Gemengd Nieuws. Bekendmaki ngen. per gezinslid worden begonnen. De uitvoering dezer regeling zal onder toe zicht der gemeentebesturen geschieden door de plaatselijke steuncomité's ol eenig ander plaatselijk orgaan, dat,zich voor deze voorziening beschikbaar stelt, waarin echter ook de arbeiders organi saties dienen te zijn vertegenwoordigd. AXEL, 28 September 1917. In den nacht van Woensdag op Donderdag vloog weer heel laag een vliegmachine in Zuid-Westelijke rich ting over onze gemeente. De machine gaf herhaaldelijk lichtseinen. Woensdagnamiddag brandde een schuurtje op het erf van P. O. te Koe wacht geheel af. Niemand was bij O. thuis. De oorzaak is onbekendmen denkt aan onvoorzichtigheid van spe lende kinderen. Een klejne hoeveelheid vlas verbranddeeen en ander was tegen brandschade verzekerd. 'F. W. D., die de vorige week door de rijksambtenaren te Aardenburg werd aangeschoten, is aan de bekomen verwondingen overleden. De man laat een vrouw met drie jeugdige kinderen achter. M. Crt. In den nacht van Maandag op Dinsdag trachtten te Koewacht een 7-tal personen een hoeveelheid tarwe naar den draad te brengen. Op hun weg daarheen stieten zij op twee rijks ambtenaren, die hen aanriepen halt te houden aan dit bevel werd niet vol daan en elk zocht met zijn vracht op den rug zoo spoedig mogelijk een goed heenkomen. Er werden door de ambte naren schoten gelost en een zekere J. v. D., van Moerbeke afkomstig en in den vorigen winter op een eigen aardige wijze uit België ontvlucht, werd in de zijde door een geweerkogel ge troffen. Geneeskundige hulp werd spoedig ingeroepen de toestand van v. D., een gehuwd man, wiens vrouw en kinderen nog te Moerbeke verblijven, is hoogst ernstig. M. Crt. In de afgeloopen week is een deserteur over de grens gekomen te Sas van Gent. Het was een jongen van 20 jaar, die driemaal aan het front geweest en tweemaal gewond was. Hij miste een paar vingers. De ontvluchting had onder eigen aardige omstandigheden plaats, vertelt het Hbld. De deserteur ontsnapte door het hek op de grensscheiding gelegen en werd onmiddellijk door 2 Duitsche officieren gevolgd, die hem trachtten te grijpen. Hij vloog een Hollandsche woning in, welke daar zeer geïsoleerd staat. De officieren boden den bewoner 100 mark, als zij hun den vluchteling uitleverde. Het antwoord was„Nog voor geen duizend". Op datoogenblik verschenen twee Nederlandsche soldaat kommiezen, waarop de officieren het raadzaam achtten weder binnen de Belgische grenzen te verdwijnen. Van de schending van het grondgebied werd aan bevoegde autoriteiten officieel ken nis gegeven, terwijl de vluchteling is geïnterneerd. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 30 September 1917. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Voorber. H. Av.j Gereformeerde Kerk. (Sing e 1 w e g). Voorin. 9 ure Cand. J. W. Geels, 'van Hilversum!. Nam. 2 ure Ds. A. Thielen. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. A. Thielen. Nam. 2 ure Cand. J. W Geels, (van Hilversum). Gereformeerde Gemeetate. Voorm. 97, ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. 'sAv. 57, ure Leeskerk. Twee vliegmachines neergeschoten. Dinsdagnamiddag, omstreeks vijf uur, moest een groote Duitsche hydroplaan een noodlanding doen in de Wielingen, niet ver van de Zeeuwsch-Vlaamsche kust bij Cadzand en bij het daar ge stationeerde Nederlandsche onderzoe kingsvaartuig. Door dit vaartuig werd een der beide inzittende aviateurs over genomen, maar de tweede weigerde zijn machine te verlaten. Intusschen naderde van Vlissingen een torpedoboot. Deze zette een jol uit met gewapende macht en de koppige Duitscher moest nu wel overstappen en naar het marinevaartuig meevaren. Men had reeds opgemerkt, dat hij voor de verschijning der jol met zijn kijker den horizont, afzochtwaarschijnlijk had hij met zijn draadloos toestel om assistentie geseind. Pas was hij aan boord of twee Duitsche vliegtuigen verschenen en kwamen boven Nederlandsch gebied. De Nederlandsche torpedoboot nam hen onder vuur en ze trokken af. Men meende, dat de zaak nu afgeloopen was en men kalm met het interneeren voort kon gaan, wat immers het doel was geweest van de komst der torpedoboot, maar eensklaps verschenen er