Gort en jWargarint DE AFBRAAI Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. Kosteloozc Inenting en Herinentinj GEMEENTE-GASFABRIB Advertentien. Vereeniging „Ambachtsbelang", Aid ▼an 21 Augustus, betreffende zaaigranen, heeft art. 10b ran die beschikking als ▼olgt gewijzigd voor het zaad, genoemd in punt 2, letter b tarwe (zomer- en winter-) 24.75 spelt22.75 rogge (zomer en winter 24.75 wintergerst en vierrijige zomergerst22.75 tweerijige zomergerst (che valier) 24. haver22.75 evene21. boekweit33.25 ▼eldboonen (wier-, paarden-, duiven-, Waalsche- en schapen-)28.25 erwten (alle soorten groene, gele en grauwe) 39.50 boonen (alle soorten bruine, gele en witte) 39.50 kanariezaad37. St. Crt. Beperking van den verbouw van sluit- kool-, koolrapen- en knollenzaad voor den oogst 1918. In aansluiting aan de in de St. crt. van 13 Augustus jl. gedane mededeeling, brengt de mimister van landbouw, nijvet heid en handel ter algemeene kennis, dat de verbouw van sluitkool-, kool rapen- en knollenzaad voor den oogst 1918 zal worden toegestaan tot ten hoogste 70 pet. van den gemiddelden verbouw in de jaren 1913, 1914 en 1915. Belanghebbenden wordt er nadrukke lijk op gewezen, dat meer verbouw onder geen omstandigheden zal kunnen worden toegestaan. St. Crt. AXEL, 7 September 1917. Gisteravond barstte boven onze ge meente een hevig onweer los. Felle bliksemslagen doorkliefden de zwarte wolken, terwijl zware donderslagen dreunend door de lucht rolden. Het mag een wonder heeten, dat het zonder ongelukken is afgeloopen. Naar we vernemen is de bliksem nog op de telefoonverbinding geslagen, die naar den heer J. C. Bom loopt. De draad was afgesmolten. Woensdagavond had de werkman A. d. Zalhier het ongeluk met een voet tusschen een braakmachine te geraken, waardoor dit lichaamsdeel zoozeer werd verwond, dat de man per rijtuig huiswaarts moest gebracht worden, waar geneeskundige hulp spoedig werd verleend. De verwonde is ter verdere verpleging naar het ziekenhuis te Hulst gebracht. Dinsdag werd te Ter Neuzen door de notarissen Van der Moer te Ter Neuzen en Dregmans te Axel, ten ver zoeke van de erven van mevr. de wed. G. WielandWeijkman, overleden te Ter Neuzen, aangevangen met den openbaren verkoop van hofsteden, lande rijen enz., tot eene gezamenlijke grootte van ruim 256 hectaren of ruim 574 Gentsche gemeten, gelegen in de ge meenten Ter Neuzen, Hoek, Axel, West- dorpe en Boschkapelle. Verkocht werden Perceelen la, lb en 2, zijnde eene hofstede iD den Ouden Eglantierpolder, gemeente Axel, met aanhoorigheden en perceelen bouwland, samen groot onge veer 72 gemeten, aan de heeren Jac. Dekker c. s. te Axel, voor 830 per gemet, of in massa voor 58.280.10. Boomprijs j 830. Perceel 3,, zijnde eene hofstede met toebehooren in den polder Beoostenblij Benoorden, buurt Kijkuit, gemeente Axel, groot 37 hectaren 97 aren 60 centiaren of 85 gemeten en 67 roeden, aan den heer P. van der Hooft tQ Axel, voor 850 per gemet of in massa voor 72.506.94. Boomprijs 5800. Perceel 4, zijnde eene hofstede in den polder Beoostenblij Benoorden, buurt Kijkuit, groot 33 hectaren 74 aren 35 centiaren of 75 gemeten 217l/s roeden, aan den heer A. Wieland te Ter Neuzen voor 920 per gemet of in massa voor /69.739.55. Boomprys ƒ650. Perceel 5, zijnde een dijk, loopende van Kijkuit in westelyke en in noorde lijke richting, weg, erf, halve sloot, in de gemeente Axel, groot 2 hectaren 32 aren 48 centiaren of 5 gemeten 65 roeden, aan den heer Jac. den Hamer te Axel, voor 220 per gemet of in massa voor 1147.78. Boomprijs 3350. Perceel 6, zijnde eene hofstede en aanhoorigheden in den Smits Coegors- polder, gemeente Axel, groot 17 hectaren 31 aren 90 centiaren of 38 gemeten 