Landbouw. Rechtszaken. Bekendmakingen. AXEL, 25 September 1917 De directeur van het Centraal Brood kantoor maakt bekend, dat de brood kaart van de 28ste wëek loopt van 24 dezer tot en met 4 October. Men vestigt er de aandacht op, dat op het lichaam van de 27ste broodkaart nóch koffie, nóch thee mag worden afgeleverd. Alleen het lichaam van de 26ste broodkaart blijft tot 30 September voor het verkrijgen van koffie ot thee geldig. Omdat ook dit jaar de kermis te Ter Neuzen niet mocht plaats hebben, had zich aldaar een commissie gevormd om in de kermisweek eenige feestelijkheden te organiseeren. Dit nu is volkomen gelukt. Begunstigd door prachtig na- jaarsweder hebben de liefhebbers van sport, muziek en niet te vergeten van de gewone kermispret kunnen profl- teeren. De drukste dag was evenwel de Zaterdag, toen het festival plaats had, waaraan door negen gezelschappen werd deelgenomen, nl. De Vereenigde Werk lieden van Ter Neuzen, Con Aflezzione van Kwadendamme, Elk naar zijn krachten van Hoek, Vlijt en Volharding van Hulst, Mozart van Yerseke, De bataljonsmuziek van Vlissingen, Con cordia van Axel, De Volharding van Zaamslag en De Vereenigde Vrienden van Sas van Gent. De premies vielen ten deel als volgt ƒ30 aan Mozart, f2b aan Con Affezzione, ƒ20 aan Elk naar zijn krachten, ƒ15 aan de Vereenigde Vrienden en j 10 aan De Volharding. Te Middelburg is Vrijdag de 55- jarige onderwijzer L. uit Nieuw-Namen (gemeente Clinge) aangehouden, die als kassier van den Boerenbond en de Boerenleenbank aldaar in ongeveer 8 jaar totaal 35.000 heeft verduisterd. De man bad bij zijn aanhouding een bedrag van ruim 200 bij zich. N. R. Crt. Z. L. M. - Afd. „Axel". Zaterdag werd alhier een druk be zochte vergadering gehouden van de afdeeling ,Axel" der Zeeuwsche Land bouwmaatschappij, waarin dealgemeene voorzitter der Z. L. M., Jhr. Van Vreden- burgh aan de landbouwers eenige mede deelingen deed, aangaande de oplossing der bestaande grieven, die tegen de maatregelen van den Minister van Landbouw worden ingebracht. Jhr. Van Vredenburgh deelde mede, dat het weliswaar de eerste maal was, dat hij in deze afdeeling kwam sprekenj doch hoopte dat 'tniet de laatste maal zou zijn. Spr. stelde zich voor om tijdens zijn voorzitterschap jaarlijks de afdeelingen te bezoeken, omdat het hem veel ge makkelijker voorkwam om zelf in deze moeilijk te bereizen provincie eens tot de landbouwers te komen, dan dat hij verlangde, dat de landbouwers ieder voor zich b.v. naar Goes kwamen om hunne belangen te bepleiten. De heer Van Vredenburgh deelde mede, dat hij met verscheidene voor zitters van Maatschappijen van Land bouw en van Boerenbonden in ons land op het departement van den Minister van Landbouw een vergadering had bjjgewoond, ten einde met den Minister te bespreken de onderwerpen, die den boerenstand in het algemeen tegen woordig in beroering brengen. Het is bekend, dat de landbouwers grieven hebben. En terecht. Spr. zelf is ook landbouwer en voelt dit evenzeer. Tot voor korten tijd werd dit door niet- landbouwers niet ingezien, maar thans zijn volgens spr. de omstandigheden zoo veranderd, dat de grieven algemeen erkend worden. De pers, die eerst tegen ons was, hebben we gewonnen, zeide spr., en ook de regeering begint naar ons te luisteren. Dit is een groote stap in de goede richting. Maar het ia nog niet voldoende. De Regeering moet ver trouwen in ons stellen en werkelijk naar onze voorlichting handelen. De organisatie's moetan blijden kloppen aan de deur van den Minister, aan hem hunne bezwaren kenbaar maken en de middelen aangeven, hoe deze te onder vangen zijn. Jhr. Van Vredenburgh zeide een conferentie van 2 uur met den Minister bijgewoond te hebben, waarin de voor naamste moeilijkheden zijn besproken. Veel is daar reeds ten goede veranderd. En spr. drukt er op, dat dit een feit van beteekenis is. Men moge nog niet geheel tevreden zyn, het feit, dat Z.Exc. luistert en bereid is tot'onderhandeling spreekt voor zich zelve. Het eerst kwam aan de orde het houden van eigen gebouwd graan voor het bakken van brood. Voorop stelde de Minister, dat hij van zijn eenmaal genomen besluit niet af kan wyken. Hoe zeer hij zelf ook voelt, dat de boerenstand buitengewoon gehecht is aan deze eeuwen bestaande gewoonte, hij kan niet anders. De Minister heeft hiermede zoolang mogelijk rekening gehouden, niettegenstaande