Landbouw. Rechtszaken. De Koningin heeft mij opgedragen aan u, mijne heeren, Haren dank te betuigen voor de toewijding aan 's lands belangen, van welke gij opnieuw ge tuigenis aflegdet. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze buitengewone zitting der Staten-Gene- raal te zyn gesloten. De minister werd weer uitgeleid, waarna de voorzitter de vereenigde vergadering sloot. Bakken van wittebrood. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft aan de gemeentebe sturen de navolgende circulaire gericht In verband met de noodzakelijk ge worden vermindering van het brood rantsoen, is het in het algemeen niet wenschelijk, dat worde voortgegaan met het bakken van wittebrood met een gewicht van 400 gram. Ik geel u daarom in overweging, in uwe gemeente geen ander wittebrood te doen bakken dan wittebrood met een gewicht van 250 gram en 50 gram en veelvouden daarvan, gelijk thans reeds in verschillende gemeenten plaats vindt. Het gewicht van dit brood, by den bakkpr verkrijgbaar, is dan in overeen stemming met de hoeveelheid die naar het thans geldende rantsoen per dag en per hoofd kan worden gebruikt. St. Crt. Steenkolen. Van heden at zullen op de vier eerste werkdagen der week dagelijks speciale treinen rijden voor het vervoer van Limburgsche Steenkolen van de mijnen Emma, Laura, Vereeniging, Wilhelmina en Dominiale Steenkolenmijnen van Nuth, Kerkrade-Rolduc, Heerlen en Simpelveld naar Rotterdam. Het Hdbld. zegt van de meest be voegde zijde te hebben vernomen, dat het bericht dat met den aanvoer van kolen uit Duitschland weer een begin is gemaakt, onjuist is. Er komen nog geen Duitsche kolen. Kolen- en voedselnood. Door een 18-tal heeren zyn twee prijsvragen uitgeschreven 1°. voor plannen en vindingen van technischen of organisatorischen aard, die tegemoetkomen aan de behoefte voor ons land aan kracht en warmte, en die de economische voortbrenging of aanwending hiervan bevorderen 2°. voor plannen en vindingen, die tegemoetkomen aan de behoefte van ons land aan levensmiddelen, en die de economische voortbrenging of ver duurzaming hiervan of 't doelmatige verbruik van tot dusverre ongewone levensmiddelen bevorderen. Voor de toekenhing van prijzen zullen in de eerste plaats in aanmerking komen oplossingen, die reeds spoedig in de dreigende behoefte kunnen voorzien. Daarom moeten de antwoorden worden ingezonden vóór 1 November van dit jaar en genieten oplossingen den voor rang, welke binnen twee maanden na dien, dus vóór 1 Januari, toegepast kunnen worden met technisch bereik bare middelen, dus onafhankelijk van grondstoffen, die niet te verkrijgen zyn. De door de jury's toe te kennen prijzen kunnen worden vastgesteld op bedragen van 100 tot 2000, naar de waarde der inzendingen. Aardappelen. Het bureau voor mededeelingen in zake de voedselvoorziening meldt In meer dan één blad heeft men kunnen lezen, dat de aardappeloogst in de Groninger veenkoloniën is be gonnen en over het algemeen reden geeft tot groote tevredenheid. Zelfs wordt, de onvoldoende bemesting in aanmerking genomen, de oogst bijzonder groot geheeten, terwijl de qualiteit zeer geroejtnd wordt. Hierbij moet echter worden opge merkt, dat de bedoelde aardappelen voor het gróótste deel zyn witvleezige, die in de eerste plaats geschikt en bestemd zijn om tot aardappelmeel te worden vermalen. Voor consumptie zijn zy niet het meest aangewezen en als zoodanig bleken zij in het vorige seizoen ook niet zeer geschikt. Het lijkt nuttig hierop te wijzen, omdat het niet verstandig zou zijn zich door be richten, als bovenbedoeld, tot over dreven optimisme te laten verleiden. Omtrent den oogst der consumptie aardappelen is nog niets met zekerheid te zeggener is op ait oogenblik geen reden tot bezorgdheid, maar vast staat, dat met elk voedingsmiddel de grootst mogelijke zuinigheid zal moeten be tracht worden om den moeilijken tijd door te kunnen komen. Graanprtyzcn en verbouw van voedingsgewassen Eenigen tijd geleden heeft de minister van landbouw, nijverheid en handel de prijzen bekend gemaakt die aan de landbouwers voor den oogst 1918 worden gegarandeerd. Ten tijde van het vaststellen der prijzen konden deze alleszins voldoende worden geacht om den landbouwers eene behoorlijke winst te verzekeren, zoodat