vijf of zes Duitsche vliegtuigen van Zeebrugge. Drie der Duitsche hydroplanen kwa men een heel eind boven Nederlandsch gebied. De andere bleven wat achter en een zelfs vrij ver, waarschijnlijk om te waken tegen Britten. Een der drie eerste kwam zeer dicht 'bij de torpedo boot. Er zaten twee mannen in, de bestuurder en een reeds bejaard officier, misschien de flotille commandant. Deze laatste stond te roepen en te tieren en wilde blijkbaar een gesprek aangaan over territoriaal gebied. De commandant van het marinovaartuig gebood hem te stoppen, maar de Duitscher weigerde. Een waarschuwingsschot boven de machine had tot gevolg, dat de Duitscher trachtte te ontsnappen. Deze twee hydroplaans zullen wel de aandacht van de beschadigde geïnterneerde machine hebben moeten afleiden, zoodat de andere vliegtuigen, die er om zweefden, haar konden wegsleepen, maar voor ontsnapping was het nu te laat. De mariniers der torpedoboot stonden met het geweer bij de verschansing. De commandant gebood vuur en een salvo barstte los. We moeten er bij voegen, dat boven de torpedoboot ver dachte rookwolkjes van barstende pro jectielen zichtbaar waren. Men weet niet vanwaar ze kwamen. Een aantal kogels trof de Duitsche hydroplaan, die had willen vluchten. De bestuurder stortte achterover de torpedoboot botste tegen de schuitjes van het vliegtuig. Splinters vlogen op. Blijkbaar onder den indruk van dit flink optreden kwam de officier op de torpedoboot over. De geraakte vlieger stond nog op, wankelend en bloedend strompelde hij tot by het Hollandsche schip. „Ich bin verwundet V' riep hij. Men haalde hem aan dek. Een andere Duitscher kwam nu boven de torpedo boot. Ook hij werd onder vuur genomen en moet geraakt zijn. De anderen bleven wel in 't zicht, maar op eenigen afstand. De torpedo boot vertrok. De gewonde werd aan boord verbonden. Zoo waren er nu vier Duitsche avia teurs gevangen. De torpedoboot bracht ze te Vlissingen aan waleen dokter der marine onder zocht en behandelde onmiddellijk den gekwetste. Deze, is door twee kogels in de borst getroffen en werd naar het ziekenhuis getransporteerd. Tel. Een inspecteur van politie te Amster dam beeft in een kassierskantoor een loopknecht aangehouden,die een valschen wissel voor 6700 presenteerde. Het bleek, dat Diet de loopjoDgeü maar een kantoorbediende de schuldige was. Deze had den looper opgedragen den wissel te innen. De kantoorbediende is als verdacht van valschheid iD geschrifte en poging tot oplichting aangehouden. Avp. Mr. D. Fock, de voorzitter der Tweede Kamer, die tijdelijk iu hotel „De Witte Brug" te Den Haag verblijf houdt, kwam tot de ontdekking, dat inbrekers een bezoek hadden gebracht aan zijn onbewoond huis aau de Laan van Meerdervoort en daaruit al het zilverwerk hebben medegenomen. De inbraak moet hebben plaatsgehad tusschea Zaterdag en Maandag. De waarde van het gestolene wordt globaal geschat op 4 a 5 duizend gulden. Avp. Een motorrijwiel met zijspaDwagen is te LeDt in volle vaart tegen een boom opgereden. De passagiers, drie Duitschers uit Nijmegen, zijD op den weg geslingerd. Een heer en dame bekwamen slechts lichte verwondingen, doch de bestuurder van het motorrijwiel, de heer R., kreeg een bloedspuwing en is met inwendige kneuzingen overgebiacht naar het zieken- huis. Avpi Tijdens het »luchten« heeft H. W. F., die voor de rechtbank te Almelo 2 jaar gevangenis tegen zich had hooren eischen en in afwachting van zijn vonnis in het Huis van Bewaring te Almelo zat, den bewaarder een slag tegeD het hoofd toegebracht, waardoor hij tegen den grond viel. F. ontnam hem den sleutel, ontsloot de deur van ziju gevangenis cd vluchtte de straat op. Later is hij echter door een paar burgers gegrepen, die hem weder aan de gevangenisambtenaren over gaan. Avp_ Te Nijmegen is aangehouden het echtpaar De H., wegens diefstal met ge weldpleging ten Dadeele vaD den Duitscher C. Het geld, ruim 100, is in beslag genomen. De bestolene had intusschen van zijn aangifte weinig plezier, want aangezien hij nog 3 maanden gevangenis straf tegoed had wegeDS smokkelen is ook hij aangehouden en naar Arnhem overgebracht. Avp- Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Zaterdag 29 September Zwakke tot matige