Gort en jVIargarine. ZWINGELAARS. Wilt ge Castor en Bombazijn )bd geheeleü Landbouw ersinspaü, M. KOSTER Pz, Axel prachtig glanzend Laken, Bekendmakingen. Landbouw. GEMEENTE-GASFABRIEK Advertentien. Boek- en Papierhandel Openbare Verkooping. als: BEESTIAAL: koopt het dan bij Lrens s*j0t> elastiek, rubber en gutta - uit te stallen, te yerkoopen enz. get is aan ieder verboden goederen Lder eSn andere dan bun ware of benaming voor vervoer per tram, „oor (if scheepvaartonderneming aan L bieden of te laten aanbieden (art. 6). Het laatste lid van dit artikel bepaalt jtt het personeel dergelijke goederen (aiel uitzondering van gebruikte rij wielen) niet mag afleveren of aan een tnder middel van vervoer overgeven, <jaD wanneer door een belastingambte- iaar is aangetoond dat tegen de afgifte «een bezwaar bestaat. Het i» verboden een grootere hoeveel- eid ten uitvoer verboden goederen en margarine aanwezig te hebben dan redelijkerwijze geacht kan worden, joodig te zijn voor huiselijk gebruik of it uitoefening van bedrijf (art. 7). Evenwel geldt deze verordening niet mor alle Zeeuwsche gemeenten ge lijkelijk. In de eerste plaats wordt zy tijdelijk buiten werking gesteld en blijft dus de oude toestand gelden tot 15 Sept. '17. Maar bovendien worden na 16 Sept. (verschillende bepalingen voor een aantal gemeenten tot nader order buiten wer king gesteld, terwijl in andere gemeen- iten de vervoersbepalingen niet gelden tusschen zons op- en zonsondergang, of wel slechts voor een deel der ge meenten. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen gelden de volgende bepalingen voor de gemeenten Cadzand, Oost burg, Waterlandkerkje en Zuidzande, blijven tot nader order buiten werking i artt. 1, 3, 4 en 5 voor Aardenburg, Eede, St. Kruis, Retranchement, Sluis en IJzendijke de artt. 1, 4 en 5; voor Groede en Schoondyke de artt. 1, 3, 4 en 5 en 6 laatste lid, alsmede »rt. 2 in de kom tusschen zonsop- en lerei voile voor Nieuwvliet de artt. 1, 3, 4 en 5 en art. 2 in de kom tusschen zonsop- en ondergang Voor Breskens de artt. 3, 4, 5 en 6 laatste lid en artikel 2 in de kom tus schen zonsop- en ondergang voor Hoofdplaat art. 3, 4 en 5, als mede art. 2 in de kom tusschen zonsop- en ondergang voor Biervliet de artt. 4 en 5; voor geheel Oostelijk Z. Vlaanderen art. 1 (met uitzondering van invoer over de Schelde of uit W. Z. VI.) voor Axel, Bosehkapelle, Graauw, Hengstdijk, Hoek, Hontenisse, Hulst, Neuzen, Ossenisse, Stoppeldijk en Zaam- slag art. 2 tusschen een uur voor zonsop- en twee uur na zonsondergang, behalve weer voor paarden en vee en een aantal artikelen en verder de artt. 3, 4, 5 en 6 laatste lid en eindelyk voor degemeentenClinge, St. Jansteen, Koewacht, Overslag, Phi lippine, Sas van Gent, Westdorpe en Zuiddorpe, de art. 4 en 5. Maar we herhalen de waarschuwing goed in 't oog te houden dat de niet genoemde artikels wel blijven gelden. We geven daarom ieder, die eenigs- i zins met deze bepalingen te maken krijgt, den raad om aan het gemeente huis de biljetten te bestudeeren waarop' veranderingen geheel worden mee vergadering was het duidelijk, dat onder de boeren groote ontevredenheid heerscht. Het houden van deze ver gadering eener verecniging, die reeds meer dan duizend leden telt, is dan ook als een uiting der ontevredenheid te beschouwen. Een eerste grief was het vaststellen in het voorjaar van prijzen voor den tuinverbouw, welke prijzen in het najaar in maximumprijzen zijn omge zet, terwijl voor afwijkende quaüteiten lager prijzen worden betaald. By een middeimatigen tarweoogst beteekent dit, volgens een der