Landbouw. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. zes weken gezinshoofden zeven dagen, anderen zes dagen. Depóts eenmaal per maand gezinshoofden drie dagen, anderen twee dagen. Toevoeging Zondagen uitgesloten. Voor allen, ook voor depóts, dagelijks vertrek en'terugkeer slechts één ploeg. De landstorm. In een te Leeuwarden gehouden ver gadering van landstormplichtigen heeft de heer D. van Santen, voorzitter van de Nederl. Vereeniging van landstorm plichtigen, gezegd, dat er een wets voorstel gereed ligt om de mannen tusschen 50 en 40 jaar bij den land storm in te schrijven, om zoo den minister de gelegenheid te geven, ook over dezen de beschikking te krijgen. N. R. Crt. Onze kolenveorziening. Het Hbld. meldt Naar wij vernemen, is er in de voor waarden, die Duitschland voor de kolen- levering stelt, weer eenige wijziging gekomen. De eisch van Duitschland, om boven den prijs der kolen nog voor het dubbele aan het Duitsche rijk crediet te geven, werd onaannemelijk geacht. Werd één ton kolen voor 38 gekocht, dan moest niet alleen 38 betaald, doch nog 76 crediet gegeven worden. Nu heeft Duitschland, zijn wijgoedingelicht, den eisch van het crediet laten vallen doch den kolenprijs op 90 per ton gebracht En de pry's van de Engelsche kolen, na het betalen van vracht en assurantie, is nog hooger. Wij hoorden het cijfer 135 per ton noemen. Katoenen garens. De N. O. T. heeft de distributie van katoenen garens ter hand genomen. AXEL, 21 September 1917 Gisterochtend zes uur werden velen, die nog niet uit de kooi waren, gewekt door een sterk razen van motoren. Er was een vliegmachine in de nabijheid. Driemaal zweefde een tweedekker in wijde kringen over de groote plaat en gaf lichtseinen, waaruit mee opmaakte, dat de aviateurs wilden landen. Kort daarop zag men de machine in glijvlucht dalen. Verscheidenen snelden er heen. Een der vliegeniers, een groote forsche Duitscher stapte uit en vroeg aan een landbouwer, die in de buurt aan't melken was, waar hij zich bevond. Deze gaf hem te verstaan, dat hij in Holland was en daar moest blijven. De Duit- schers hadden daar blijkbaar niet veel lust toe, wattt toen ze zagen, dat mili tairen kwamen aanrijden, maakten zij aanstalten om te vertrekken en„hup, daar ging hij de lucht weer in In Zuidelijke richting verdween de machine betrekkelijk niet hoog vliegend. Van de zyde der Brandstoffen- commissie verzoekt men ons mee te deeleu, dat volgende week zullen worden afgezonden de brandstoffenkaarten aan hen, die er nog geen ontvingen en daar van aan de Commissie mededeeling deden. Men make zich dus niet ongerust er geen te zullen krijgen. De voorbe reiding van de te verwachten distributie bezorgt der Commissie zooveel werk, dat de verzending der kaarten niet vroeger kan worden ter hand genomen. Aan de Memorie van Toelichting op de begrooting van Waterstaat ontleenen we de volgende mededeelingen Herstrating van den keiweg van Axelsche Sassing naar Axel. De verharding van dezen keiweg laat te wenschen over De bestrating zal zijn te herleggen onder ly le vering van een gedeelte nieuwe keien. Met de uit komende oude keien kan de keibe strating op de losplaats bij de Axelsche Sassiog uitgebreid worden. Voortzetting verbetering van den weg langs de westzijde van het kanaal van Sluiskil naar Ter Neuzen. Met de verbetering van dezen weg zal ook in 1918 zijn voort te gaan door het op brengen van een gewalste deklaag van steenslag. De Directeur-Generaal der Poste rijen en Telegrafie maakt bekend, dat met ingang van 16 September 1917 een publiek telefoonstation van het locale Rijkstelefoonnet Ter Neuzen in dienst is gesteld in het perceel O 115 van den heer P. Dieleman, te Driewegen (gem. Ter Neuzen). Dit station, hetwelk is aangewezen voor den localen, interlocalen en inter nationalen telefoondienst, is geopend op werkdagen van 8 u. v.m. tot 9 u. n.m. Woensdag is onder de gemeente Groede neergekomen een Duitsch vlieg toestel, waarin zich een luitenant be vond. De luitenant, die wegens een defeqt aan den motor daalde, is geïnter neerd. M. crt. Hieronder volgt eene lijst van door de Rijkscommissie voor bouw materialen erkeDde handelaren, voor zoover Zeeuwsch Vlaanderen betreft J. Maljers en N. V. bouwmaterialen „De Hoop", beiden te