Opgemerkt zij, dat deze rantsoenee- ring is gebaseerd op een maandelijk- schen aanvoer uit het buitenland van 80,000 ton gaskolen. Graan nit Amerika. Reuter seint uit Washington Het blijkt thans, dat het departement voor de uitvoeren geweigerd heeft de schikking goed te keuren, die was ge troffen voor de verdeeling van de ton- nenmaat (der Nederlandsche schepen in de Amerikaansche havens) tusschen Nederland en België als landen van bestemming der verscheepte goederen. Alle graanladingen in de Nederland sche schepen zijn bezig te bederven en zijn enkel nog geschikt als veevoer en daar veevoeder in de Ver. Staten meer noodig is dan in Nederland, wil het departement voor de uitvoeren niet toestaan, dat het graan de Vér. Staten verlaat. -A. R- ^rt- koffie en thee. Rantsoeneering Het Bureau voor Mededeelingen om trent de Voedselvoorziening meldt Hoewel thee en koffie eigenlijk onder de genotmiddelen moeten worden ge rekend, is het gebruik ervan zóó alge meen, dat zij door de gewoonte bijna voedingsmiddelen zy.n geworden. Daar om lag het in het voornemen der Re geering, nu de kans op aanvoer gering is, een regeling te treffen voor den verkoop der nog beschikbare voorraden thee en koffie. Terwijl deze regeling in overweging was, bleken echter velen reeds bezig te zijn zich van meer thee en koffie te voorzien, dan voor dadelijk gebruik noodig zou zijn, zoodat de Regeering zich genoopt zag eene voor loopige spoedvoorziening tot stand te brengen, die op 1 October oi zooveel later als noodzakelijk zal blijken, door eene definitieve regeling zal worden vervangen. De maatregelen die de Minister van L., N. en H. heeft voorgeschreven in een in de Staatscourant opgenomen rege ling voor een rantsoeneering van koffie en thee, komen blijkens de Midd. Crt. hierop neer: In de eerste plaats is van de dag teekening der beschikking at, d. i. van 30 Aug. ai, dus van Donderdag iedere verkoop of aflevering verboden van koffie tot 3 September; van thee tot 12 September. Na dien datum begint een rantsoe neering waarbij de afgeloopen brood kaarten dienst doen. Op 't oogenblik is loopend tot 2 Sept. de broodkaart van de 25ste week. Men beware die, want van 3 September tot 12 September kan men tegen overleg ging van die kaart koopen 0.2 K.G., dus twee ons, koffie. Thee is in dat tijdvak niet te krijgen De volgende broodkaart, de 26ste, wordt voor koffie of thee geldig voor het tijdvak van 13 tot 30 September Dan kan men tegen overlegging van die kaart krygen hetzij 0.05 K.G. koffie, hetzij 0.05 K.G thee, het een en ander naar keuze van den gebruiker. Dat is dus een half ons koffie óf een half ons thee per kaart. En daarmee moet men doen tot 30 September, dus 17 dagen. De verkbop en aflevering van thee en koffie als drank in hotels, café's. restaurants e. d. blijft toegestaan, noch tans onder deze beperking, dat die ver koop en aflevering behalve bij het ontbijt in hotels niet anders mag geschieden dan per kop. De aflevering van thee en koffie aan inrichtingen van genoemden aard zal niet mogen geschieden dan tot zoodanige hoeveelheid, als Waarvoor vooraf goed keuring is verkregen van het T. K. D. d. i. het ingestelde Rijksdistributiekan toor van thee en koffie. Het koDje koffie of thee zal (jaar echter wel duurder worden, want vooi de aflevering van koffie of thee aan dergelijke inrichtingen worden distri- butiekosten geheven tot een bedrag van 0.25 per K.G. koffie en f 0 50 per K.G. thee en deze