelt een nauwkeurig onderzoek in en ook in onze gemeente hebben in ver band hiermede arrestaties plaats gehad. Heden had alhier in het hotel „Het Gulden Vlies" ten overstaan van notaris Dregmans en ten verzoeke van de wed. en erven P. Verstraten de ver- kooping plaats van een hofsteedje, groot 1 H.A. 95 A. 20 c.A. (4 gem. 113 roeden). Kooper werd de heer Jan de Visser Mz., landbouwer en koopman te Axel- Magrette voor de som van 7700. We willen er op wijzen, dat de stoombootdienst tusschen Walzoorden en Hansweert weer eenigszins ge wijzigd is. Men schrijft ons Jl. Zaterdag bond „Wilhelmina II" den strijd aan tegen „H. B. S. I" van Ter Neuzen om eene door die vereeni- ging uitgeloofde fraaie medaille. Van weerszijden werd het offensief met groote hardnekkigheid gevoerd. De Axelaars slaagden er 5 malen in een bres in de Ter Neuzensche veste te schieten en dezen slechts 3 maal in die der Oranje mannen, zoodat met 5—3 de medaille in het bezit van „Wilhel mina" kwam. Bij de rust was de stand 1-1, In den nacht van Vrijdag op Zaterdag omstreeks 1 uur werd onze bevolking in haar eersten slaap gestoord door het hevige geronk van een vlieg tuig, dat op geringe hoogte over onze gemeente trok. Velen vlogen het bed uit en konden het gevaarlijke monster duidelijk zien, dat zich aanvankelijk in oostelijke richting bewoog, wat te ver klaren is, daar het vliegtuig ook over Kuitaart gevlogen is. Bij Sas van Gent is het neergekomen en de inzittenden zijn geïnterneerd. Nader verneemt de Midd. Crt., dat de Duitsche vliegmachine terugkwam van een tocht naar Londen en ver dwaald was. Benzinegebrek was oor zaak, dat zij te Sas van Gent neerviel. Zij kwam neer op het terrein achter de coöperatieve suikerfabriek, dook voorover en twee der inzittenden ge raakten er onder. De eene is gewond aan de heup en kan niet loopeneen andere is gewond aan het gelaat, een derde licht aan den pols. De vliegers dachten reeds boven bezet België te zijn. Het is tergend, zooals bijna dagelyks vliegmachines van de oorlogvoerenden over onze streek vliegen, nu eens bij klaar licht dag, dan weer 's nachts, 't Moest weer zoolang durep, tot een ongeluk gebeuren zou en eefi meer dringend protest van onze Regeering er eenigszins de rem op zetten zal. We vernemen, dat gisteravond otp- streeks 10 uur uit een vliegmachine boven Sluis twee bommen zijn gevallen, waardoor een drietal huizen verwoest zijn. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, maar wel groote schade, vooral bij een rijwielhandelaar, wiens étalage uit elkaar spatte -als speelgoed. Een bom kwam terecht by een varkens hok, dat verwoest werd, terwijl het varken ongedeerd bleef. Ook hier waren gisteravond de slagen merkbaar. Vanmiddag ging weer zeer hoog een vliegmachine over IJzendijke. Uit Oostburg meldt men nog aan de N. R. crt. Zaterdagnamiddag tusschen half drie en half vier zijn 14 vliegmachines over gevlogen, komende uit het Wehten en gaande naar het Zuiden. Vermoedelijk waren het Engelsche vliegmachines, welke bommen hadden geworpen in België. Op de terugkomst was het, of zij vervolgd werden door Duitsche vliegers, daar er uit de vliegmachines geschoten werd met "mitrailleurs. Op onze kust en boven de Belgische kust werd er veel op de vliegmachines ge schoten. Een Engelsche vliegmachine is met motor defect gedaald te Zuid- zande. De twee inzittende vliegers zyn ;eïnterneerd en naar Oostburg gebracht. Toen Vrijdagnamiddag J. B. onder de gemeente Hoek