No. 51. Woensdag 3 October 1917. 33e Jaarj». iÜL IJ IJ L Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen, J. C. VINK - Axel. L.S. FEUILLETON. Binnenland. COURANT Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A BONNEMENTSPRIJS Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Voor België 80 Cent. Afzonderlijke No$. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Weststr. D 11. ADVERTENTIEN van 1 tot i regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franc* ingewacht, uiterlijk tot Dinsdas- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. Zooals in de advertentierubriek van ons vorig nummer is medegedeeld, is j Axelsche Courant met ingang van 1 dezer in andere handen overgegaan, wat eigenlijk zeggen wil, dat aan het hoofd van de courant voortaan de naam ran een anderen uitgever zal voorkomen. Hiermede zouden we kunnen vol staan, wanneer mep weet, dat zoowel het redactioneele als het technische il der uitgave aan dezelfde handen blijft toevertrouwd. De verandering is dus niet groot. De lezers kunnen dan ook overtuigd zijn, dat ook in het vervolg de inhoud van ons blad zoodanig zal zijn, dat iedereen, van welke politieke kleur tof godsdienstige gezindheid hij moge wezen, de courant ter hand kan nemen met de wetenschap, dat daarin noch .staatkundige, hoeh godsdienstige twist vragen worden behandeld. Wij blijven op dit gebied onzijdig. Het was ons eene behoefte om dit duidèlijk en klaar aan onzen lezerskring mede te deelen, ten einde verkeerde gevolgtrekkingen of verwachtingen te [voorkomen. Gedurende haar 3278-jarig bestaan heeft de Axelsche Courant haar aantal 5) Helaas, George, gij spreekt waar heid doch nu gij toch bedaard.... nu wij beiden kalm zijn, zeg mij thans, waarom hebt ge u dezen morgen over een niets beduidend verwijt in toorn ODtstoken, wat kwelde u.... wat vervoerde u zoo hevig.... wat deed u uit mijne woorden zulk eene verdenking lezen Kom, George, leg uw hart voor mij open. Zeg, wat ging er iu uw binnenste Om Wat bezielde u? Wat maakte u tot een' waren demon Helaas, zij veracht mij.... Maria bemint mij nietGisteren moest ik de vreeselijkste beleediging vaa haar ver durenik bezwoer ze mijne liefde en vroeg haar hart en hare hand.... Zij weigerde. Wat meer is, zij heeft mij bekend, dat zij een ander beminde. Maar, George, hoe kunt gij ook zoo [dol wez'en, om uw hoofd te kwellen met dat meisje. Weet ge dan niet, dat zij nooit de uwe worden kan Zyt ge dan vergeten, hoe een moord u vaneen scheidt? Of weet ge niet meer, dat de oudste broeder van haren vader in het woud is omgekomen,.., dat hij waarschijnlijk werd vermoord.en door wien lezers gestadig zien toenemen, zoodat we gerust durven zeggen, dat zij in onze gemeente in elk gezin in handen komt. De talrijke aankondigingen van het distributie-bureau en andere be- bekendmakingen, waarvan in dezen tijd vooral niemand onkundig mag zijn, maken de courant tot iets onmisbaars, terwijl ook daardoor de advertentiën onder ieders aandacht gebracht worden. Vooral voor neringdoenden, winke liers en ieder, die zich ons blad ten nutte wenscht te maken, achten we het van belang hierop te wijzen. Het moet hun een voldoening zijn te weten, dat wanneer ze hunne waren in ons blad annonceeren, ze daarmede op practische wijze reclame maken voor hun zaken. We raden hun aanver zuim deze gelegenheid niet Wij zullen voortgaan in een kort bestek het meest wetenswaardige van het wereldgebeuren weer te geven en zooveel mogelijk het voornaamste, nieuws uit onze plaats en hare omgeving op te nemen, kortom den inhoud van ons blad zoo aantrekzelijk mogelijk te doen zijn. Ook zullen wij, 'meer dan tot nu toe het geval was, gelegenheid geven van de rubriek Ingezonden stukken gebruik te maken, evenwel met dien verstande, dat niet alles zal opgenomen worden Ja, dat alles weet ik, doch wat hebben de kinderen met de misdaden hunner voorouders gemeen Wat raken ons die Zie, ik geloofde dat de bloed vlek, die tusschen mij en Maria ligt, kon worden uitgewischt. Ach, ik wist wei, dat die bloedige vlek genoeg sou wezen, om velen angstig te doen terugtreden.... doch, en ziedaar het zonderlinge mijner liefde, juist die bloedvlek heeft voor mij iels aanlokkeuds, iets, dat mij bekoort, wat mij aan dat meisje boeit. Ik weet het, moeder, meisjes als Maria siju er veel, zeer velenzij heeft mijne heilige liefde versmaad, ach, zij was nog niet rijp genoeg, zij, het arme, zestienjarige meisje, oin eene liefde te begrijpen, gelijk ik die koesterdie liefde ging haar ver stand verre te boven zij zag mij- aan met een glimlach.... eeu glimlach van medelijden; zij liet mij snikkend voor haar nederknielen.... en nog durtde zij weigerenwat meer is, zij heef' mij bespot, zij heeft mij een onverschillig vaarwel durven toevoegen.... en thans huwt zij eerlang eeu ander. Ja, ik heb haar gesmeekt, en zij heeft mijne bede niet verhoorden die hoon, die belee diging, want een boon, eene beleediging is het.... dat is geuoeg, dat is genoeg om van schande te sterven. George, welk pene taal, hervatte zijne moeder bedaard, gij voelt driften, welke slechts in een gevorderden leeftijd thuis behooreu gij wilt, dat alles voor wat men zal