kosten kunnen door den verkooper op den kooper worden verhaald. Zoover de regeling, die het publiek aangaat. Een groot deel van de overige be palingen betreft de verkoopers. Voor zoover noodig, stelt de minister van landbouw, nijverheid en handel de prijzen vast, tegen welke thee of koffie ten hoogste in den groothandel, in den tusschenhandel en bij den verkoop in 't klein zal mogen worden verkocht. Tot nu toe is er geen nieuwe be paling daaromtrent verschenen. De «detaillisten" waarmee bedoeld worden, de kleinverkoopers kunnen voor de door hen in ontvangst genomen broodkaarten nieuwe thee en koffie krijgen. En wel in dezen geest voor iedere broodkaart, waarop ver meld, dat zij geldig is voor de 25ste week, zal den detaillist ten hoogste 0.1 K.G. koffie, voor iedere broodkaart, waarop vermeld, dat zij geldig is voor de 26ste week, zal den detaillist naar zijne keuze ten hoogste 0.025 K.G. koffie of ten hoogste 0.025 K.G. thee mogen worden geleverd, een en ander onder voorwaarde, dat de detaillist, te zamen met de kaarten, overmaakt het bedrag aan distributiekosten, die 1 cent per broodkaart van de 25ste week en 1 cent per vier broodkaarten voor de 26ste week bedragen. Voorts wordt bij de aflevering aan de gebruikers voor distributie kosten ge heven 1 cent per 2 ons thee of koffie. Uitvoerverbod van sigaren, sigaretten, enz. Het Stbl. no. 574 bevat een Kon. besluit van den 30sten Augustus j.l., houdende verbod van uitvoer van sigaren, sigaretten en verdere bewerkte producten van tabak. Antwoord van den Paus. De Nederlandsche Anti Oorlog Raad ontving van kardinaal Gaspari namens den Paus het volgende telegram van dank voor de zijnerzijds den Paus ge brachte hulde «Bijzonder getroffen door de betuiging van hulde en erkentelijkheid van den Nederlandscben Anti Oofrlog Raad spreekt de Paus van ganscher harte zijn dank en zegen uit en, zich ver heugende over uw heilzame actie, wenscht hij levendig, dat, dank zij de veelvuldige pogingen van de kindereu van God, eene goede geestesgesteldheid, noodzakelijk om de vredesboodschap te kunnen ontvangen, eindelijk de zielen der volkeren moge verwinnen en ver haasten moge de heerschappij van het recht en van de Christelijke beginselen." AXEL, 4 September 1917. In de heden alhier gehouden raads vergadering werden op de gewone wijze geïnstalleerd de gekozen leden, de hee- ren L. Lamattre, F. Dekker, J. de Feijter en J. de Kraker. Herbenoemd werd als wethouder de heer L. Lamaïtre met 5 stemmen. Als ingekomen stukken werden voor gelezen a. Missive Gedeputeerde Staten, hou dende goedkeuring van het kohier van den Hootdelijken Omslag over 1917 b. Idem betreffende het kohier van het schoolgeld over 1917/18, meer uit gebreid lager onderwijs c. Idem, betreffende lager onderwijs 1917/18. d. Schrijven van Ged. Staten, hou dende mededeeling, dat gezien het be roepschrift van W de Zeeuw te Axel, d.d. 12 Dec. 1916, tegen de beslissing van den Raad dier gemeente op zijne reclame betreffende zijn aanslag in den hoofdelijken omslag over 1916; gelet op de berichten van Burg. en Weth. van Axel, d.d. 19 Januari 1917, 16 April 1917, 12 Juni 1917, 2 Juli 1917, 19 Juli 1917 en 27 Juli 1917; overwegende, dat reclamant is aan geslagen in de 34e klasse, dat het in komen van reclamant moet worden bepaald naar hei gemiddelde van zijn inkomsten in 1914 en 1915, en dat het zuiver inkomen van reclamant over eenkomstig is met een aanslag in de 36e klasse, enz. zij