DE EERSTE UEFEE. Ij! \o. 45. Woensdag 12 September 1917. 33c «Üaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAJV, De Kolendistributie. FEUIL L E TON. Het Concours-Hippique. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Voor België 80 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden trance ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vr^dagnamiddag EEN are. Thans zijn ook in .onze gemeente de kolenkaarten bezorgd, als gevolg van de opgaven, die in het voorjaar zijn Irerzonden. Iedereen, die voor toewijzing van kolen in aanmerking komt, is een brand- stoffenkaart toegezonden, waarop staat hoeveel brandstof de betrokkene tot I April 1918 krijgt, of kan koopen, want krijgen doet men tegenwoordig niks en prijzen wordt ook nog niet ge ien. Wie nu geen brandstoffen- kaart nog heeft gekregen, moet echter niet denken, dat hij niet in aanmerking [komt voor het ontvangen van brandstof neen, die doet het best eens te infor- meeren bij de Brandstoffencommissie het stadhuis. Door onduidelijk of verkeerd adres of velke oorzaak ook, kan natuurlijk best jebeuren, dat kaarten niet besteld zijn geworden en daarom houdt de brand stoffen-commissie deze week zitting op het bureau op de Markt, („dus niet aan de Zeestraatverzocht men ons e melden) ten einde aan belangheb benden alsnog een kaart te verstrekken, pf inlichtingen te geven. En nu de hoeveelheid kolen. Ieder k natuurlijk al aan het rekenen ge veest, of hij zal toekomen en hoeveel uj minder krijgt, dan verwacht werd, enz. enz. Hierop valt natuurlijk niet vooruit te loopen. Het hangt van ver- fchillende omstandigheden af, hoeveel brandstof men te kort heeftde winter kan streng of rihcht zijnde brandstof gebrek daaraan besteeg hij zijn ig ros, het vurigst, het meest ontem baar paard, dat hij verkrijgen kon, en dan eerst voelde hij een zweem van pluk, wanneer hij neerzag op de zijden ran zijn paard, die met schuim bedekt varen, terwijl hij, als eeu pijl zoo snel, ja meller, door de sombere lanen vaD bet park vloog, om eensklaps in eene volk van stof te verdwijnenof wel, ten toppunt van geluk, sprong hij over heesters en stroomen, of hjj stortte zich oet het ondernemend ros van den steilen ever in den ijskoudeu vloed. Nu en dan schiep hij echter eene kalmere uit banning het was, wanneer hij zich den avontuurlijken levensloop deed verhalen ran zijn' zaligen oudoom, wiens naam p geheele landstreek weleer met schrik vervulde, wiens nagedachtenis genoeg ,*ts, om menigeen van schrik te doen rillen, van den oudoom, welke onzen jonkman, bij het overlijden van een ™nigen zoon, zijne ontzaggelijke goederen Met belangstelling vernam hij telkens, boe de oude heer zich altijd met eeu Seladen geweer op weg begafmet deel- kan goed of slecht zijn en de voorraad in ons land kan groot of klein zijn. Men begint reeds met ons te waar schuwen, vooral op de verkregen op gave nog maar niet vast te rekenen. „Men houde vooral in het oog" aldus schrijft men ons „dat de Rykskol'en distributie met de gedane opgave een belofte doet, tot welker vervulling de Regeering zich niet onvoorwaardelijk kan verbindeh". Met andere woorden: als alles mee loopt, dan kan het gebeuren, dat we de opgegeven hoeveelheid kunnen op slaan. En dat is te begrijpen. De vaststelling dier hoeveelheid is gebaseerd op een zekeren aanvoer uit het Buiten land. En dat op beloften van het Buitenland niet valt te rekenen, hebben we helaas al te vaak ondervonden. Komt er een kink in den kabel, dan zal er noodzakelijkerwijs ook minder gedistribueerd kunnen worden, dan op de kaarten is vermeld. Een geruststelling is zeker de mededeeling, dat aan groote particuliere gebouwen, waarin meer dan twee stookplaatsen zijn, niet voor iedere stookplaats of kachel evenveel zal worden toegewezen. Eerst wordt gezorgd voor de eerste en tweede stookplaats, en is er dan nog iéts te verdeelen, dan komt de beurt aan hen, die ook voor een derde of vierde haardstede hebben aangevraagd. Er is reeds geklaagd, waarom men nog niet met distribueeren begonnen is, terwijl er toch brandstol is opgeslagen in Axel. 