Ter Neuzen, E. Geirnaerdt te Sas van Gent, Eug. P. Eassaert en J. Maertens-Wilking, beiden te Hulst, en W. Woittiez te Breskens. De St. Crt. no. 214 bevat de vol ledige samenstelling van het Centraal Broodkantoor en de Centrale Brood commissie. In het Broodkantoor hebben o.a. zitting de heeren W. Baron Collet d'Escury, regeeringscomraissaris in Zee land, en P. Dumon Tak (plaatsvervanger de heer J. W. Wagtho), vertegenwoor digende de Provinciale Broodcommissie van Zeeland. Van 511 September zijn^de navolgende besmettelijke ziekten ter kennis van den Centralen Gezondheids raad gekomen Roodvonk1 geval te Kruiningen, 2 te Middelburg, 1 te Sluis en 1 te Vlis- singen. Diphteritis2 gevallen te Ellemeet, 1 te 's Gravenpolder, 1 te Krabbendyke, 1 te Ter Neuzen, 1 te Serooskerke (W.), 1 te Waterlandkerkje en 2 te Yerseke. Van 1218 September Typhus1 geval te Ter Neuzen. Roodvonk 6 gevallen te 's H. Arends- kerke, 7 te Middelburg, 2 te Souburg, 1 te Rilland-Bath, 2 te Vlissingen. Diphteritis3 gevallen te Groede, 2 te Schore, 1 te Serooskerke (S.) en 1 te Zierikzee. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 23 September 1917. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Va ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. (S i n g e 1 w e g). Voorm. 9 ure Ds. A. Thielen. Nam. 2 ure Leeskerk. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam 2 ure Ds. A. Thielen. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 97a ure Leeskerk, Nam. 2 ure 'öAv. 57a ure Leeskerk. Leeskerk. De moeilijkheden van den landbouw. Mede namens alle andere afgevaar digden van plattelandsdistricten hadden op 19 September 1917 de Kamerleden Engels, Fleskens, Kooien en De Wijker- slooth de Weerdesteijn een onderhoud met den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel omtrent de moeilijk heden in de laatste maanden door den landbouw ondervonden. Achtereenvolgens werden de ver schillende bezwaren besproken, die thans door de landbouwers geopperd worden. De Minister verklaarde zich bereid voor den oogst 1917 alsnog een wijzi ging te brengen in den prijs der rogge en tarwe in dier voege, dat tot 19 toe voor de allerbeste qualiteit zal kunnen worden besteed. Hoewel de Minister met het oog op de algemeene volksvoeding, waarvoor de zorg op zijn schouders drukt, niet kon toestaan dat de boeren het door hen geteelde graan, ook niet voor eigen voeding, behouden, zegde hij toe, dat de betaling van het opgevorderde graan liefst tegelyk met de aflevering zal geschiedenhij wees op de reeds door hem genomen maat regelen, waarbij de prijs van het vee voeder is verlaagd en waardoor de schandelijke vervalschiDg daarvan wordt voorkomenwat betreft het slachtgewicht der varkens bleek dat inderdaad geleidelijk tot 50 K.G. zal moeten worden afgedaald. Ten aanzien van de Commissies van Advies bleek de Minister reeds in die richting werkzaam te zijnbetreffende de boekweit zou de Minister overwegen of het mogelijk was den boer boekweit voor eigen gebruik te latenten op zichte van het vervoer van dat gedeelte van den oogst, dat aan de producenten zal worden gelaten voor zaaigraan en veevoeder, bleek de Minister geneigd aan de dienaangaande bestaande wen schen tegemoet te komen de opvorde ring van zaaigraan keurde hij afook het in beslag nqmen van pootaardappe- len had niet zijn instemmingomtrent den aanstaanden vee uitvoer en bet stop zetten van den kaasexport deed de Minister belangrijke mededeelingen een spoedige oplossing dienaangaande is te wachten. M. Crt. Koninklijk bezoek. De Koningin heeft Woensdag de mijnenstreken in Limburg bezocht. Onder begeleiding is H. M. in een der staatsmijnen afgedaald en heeft daar een uur vertoetd, om de ondergronds- werken te bezichtigen. Te Weert zijn Zondagavond de houtmagazijnen met een grooten voor raad hout van de weduwe Vermeulen en N. Clumpkens afgebrand. De schade is zeer groot, maar wordt door verzekering gedekt. N. R. Crt. Op telegrafisch verzoek van den minister van landbouw heeft de burge meester van floogezand bij de groenten- drogerij Erica aldaar 250 H.L. cokes, afkomstig van de N. V. gasfabriek Hoogezand in beslag genomen. N. R. Crt. Van een zending koeien van Nij- kerk naar Utrecht, bleken bij aankomst te Utrecht niet minder dgn 9 