een ruime uitzaai kon worden verwacht. Sedert zijn intusschen de omstandig heden niet onaanzienlijk veranderd. De kansen op een voldoendep aanvoer van graan en veevoeder uit het buiten land zijn zeer verminderd, terwijl door den enormen voedernood de geneigd heid bij de landbouwers om in het volgende jaar veevoedergewassen te verbouwen aanmerkelijk is toegenomen, vooral in de zandstreken. In verband hiermede heeft de minis ter van landbouw, nijverheid en handel besloten de hier bedoelde prijzen nader vast te stellen. De garantieprijzen voor den oogst 1918 worden gesteld voor tarwe op J 21, voor rogge op 22 en voor winter - gerst op 18,50 per 100 K.G. De prijzen van het broodkoren zyn thans geheel in overeenstemming met de voorstellen die den minister door de z.g. prijzen-commissies, bestaande uit vertegenwoordigers van den land bouw, zijn gedaan, zoodat mag worden verwacht, dat thans aan de uitzaai van broodkoren de noodige uitbreiding zal worden gegeven, te meer nu ook aan de andere grieven van de land bouwers zooveel ia tegemoet gekomen als maar eenigszins mogelijk is. Mocht blijken, dat deze verwachting niet zal worden vervuld, zoo zal de minister zich genoodzaakt zien tot zeer ingrijpende maatregelen zijn toeylucht te nemen, maatregelen, die veel ernsti ger in het landbouwbedrijf zouden moeten ingry'pen dan tot dusverre het geval is geweest. St. Crt. AXEL, 18 September 1917. Als eenmaal het brandsignaal in de lucht zit lijkt het wel of er geen vonkje vliegt, of het moet brand verwekken. Nog pas waren de slangen van de gemeente-brandspuit alhier gedroogd en het materiaal wat opgeknapt, of opnieuw werd gisteren het sein tot oprukken gegeven. Dezen keer was het aan de steen bakkerij op de Axelsche Vlakte aan 't branden. Zooals bekend, is paen daar bezig met het maken van briketten uit vlasleemen, sintels en klei. Boven de vuren van de ovens had men nu een 300.000 van die briketten te drogen gelegd, welke waren beginnen te rooken. Wat nu de oorzaak is, of de onderste briketten door de warmte aan 't gloeien gegaan zijn of dat er vonken uit de vuren bij dé briketten gekomen zijn, weet men niet, maar toch werden de eerste vonken zoo aangeblazen door tochtreten, dat van een formeele brand sprake was en deze met emmers water, door een 20 man aangedragen, niet meer kon be dwongen worden. De hulp der spuit werd dus ingeroepen. Toen men er aankwam, was echter het gevaar geweken en achtte men het beter de reeds gedroogde briketten zooveel mogelijk op te bergen, dan deze met de motor onder water te zetten. De eigenaar, de heer R. Schu- ringa, uit Amsterdam, die toch al niet gelukkig met deze exploitatie schijnt, ondervindt door dit incident belangrijke schade. Als een waarschuwing, dat men toch voorzichtig zij met de leemkachels, en men deze toch vooral steeds onder toezicht houden moet, willen we hier nog even melden, dat Zondagmiddag bij de Wed. J. de K. aan den nieuwen dijk door een leemkachel een begin van brand werd ontdekt door de buren, terwijl de bewoonster zelve afwezig was. Gelukkig wist men grooter onheil te voorkomen. De Directeur van het post- en telegraafkantoor alhier verzoekt ons mede te deelen, dat met ingang van 17 September a. s. zijn kantoor voor den Telegraafdienst wordt ge sloten ten 7.30 n.m. Voor post- en telefoondienst, zoowel locaal als interlocaal, blijft de gewone openingstijd gelden. Dus Telegraaf8 v.m. 7.30 napa. Post en Telefoon 8 v.m. 8.30 nam. September is de maand, waarin eigenlijk het voetbalseizoen begint. En alsof men tijd te kort zal schieten, zoo worden door onze plaatselijke vereeni ging reeds wedstrijden uitgeschreven en bezocht. Zaterdag speelde Wilhelmina II" tegen „H. B. S." uit Ter Neuzen. Met een 20 wist .Wilhelmina" de door een liefhebber uitgeloofde bronzen medaille te veroveren. Daarna had nog een gecombineerd elftal van .Wilhelmina" te strijden tegen de scholieren der Rijks-Normaal lessen alhier en ook daarbij won .Wil helmina", terwijl Zondag Wilhelmina" weer gelijk speelde (2—2) tegen een zustervereeniging te Hulst. De minister van landbouw, nijver heid en handel maakt bekend, dat aan den heer J. Huizinga, burgemeester van Ter Neuzen, ingevolge zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als lid der