260 roeden, aan den heer Abr. van Alten te Axel, voor 610 per gemet of in massa voor 23.708.68. Boomprijs 825. Perceel 7, zijnde een perceel grond in de buurt Kijkuit. Perceelen 7, 8 en 9, zijnde in erfpacht bezeten gronden in de buurt Kijkuit, samen groot 6 aren 35 centiaren, in massa aan den heer C. van Sweeden te Axel, voor 155. Perceel 10, zijnde bouwland en zij kantweg, in den Goesschenpolder, ge meente Hoek, groot 2 hectaren 21 aren 90 centiaren of 4 gemeten 294 roeden, aan den heer A. Wieland voornoemd, voor 1550 per gemet of in totaal ƒ7718.69. Perceel 11, 12, 13 en 14, zynde een hofstede met aanhoorigheden en bouw landen, in den Koudepolder, gemeente Hoek, samen groot 12 hectaren 10 aren 82 centiaren of ruim 27 gemeten, aan den heer M. J. Riemens te Hoek, voor ƒ1110 per gémet of in massa voor 30.161.81. Boomprijs 725. Perceel 15, zijnde een gedeelte (zee dijk van den Koudepolder, gemeente Hoek, groot 1 hectare 37 aren of 3 gemeten 22 roeden, aan den heer Jac. Scijeele Gz. te Hoek voor 400 per gemet of in massa voor 1229.82. Tem. Crt. Te Ter Neuzen werd herbenoemd tot wethouder de heer A. Visser en in de vacature Dees benoemd de heer E, H. T. van Borssum Waalkes. Te Hoek is herbenoemd de heer J. D. Jurry. Te Zaamslag is herbenoemd de heer C. A. Wisse. Te Overslag werd herbenoemd de heer Adolf van Laere. Te Koewacht werd de heer E. L. Plasschaert herkozen. De raad van Philippine koos tot lsten wethouder den heer P. F. Wijne. In den nacht van Zondag op Maandag zyn uit de weide van den landbouwer D. in den Clarapolder, gemeente Philippine, een zevental koeien ontvreemd en naar België uit gevoerd. M. Crt. Bij het examen voor de Fransche taal 1. o. is geslaagd de heer E. P. Verhoosel, te Clinge. Woensdag is te Middelburg offici ëel de Handelsdagschool geopend. Deze inrichting van onderwijs is een stichting van de „Vereeniging voor Handels onderwijs" te Middelburg. Onderwezen worden er de vakken Nederlandsche, Fransche, Duitsche en Engelsche taal en correspondentieaardrijkskdnde, geschiedenis, staatsinrichting, staathuis houdkunde, wiskunde, boekhouden, handelsrekenen, algemeene handels kennis en handelsrecht, natuurkunde, plant- en dierkunde, scheikunde (waren kennis), teekenen, schrijven, stenografie en machineschrijven. De voorzitter der Vereeniging, de heer mr. P. Dieleman, hield, ten aan- hoore van talryke genoodigde autori teiten, w. o. den Commissaris der Ko ningin, den Commandant van Zeeland, een indrukwekkende rede. Als direc teur der inrichting treedt op de heer W. Kosten. Ds. A. Scheele, predikant bij de Geref. Kerk te Veere, is beroepen te Kapelle Biezelinge. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 9 September 1917. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. (S i n g e 1 w e g). Voorm. 9»/, ure Ds. A. Thielen. Nam. 2 ure Caud. J. W. Geels. (van Amsterdam). Voorber. H. Av. Gebouw Stationstraat. Voorm. 91/, ure Cand. J. W. Geels, (van Amsterdam) Nam 2 ure Ds. A. Thielen. Voorber. H. Av. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 91/, ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. 'sAv. 5V, ure Leeskerk. Douane-beambten te Hansweert hebben op het schip Gaurisankar een hoeveelheid smokkelwaar ontdekt, bestemd voor uit voer Daar Antwerpen. De vrouw van den schipper is gevan kelijk naar Middelburg gebracht. M. Crt. Efep bewoner van Schellingwoude verzocht den Minister van Landbouw, 14 bunder land met kool te bebouwen. Ondanks een weigerend antwoord, be plantte hij, naar het iV. e. d. D. meldt, zijn land toch met kool. Maandag had hij zich daarvoor voor den kantonrechter te Amsterdam te ver antwoorden en hoorde wegens deze over treding 6000 boete of twee maandeD