ij j li 1 \o. 42. Zaterdag i September 1917. 33e Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaan deren. Buitenland. Binnenland. AX E" I.SCli A D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Voor België 80 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKERUITGEVER ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent j voor eiken regel meer 5 Cent Groote letters worden naar F» DIK F FM A plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot A A Li LDinsdag- en Vrijdagnamiddag EEN ure. DE OORLOG. Het officieele Fransehe avond com muniqué van het Westerfront luidt Vuurgevechten op den linkeroever der Maas. De vijand deed geen poging om onze nieuwe stellingen aan te vallen. Elders verliep de dag rustig. Het Engelsche meldtDen ganschen dag stortregende het. Hedenmiddag maakten de Britsche troepen bevredi gende vorderingen ten O, en ten Z.O. ?an Langemarck en sloegen een overval ten N. van Lens af. De vliegers waren druk in de weer. Het Duitsche zegtIn Vlaanderen is hedenochtend een krachtige Britsche aanval ten O. van Yperen mislukt. Ten N.O. van die stad ontbrandde des mid dags een hevige geschutstrijd. Wij her overden Beaumont (bij Yperen). Volgens de .Times" van 22 tot 25 Aug. bedragen de Britsche verliezen van die 6 dagen 711 officierenen 11.600 mau. Ook zonder de opgaven der andere strijdenden te kennen, kan men uit deze cijfers nagaan hoe verwoed ook hier wordt gestreden. Van het Italiaansche front meldt RomeOp het plateau van Bainsizza nam de strijd in hevigheid toe. Met de uiterste verwoedheid en terwijl hij zooveel mogelijk troepen in het vuur brengt, poogt de vijand het vooruit dringen der Italianen naar den O. rand tot staan te brengen. Wij braken echter op verscheidene punten den vijande lyken tegenstand en maakten gisteren meer dan 500 gevangenen. Weenen berichtDe slag ten N. van Gorizia houdt aan. De toestand is onveranderd. Het officieele Belgisch weekoverzicht luidt in zgn geheel: Gedurende de afgeloopen week patrouille gevechten bij Ramscapelle en Dixmuiden. Een overrompeling van de vijandelijke stel lingen in de richting van Deerschote op den O. oever van de Yser slaagde volkomen. Onze vliegtuigen leverden verschillende gevechten en bombar deerden herhaaldelijk de vijandelijke werken bij Dixmuiden en Hille. De vijand gebruikte verstikkende gassen bij zijn artillerie. Het Parijsche „Journal" meldt, dat men onderhandelt over een gewapende interventie van Japan in Europa en dat de Japansche regeering genegen is, met de Trans Siberische spoor troepen te zenden naar het Russische front. Van de Brabantsche grens wordt gemeld, dat de burgemeester van de Belgische grensgemeente Hamont door de Duitschers ter dood is veroordeeld. Be broeder-overste van het klooster aldaar en prof. Ballings zijn tot levens- j lange gevangenisstraf veroordeeld we gens het overbrengen van Belgen naar Nederland. N. R. Crt. De Pauselijke nota. Het antwoord van Amerika op de Pauselijke nota, in de meest hoffelijke termen vervat, geeft te kennen, dat, zoolang de Duitschers hun voorwaarden niet hebben bekend gemaakt, er geen grondslag is op welken men kan over gaan tot besprekingen over den vrede. Naar de Weensche correspondent van de Köln. Ztg. meldt, is men daar in diplomatieke kringen van oordeel, dat de beantwoording van de nota van den paus door de middenrijken heel wat tijd zal vorderen. Het antwoord eischt grondige overweging van de punten, die voor elk der bondgenooten v^n bijzonder belang zijn. Zoo is het begrip .vryheid ter zee" voor Turkije van buitengewoon gewicht, omdat daarmee het Dardanellen-vraagstuk gemoeid is. Al beschouwen alle centrale mogend heden