Westel. tot Zuidel. wind. Nevelig tot halfbewolkt. Weinig of geen regen. Zelfde warmte. iüÜT* De BURGEMEESTER van AXEL, brengt ter kennis dat Z.Exc. de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, Gezien artikel 8 der Distributiewet, heeft goedgevonden te bepalen het is verboden om aan verbrui kers aardappelen af te leveren bij grootere hoeveelheid dan voor direct verbruik vereischt is. Axel, 28 September 1917. De Burgemeester, L. J. DEN HOLLANDER. Be Burgemeester van Axel Sr"®Wr brengt ter kennis de volgen de beschikking van Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel Gezien art. 1, l('sub b. van de wet van 1 Sept. 1917, Staatsblad n°. 978 en artikel 8 der Distributiewet 1916; Heeft goedgevonden onder intrekking van zijne beschik kingen van 22 Februari 1917, Staatscourant n°. 45 Directie v/d Landbouw, 19 Juli 1917, n" 20095, 28 juli 1917, no. 20803, 10 Sept. 1917, no. 25666, te bepalen Art. 1. (1) Het is verboden aardappelen m verschillig van welke soort a. te vervoeren, b. af te leveren. (2) Van het verbod, gesteld in hei lste lid, sub a en van het verbod »- steld in het lste lid sub b, kan doot de Rijkscommissie van Toezicht op d8 Aardappelvereeniging (na te noemen R.C.T.) ontheffing onder daarbij te stel len voorwaarden worden verleend. Art 2. Het verbod van vervoer in art 1 sub a gesteld is niet van toepassing: a, op het vervoer van aardappelen van het veld naar de opslagplaats van den verbouwer, mits hef vervoer plaati vindt langs den kortst mogelyken wen en Diet tusschen zonsondergang en 2 uur na zonsopgang. b, op het vervoer van partijen, die op den datum dezer beschikking reedi in schip of wagon geladen waren. c, op het vervoer hetwelk geschiedt ter uitvoering van eene opdracht tot aflevering door de Aardappelvereeni- ging of een harer vertegenwoordigen als omschreven in artikel 3 en gedekt door een schriftelijke vergunning tot vervoer, afgegeven door de R. C. T. Art. 3. (1) Van het verbod tot aflevering kan door de Aardappel vereeniging ol een harer vertegenwoordigers ontheffing worden verleend door uitreiking eener schriitelijke opdracht tot aflevering. (2) Opdrachten, als in het voorgaande lid bedoeld, worden niet anders ver strekt dan overeenkomstig de aanwij zingen van het Rijks Centraal Admini stratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen (R.D.K.) (3) Door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel wordt aan het R.D.K. mededeeling .gedaan omtrent de volgorde, in welke de onderscheiden soorten van aardappelen voor distributie in aanmerking zullen worden gebracht, (4) Van eene opdracht ais in het le lid bedoeld wordt door dengene, die de opdracht gaf, afschrift gezonden aan den Burgemeester der gemeente, waar de betreffende aardappelen liggen. Art. 4. (1) De aflevering van aardappelen geschiedt uitsluitend aan de gemeente besturen, óók voor zoover betreft de voorziening in de behoeften van het leger. (2) De gemeentebesturen zenden, met inachtneming van het voor aard appelen vastgestelde rantsoen, hun bestellingen aan het R.D.K. (3) Het rantsoen per hoofd van de bevolking, kinderen beneden den leeftijd van één jaar niet medegerekend, wordt, behoudens nadere voorziening, bepaald op vier K.G. per week. Art. 5. (1) Door de gemeentebesturen kan aan hen bekende aardappelhandelaren ontheffing worden verleend van het verbod van vervoer en van aflevering van aardappelen voor zoover dat ver voer zal geschieden binnen de grenzen der gemeente en zoowel het vervoer als de aflevering rechtstreeks verband houden met de geoorloofde voorziening van verbruikers in hunne behoefte aan aardappelen. (2) Onder eene geoorloofde voorzie ning wordt in het voorgaande lid ver staan eene voorziening in overeenstem ming met deze regeling en de in de gemeente ter zake van kracht zijnde, distributiebepalingen. (3) Aan handelaren, als in het le bedoeld, wordt door de gemeentebesturen een legitimatiebewijs uitgereikt. Iedere handelaar is verplicht op strafte van intrekking der hem verleende onthef* fing, dit bewijs bij zich te dragen en op de eerste vordering te vertoonen, steeds wanneer door hem aardappelen worden vervoerd en/ot afgeleverd.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2