Rechtszaken. Landbouw. Londen, te Havre en Parijs opdracht ontvangen, resp. aan de Britsche, Bel gische en Fransche regeering de vraag voor te leggen, of vliegtuigen van hare luchtvloot zich door deelneming aan het gevecht boven Schouwen aan schen ding van Nederlandsch gebied en het werpen van bommen hebben schuldig gemaakt. Naar de herkomst van de op Goeree en Schouwen gevonden bomscherven wordt inmiddels van militaire zijde een onderzoek ingesteld. Zoowel van Engelsche als van Duit- sche zijde heeft men reeds getracht zijn tegenstander zooveel mogelijk van deze ernstige schending van onze neutraliteit in de schoenen te schuiven. Zelf zet men dan wij zyn dat zoo gewoon een onschuldig gezicht, alsof men van den prins geen kwaad weet. Nu blijkt ook uit het officieele onder zoek, dat zoowel Duitsche als Entente vliegtuigen boven ons grondgebied zijn geweest en daar oorlogshandelingen hebben gepleegd. Een ernstig vermoe den bestaat, dat althans de Duitsche vliegtuigen aan het werpen van bommen schuldig zijn. Trouwens het leeuwen deel van de schending van ons lucht ruim komt aan de Duitschers toe, die verschillende malen, zonder daartoe door noodtoestand gedwongen te zijn geweest, over ons grondgebied zyn ge vlogen, zelfs in westelijke richting. Het is dan ook niet te verwonderen, dat onze regeering tegen dit gebruik van Nederlandsch gebied tot den aanval of andere daden van oorlog met den meesten nadruk te Berlyn geprotesteerd heeft. De ontwikkeling van den strijd in de lucht en de verhoogde krachtsinspan ning van beide partijen moeten het gevaar voor dergelijke schendingen van onze neutraliteit doen toenemen. Een luchtgevecht boven ons grondgebied kan dan heel wat ernstiger gevolgen hebben dan daaruit nu zijn voortge vloeid. Het is dan ook niet zonder voldoening voor ons geweest, dat het Nederlandsche afweervuur - geweer en geschut twee vhn de vliegtuigen naar beneden heeft geschoten, al kon één daarvan nog juist over de grens neerkomen. Meer dan alle protesten helpt hier het nuchtere argument van den kogel, die treft. Het moge onzen Nederlandschen schutters gegeven zijn, om met de daar toe zoo mogelyk te verbeteren middelen tegen verdere schendingen nog meer succes te bereiken, hoe gering de tref kans bij een dergelijk doelwit ook is. N. R. Crt. De kolenproductie. Zooals men weet heeft de Alg. Bond van Christelijke Mijnwerkers dezer dagen andermaal aan den minister van Oorlog het verzoek gericht om de ge mobiliseerde Nederlandsche mij n werkers in het genot te stellen van klein verlof. „Waar thans door de mobilisatie nog zooveel degelijke mijnwerkers aan het mijnbedrijf zijn onttrokken, aldus werd o. a. het request gemotiveerd zal inwilliging van ons verzoek land en volk ten voordeel strekken". De correspondent te Heerlen van het Hbld. nu wijst erop, dat nog onlangs, tijdens de mijn^verkersstaking, de Minister af wijzend heeft beschikt op een soortgelijk verzoek van denzelfden Bond. Toen werd het verzoek echter in hoofdzaak gedaan in verband met het vertrek van de geïnterneerde Belgische mijnwerkers, die thans weer zijn te werk gesteld. Sinds echter is de kolennood zoodanig toegenomen, dat er alleszins grond is om een verzoet als het hierboven be doelde bij herhaling te doen. Het is natuurlijk mogelijk dat er bezwaren van militairen aard tegen inwilliging bestaan, - de correspondent wijst echter terecht op de oorlogvoerende landen. Het Fransche legerbestuur zond de soldaten-mijnwerkers van het front naar de mijnen terugin Duitschland is het aantal mijnwerkers uitgebreid door het toestaan van verlof aan 19.000 gemobiliseerde mijnwerkers. Het is echter de vraag of demobili satie van de soldaten-mijnwerkers de productie belangrijk zou kunnen op voeren. Volgens opgave van de Staats mijnen bedroeg het aaDtal ondergrond- sche arbeiders in de maand Mei, d. i. voor de staking, 4534er waren er 478, d. i. dus ongeveer 10 pet., gemobiliseerd. Aangenomen dat die verhouding voor de particuliere mijnen dezelfde is, mag men concludeeren, bij een aantal ondergrondsche arbeiders van ongeveer 9600, dat het cijfer van de gemobiliseerde ondergronders beloopt rood 950. Bij een productie van ge middeld een ton per man per werktijd, wat men als normaal kan «tellen, zou dus de totaalproductie bij tewerk stelling van 950 man, op te voeren zijn met een hoeveelheid van 25000 ton per maand. Dat is te zeggen, als het inderdaad mogelijk ware zóó veel meer uit de mijnen naar boven te brengen. De