Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. Gemeenteraad. AFDRUK J Kohier van den Hoofdelijken Omslaj V3 H.L. COKES of 50 K.G. TURF. Ons brood. Naar men aan de Nieuwe Ct. meldt, zal waarschijnlijk reeds a.s. Maandag de samenstelling van de' bloem voor wittebrood een wijziging ondergaan. Bet staat thans vast, dat de roggebloem zal worden vervangen door gersteblopm. De kleur van het wittebrood zal nage noeg dezelfde blijven. Petroleum. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft tot de burge meesters het navolgende rondschrijven gericht Ik heb de eer u mede te deelen, dat het vooruitzicht op voldoende vermeer dering van hier te lande aanwezige voorraden petroleum zoo gering is, dat de distributie van hetgeen nog beschik baar is en, in het gunstigste gevAl kan komen, met de meeste omzichtigheid zal moeten geschieden. ik stel mij voor de voorschriften, in acht te nemen bij de distributie van den voorraad welke bestemd zal kunnen worden voor huishoudelijke doeleinden, samen te vatten in een eerlang af te kondigen distributieregeling. Volgens deze regeling zal de hier bedoelde petroleum slechts kunnen worden ver kocht ten behoeve van de verlichting van woningen waar tot heden noch electriciteit, noch gas voor verlichting of kookdoeleinden beschikbaar was. Ten behoeve van ieder gezin, welke zoodanige woning heeft, zal van rijks wege een petroleumdistributiekaart be schikbaar worden gesteld. Ik heb de eer u uit te noodigen zoo spoedig mogelyk, uiterlijk vóór 10 Sept., aan de Toewijzingscommissie voor petro leum, Parkstraat 109, het antwoord te doen toekomen op de navolgende vraag Hoeveel woningen het gedeelte van een huis dat door één gezin wordt bewoond als afzonderlijke woning te beschouwen zijn er in uwe gemeente in welke noch gas). noch electriciteit beschikbaar is. Indien op den gestelden datum geen zoodanige opgave van u zal zijn ont vangen, zal worden aangenomen, dat in uwe gemeente geen distributie van petroleum zal behoeven plaats te vinden. 'De tankbooten New Yorh en, Rotter dam, beide met petroleum geladen, zijn heden onderscheidenlijk te Rotterdam en te IJmuiden aangekomen. AXEL, 31 Augustus 1917 Op den 37sten verjaardag onzer Ko ningin woei heden van openbare en eenige particuliere gebouwen de vader- landsche driekleur. Bij gunstig weder is Concordia voornemens op de muziek tent een concert te geven. Het ziet er echter met het weer niet erg best uit. De leerlingen der Fröbelschool, allen met vlaggetjes en oranje getooid, maak ten zingend een wandeling door de straten Reeds voor de tweede maal, binnen korten tijd, kwam de landbouwer A. van den Berge alhier tot de ontdekking, dat 's nachts zijn koeien leeggemolken waren. De weide ligt vlak bij het wachtlokaal der alhier gedetacheerde militairen. Men zou zoo zeggen, dan moeten de daar loopende dieren toch goed bewaakt zijn Hedenmiddag werd alhier door de marechaussees weer een Duitsche deser teur binnengebracht. Men deelde ons mede, dat hy te voet van Yperen was afgekomen en daarvoor 7 dagen onder weg was geweest. Door twee droge stokken tusschen de electrische draad versperring te steken, had hij zich nabij Koewacht een weg gebaand naar het neutraal gebied. Maandag werd alhier onder groote belangstelling de prijsschieting gehou den, welke was georganiseerd door een Belgisch comité en waarvan de winst ten goede komt aan Belgische krijgs gevangenen en gewonden. Zooals bekend kan zijn, waren voor deze schieting tal van geschenken, waaronder verscheidene kostbare, vrij willig ter beschikking gesteld. Zij be stonden voornamelijk uit kunstvoor werpen, terwijl de eerste prij3 een gouden medalje was. De uitslag der schieting, die men ons te laat toezond, om in ons vorig nummer te worden opgenomen, was als volgt Het aantal schutters bedroeg 215, waar voor 112 prijzen beschikbaar waren, terwijl op twee liggende prangen werd geschoten. De hoogvogels werden getroffen door B. L. Ysebaert, van Axel (winner van de medalje) en A. Bernaert, te Koewacht; de zijvogels door Ed. Waelput, Zuid- dorpe, Van Hooije, Axel, J. Moortgat, Sas van Gent en M. Ysebaert, Koewacht de