dieren door verstikking te zijn gestorven. De wagen was véél te vol geladen geweest. Het vleesch der dieren werd aan het abattoir afgekeurd. Veeh. De veehandelaar D. H. M., uit Gelsenkirehen, is op de Hoogstraat te Rotterdam een portefeuille met 7673 mark en 190 kwijt geraakt. Het zoeken naar eikels heeft aan de 40-jarige weduwe Zw. te Deventer het leven gekost. Zij trok met eenige buurvrouwen naar denGrosselschenweg om daar met het eikelrapen een dag loontje te verdienen. Langs de tram baan zoekend, merkte de doove vrouw de naderende tram niet opze werd door de machine gegrepen en gedood. N. R. Crt Te Amsterdam heeft men gisteren een 8 jarige knaap opgegraven, die sedert Dinsdag vermist werd. Hij was bedolven onder een hoop zand, dat door kipkarren op een terrein werd uitgestort. Een tweede kDaap kwam er nog bij tijds uit, doch de vermiste jongen waande men niet bij het zand gezien te hebben. Het is nu anders gebleken. Twee Duitsche meisjes te_ Tiel hadden een pop met eigengemaakts kleertjes aangekleed en aan Prinses Juliana ten geschenke aangeboden. Zij ontvingen namens H. M. de Ko ningin een dankbetuiging voor dat ge schenk. Hoe de aardappelen verdwenen! In een der kazernes te Utrecht had het de aandacht getrokken, dat de hoeveelheid aardappelen welke te schfllen werd gegeven, steeds grooter was dan de hoeveelheid, die in de keuken werd opgeschept. Na langdurig onderzoek kwam het volgende, aan het licht. De aardappelen werden gèschild door een negental vrouwen. Deze werden nu eens aan den lijve onderzocht en toen bleek, dat ze allen een massa aardappelen in haar onderkleeren had den verborgen. Ze werden naar het politiebureau gebracht en daar leegge schud. Ze hadden met z'n negenen een mud bij zich. Proces-verbaal volgde, De vrouwen bekenden, naar het Volk vertelt, dat ze Zulks reeds jaren hadden gedaan. Op deze wijze namen ze on geveer 350 mud per jaar mee. Ze gingen ook wel eens per tram huis waarts. Het viel dan wel op, dat ze erg voorzichtig en stijf gingen zitten, maar men lette daar verder niet op. Maandagavond heeft te Arnhem na afloop van een feestje in de woning van de groentevrouw T. van Z., toen ruzie ontston'd tusschen vrouw van Z. en de vrouw van den trompetter der rijdende artillerie O., vrouw van Z. den trompetter op straat een mes in de borst gestoken. O. was terstond dood. Vrouw van Z. en ook haar bijzit, een korporaal der rijdende artillerie, zijn gearresteerd. N. R. Crt. Honten schoenzolen. Door den Opperbevelhebber is aan de korpscommandanten ter kennis ge bracht, dat in verband met de toe nemende duurte van het zoolleder, een proef zal worden genomen met het gebruik van houten schoenzolen. Aan vankelijk zullen die zolen worden aan gebracht onder nieuwe schoenen, om, bijaldien het gebruik daarvan tot geen bijzondere bezwaren aanleiding mocht geven, voortaan ook by 't doen van herstellingen aan schoeisel houten zolen te bezigen. Er zullen aanvankelijk 5000 paren schoenen op deze wijze worden ver vaardigd reeds zijn pl.m. 2000 paren voor verstrekking gereed. Bij elk paar zolen zal een paar reserve houten zolen worden gevoegd, om onder de schoenen te doen aanbrengen, wanneer de eerste paar houten zolen wegens slijtage als anderszins, vervanging behoeft. Vóór het aanbrengen van de houten zolen moeten deze in water worden geweekt, ten einde de buigzaamheid te bevorderen. De proef zal aanvankelijk, wat de infanterie betreft, worden ge nomen bij de Ie en He divisie en wel bij de onderdeelen, waar een bataljons- schoenmaker met het doen van de her stellingen aan het schoeisel is belast. Zoodra ter .zake een zoodanig oordeel kan zijn gevormd, dat het nemen van een proef op uitgebreider schaal als thans kan worden aan- of ontraden) wordt door den Opperbevelhebber een rapport over de gehouden proef inge wacht. Avp. Axel. Huwelijks-aaDgiften. 16 Aug, Jan Pieter van Alten, 35 j., jm. en Magdalena Krina Scheele, 33 j., jd. 23. Petrus Franciscus Herwegh, 24 j., jm. en Johanna Catharina Fraukevijle, 23 j., jd. 30. Cornelis de Bonte, 23 j., jm, en Janneke Catharina Scheele, 23 j., jd. 31. Anthonie Verschelling, 23 j., jm. en Adriana van Doeselaar, 23 j., jd- 14 Sept. Simon van der Hooft, 22 j., jm.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2