de nota van den paus met Sym pathie, toch bevat zij punten, die door hun eenzijdigheid voor de centralen de bepaling van hun standpunt bemoei lijken. Amerika en de neutralen, Wilson heeft een proclamatie uitge vaardigd, waarin de verscheping van goederen naar de onzijdige staten in Europa, behalve indien daarvoor con sent is gegeven, wordt verboden. Bovendien wordt de lijst van goederen, waarvoor consenten noodig zijn bij verscheping naar de geallieerden en niet-Europeescbe onzijdigen, uitgebreid metkatoen, alle vleeschsoorten, suiker en de meeste andere Amerikaansche uitvoerwaren. In een verklaring bij deze proclamatie zegt Wilson, dat de regeering zal zorgen dat geen Amerikaansche voortbrengse len rechtstreeks of indirect den vijand ten goede komen. Regeeringskringen zien in deze order een voorbode van een streng toezicht op den uitvoer als oorlogswapen en als politiek van strikte rautsoeneering der lauden, die aan Duitschland grenzen. Uitvoeren naar Duitschland en zijn bondgenooten worden formeel verboden. Daaruit wordt afgeleid dat het toezicht op den uitvoer der Ver. Staten het Engelsche stelsel zal vervangen en voor Amerikaansche ladingen certificaten zal invoeren. Gemunt geld, ongemunt goud en zilver en schuldbrieven worden ge plaatst onder de bepalingen van de uitvoerbewilliging. Wilson zegt, dat het doel der procla matie niet is, den uitvoer te verhin deren, maar er toezicht op te houden. Het is niet de bedoeling, noodeloos den Amerikaanschen buitenlandschen han del te belemmeren, maar eigen behoef ten te waarborgen en eveneens in de behoeften van alle volken, die tegen Duitschland oorlog voeren, te voorzien. Daarnevens is het onze wensch en bedoeling, aan de behoeften van de onzijdigen tegemoet te komen, voor zoover onze hulpbronnen dat toelaten, mits de zekerheid bestaat dat deze uitvoeren noch rechtstreeks, noch in direct faen vijand ten goede komen. N. R. Crt. Over Zwitserland komen berichten over een ernstige ongesteldheid van den koning van Spanje. Schending van de neutraliteit. (Officieel). In aansluiting aan de vroegere berichten betreffende de schen dingen van Nederlandsch rechtsgebied door vliegtuigen der oorlogvoerenden op 18 dezer deelt het ministerie van buitenlandsche zaken mede, dat de Duitsche regeering door tusschankomst van haar gezant ter kennis van de Nederlandsche regeering heeft gebracht, dat blijkens een door den militairen attaché van het gezantschap in Den Haag aan den chef van de Duitschen generalen staf uitgebracht rapport, de twee Duitsche vliegtuigen No. 1055 en No. 1059, die na hun tocht over Neder land ten slotte genoodzaakt waren respectievelijk bij Beerta en bij Blijham te landen, op den bewusten dag te ongeveer 12 uur een negental bommen hebben laten vallen op Goeree en op Renesse of Zierikzee. Bedoelde vliegers verkeerden n.l. tijdens hun tocht boven de wolken in de meening nog boven zee te zijn, toen zij zich inderdaadreeds boven de Nederlandsche kust bevonden. De Duitsche gezant heeft uit naam van zijn regeering en van den opper bevelhebber van het Duitsche leger zijn oprecht leedwezen over dit be treurenswaardig voorval, dat gelukkig geen slachtoffers heeft geëischt, uitge sproken, onder mededeeling, dat de Duitsche regeering bereid is voor de materieele schade een volledige ver te geven. De N. R. Crt. voegt hieraan toe de volgende opmerking Dit bericht stelt opnieuw in het licht, welke gevaren voor een neutralen staat verbonden zijn aan de schending van zijn luchtruim door strijdkrachten van oorlogvoerende partijen. Bij een vlucht van zee uit naar de Nederlandsche kust (zoo is de Duitsche voorstelling), een vlucht, die over