Provinciale Broodcommissie voor de provincie Zeeland, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. St. Crt. De kommies soldaten hielden Zon dagmorgen op de tram te Draaibrug een soldaat aan, die er verdacht dik uitzag. Bij onderzoek bleek, dat hij onder zijn kleeren maar even zeventig stukken zeep verborgen had. De man was afkomstig uit Vlissingen en op weg naar Sluis. Vandaar moest de zeep natuurlijk op de een of andere manier de grens over. M. Crt. De winterdienst. Verschenen is de nieuwe dienstrege ling van de S.S. die heden Dinsdag ingaat. Daar de offfcieele reisgidsen nog niet zyn uitgegeven, meenen we goed te doen die dienstregeling thans voor één keer in ons blad op te nemen. Belang hebbenden kunnen die dan uitknippen en er zich voorloopig mee helpen. De dienstregeling is nu zoo Richting naar Roosendaal Vlissingen 6.05 12.25 4.45 7.28 Middelburg 6.16 12.35 4.56 7.39 Goes 6.49 1.04 5.26 8 02 Vlake 7.04 1.18 5.40 8.15 Bergen op Zoom 7.50 1.59 6.22 8.52 Rosendaal 8.09 2.15 6.40 9.10 Rotterdam D.P. 9.49 4.03 8.40 10.49 Den Haag H.S. 10.23 4.42 9.28 Amsterd. C.S. 11.38 5.Ó0 10.50 Breda 9.02 3.11 7.33 Utrecht 11.04 5.15 10.05 - Amsterd.W.P. 11.51 6.11 10.50 - Richting naar Vlissingen Amsterd.W.P. 6.53 10.56 54,. Utrecht 7.57 12.20 6.51 Breda 10.03 3.25 Amsterd. C.S. 7.12 9.08 Den Haag H.S. 8.27 10.21 751 Rotterdam D.P. 9.14 11.32 Rosendaal 7.— 10.41 4.30 9jj] Bergen op Zoom 7.23 10.59 4.50 10 li, Vlake 8.06 11.29 5.35 loifil Goes 8.27 11.43 5.54 11,ij Middelburg 8.57 12.06 6.26 11,3j Vlissingen 9.06 12.15 6.35 11.45 De trein die te c.a. half zeven tt Vlissingen aankomt heeft wel aanslui- ting van Amsterdam over Utrecht, ma« reizigers uit Den Haag en Rotterdam moeten te Rosendaal ruim drie uur wachten. Practisch heeft men dus uit Den Haag slechts 2 reisgelegenheden, 's morgens halt negen en 's avonds acht uur. De eerste trein van Vlissingen ends laatste trein terug hebben een restau ratierijtuig. De buurtverkeerkaarten zijn op alle treinen geldig. Markttreinen loopen er niet meer op de Zeeuwsche lijn en ook aan de ver zoeken met het oog op de verbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen is geen g gegeven. Wat betreft de Hollandsche lijnen valt de regeling echter nog zoo erg niet tegen. De stoombootdienst is in zeer ruime mate beperkt. Men kan zich b.v. hgiast niet voorstellen, dat na 10.15 u. 's morgens geen gelegenheid meer is om van Ter Neuzen naarVlii- singen over te steken. Enfin we moeten maar denken, het is in 't algemeen belang. Maar het ergst vinden we 't voor het postverkeer, dat toch al allen behalve schitterend gaat hier. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Vrijdag werden voor bovengenoemds rechtbank 0. m. de navolgende zaken behandeld A. V., huisvrouw van J. M. d.Z.,oud' 58 j., winkelierster te Ter Neuzen, wai gedagvaard wegens verkoop van 4 K.G, aardappelen van den oogst 1916, boven den maximumprijs, nl. voor 12 cent de' K.G., terwijl de maximumpriji wu /0.96V,. Eisch 20 boete of 20 dagen hecht, M. C. v. L., oud 32 j., broodbakkei te Ter Neuzen, was geroepen om zich te verdedigen op de aanklacht dat hij in Mei en Juni als bakker 50 K.G. ongebuiM- tarwemeel voor 12 en 50 K.G. ongebuild tarwemeel voor 15 had verkocht, anden dan op bons. Eisch 50 boete of 25 dagen hecht J. J. d. B., huisvrouw van P. J. v. d. P., oud 39 j., zouder beroep, wonende tt Ter Neuzen, was ten laste gelegd dat lij op 31 Mei 1917 te Ter Neuzen een witte brood, zonder bon, heeft verkocht. Eisch 10 boete of 10 dagen hechtj A. M. H., huisvrouw van M. C. v. L., wonende te Ter Neuzen, stond voor een zelfde feit terecht, gepleegd op 31 Mei te Ter Neuzen. Eisch 10 boete ot 10 dagen hecht F. L. G., oud 49 j., landbouwer te Graauw, werd beklaagd dat hij einde April te Graauw pl.m. 150 K.G. geril heeft verhandeld, niettegenstaande dit door den Minister van Landbouw wai verboden. Eisch 75 boete of 50 dagen hecht. G. J. W., oud 52 jtuinier te Axel, was gedagvaard dat hij op 13 Juli 1917 te Westdorpe 12 K.G. vroege aardappelen in den kleinhandel heeft verkocht voor 15 cent de K.G., zijnde als toen dn maximumprijs van die aardappelen slechtd 10 cent de K.G. 1 Eisch 50 boete of 20 dagen hecht,

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2