besluiten het beroep ongegrond te verklaren. e. Schryven van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel, be richtende de ontvangst van het adres betreffende uitvoer van vlas, waaraan de noodige aandacht zal worden ge schonken. Mededeeling van de Gezondheids commissie te Neuzen, dat tegen inwil liging van een verzoek om bouwver gunning met afwijking van art. 5 der B. V. geen bezwaar bestaat, terwijl in overweging wordt gegeven, te eischen dat goede gelegenheid bestaat voor af voer van huis en spoelwater. De gemeenterekening over 1916 werd vastgesteld op een ontvangst van ƒ60,383,76 en uitgaaf' van ƒ57,739,90, met een goed slot dus van 2643,86. De rekening van de gasfabriek bevat aan uitgaven j 58,797,97', inkomsten ƒ49,525, een nadeelig slot dus van 9272,97'. De rekening van het Alg. Burgerlyk Armbestuur toont aan uitgaven en in komstén de som van 5356,02. De begrooting werd vastgesteld op een som van 6520, met een subsidie van 6500 van de gemeente. De gemeentebegrooting, welke is ont worpen op een totaal van 94,805,15', werd den Raad aangeboden en in handen gesteld van een commissie van onder zoek; bestaande uit de heeren J. M. Oggel, F. van Driel en F. Dekker Fz. Daarna kwam aan de orde een voor stel tot wjjziging van het besluit in zake gasverbruik. Besloten werd de prijs van alle gas verbruik te bepalen op 15 cent per M*., terwijl de meerdere kosten ontstaan door installatie, enz. extra in rekening zullen worden gebracht. Een voorstel, door den Burgemeester ter overweging gegeven, betrof het verzekeren van de gemeente voor molest gevaar. Beslissing werd aan Burg. en Weth overgelaten. Hedenochtend is de heer H. B. alhier aan een groot gevaar ontsnapt. Hij kwam aan de Zeestraat onze gemeente binnenrijden over het fietspad langs de tramrails, toen juist de tram kwam aan rijden. Daar de heer B. hardhoorend is, hoorde hij het geraas van de machine slechts flauw en was In de meening. dat een motorfiets achter hem aankwam zoodat hij steeds meer uitweek in de richting van de rails, tot de locomotief de fiets even raakte en de rijder om sloeg. Gelukkig viel de heer B. naar den straatkant, anders was een nood lottig ongeluk onvermijdelijk geweest. Nu kwam de man met den schrik en een gescheurde broek vrij. te bestemmen openbaar plein. Met een overweldigend applaus vi het publiek werd dit plan bezegeld. Het standbeeld zal worden onthuld den dag dat in Europa de vrede terug, keert. Aan het Staakje te Sas van Gent was Vrijdag een Duitsch soldaat bezig met het uitvoeren van eenige reparatiën aan de grensafsl uiting. Op een gegeven oogenblik kwam de man met de mouw van zijn uniformjas in aanraking met een der doodelijke draden, met het gevolg dat hij t u de electrische geleiding werd aange- slingerd en onmiddellijk als lijk daar tegen bleef hangen. Op zijn daartoe gedaan verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer J. A. van Averon, als directeur het Post- en Telegraafkantoor te Hulst In de gisteravond alhier gehouden bestuursvergadering van het fanfaren gezelschap „Concordia" is besloten om deel te nemen aan het muziekfeest dat op* 22 dezer te Ter Neuzen zal gehouden worden. Zaterdag zal hetzelfde gezelschap bij het concours-hippique paedewerken, ter wijl naar we vernemen ook een muziek gezelschap uit Sas van Gent zich aldaar zal doen hooren. Bij het te Breda gehouden examen voor de hoofdakte is o. m. geslaagd de heer J. Bakker te Ter Neuzen. Als een blijk