hechtenis tegen zich vorderen. Woensdag zijn te Rotterdam 8000 ton Engelsche steenkolen aan het adres vatf de Scheepvaart- en Steenkolen-Maat schappij aangekomen. N. R. Crt. De heer J. M. Stade, oud marinier, te 's Gravenhage, is Woensdag 100 jaar geworden. Bij deze gelegenheid heeft een commissie van officieren hem onder aanbieding van een geschenk gelukge- wenscht. Ook vaD andere zijde ontving de 100-jarige vele blijken vaD belang stelling. N. R. crt. De heer F. Netscher, correspondent van het intercommunale bureau voor arbeidsbemiddeling, heeft gisteren in de vergadering van den gemeenteraad van Velsen meegedeeld, dat hem gebleken was, dat aan de Kon. Papierfabrieken der firma Smit van Gelder te Velsen, wegens gebrek aan grondstoffen of om andere reden eeD aantal Hollandsche werklieden was ontslagen, terwijl een aantal geïnterneerde Belgische soldateD, aan de fabriek werkzaam, in dienst was gehouden, zonder dat daarvan kennis gegeven was aan het bureau voor arbeids bemiddeling. De burgemeester zegde een onderzoek toe, indien de heer Netscher zijn beklag schriftelijk wilde indienen, waartoe deze zich bereid verklaarde. Avp. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Zaterdag 8 September Zwakke tot matige, veranderlijke wind, later uit Zuidel. richtingen. Meest licht- tot halfbewolkt. Droog weer, behoudens kans op onweer, vrij warm. Burgemeester en Wethouders der gemeente AXEL, maken bekend, dat op Dinsdag den 11 September a. s., des namiddags van 4—5 uren, de ge legenheid zal zijn opengesteld tot van de ingezetenen, die zich daarti in de openbare lagere school aanmeldt Voor eene juiste vermelding in, vaccinebewijzen van de namen geboortedatums der kinderen het gewenscht, dat bij de aanmeldii worden medegebracht trouwboek jes der ouders geboortebewijze, der kinderen. Axel, den 7 September 1917. Burgemeester en Wethouders voornoen^ L. J. DEN HOLLANDER De wnd. Secretaris, P. VAN VESSEH. j Van af heden 4 September ia i iederen bon van de gortkaartei verkrijgbaar 0.1 K.G. (1 ons) per mast en op iederen bon van de marga rinekaarten 0.25 K.G. (21/, ocs per twee weken. HET DISTRIBUTIEBUREAt t O A X E L. Hierdoor wordt allen gasverbruik bekend gemaakt, dat het door bi tijdelijk verminderen van den gasdrti voor de veiligheid noodig is, all dagvlammen dicht te zetten. Tevens wordt bericht, indien bi blijkt, dat het per dag toegestaan rei bruik wordt overschreden, tijdelijk gasdruk zooveel verlaagd zal words dat het branden van gas slechts onrt doende zal zijn, tot dat het meer>ei bruik weder is ingehaald. Indien bij het aanbieden van g» kwitantiën deze niet worden voldaai zal het verschuldigde bedrag binne 3 dagen op het kantoor der Gemeenli Gasfabriek moeten voldaan worden. Bij niet nakomen hiervan wordt 1 gastoevoer afgesneden. DE DIRECTEUR Avond-vakteekenschool. Allen ook oud-leerlingen di in den a.s. winter de Avond-vakteekei school te Axel wenschen te bezoek» worden verzocht zich vóór 15 Sept. ui te melden bij den heer P. LE FEBE1 Namens het Bestuur, D. A. VAN HOUTE, Voorzitte P. LE FEBER, Secretaris. ZA-AM!S£jA.GL TE K.OOP" van pl.m. 50 M. Steenloods, 1 houts Molenhok en 1 houten Werkmanskeil bestaande uit 50 Eiken Palen 13 X 14, lang 2.4011 ruim 200 Kepers, lang 4 A 5 M., ruil 100 Battings, in verschillende lengtei eenige bossen Panlatten, verschillend Vlotdeelen en Zolderplanken, ÏO.IK Dakpannen, enkele Deuren, enkel Balken 18 X 20, lang 7 a 8 M., enkel Balken 25 X 25, lang 3 M. Een in goeden staat zijnde houte ROSMOLEN met ondersteen en houte riemschijf. Eiken dag te zien en te bevragen» de Steenbakkerij. A. DE KRAKER Kz-, en W. GALLE, Zaamsl»

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2