aardappelen per wagen, waarop zijn vierjarig jongetje zat, naar huis voerde, gleed het knaapje van den wagen. De vader sprong direct van den wagen om zijn kind op te rapen, doch 't was reeds een lijkje. Het kind was op 't hoofdje gevallen en had den hals gebroken. Tem. Crt. Levering van kunstmest. De Kunstmestcommissie maakt be kend, dat, in verband met de moeilijk heden bij den aanvoer van overzee, er slechts zekerheid bestaat, dat van elke door haar goedgekeurde bestelling ten behoeve van de bemestiDg voor den oogst 1917/18 zal worden geleverd 65 pet. superfosfaat, 12 pet. Chilisal- peter, 12 pet. zwavelzure ammoniak, 50 pet. ammoniak super, 50 pet." groente- mest, welke meststoffen of grondstoffen daarvoor hier te lande aanwezig zijn. In tegenstelling met vorige jaren zal in verband met het gebrek aan stikstof-, mest, het gehalte der ammoniak super zijn 4 X 11 in plaats-van 7 X 9 en dat van de groentemest 3 X 6 X 8. in plaats van 5X6X8. Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met de beschikbaarstelling van bovenbedoplde hoeveelheden. Verdere bijzonderheden omtrent prijs en levering zullen te zijner tijd op de gebruikelijke wijze worden gepubliceerd. Bovenbedoelde percentages hebben slechts betrekking op de hoeveelheden besteld by den grootverkoop, terwijl omtrent de bestellingen ingekomen bij den kleinverkoop te zbner tijd nadere mededeelingen zullen worden gedaan. Dezen bestellers zullen in elk geval niet minder dan de bovenbedoelde per centages worden toegewezen. St. Crt. Geen beetwortelen naar België. Naar aan de Tel. wordt gemeld, zullen er dit jaar geen beetwortelen van Zeeuwsch-Vlaanderen naar België uit gevoerd worden. In dit gewest werden groote hoeveelheden suikerbieten ver bouwd voor de fabrieken in België te Selzaete, Moerbeke en Snaaskerke by Ostende. Nu blijven de beetwortelen in Nederland gedeeltelijk ter verwer king, gedeeltelijk voor veevoeder. Beperking verbouw gewassen oogstjaar 1918. De Minister van L., N. en H. brengt ter kennis, dat het in de bedoeling ligt den verbouw van elk der hieronder genoemde groepen van gewassen te beperken tot het achter elke groep ver melde percentage van den gemiddelden verbouw in de jaren 1913,1914 en 1915. Karwyzaad, mosterdzaad, blauwmaan- zaad, kanariezaad, zaai- en pootuien en sjalotten 4o pCt. Westerwoldsch Raygraszaad, spinazier zaad, radyszaad, knollenzaad, koolraap zaad, sluitkoolzaad, uienzaad, rammeras- zaad, selderijzaad en andere groenten- zaden 70 pCt. Suikerbieten 80 pCt., vlas 50 pCt., cichorei 100 pCt., tabak 100 pCt. Kool, peen, spinazie, snijboonen, sper- sieboonen, prei selderij, pastinak en andere groenten 50 pCt., behalve in zui vere tuinbouwbedrijven. De maatregelen tot beperking van den verbouw van koolrapen en knollen alsook van voederbieten en mangel- wortelen zullen nog nader worden be kend gemaakt. Uitvoer van deze ge wassen, versch of geconserveerd, zal in geen geval worden toegestaan. Over wogen wordt den verbouw voor voeding van eigen vee vrij te laten, doch hetgeen meer verbouwd wordt tegen betrekkelijk lage prijzen in beslag te nemen en te distribueeren. Voor den verbou-w van kool en snij boonen op gescheurd grasland, die in 1917 onbeperkt was toegestaan, zal thans geen vrydom worden gegeven- Grasland in den winter 1976/17 ge scheurd, zal thans geheel als gewoon bouwland worden beschouwd. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrydag 28 September 1917. P. M., 30 j., arbeider te Ter Neuzen, gedetineerd, is wegens diefstal veroord. tot 9 maanden gevang., met aftrek der prev. hecht. F. T. B., 19 j, en P. V., 19 j.,land bouwersknechts te Axel, zijn wegens strooperij ieder veroord. tot 5 of 5 dagen hecht. D. C. S., 16 j., landbouwersknecht te Axel, is wegens alsvoren veroord tot 5 of 1 week tuchtschool. F. J. P. K., 34 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot 7 of 7 dagen hecht. J. A., 54 j., huisvr. van P. H., zonder beroep te Sas van Gent, is wegens als- voren veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. P. O., 42 j., varensgezel te Ter Neuzen, is wegens wederspanni£heid veroord. tot 15 of 15 dagen hecht. G. N., 19 j., klompenmakersknecht te Huist, is wegens mishandeling ver oord. tot 1 maand gevang. B. F. v. O., 52 j., landbonwërsknecht te Hoek, beklaagd van beleediging ambtenaar, is vrijgesproken. R. v. C., 25 j., zonder beroep te Clinge, en M. J. V., 42 j., wed. F. V.; winke lierster te Clinge, zijn wegens overtre ding rijksbelastingen ieder veroord. tot ƒ1 of I dag hecht. M. J. C. D.. 53 j., huisvrouw vu D. J. V., te Sa3 van Geut, is alsvoren veroord. tot j 5 of 5 hecht. H. L., 19 j., veldarbeidster te'Ovw,™ en M. A. M., 50 j., veldarbeidster u St. Laureijns, zijn wegens alsvoren iader veroord. tot iO of 10 dagen hecht, H. M., 22 j., thans soldaat te Lochea is wegens alsvoren veroord. tot 25of 25 dagen hecht. Bij bevelschrift der Rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en in. structie tegen A. V., 28 j., landbouwer te Zuiddorpe, gedetineerd, beklaagd ran poging tot verboden uitvoer. Rechtsingang is verleend met ge. vangenhouding en verwijzing naar de terechtzitting tegen C. S., 35 j., fabriekt- arbeider te Koewacht, gedetineerd, be klaagd van poging tot uitvoer. Telegrafisch Weerbericht van het. Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (by Utrecht). Verwachting tot den avond van Woensdag 3 October Meest matige Zujdelyke tot Zuid- Westelijke wind. Toenemende bewol king. Aanvankelijk nog weinig of geen regen, later meer kans op regen, Overdag iets koeler. Burgemeester en Wethou- ders van AXEL, stellen hee- ren Agenten voor MOLEST RISICO VERZEKERING hierbij in de gelegen heid, opgaaf van premie en voorwaarden van verzekering in te zenden vóór 15 October a. s. Axel, den 2 October 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. Burgemeester en Wethou ders der gemeente AXEL maken bekend dat van af heden het Distributiebureau voor het publiek is geopend des namiddags van twee tot zeven uur, behalve des Zaterdags, waarop het bureau is geopend van 9 tot 12 uur voormiddag en van 2 tot 4 uur namiddag. Axel, 25 September 1917. Burgemeester en Wethouders van Axel, L. J. DEN HOLLANDER, Burgemeester.] J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Het DISTRIBUTIEBUREAU der gemeente AXEL maakt bekend, dat voor het verkrijgen van margarine bon no, 3 blijft tot 7 October aanstaande. Axel, 25/9/1917. De BURGEMEESTER van AXEL, brengt ter kenni3 dat Z.Exc. de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, Gezien artikel 8 der Distributiewet, heeft goedgevonden te bepalen het is verboden om aan verbrui kers aardappelen af te levéren by grootere hoeveelheid dan voor direct verbruik vereischt is. Axel, 28 September 1917. De Burgemeester, L. J. DEN HOLLANDER. SgsjDe Burgemeester van Axel _™"®F brengt ter kennis de volgen de beschikking van Zyne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2