aanwezigen, een groot verlies, waarom onder applaus der vergadering, werd voorgesteld maar geen tarwe meer te verbouwen, terwijl men uit de vergadering te kenneu gaf, dat de Minister, die de minimum en de Minister, die de maximumprijzen had vastgesteld, niet dezelfde waren. Een tweede grief was het te kleine rantsoen vaD 12 H.L. haver per werk paard, waarmede men absoluut niet kan toekomen, waardoor, zooals de voorzitter opmerkte, de haverboeren vanzelf tot dieven worden gemaakt. Een derde grief was de lage prijs, die wordt betaald een vierde hetgeen in het voorjaar met de aardappelen heeft plaats gehad, waardoor th^ns groote partijen liggen te rotten en voor vee voeder moeten worden gebezigd. Een vijfde grief ontstond uit het ontzaglijk verschil tusschen den prijs, dien de boeren voor hun tarwe krijgen bij afstand aan de Regeering, en hetgeen zij zelf mo6ten betalen voor zemelen, indien zij deze willen terugkoopen voor veevoeder. Een volgende grief was het ontnemen van het quantum broodkoren voor eigen gebruik aan de boeren, waardoor on tevredenheid onder de landarbeiders ontstaat, die bij gebrek aan brood niet willen werken. Opgemerkt werd, dat de boeren, die zich aan de voorschriften der Keg. niet hebben gestoord en handelsgewassen hebben verbouwd, daardoor in ongelijk gunstiger conditie zijn gekomen dan degenen, die zich aan de bepalingen der Reg. hebben gehouden. Verandert de toestand niet, dan moet men, werd gezegd uit de vergadering, zich alge meen niet meer storen aan bindende voorschriften omtrent den bouw van gewassen. De boeren, was de resumptie, willen gaarne medewerken aan de voedsel voorziening, maar niet fe hunnen koste. Ten slotte werd een commissie be noemd om de verschillende grieven ter kennis van den Minister te brengen. Avp Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Woensdag 5 September Zwakke tot matige Zuidelyke tot Oostelijke wind. Nevelig tot licht- of halfbewolkt. Waarschijnlijk droqg weer, behoudens kans op onweer. Iets warmer. Op het oogenblik is er geen VET verkrijgbaar. Met het oog hierop is tot nadere aan kondiging te bekomen op iedere marga rinebon 0.25 K.G. (2V2 ons) margarine per week en per persoon. HET DISTRIBUTIEBUREAU Van af beden 4 September is op iederen bon van de gortkaapten verkrijgbaar 0.1 K.G. (1 ons) per maand en op iederen bon van de marga* rinekaarten 0.25 K.G. ons) per twee weken. HET DISTRIBUTIEBUREAU We geven hier van de zeer uitvoerige bepalingen slechts een overzicht. Bond van Ned. Akkerbouwers Onder leiding van den heer A. Colyn, het nieuwe Kamerlid voor Enkhuizen, is te Rotterdam een druk bezochte vergadering gehouden van de „Ver. van Ned. Akkerbouwers", in welke bijeenkomst de toestand der boeren werd besproken in verband met de levensmiddelenpolitiek der Regeering Zoowel uit de openingsrede des voor litters als door het besprokene in de te AXBI. Hierdoor wordt allen gasverbruikers bekend gemaakt, dat bet door het tijdelijk verminderen van den gasdruk voor de veiligheid noodig is, alle dagvlammeu dicht te zetten. Tevens wordt bericht, indien het blijkt, dat het per dag toegestaan ver bruik wordt overschreden, tijdelijk de gasdruk zooveel verlaagd zal worden dat het branden van sas slechts onvol doende zal zijn, tot dat het meerver bruik weder is ingehaald. Indien bij het aanbieden van gas kwitantiën deze niet worden voldaan, zal het verschuldigde bedrag binnen 3 dagen op het kantoor der Gemeente Gasfabriek moeten voldaan worden. Bij niet nakomen hiervan wordt de gastoevoer afgesneden. DE DIRECTEUR. Tarwe. Het dagelijksch bestuur der Zeeuw