Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. m De kolenaanvoer. Officieel. Sinds begin Augustus 1.1. waren, gelijk bekend, onderhandelingen gaande met Duitschland, ten einde de hoeveelheid van 350.000' ton kolen per maand, die tot Augustus waren geleverd, ook daarna te ontvangen. De onder handelingen, welke in de maand Aug. plaats hadden, vermochten tot dusver geen bevredigend resultaat op te leveren daar met name de eischen van Duitsche zijde inzake het verleenen van een maandelijksch crediet op groote be zwaren stuitten. In de maand Augustus werden uit Duitschland en België te zamen niet meer dan 120.000 ton kolen ontvangen, terwijl op 10 September 1.1. de kolenaanvoer, althans voorloopig, werd stopgezet. Wat Engeland aangaat is na lang durige onderhandelingen op 10 Septem ber een voorstel ontvangen inzake de levering van een maandelijksche hoe veelheid van 100.000 200.000 ton, welk voorstel tevens omvat een regeling zoowel omtrent de transatlantische vaart als omtrent de vaart tusschen Engeland en Nederland, volgens welke regeling een gelijke hoeveelheid Nederlandsche tonnen (gross) aan de Belgische Relief- commissie zou worden afgestaan als voor den kolenaanvoer noodig is. De Tel. had een onderhoud met „een ter zake volkomen bevoegd persoon". Volgens dezen is het minumum rantsoen voor huisbrand beslist gewaarborgd, zelfs wanneer er niets uit het buitenland binnenkomt, mits het werk in onze Limburgsche mijnen geregeld plaats vindt. Opening van de Staten-Generaal. Het Stbl. no. 582 bevat een Koninkl. besluit van 10 dezer, betreffende de opening der gewone vergadering van de Staten-Generaal. Daarby is bepaald de gewone zitting van de Staten- Generaal wordt op Dinsdag 18 September 1917, des namiddags te één uur, in eene vereenigde vergadering der beide Kamers geopend door een commissie van Onzentwege, waartoe worden be noemd Onze ministers, bootden van ministerieele departementen. Broodkaarten. De directeur van het Centraal Brood kantoor maakt bekend, dat de brood kaart der 27ste week loopt van 13 tot en met 23 September. Gezouten varkensvleesch. Het bureau voor mededeelingen in zake de voedselvoorziening deelt het volgende mede In den loop van den zomer werd een groote hoeveelheid varkensvleesch inge zouten. De bedoeling was, zooveel mogelijk graanetende varkens op te ruimen en tegelijk een goed en goedkoop volksvoedsel te verschaffen. Het is echter gebleken, dat gezouten varkens vleesch in Nederland niet gewild is de verkoop heeft niet beantwoord aan de verwachtingen, zoodat nog een hoe veelheid van 3l/s millioen K.G. onver kocht is gebleven. Deze partij moest nu worden opgeruimd, omdat vleesch, dat in den zomer wordt ingezouten, niet zeer langen tijd goed blijft. Er bleet dus niets anders over dan dit vleesch uit te voeren, waarbij getracht is een zoo goed mogelijken prijs te maken. Daarin is men geslaagd, zoodat dit in ons land onverkoopbare vleesch althans een belangrijke bate zal op leveren voor de distributie. De helft der partij zal naar Duitschland gaan, de andere helft is verkocht aan het Reliet comité met bestemming voor België. Schoeisel, sajet en kleeding. Het bureau voor mededeelingen in zake de voedselvoorziening meldt Gelijk bekend is, heeft de minister van landbouw, nijverheid en handel 3 Augustus jl. de burgemeesters ultge- noodigd, hem op te geven, hoeveel per sonen volgens hun schatting in aan merking zouden komen voor de ver strekking van schoeisel en sajet tegen verminderden prijs. Deze personen zouden moeten behooren tot gezinnen, die in het afgeloopen jaar geen grooter inkomen hadden gehad dan 1200 2000, al naar gelang der klasse, waar onder de gemeente hunner inwoning wordt gerangschikt in de tabel, bedoeld in art. 5 der wet op de personeele belasting. Tevens werd een opgave gevraagd van de hoeveelheden, die binnen 3 maanden van elk der boven genoemde artikelen noodig zouden zijn. Tegen het einde van Augustus waren uit verreweg de meeste gemeenten de gevraagde opgaven ingekomen, die ver volgens zijn verwerkt. Volgens deze opgaven zouden in aanmerking komen 925.365 gezinnen, voor wie binnen 3 maanden noodig zouden zijn 1.770.694 paar schoenen, 1.361.544 paar klompen en 