van som mige zijden er reeds op aangedrongen werd voor het zelf bakken geen graan beschikbaar te stellen. Thans is echter de toestand zóó kri tiek, dat hij niet anders kanSedert maanden is geen korrel graan van overzee aangevoerd, terwijl tevens vaststaat, dat dit ook in de eerste maanden niet zal geschieden. Tenge volge daarvan aldus de Minister is het noodzakelijk, dat het Nederland- sche volk zich voedt met brood, ge bakken uit een mengsel van verschil lende graansoorten. En Z.Exc. acht het onbillijk, een deel van het volk hiervan vrij te stellen. Dit is een last, die het Nederlandsche volk in zijn geheel zal moeten weten te dragen. Bovendien beteekent het verlies van elke K.G. tarwe, dat ook verloren gaat de hoeveelheid andere graansoorten, waarmede die K.G. zou kunnen worden vermengd, omdat deze soorten op zichzelf onbruikbaar zijn. De Minister houdt volik kan niet anders. De heer Van Vredenburgh zeide tot den Minister, dat als Zijne Excellentie een beroep doet op den steun der organisatie's, Zeeland niet zal tegen werken, maar achtte zich verplicht om ronduit te zeggen, dat de maatregel ook bij de Zeeuwsche boeren zoodanige verbittering zal brengen, dat een alge- meene fraude te verwachten is. Ieder zal trachten de bepalingen te ontduiken en daardoor denkt hij dat de Minister niet die hoeveelheid tarwe meer zal krijgen, als op papier berekend wordt. Hij voorziet van de boeren individueel ontzettend veel tegenwerking en spr. meent dat juist de boeren mede moeten werken om een grooten oogst te ver krijgen. Spr. spoorde den Minister aan om te trachten een of ander middel te vinden, teneinde aan de dringende wenschen der boeren tegemoet te komen en verwacht dan enorme opbrengst. Aldus is, zeide dhr. Van Vredenburgh j.l. Zaterdag, de toestand. De Minister blijft bij zijn voornemen. En nu is dit wel jammer, maar toch heeft spr. dn meer anderen, van den Minister de over tuiging gekregen, dat werkelijk de Minister niet onwillig is, maar in de onmogelijkheid verkeert om toe te geven. Laten we nu, raadt spr. aan, er zooveel mogelijk in berusten en met 's Lands belang voor oogen toegeven, opdat ook de Minister zal toegeven, waar andere grieven wél op te lossen zijn. Spr. begrypt, dat hij door aldus te spreken de vergadering teleurstelt en natuurlijk van de aanwezigen een krachtig applaus zou hooreu, als hij zeide Landbouwers, zaait geen korrel tarwe meer, als de Minister niet anders wil", maar nu hij de overtuiging heeft, dat we werkelijk den ernst van den toestand voor oogen moeten houden, dringt hij aan op berusting. Spr. erkent, dat het een ingrijpende maatregel is, en ook de minister voelt, dat het hard is. Hij is ook mensch, maar wanneer ZExc. erop wijst, dat we zonder medewerking der landbou wers binnen een paar maanden zonder tarwe zitten, en we dan kregen, dat een klein deel des volks zuiver tarwe brood at en een groot deel zonder brood was, dan waren de gevolgen niet te overzien. Nogmaals dringt spr. dus aan op samenwerking en ook daardoor kan nog veel ten goede gewyzigd worden. Hierna kwamen nog verschillende zaken ter bespreking, als de maximum pryzen der granen, de veevoedering en de knoeierijen daarin, toewijzing van pulp, verkoopbureau van goedgekeurde, granen, zaaiplan, en ten slotte het land- bouwhuis. Van al de bestaande grieven, meenen we, dat de broodkwestie wel de meest op den voorgrond tredende was, en daarom geven we van dit gedeelte der causerie ook meer nauwkeurig verslag. Wat de andere kwestie's betreft be palen we ons tot de raadgeving, die jhr. Van Vredenburgh gaf, nl. zich steeds tot de organisatie te wenden als er reden tot klachten zijn. Wordt men bedrogen met veevoeder, krijgt men niet de pulp, waarop men aanspraak meent te hebben, ziet men soldaten thuis, welke geen noodzakelijk verlof hebben, enz. enz., wendt u steeds tot de organisatie, opdat uw voorzitter de grieven kent en ter sprake kan brengen, waar dit behoort. Door in massa te protesteeren is veel bereikt en er bestaat gegronde hoop om bij voldoende samenwerking met den Minister, nog meer wending ten goede te krijgen. Na afloop ontstond een levendig debat. Doch de oppositie kon natuurlijk niet bevredigd worden, omdat niet in een handslag alles te veranderen is. Nadat door verschillende aanwezigen aan den heer Jhr. Van Vredenburgh woorden van waardeering werden toe gevoegd en de vergadering door applaus instemde met den dank, dien den alge- meenen Voorzitter der Z. L. M. werd gebracht voor zijn moeitevollen tocht naar Zeeuwsch Vlaanderen, zijn nuttige en leerzame wenken hier gegeven en zijn aangenaam samenzyn met de Axel- dbhe boeren, sloot de voorz., de heer Van Dixhoorn, deze om haar verloop belangrijke vergadering. Rogge. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald, dat alle han delingen, die er toe leiden, dat de te velde staande rogge voor een ander doel wordt gebruikt dan voor mensche- lijk voedsel en met name het maaien van groene rogge, tarwe en gerst en het gebruiken van deze als veevoeder verboden is. Een uitzondering maken hierop slechts die perceelen snyrogge, waarvoor door de betreffende cultuur commissie aan den eigenaar daartoe een schriftelijke vergunning is verleend, welke vóór 15 October moet zyn aan gevraagd. St. Crt. Voorlichting van landbouwers. Het Bureau voor Mededeelingen in zake Voedselvoorziening meldt: De minister van landbouw, heeft de regeeringscommissarissen, het Toewy- zingsbureau voor Veevoeder en de Veevoederbureau's uitgenoodigd, meer voeling te houden en, voor zooveel noodig, te zoeken met de leidende landbouworganisaties, ten einde voor het vervolg de landbouwers beter in tej lichten teh aanzien van vermeende grieven, hunnerzyds en hun duidelijk te maken, waarom bepaalde maatrege len, die niet aangenaam zijn voor de boeren, noodzakelijk zijn, opdat aldus het wederzijdsch vertrouwen worde versterkt en bij da landbouworganisaties defiust tot medewerking worde ver hoogd. Aan de Veevoederbureairtt meer in het bizonder verzocht bij j toewijzing van de hoeveelheid graai die aan de boeren wordt gelaten s met inachtneming der bestaaude tooi schriften, ernstig naar te streven dat de verschillende bedrijven in stam blijven en de productie van granen peulvruchten en andere voor de voedij van mensch en dier onontbeerlijk gewassen zoo hoog mogelyk wordt opgevoerd. Arrond. Rechtbank te Middelhui-. Bovengenoemde rechtbank heeft ii hare zitting van Vrijdag de volgende vonnissen uitgesproken B. J. S., 23 j., werkman te Sluiskil, gedetineerd, is wegens valschheidl geschrifte veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf H. d. M., 36 j., vlasbewerker te St Jansteen, is wegens mishandeling ver oordeeld tot 2 maanden gevang, mei aftrek der prev. hecht. H. d. V., 36 j., vlashandelaar te Clinge, gedetineerd, is wegens poging tot uit voer veroordeeld tot 3 maanden gevang, met aftrek der prev. hecht. J. D., 15 j., varensgezel te Neuten, J. d. W., 17 j., varensgezel te Neuzen, zyn wegens diefstal veroordeeld ieder tot 5 boete of 2 weken tuchtschool G. J. W., 52 j., tuinier te Axel, in wegens overtreding der Distributiewei veroordeeld tot ƒ20 boete of 20 dagen iiechtenis. M. C. v. L., 32 j., broodbakker ti Neuzen, is wegens alsvoren veroordeel! tot 25 boete of 25 dagen hecht. A. V., 58 j., winkelier te Neuzen,» wegens alsvoren veroordeeld tot ij boete of 15 dagen hecht. S. A., 49 j., daglooner te Hulst, P, C. D., 22 j., sjouwerman te Hulst, zijn wegens diefstal veroordeeld ieder tol 10 boetd of 10 dagen hecht. J. B. d. B., 34 j., arbeider teSasvan Gent, is wegens mishandeling van een dier veroordeeld tot 10 boete of 1(1 dagen hecht. M. B., 45 j., huisvrouw van E. D, zonder beroep te Hulst, J. M. v. A, 45 j., huisvrouw van F. K., zonder beroep te Neuzen, zijn wegens beleed! ging van een ambtenaar veroordeel! tot eene boete van 10 of 10 dagen hechtenis. P. J. D., 48 j., directeur boterfabriek te Honienisse, beklaagd van overtreding der Distributiewet, vrijgesproken. F. L. G., 49 j., landbouwer te Graaui, beklaagd van overtreding Distributie-J wet, vrijgesproken. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Woensdag 26 September Zwakke tot matige Zuidel. tot Westel wind. Meest licht- tot halfbewolkt Weinig of geen regen. Zelfde warmte. tsgawgap*» Burgemeester en Wethou- ifinNlW ders der gemeente AXEL maken bekend dat van af heden het Distributiebureau voor het publiek; is geopend des namiddags vantffM tot zeven uur, behalve des Zaterdags, waarop het bureau is geopend van 5 tot 12 uur voormiddag en van 2 tot I uur namiddag. Axel, 25 September 1917. Burgemeester en Wethouders van Am L. J. DEN HOLLANDER, Burgemeeitel] J. A. VAN VESSEM, Secratarii.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2