gelieven in te zenden. Dit blijft aan ons oordeel overgelaten, terwijl opname van een ingezonden stuk niet altijd zeggen wil, dat wij met deszelfs inhoud accoord gaan. In elk geval zullen wij trachten zoodanig werkzaam te zijn, dat ons blad steeds meer en meer wordt een welkome gast in elk gezin. En hiermede bevelen wij ons bij voortduring aan in den steun en de medewerking van het geachte publiek. Axel, Oct. '17. DE UITGEVER. Onze neutraliteit. Prof. de Louter heeft in Internationaal Christendom een artikel geschreven over Nederland'» neutraliteit, van welk artikel het slot luidt .Geven verleden en heden grond tot tevredenheid en dankbaarheid, een blik op de toekomst wekt bekommering en maant tot behoedzaamheid. Zal de Nederlandsche regeering er duurzaam in slagen haar onderdanen te overtuigen van de noodzakelijkheid van de aan houdende inspanning, welke de mobili satie aan haar ingezetenen oplegt, van den zwaren druk en de sociale gevaren, welke de reglementeering vau hei eco nomisch leven door de overheid mede sleept? Zal de naderende winter dezen druk niet verveelvoudigen en tot rust uwen wil zal buigeu, gij wilt altoos als heer gebieden, en gij, die nauwelijks het leveu zijt iagetreden, gij, een jonkman, gij klaagt als iemand, die al de rampen des levens verduurd heeft. Gewis, moeder, en wellicht is de oorzaak daarvan niet ver te zoeken het is gewis, dewijl ik jong moet sterven, daarom heeft de Hemel mij de aardsche kennis vroeger dan anderen doen ver werven. Ik moet mijn deel hebben in de rampen dezer aarde. De vermaken der jeugd heb ik nimmer gekend, de uitspanningen ot genoegens der jongelings jaren hebben mij nimmer bekoord. Ik heb reeds lang ingezien, dat goed en kwaad zich in eene zeer ouevenredige verhouding van de heerschappij der wereld hebben meester gemaaktreeds lang roerde ik de droeve snaar, welke in het hart van eiken sterveling trilt, en bij het peilen mijner ziel en heimelijke wonden, zeide ik hoop en verwachting, geluk en vreugde, voor altijd vaarwel. Maar, George, wat verlangt ge dan De vergetelheid. Hoe, mijn kind, en dat op uwen leeftijd, zie, wanneer ik u zoo hoor spreken, dan vraag ik mij zeiven angstig al, of ik soms deu demon des hoogmoeJs onder mijn hart gedragen hebhoe kunt gij zulk eene taal voeren, hoe durft gij dus twijfelen. aan 'alles twijfelen, twij telen aan God.... aan uwe moeder.... eu dat.... dewijl eeu joug, onbedachtzaam verstoring aanleiding geven waarvan de gevolgen niet zijn te berekenen Gesteld echter, dat deze vragen schouderop halend worden op zijde geschoven en het vertrouwen in de gezonde geestes- en gemoedsgesteldheid der natie op on- wrikbaren grondslag blijkt gevestigd te zijn, zal dan toch niet de loop der wereldgebeurtenissen, de stijgende ver bittering der oorlogvoerenden, ten slotte ook Nederland tegen wil en dank in den maalstroom medesleuren, of mis schien bij den naderenden vrede tot slachtoffer kiezen om een oplossing te vinden voor wederzijds onvereenigbare eischen Zoolang de partijen tegen el kander opwegen en geen van beiden op een beslissende overwinning kan bogen, is Nederland betrekkelijk veilig- Zoo dra daarentegen de weegschaal duur zaam overslaat, vertoont zich een aantal problemen, waarbij het lot van het vaderland ten nauwste is betrokken. Het allernaast raakt ons het toekomstig lot van België. Is een inlijving bij Duitschland, hoe onwaarschijnlijk ook, voor ons een dreigend gevaar, niet minder is dit een volledig herstel onder de uitsluitende leiding der Westersche mogendheden. Dan zal namelijk de vraag rijzen, of herstel binnen de oude grenzen wel voldoende is om nieuwe aanslagen te voorkomen en de geleden schade te vergoeden. Dan zal onder den invloed van Belgische en Britsche imperialisten want die zijn er even goed als in Duitschland een begeerig oog worden geslagen op Nederlandsche landstreken en waterwegen en hel; grootste beleid en krachtigste wil noodig meisje uwe liefde versmaadde.... omdat zij haar hart aau een auder wegschonk. George, wees mao Wat beteekent de liefde eener vrouw Zie, gij moest sultan zijn.... in het oostenIn het serail is de vrouw slavin, en zij kent geen wil dan den wil van haren meester wij vrouwen zijn zeker geschapen, om u te gehoorzamen Naar mijne beschouwing ja. Aan ons mevrouw, het woelig, het onstuimig leven aan ons geest en vernuft, dat de Hemelen meetaan ons- roem en over winning, die de wereld bewondert; aan ons de trotsche plannen, welke de aarde omwentelen aan ons den wreeden twijfel, die eiken beker vergalt, de drift tot weteuschap en kennis, die ons verder voert dan de wezeulijke wereld aan ons dat vuur, dien eeuwigen dorst, welke door geen water kan gelescht worden aau ons leven, beweging, strijd.... aan u het zwijgen.... aan u kalmte.... aan u rust. George, zeide zijne moeder oprij zende, ik eiseh eene belofte.... Verzeker mij, dat gij Marias bruiloft niet zult verstoren. Mevrouw, hernam de jonkman, ik veracht haar, omdat zij my versmaad heeft: zij is mijne aaudacht niet laDger waardig, laat zij niet vreezen, maar anderen zullen boeten voor de kwellingen, die zij mij liet verduren. {Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 1