't Is waar, er iS een hoeveel heid brandstof op het terrein der gas- faoriek, doch de Commissie had maar neming hoorde hij alles, wat men hem wist te verhalen over de twisten, welke tusschen dien edelman en zijne echtge- noote hadden plaats gehad, of wel de bijzonderheden van den moord, die hem voor de kamer des lords deed terecht staan, en, terwijl hij dit alles aanhoorde, kon men het den jonkma'n duidelijk aan zien, dat hij, in spijt van zijn afkeer voor de misdaad, echter groot belang stelde in den ellendeling, wiens gruwelen hij vernam. Ja, er waren oogenblikken waarin de knaap zich niet weerhouden kon, om luide zijne bewonderirfg aan den dag te leggen over de moedige wijze, waarop de overleden lord zich verzette tegen alle wetten der zedeleer, ja, de jongeling verborg zijne bewondering niet voor de moedige wijze, waarop één mensch het waagde in opstand te komen tegen de geheele maatschappij. Dat ver ried zelfkracht en moed, en hierboven stelde deze knaap niets. Zoo gebeurde het ook menigwerf, wanneer zijne moeder en de bedienden des kasteels ter ruste waren, dat hij uren laug alleen door de breeae, doch jammerlijk vervallen zalen der abdij wandelde dan plaatste hij zich in de cellen der monniken en op dezelfde plaatsen waar men eertijds godsdienstige onderwerpen behandelde, waar lof- en dankzeggingen plechtig ten hemel rezen, daar zat hij mijmerend en peinzend daar zat hij, twijfelende aan het bestaan eeuer Godheid! Bij het lieflijk licht der maan, niet de vrije hand om die aan iedereen te verkoopen. Het is een voorschrift vqn de Rrjks-kolendistributie om dien voorraad in reserve te houden. En o. i. is dit een verstandige maatregel. Wij vinden, dat dé Brandstoffen-commissie den voorraad beter kan bewaren, dan particulieren. In elk geval wordt nü nog geen koude geleden en ook ver nemen we, dat waar op advies van betrouwbare menschen blijkt, dat ge stookt moet worden, ook brandstof wordt verstrekt. We zouden den raad willen geven om dien voorraad nog steeds grooter te maken. We zitten achter de Schelde en wanneer we tijdens de wintermaanden hetzij door dagen van mist of ijsgang zoodanig geïsoleerd worden, dat com municatie niet mogelijk is en dit is helaas geen zeldzaamheid dan mogen we wel de geruststelling hebben, dat toch voldoende voorraden levensbe hoeften, waaronder we op 't oogenblik de kolen gerust kunnen rangschikken, aanwezig zijn. En wat moet nu met die kolenkaarten gebeuren, vraagt mem. In de eerste plaats goed bewaren, wrenals de kolen zelve. U zal bemerken waarom. Zoodra de commissie met de verdee ling der kolen begint, zal dat in dit blad worden bekend gemaakt. Ieder die dan een brandstoffen kaart heeft, en van de verkrijgbaar gestelde brand stof wil inslaan, moet dan een formulier invullen en aan de Brandstoffen Com missie inzenden. Dit formulier nu is verkrijgbaar op vertoon van de kolen kaart, aan het Brandspuithuis. En dat door de hooge vensterramen heen blonk, staarde hij op de prachtige wapenen zijner dappere voorouders, waarmede de vensters waren versierd. Hij was trotsch op den stam, waaruit hij gesproten was, maar hij dacht niet aan