sche Landbouwmaatschappij beeft den minister van landbouw, nijverheid en handel telegrafisch verzocht, ten spoe digste den minimum garantieprijs voor tarwe, oogst 1918, vast te stellen op 25 per 100 K.G.mildere bepalingen te maken voor het behoud van granen, overmaalsel en eigen tarwe voor het bakken van brood voor het gezin en het personeel. De landbouwers zullen, zoo wordt in het telegram gezegd, bij de tegenwoordige regeling geen tarwe zaaien. Veevoeder. De Toewijzingscommissie voor vee voeder deelt mede, dat voor September de navolgende rantsoenen zullen worden gedistribueerd Voor bedrijfspaardeu 100 K.G waar van ongeveer de helft in krachtvoeder, voor pluimvee 15 K.G. m tïs en voer meel per 100 stuks. Eenige byzondere categorieën krijgen voeder in de hoe veelheden en soorten, waaromtrent de veevoederbureaux weldra bijzonder heden kunnen mededeelen, «naar voor hoornvee en varkens wordt geen voeder beschikbaar gesteld. Onder dankzegging voor w het vertrouwen in zoo ruime mate eo zoovele jaren genoten, maakt ondergeteekende aan het geacht publiek van AXEL en omliggende gemeenten bekend, dat hij met ingang van 1 September a. s. zijn met WINKEL in kantoor-, school- en schi-yfbehoeften, enz, heeft overgedaan aan den heer J. C. Vink, Wieu hy in dezelfde gunst aanbeveelt. Hoogachtend, P. DIELEMAN, Drukker-Uitgever Mij aansluitende aan boven M staande, deel ik mede aan het geacht publiek van AXEL en j Omstreken, dat ik met ingang van.l September bovengenoemde Winkel zaak met annex Boek- en Papierhandel heb overgenomen van mijn Oom, den heer F. Dieleman. Onder belotte door een prompte en billijke bediening te trachten mij het zelfde vertrouwen waardig te maken, beveel ik mij minzaam in ieders gunst aan. De zaak blijft voorloopig gevestigd in de Weststraat D 11. Het Bestuur van de Ver- eeniging „VESTA" van ge diplomeerde oud-leerlingen van de Land- bou w-huishoud-cursussen voor meisjeste Axel en Ter Neuzen doet eten drinsend beroep op allen die belangstellen in de ontwikkeling der Boerenmeisjes om toe te treden als eontribueerend lid hunner Vereeniging. Het Bestuur, JAC. WEIJNS, Voorz. C. DE FEIJTER, Vice-Voorz. E. A. DE PUTTER, Secr. P. DE RUIJTER, Penn. N. DE FEIJTER, Bibl. Goede Zwingelaars kunnen ge plaatst worden bij Gebroeders VER- STRAETEN, Ter Neuzen. De Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van den Heer CORN. SCHEELE te Axel, en de Erven zijner overleden echtgenoote, op Donder dag den 6 September 1917, des namiddags 1 uur, zomertijd, verkoopen Vosse Merrie, 8 jaar, vosse Merrie, 3 jaar, bruine Merrie, 6 jaar, bruine Merrie, 2 jaar, 4 baatgevende Koeien, bekalfde Vaars, 2 één jarige Runderen, 2 Kalfvaarzen, Stierkalf en 2 Loopvarkens. VOORTS: 1 twee-persoons Til bury, 2 Menwagens, Stortekar op veeren, 3 Saksploegen, 2 Twee- scharploegen, 2 Aardappelploegen, 2 vnfbalks ijzeren Eggen, kleine ijzeren Egge, 2 vierbalks houten Eggen, kleine houten Egge, Ketting- egge, Cultivator, Rolblok, Zaai- machine, Sleeper, Windmolen, Bie tenmolen, Waterbak met goten, Gerst, Tarwe en Zaadzeeven, Handwiedmacbine, Rieken, Vorken, 40 Kippen, Geeselsteen met Paard, Paardentuig, enz. enz. enz. Onkosten 8°/0- Betaling kontant. offreert onder bepaling van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Haudel N aj aars-Zaaigranen erkend door de Z. L. M. Mansholts Wintergerst met diploma. Mansholts Wilhelminatarwe. Wilhelminatarwe stam Broekema. Millioentarwe. Met de meeste hoogachting, Uw dw. dnr. J. C. VINK. Axel, 31 Aug. 1917. JOZ. DE FEIJTER Pz. Axel„

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 3