kallen door L. de Jans, Overslag, Slabbaert, Zuiddorpe, Etienne, Sluiskil en J. Fermont, Axelde kleine kallen door J. de Vos, Overslag, Thienpondt, Terneuzen, Boënne, Axel en E. Grasman, IJzendijke. De schieting bracht een zuivere winst op van 338,50, terwijl een vrijwillige collecte nog 20,24' opleverde, alzoo een totaal van 358,74'. Verder werden door tal van personen een of meer prijsvogeltjes geschoten. Door een hevige en aanhoudende regen bui, die tegen den avond intrad, was men genoodzaakt de nog resteerende prijzen bij loting toë te wijien. Bij het examen voor de akte Duitsche taal is geslaagd de heer P. van Es van Terneuzen. Voor de hoofdakte is geslaagd de heer J. C. Bal te Terneuzen. Bij bevelschrift der Arrond.-Recht bank te Middelburg zijn verwezen naar de terechtzitting met last tot gevangen houding L. E., 19 j., werkman te Selzaete, beklaagd van terugkeer na uitwijzing. P. M., 30 j., arbeider te Ter Neuzen, beklaagd van diefstal. A. E., 38 j., werkman te Koewacht, beklaagd van poging tot verboden uit voer. Broodkaarten. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald met ingang van 2 September a.s. zal de hoeveelheid brood, op een broodkaart' te verkrijgen, moeten strekken voor een tijdsduur van elf dagen, niettegenstaan de op de kaart staat vermeld, dat zij geldig is voor een week mitsdien wordt de geldigheidsduur der broodkaarten, te beginnen met 2 September a.s. die waarop vermeld staatvoor de 26ste week van 2 tot en met 12 September die waarop vermeldvoor de 27ste weekvan 13 tot en met 23 September die waarop vermeld voor de 28ste week: van 24 September tot en met 4 October, enz. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 2 September 1917. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/a ure Ds. J. B. T. Hagen hol tz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz: Gereformeerde Kerk. (S i n g e 1 w e g). Voorm. 97t ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. A. Thielen. Gebouw Stationstraat. Voorm. 91/, ure Ds. A. Thielen. Nam. 2 ure Leeskerk. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9l/a ure Ds. J. R. van Oordt. Nam. 2 ure Ds. J. R. van Oordt.- 's Av. 57« ure Ds. J. R. van Oordt. (van Middelburg;. Koninklijk bezoek. De Koningin-Moeder heeft Dinsdag middag het aangekondigde bezoek aan Rijks Munt te Utrecht gebracht. Omtrent dit bezoek lezen we o. m. in de N. R. Crt. Achtereenvolgens werden de verschil lende werkplaatsen (smelthuis, pletterij, gloeihuis, blanchement enz.) bezichtigd, ten einde H. M. een volledig overzicht te geven van de geheele muntfabricage, vanaf het ruige metaal tot de volkomen afgewerkte munt. In alle afdeelingen waren de gewone werkzaamheden in vollen gangook tijdens het bezoek in de verschillende zalen bleef het personeel aan den arbeid. De heeren, die da Ko ningin Moeder op Haar tocht door het gebouw begeleidden, gaven Haar en Haar gezelschap inlichtingen omtrent de behan deling van metalen en de werking der vele machines bovendien gaven de chefs in de verschillende afdeelingen nog nadere verklaringen omtrent den arbeid in hunne zalen. H. M. toonde veel belangstelling. Juist op dit oogenblik is men in de Munt bezig met de vervaardiging van gouden tientjes. In de Muntzaal, waar laDg ver toefd werd, lag ongeveer een 5 ton aan gouden tientjes klakr, geheel gereed en volkomen afgemunt. In deze zaal werd aan H. M. een der eerte afbeeldingen getoond van een nieuwen rijksdaalder met de nieuwe beeltenis van de Koningin, een munt, die nog niet in omloop en nog de goedkeuring behoeft van de hoogste colleges. In de toonzaal bezich tigde H. M. de fraaie verzameling oude munten, terwijl in de bibliotheek een kijkje werd genomen in de verschillende weiken op penningkundig gebied. Tragisch, Gisternacht werd de schildwacht van dc Sluis bij de Linge- uitwatering onder Gorcum door den luit. van Piket slapende gevonden. Men wekte den slapende en bij het zien van de brandende lantaarn, gevolgd door den uitroep»er is oorlog*, werd hij door een hevigen schrik aangetast en rende met geveld geweer, eenige schoten los sende met scherpe patronen, de stad