Neder landsch grondgebied naar de Duit3cbe grens is voortgezet, vergewist men zich niet, of de bommen wellicht in bewoond neutraai gebied kunnen neerkomen. Men „verkeert in een meening" en dat schijnt genoeg te zijn. Het moet den Duitschers zou men zoo zeggen anders niet zoo bijzonder moeilijk zijn gevallen, zich van de juistheid van die meening te overtuigen aangezien zij zelf op verschillende plaatsen van den grond af zijn waar genomen. „Ook voor deze nieuwe schending van de Nederlandsche neutraliteit ko men Duitsche vliegtuigen niet in aan merking", seinde Wolff dezer dagen uit Berlijn over dit werpen van bommen binnen ons gebied. Hij heeft nu het antwoord daarop van de Duitsche regeering zelve en zal dat daarom voor zich wel erkennen als een even „verpletterend" bewijs, als waar voor, naar h(j meende in herinnering te moéten brengen, de Engelsche regee ring met betrekking tot de bommen op Zierikzee had moeten zwichten. Inlijving militielichting 1918 en uitstel van eerste-oefening. Blijkens de St. Crt. zullen in het tijdvak van 22 -26 October 1917 van de militielichting 1918 worden ingelijfd 1. de dienstplichtigen, toegewezen aan de 2de of de 4de compagnie van het eerste bataljon van elk der regi menten grenadiers en jagers en der overige regimenten infanterie, met uit zondering van hen, die in het bezit zy'n van het in art. 70 der Militiewet be doelde bewijs van voorgeoefendheid laatstbedoelden zullen twee maanden later worden ingelijfd 2. het thans nog overschietende deel van de dienstplichtigen, die zijn toege wezen aan de eerste bataljons dier regimenten, met bestemming voor den dienst bij de administratietroepen. Dienstplichtigen van eene vorige lichting, die uitstel of verlenging van uitstel van eerste-oefening hebben tot het tijdvak, waarin de dienstplichtigen der lichting van 1918, toegewezen aan de 1ste bataljons (of aan de 4 compag nieën van de\ 1ste bataljons) van de regimenten infanterie (grenadiers en jagers hieronder begrepen) worden in gelijfd en wier uitstel niet is of wordt verlengd, moeten in het tijdvak van 2226 October e. k. onder de wapenen komen de voorgeoefenden echter twee maanden later. Omtrent uitstel van eerste oefening geldt het volgende Uitstel of verlenging van uitstel van eerste-oefening wordt tegenwoordig slechts in zeer beperkte mate verleend en alleen om zeer gewichtige studie- of andere redenen. Om studieredenen kan wel uitstel of verlenging van uitstel worden verleend aan dienstplichtigen, die b.v. 1. eindexamen hoogere burgerschool of gymnasium moeten afleggen 2. examen moeten afleggen voor onderwijzer 3. leerling zijn van de hoogste klasse eener middelbare technische school of soortgelijke inrichting 4. leerling zijn van de Middelbare Koloniale Landbouwschool. Botcrdlstributie. Van bevoegde zijde wordt er de aan dacht van detailhandelaars (winkeliers) in boter op gevestigd, dat zij, nu met 1 September a.s. de nieuwe distributie regeling in werking treedt, goed zullen doen, er rekening mede te houden, dat aan bestellingen eerst ongeveer, 10 dagen na het opgeven der orders uitvoering zal worden gegeven. Hot verdient dus aanbeveling steeds vroegtijdig de be- noodigde boter aan te vragen, hetzij t?ij het gemeentebestuur, hetzij door bemid deling van een grossier. Voor de over gangsperiode zullen de detailhandelaren dan ook hebben te zorgen, dat zij een voldoenden voorraad boter hebben, om de ontvangst der eerste levering ónder de nieuwe regeling te kunnen af wachten. De op 1 September a.s. te geveu orders zullen, gelijk reeds werd gezegd, niet vóór 12 September kunnen worden ontvangen.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 1