1.320.289 K.G. sajet. Wat de verstrekking van schoenen en klompen betreft, het zal van de beschikbare grondstoffen en productie middelen afhangen, hoever men zal kunnen komen. De bedoeling is een soort schoenen te laten vervaardigen, die tegen den prys van 6 voor volwassen mansschoenen beschik baar zullen worden gesteld. Thans wordt nog onderzocht, hoe groot de productie van deze schoenen zal kunnen zijn, maar het is waarschijnlijk, dat de hier bovengenoemde getallen de moge lijke productie aanmerkelijk te boven zullen gaan. Alsdan zou een ponds pondsgewijze verdeeling over de inge komen aanvragen noodig zijn. Ten aanzien van de sajet staat dit thans reeds vast. Voor de fabricage van sajet toch is noodig wol herkomstig van de inlandsche productie of aange voerd uit Zuid-Amerika. Afgescheiden van het feit, dat de Zuid-Amerikaansche wol zeer in prys is gestegen, is ook de aanvoer hoogst onzeker geworden,zoo dat alleen sajet kan worden toegezegd in verband met de inlandsche wol productie. Allereerst echter moet in de behoeften van het leger aan wol worden voorzien, zoodat voor de sajet industrie niet meer dan 450.000 K.G. wol beschikbaar kan worden gesteld. Deze wol zal binnen zeer korten tijd aan de fabrieken worden verstrekt, opdat deze zoo spoedig mogelijk sajet voor de distributie zullen kunnen leveren. Ten opzichte van de voorziening van kleeding, die mede door den minister van landbouw, nijverheid en handel in overweging was genomen, blijken zich zeer groote moeilijkheden voor te doen. Er wordt ijverig naar gestreefd ook voor deze aangelegenheid een oplossing te vinden. Aardappelen. De minister van L. N. en H. heeft bepaald, dat onder de Eigenheimers of Borgers, waarop niet van toepassing is het verbod tot aflevering en vervoer van aardappelen, niet begrepen zijn zg. Blauwe Eigenheimers en zg. Blauwe Borgers. Het wittebrood. De samenstelling van het zooge naamde wittebrood is nu als volgt 80 pCt. bloem, gemalen uit 70 pCt. tarwe en 30 pCt. gerst (in plaats van rogge), 10 pCt. Amerikaansch meel en 10 pCt. aardappelmeel. De grauwe kleur van het witte"-brood wordt ver oorzaakt door het feit, dat uit de grond stof nu 80 pCt. „bloem" wordt gemalen in plaats van 65 pCt., zooals in normale tijden, zoodat een deel van de zemelen eveneens in het bloem komt. Onbepaald verlof. De Opperbevelhebber heeft bepaald, dat in het genot van onbepaald verlof zullen worden gesteld Op 15 Septembera. de onderoffi cieren van de lichting 1911 der onbe reden wapens, met uitzondering van de pantserfortartillerie en torpedisten b. de onderofficieren van de lichting 1910 der pantserfortartillerie en torpe disten. Op 28 Septembera. de dienstplich tige korporaals en manschappen der lichting 1910 der bereden wapens; b. de dienstplichtige korporaals en man schappen van de lichting 1913 der pantserfortartillerie en torpedistenc. de dienstplichtige korporaals en man schappen der lichting 1914 van het wapen der genie, voor zoover zij zijn ingelijfd tusschen 16 en 20 Januari. Aan alle met verlof vertrekkenden kan worden vergund in den avond, voorafgaande aan den verlofdag te vertrekken, mits zij alsdan voor eigen rekening reizen. AXEL, 14 September 1917. Gisterenavond werd alhier door ge- klep op den stadstoren het sein ge geven aan de manschappen, die bij den motordienst behooren van de ge meentelijke brandweer, dat zij te hulp geroepen werden tot het blusschen van brand. Aan den Vaartdijk stond een vlas schuur, welke was geïmproviseerd tot fabriek, in lichte laaie. Toen men er met de motorspuit aankwam, was van redden geen sprake meer. Men kon zich bepalen tot het blusschen van het vuur, dat dan ook vrij spoedig ge schiedde, dank zij de groote waterver plaatsing van de motorspuit. Het steenen huisje, waarin de locomobiel stond bleef gespaard, doch het aanwezige .vlas, bewerkt en onbewerkt, op onge veer 10.000 K.G. geschat, met de braak- en zwingelmachines.en bascules gingen in de brandende massa verloren. De combinatie, welke gevormd wordt door de Gebr. Koster en de Firma Oggel, lijdt alzoo een niet onaanzienlijke schade, want niets was verzekerd. Gelukkig, dat de brandweer aanwezig was, want ook ae huisjes aan den Vaartdijk zouden het al gauw te kwaad gekregen hebben. De verf op deuren en blinden was geblakerd, terwijl ook de vonkenregen door den feilen wind voortgezweept, zeer gevaarlijk was voor verdere uit breiding van den brand. Om half elf kon de brandweer vertrekken. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Belanghebbenden worden ver wezen naar de wijziging, die de tram- dienst BreskensMaldeghem heeft ondergaan. Tevens wordt ons gemeld, dat in de stoombootdienst Vlissingen—Breskens met ingang van 16 September 1917 vervallen de reizen van Vlissingen naar Breskens om 6 u. nam. en van Breskens naar Vlissingen om 6,40 nam. Gisteren had alhier in het café ,'s Lands Welvaren" van den heer G. Gilijamse ten overstaan van de nota rissen J. A. Dregmans alhier en Cam. de Kesel te Nieukerken' (Waes) en ten verzoeke van de erven van Mad. De BuckMartens te Stekene, de verkoo- ping plaats van de navolgende onroe rende goederen. Gemeente AxelKoop 1, een perceel bouwland aan den Armendijk, groot 79 A. 85 c.A. of 1 gemet 237 roeden, kooper de heer L. Wolfert Jz. alhier voor 3050. Koop 2, een perceel bouwland, groot 1 H.A 63 A. 80 c.A. of 3 gem. 203 r., koopers de heareD A. de Ruyter en S. Dieleman alhier voor 6050. Koop 3, den eigendom van den grond van 64 A. 10 c.A. of 1 gem. 131 r., kooper de heer C. van flermon Kz. alhier voor 600. Koop 4 tot en met 9, zijnde 6 per- ceelen bouwland, samen groot 10 H.A, 16- A. 10 c.A. of 22 gpm. 240 r., koopers de heeren L. Koster, L. van Cadsand alhier en C. de Fetyter te Koewacht voor J 29.500. Gemeente KoewachtKoop 10, een perceel bouwland, groot pl.m. I 'h.A. 30 A. 40 c.A. of 2 gem. 278 r., kooper mej. de Wed. J. van de Vijver te Koe wacht voor f 3400. Koop 11, een perceel bouwland, groot 67 A. 10 c.A. of 1 gem. 152 r., kooper de heer Cam. Braem te Koewacht voor 990. Koop 12, een partij bouwland, groot 1 H.A 69 A. 40 c.A. of 3 gem. 240 r., kooper de heer B. Baert e. a. te Koewacht voor 3475. Koop 13, een partij bouw - en weiland, groot pl.m. 84 A. 30 c.A. of 1 gem! 267 rkooper de heer P. Ketelaers te Koewacht voor 1440. Gemeente St. Jansteen Koopen 14, 17 en 18, zijnde bouw- en weiland en weg, samen groot 5 H.A. 28 A. 60 c.A. of 11 gem. 258 r., kooper de heer Ed. Vlassenrood te Sint Jansteen voor 11.400. Koop 15, den eigendom van den grond van 15 A. 80 c.A. of 106 roeden, kooper de heer S. de Blieck te St. Jansteen voor 250. Koop 16, den eigendom van den grond van 9 A. 10 c.A. of 61 roeden, kooper de heer Ed. Vlassenrood voornoemd voor f 50. De totale opbrengst bedraagt f 60.205, Als een bewys dat er groote procedeerlust schijnt te bestaan, meldt men ons het feit, dat ter civiele terecht zitting der Middelburgsche rechtbank van Woensdag j.l. 158 zaken opgeroepen werden. Een drietal jaren geleden bedroeg dat aantal zaken hoogstens 30. Voorm. 9Vj ure Nam. 2 ure Voorm. 91/, ure Nam. 2 ure 's Av. 57« ure Leeskerk. Leeskerk. Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 16 September 1917. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. B. T. Hugenholti, Dhr. W. J. Jens, Oud-Zend. [Zendingscollecte]. Gereformeerde Kerk. (S i n g e 1 w e g). Voorm. 91/, ure Ds. H. v. d. Wal, van Hoek. [Bed. fl. Av.] Nam. 2 ure Ds. H. r. d. Wal. [Dankz.] Gebouw Stationstraat. Voorm. 91/, ure Ds. A. Thielen. [Bed. H. Av.] Nam. 2 ure Ds. A. Thielen. [Dankz.] Gereformeerde Gemeente. Bovengenoemde rechtbank heeft in hare zitting van heden de volgende vonnissen uitgesproken L. B., 21 j., landbouwersknecht te Sas van Gent, gedetineerd, is wegem medeplichtigheid aan verboden neder- lage veroordeeld tot 3 weken gevang. A. M. B., 15 j., zonder beroep te Overslag, wegens diefstal tot 10 of 2 weken tuchtschool, A. M. B., 19 j., zonder beroep te Overslag, beklaagd van beleediging ii vrijgesproken. H. P. d. W., 39 j., vlashandelaar te Koewacht, beklaagd van overtreding der wet op de Rijks inkomstenbelasting is vrijgesproken. Met den gewonen ochte.nd«neltrein kwam Woensdagmorgen te 12 unr Z. K. H. Prins Hendrik te Middelburg aan. Aan het station waren ter begroeting aanwezig de Commissaris der Koningin, mr. H. J. Dijckmeester en de burge meester van Middelburg, de heer P.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2