van de vaderland lievende gevoelens in Zeeuwsch Vlaan deren meldt men uit Sas van Gent, dat de burgemeester Vrijdag jl. in een toe spraak van de pui van het stadhuis de samengestroomde in woners der gemeente heeft voorgesteld, een standbeeld voor de Koningin op te richten op een daartoe Het hoofdbestuur van den Ned, R. K. Bond van Spoor en Tramweg personeel «St. Rataël" heeft door zijn bemiddelend optreden van de directie van de spoorweg mij. Mechelen—Ter Neuzen gedaan weten te krijgen, dat een duurtetoeslag van 2 per week zal uitgekeerd worden aan gehuwden, 1,25 per week aan ongehuwden, ter wijl daarenboven 0,25 zal worden uit- betaald voor elk kind beneden de 18 jaar. Wbl.) Vervoer en nederlage van goederen in Zeeland. Er zijn door den Commandant van de stelling van de Monden der Maai en der Schelde nieuwe verordening» afgekondigd betreffende het vervoer de nederlage van goederen. Zooals men weet bedoelde de 31 Dec, 1915 vastgestelde wet in de grensstreek te verbieden het ongedekt vervoerei het in groote hoeveelheid in voor raad hebben van goederen waarvan dt invoer verboden is. Door den Con mandant van Zeeland was voorta 21 Maart 1916 een verordening afgekondigd waarvan de strekking was om lingen voor de nederlage van goederei te geven voor de gemeenten Zeeuwsch-Vlaanderen, ook buiten dt grensstrook. Thans echter zijn nieuwe verorde- ningen uitgevaardigd, gedagteekend 2S Aug. '17, die een veel verdere strekking hebben. Ten eerste geldt die verordening ovef heel Zeeland en ten tweede betreftzj niet alleen de nederlage van goederen, maar ook het vervoer „in andere du binnenwaartsche richting". Voor de gemeente Rilland-Bath ii echter een afzonderlijke regeling ge troffen, daar in die gemeente het doelde vervoer verboden is zoowel ii binnen- als in buitenwaartsche richting Natuurlijk blijtt echter de wet vu 31 Dec. '15 gelden voor de grensstrool waarvoor zy werd uitgevaardigd. De inhoud der verordening komt it het kort hierop 'neer De invoer van paarden en vee verboden tenzij gedekt door geldi| documenten (art. 1). Het vervoer in andere dan binnen waartsche richting is verboden van le. paarden en vee 2e. alle ten uitvoer verboden genotmiddelen en voedingl middelen 3e. margarine, benzine, pt troleum, niet eetbare vetten,oliën,zadei, metalen, zeep, zeemleder, leder, wolla garens, sajet, elastiek, rubber en gut» percha. Tenzij deze goederen zijn door geldige documenten, of votf huishoudelijk gebruik dienen, of va het land naar de schuren worden, enz. (art. 2). Iedere houder van paarden of vd is verplicht daarvan binnen 14 dag» na het in werking treden der verorde ning schriftelijk aangifte te doen (art.3) Het is verboden paarden of vee' slachten zonder vergunning (art. 4). Het is verboden op markten en weg koffie, cacao, chocolade, spek, vat, mat garine, zeep, zeemleder, leder, wolk Urens, p ha fart. 51. p Het fonder gen b toor t biedt Het 1 dat hei fmet 11 wielen) Under dan wa naar is jen bi Het i [heid te margar redelijk noodig de uito Even voor i Bkelijk In di [buiten l Maai iverscbi gemeei king g1 ten de tussche of wel meenti Voor volgen voor burg, blijven de art vooi Retrai artt. 1 VOOI 1, 3, art. 2 onderj vooi 5 en i en on Voo laatsti schen' voo mede en on voo voo art. 1 I de Sc voo Hengi Neuzi slag en tv weer artik; 6 laa en St. Ji lippii Zuidc Ma Wi zins krijg huis Oi het is t verg van bijee wen leve Z< zitte

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2