den luister, waar mede hij datzelfde stamhuis nog zou ver sieren, ofschoon een heimelijke stem hem echter nu en dan toefluisterde, dat zijne grootheid al die grootheid zou overtreffen, dat zjjn naam al die namen aan de ver getelheid moest ontrukken, dat zijn roem den roem van al zijne voorouderen verre, zeer verre in de schaduw zou stellen. Op zekeren morgen had een treffend voorval in deze abdij plaats. De moeder had een hevigen twist met haren zoonen de kille muren waren getuigen van vreeselijke verwenschingen, van ijzingwekkende woorden. Men kan zich geen denkbeeld maken van den staat van opgewondenheid, waarin de jongeling verkeerde. Vruchteloos zocht nij eenige afleiding, vruchteloos gaf hij zich aan zijne geliefde lichaamsoefeningen over, en dat wel met al de dolheid, die hem eigen was. Alles te vergeefsch. Eene afschuwelijke gedaehte vervolgde hem aanhoudend. In zijn binnenste was een schrikkelijk vei moeden opgerezen, en dat vermoeden verliet hem geen oogenblik. Hij moest de waarheid kennen en daarom zag hij het oogenblik angstig tegemoet, waarop de nacht duister genoeg zou wezen, om, zonder door iemand daarom is het zaak de kaart te bewaren. Heeft men het formulier opgezonden, dan zorgt de Brandstoffen Commissie, dat de aflevering geschiedt. We gelooven, dat na deze uiteen zetting ieder wel zal begrepen hebben, hoe te handelen om brandstof te krijgen en voor wie het niet duidelijk is, geven we den raad zich tot het Bureau te wenden op het stadhuis (zie advertentie). We herhalen Zoodra de distributie van kolen begint, zal men daarvan mededeeling vinden in dit blad. Een droeven morgen maakt een blijden dag, zegt een oud spreekwoord. Eu dit kon zeker j.l. Zaterdag van toepassing gebracht worden. Een dikke nevel me,t dónkere lucht hing 's morgens boven het sportterrein der V. V. Z. F. Dit gevoegd bij enkele teleurstellende mededeelingen, dat deze verhinderd was om deel te nemen en een ander deelnemer weer zonder kennisgeving was achtergebleven, kon heusch het volijverig bestuur en de commissie van voorbereiding niet hoopvol stemmen. Tegen den middag klaarde het weer op, de zon brak door, tal van bezoekers kwamen met verscbilleude vervoer middelen binnenrijden eu 'alles wees op een druk verkeer. Toen om 2 uur een aanvang werd gemaakt met no. 1 van het programma, stroomde het bezoekers en die stroom ble<jf zoo ongeveer een uur aanhouden. Iamiddels was het muziekgezelschap bemerkt te worden, stil uit de abdij te sluipen. Hij gebood een vertrouwd bediende, om heimelijk- een paard voor hem te zadelen. Toen het geheel duister was, verliet hij zijne kamer en maakte een grooten hond los, die hem alleen gehoorzaamde. Het paard is gezadeld, mylord, zei de rijknecht, doch het is nacht, uwe edelheid zal misschien van plan veranderd wezen Neen, John, doch waar is mijne moeder Mylord, ik heb mevrouw niet gezien. Indien zij naar mij vraagt, geef haar dan hetzelfde antwoord. Zal ik mylord vergezellen Neeo, wacht slechts tot ik weder keerspoedig zal ik terug zijn. Zeg echter niemand, dat ik ben uitgereden. Te midden eener diepe duisternis draafde de jonkman henen, terwijl hij zijn ros onophoudelijk met de sporen aandreef. Op straat ontmoette hij een rijtuig, hetgeen den weg volgde, welken hij had afgelegd. Dat rijtuig vloog in eene tegen overgestelde richting, maar even snel, over den steenweg. Binnen korten tijd was onze jonkman de stad genaderd, welke niet ver van de abdij verwijderd, was en nu begon hij bedaarder.te rijden, tot hij aan de woning kwam van eeu' artsenij-menger. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 1