Limburgsche mijnen zijn voor het meerendeel nog betrekkelijk jong en de kolenafzetting in het Limburgsche kolenbekken is geheel anders dan in de Duitsche mijnen. Er zijn geen dikke lagen waarin men een groot aantal werkputten kan aanleggen, de productie kan niet uitgebreid worden buiten de grenzen van de dikte der lagen en de uitgebreidheid van de mijn, zonder te geraken tot een soort van footbouw, die tot schade zal komen voor de mijn en het bedrijf, en groot risico mede brengt voor de arbeiders. Wat anders is, dat de geschoolde mijnwerkers die thans in dienst zijn, wellicht, voor zoover zij niet in de Nederlandsche mynen te werk gesteld kunnen worden, in Duitsche mijnen aan het werk zouden kunnen gaan om daar kolen te delven voor Nederlandsch gebruik. Tenzij daartegen andere be zwaren bestaan. Brandstoffen. Op het einde van Juli werd op ver zoek van pachters van oesterperceelen vergunning verleend tot het wegsteken van oneffenheden den bodem van sommige dier perceelen, waardoor men een vrij goede brandstof verkrijgt. Ook op de Hont of Wester-Schelde zijn ter reinen aangewezen om derrie te steken. Men is nu druk aan het werk. Tot 1,000,000 K.G. per week wordt in de Schelde weggegraven. De prijs van deze derrie bedraagt 3,50 4,50 per 1000 K.G. Lichting 1910. (Officieel). De dienstplichtigen van de bereden korpsen van de lichting 1910 zullen, met uitzondering van de onderofficieren, omstreeks begin October a.s. met onbepaald (klein) verlof worden gezonden. AXEL, 28 Augustus 1917. Zondagochtend kwam de landbouwer J. de Regt alhier tot de ontdekking, dat in zijne weide 9 schapen dooreen vreemden hond waren doodgebeten. Het was in één woord vreeselijk om aan te zien een der dieren was letter lijk een poot uitgerukt. Er waren nog 2 schapen overgebleven, die nog door den hond werden vervolgd toen men er bij kwam. Het is voor den eigenaar een schadepost van naar men ons mededeelde 160. Hedenmorgen geraakten de klee- ren van een 19-jarige dienstbode in de Gentsche Vaartstraat alhier in brand, toen de hevige wind de vlam van een leemkachel in hare richting dreef. Het meisje liep de straat op, waar spoedig een tweetal mannen te hulp schoten, die het geluk hadden de vlammen spoedig te blusschen. De stukken bran dend goed vlogen over de straat. Het arme meisje heeft hevige brandwonden aan armen en beenen bekomen van zoo ernstigen aard, dat ijlings genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Zij lijdt schrikkelijk veel pijn. Heden werd ten overstaan van notaris Dregmans, alhier, ten herberge van Hyp. Dellaert geveild, ten verzoeke van den heer Cam. van Laere, twee huizen met erf te Axel in de Walstraat. Perceel 1 werd opgehouden, terwijl perceel 2 werd toegewezen voor 1600 aan den huurder J. Verbiest. De gehouden collecte ten behoeve van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst heeft in Zeeuwsch Vlaanderen (O. D.) het volgende opgebracht Axel f 37,405, Boschkapelle f6,11, Clinge f2,06, Graauw f5,63, Hengstdijk f3,97, Hoek f24,60, Hontenisse geen collecte gehouden, Hulst f 18,97, Koe wacht f 1,92s, Ossenisse f 4,51, Overslag f4,75, Philippine f3,35, Sas van Gent f 17,25, St. Jansteen f2,75, Stoppeldijk f6,18, Ter Neuzen f 18,89, Westdorpe f 18,87, Zaamslag f 18,50, Zuiddorpe f 3,60. Totaal f 199,32. Het vorige jaar bedroeg de collecte f 147,49. Zaterdag speelde te Zaamslag de voetbalvereeniging „Hercules I" van Axel, tegen „Zaamslag I". De uit slag was 5—2 in het voordeel van „Hercules". Dienzelfden dag speelde alhier de T. F. C. van Ter Neuzen een wedstrijd tegen „Wilhelmina" van Axel, beide met invallers. Uitslag 6—2 in 't voor deel van „Wilhelmina". Zondag verloor het tweede elftal dezer vereeniging te Stoppeldijk met 4 0 tegen de plaatselijke club aldaar. Door het bestuur van „Wilhelmina" is bepaald, dat de dit jaar te houden bekerwedstrijden om den voor dit jaar in het bezit van „T. F. O." zijnden „Wilhelmina wisselbeker" zullen plaats hebben op 26, 29 en 31 December a.s. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn door een onbekenden vlieger twee bommen geworpen bij de haven van Cadzand (aan den ouden mond van het Zwin, dus vlak bij de grens). Zaterdagavond deden zoeklicht en lichtkogels aan de Belgische kust nade rend onraad vermoeden. Omstreeks half 12 kwam een vlieger aansnorren, die eenige, waarschijnlijk drie, bommen wierp in de nabijheid van de Cadzand sche haven, doch op 't grondgebied van de gemeente Retranchement, niet ver van de hofstede „Arendsburg". Ineen weide, een stuk bouwland en in de duinen zijn 10 gaten geslagen. Drie kuilen zijn zoo diep, dat er water in staat. De stukken en scherven zijn zooveel mogelijk door de militairen verzameld. De nationaliteit schijnt nog niet vastgesteld te zijn. Daar het reeds de tweede maal is, dat nabij de haven helsche machines vielen, sloeg velen de schrik om het hart. Gelukkig was de uitwerking niet zoo hevig als op 8 Augustus 1915. Het mag wel een wonder heeten, dat beide gevallen geen persoonlijke ongelukken hebben veroorzaakt. M Crt. Vrijdagnamiddag woei aan de grens nabij Philippine een top uit een boom en bleef gedeeltelijk op den electrischen draad hangen. Een werkman, A. Ram meloo geheeten, afkomstig uit Bouchaute, die in de nabijheid aan den arbeid was, wilde het hout van den draad trekken, doch bleet bij het aangrijpen op slag dood. M. crt. Wij kondigen zelden een jubilé aan, schrijft de A7. R. Crt., maar mogen een uitzondering maken voor dat van Ds. L. M. de Boer te Hulst, die op 13 October zijn vijftigjarig predikantschap bij de Ned. Herv. kerk hoopt te her denken. Na te Uithuizermeeden en te Niehove in Groningen te hebben ge staan, en later te Britswerd en Wiewerd in Friesland, kwam Ds. De Boer 18 jaren geleden te Hulst. Men schryft verder aan genoemd blad Altijd heeft Ds. De Boer behoord tot degenen, die van oordeel zijn, dat de bedienaar der Evangelies ook een sociale taak te vervullen heeft. Aan die over tuiging getrouw, sprak hij niet alleen van den kansel met het levende woord, doch trachtte hij ook, door medewerking aan bladen en tijdschriften en door ijverige deelneming aan neutrale maat schappelijke bewegingen, ook die van ethischen aard (het Nut, Bevordering van Huisvlijt, Volksbond ter bestrijding van Dronkenschap, Bond voor Staats pensionneering e.d.) invloed ten goede uit te oefenen. Nog enkele jaren ge- leden (hij was toen reeds de 70 gepas seerd) giüg hy 's winters avond aan avond op het pad, om in atdeelingen van den Bond voor Staatspensionneering zijn gewaardeerd woord te laten hooren, Zijn tegenwoordige standplaats dankt hem de Kroniek der Stad Hulst. Hjj is er algemeen bemind, ook om zyn echt-evangelische houding in de dagen der z.g. Katholieke Demokraten, volge lingen van Notaris Van Dalsum, toen er alles behalve rust heerschte in de geesten. Ook bij de tienduizenden Belgen, die bij den uittocht uit Ant werpen het Zeeuwsche landstadje over stroomden, zal de figuur van den on vermoeid helpenden dominee niet licht vergeten worden. Zijn ideaal van ver draagzaamheid vindt hij gesymboliseerd in de eigenaardige inrichting der hoofd kerk ,te Hulst, waar in het eene ge deelte de Hervormde, in het andere gedeelte de Roomsch-Katholieke eere- dienst wornt uitgeoefend, beide gedeel ten vreedzaam gedekt door den ge meente toren. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 28 Augustus 1917. A. W., 32 j., huisvr. van J. L. te Sai van Gent, is wegens beleediging veroord. tot f 7 of 7 dagen hecht. P. D., 35 j., veldarbeider tc Hoek, ii wegens diefstal veroord. tot f7 of 7 dagen hecht. C. M. A., 30 j., huisvr. van C. C., zonder beroep te Overslag, is wegeni beleediging veroord. tot flO of 10 dagen hecht. D. C., 40 j., werkman te Wachtebeke en A. V., 33 j., veldarbeider te Sas van Gent, zijn wegens wederspannigheid ieder veroord. tot f 15 of 15 dagen hecht. M. F., 32 j., arbeider te Axel, is wegeni beleediging veroord. tot f 5 of 5 dagen hecht. F. J. F., 50 j., varensgezel te Terneuien, is wegens beschadiging veroord. tot f 10, of 10 dagen hecht. J. F. F., 48 j varensgezel te Terneuien, is wegens beleediging ambtenaar veroord. tot flO of 10 dagen hecht. F. v, B., 23 j klompenmakersknecht te Clinge, is wegens diefstal veroord. tot f 5 of 5 dagen hecht. E B., 20 j.„ zonder beroep te St. Jan steen, ia»wegens mishandeling veroord. tot flO™ 10 dagen hecht. Landbouwproducten. Het bestuur van het Nederlandsch Landbouw-Comité heeft, zoo meldt het Aed. LandbouwWeekblad, op 22 dezer een zeer druk bezochte samenkomst gehouden met de voorzitter» en ver tegenwoordigers van de provinciale en gewestelijke landbouw-vereen., maat schappijen en bonden, ter bespreking van de navolgende onderwerpen 1. Minimum- en maximum-pryzen van landbouw producten 2. Pryzen van kunstmeststoffen 3. Prijzen van afvalproducten, ge schikt voor veevoeder 4. Beschikbaarstelling van veevoe der en broodkoren aan producenten.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2