in. Vrouwen en mannen die boonen ter markt aanvoerden, vluchtten verschrikt onder moordgeroep.Gelukkig werd nie mand door de schoten getroffen. Ten slotte mocht het de politie en militairen gelukken, den krankzinnig geworden soljdaat te grijpen en hem on schadelijk te maken. Tel. Doordat een meisje geen gevolg gaf aan het haltgeroep van een soldaat- kommies, schoot deze te Kerkrade op haar, met het ongelukkig gevolg, dat hetj 13-jarig kind ernstig in den buik werd gewond en is overleden. Door den gemeentelijken keurings dienst zijn te Utrecht 10.000 pakjes bleek- poeder in beslag genomen. Bij onderzoek bleken de pakjes geen Lleekpoeder doch een voor de wasch schadelijken invloed te bevatten. Op de pakjes stond, dat de inhoud van extra kwaliteit was Brandkast met f 22,000 gestolen. Vermoedelijk door opensluiting hebben inbrekers zich Dinsdagnacht toegang weten te verschaffen tot het hoofdbureau van de gemeente-arbeidsbeurs aan de Heerengracht 59 te Amsterdam. Toen de directeur en het personeel in de mannenafdeeling van de Arbeidsbeurs het werk wilden beginnen, bleek hun, dat een kleine brandkast, waarin een waarde van 12,000 aan kontanten en een cheque op de Nederlandsche Handel maatschappij van 10,000 was verdwenen. In een aangrenzend vertrek werd op den grond boorsel uit de achterplaat ge vonden voor het overige werd er niets ontdekt. De dieven zijn blijkbaar door de vrij primitieve voordeur binnenge drongen. De sluiting daarvan is zoo eenvoudig, dat het slot met een grooten spijker gemakkelijk kon worden gefor ceerd. De daders hebben waarschijnlijk daarop wijst het boorsel geprobeerd, de brandkast aan den - achterkant te openen, doch toen dit niet lukte, hebben zij de beele kast meegenomen. Aan de andere kasten en laden was iD het geheel niet gemorreld. N. R. crt. Te Enschedé is op de openbjtt straat een persoon aangevallen; zijn j»| werd hem van Ret lijf gerukt en daaroit werd 1000 mark aan bankpapier gehaald, De dader is aangehouden, De Zuiderzee is tegènwoordig rol kwallen. Dp bot gaat voor deze monstert vluchten, zoodat de visschers hun nettn vol vaD deze weekdierea ophalen, welki 1 tot 10 pond per stuk wegen. Telegrafisch Weerbericht van het Kmn. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (by Utrecht). Verwachting tot den avond van Zaterdag l September Meest matige Zuidel., tot Westelijke wind. Zwaar tot half bewolkt. Waar schijnlijk enkele regenöuiën, met kant op onweer. Zelfde warmte. De BURGEMEESTER der gemeente Axel, maakt bekend, dat eeu openbare vergadering van den Gemeenteraad ie belegd, tegen Dinsdag 4 September a.s., des, voormiddags ten 9 ure (Zomertijd), ten Raadhuize, ter behandeling van volgende 1. Beëediging Raadsleden. 2. Benoemen Wethouder. 3. Mededeeling ingekomen stukken, 4. Aanbieding gemeente-begrooting voor 1918. 5. - Voorloopige vaststelling gemeente- rekening over 1916. 6. Goedkeuring rekening gasfabriek over 1916. 7. Goedkeuring rekening burgerlijk armbestuur over 1916. 8. Goedkeuring begrooting burgert; armbestuur voor 1918. 9. Wijziging begrooting over 1917, 10. Wijziging besluit gasverbruik. Axel, den 31 Aug. 1917. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER, YAN HET voor het dienstjaar 1917, wordt van af 30 Augustus ter Secretarii verkrijgbaar gesteld, tegen betaliDg vaa 20 cent per stuk. Burgemeester en Wethouders van Atil L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. De BRANDSTOFFEN-COM MISSIE te AXEL maakt be kend, dat de toegewezen steenkoleaei anthraciet vobr huisbrand voorloopij niet zullen worden gedistribueerd doch op de Gemeente-Gasfabriek worden opgeslagen tot a. s. winter. Voor huisgezinnen waar geen kookgai is, wordt op de Gemeente-Gasfabriek doorloopend beschikbaar gesteld De Brandstoffen-Commissie voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER, Voorzitter, Axel, 21 Augustus 1917. Op het oogenblik is et) geen VET verkrijgbaar, Met het oog hierop is tot nadere aaD kondiging te bekomen op iedere marga rinebon 0.25 K.G. (2'l/3 ons) margarine per week en per persoon. HET DISTRIBUTIEBUREAU,

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2