\o. iO Zaterdag 25 Augustus 1917. 33® I F". Nieuws- en Advertentieblad T voor Zee uwsch-Vl a anderen. F. LUELEMW, AXEL. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Voor België 80 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER ADVERTENTIEN van il tot 4 reeels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent, Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentièn worden franoo ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag EEN ure. Amerika en wtf. In de A'. 72. Crt. treffen wij een zeer ernstige waarschuwing aan van een Hollandsche Amerikaan, die, enkele weken geleden in ons land gekomen, getroffen is door de betrekkelijke zorge loosheid, waarmee hier te lande, naar zijn waarneming, wordt voortgeleefd. Hij meent, naar hetgeen hij in Amerika heeft gehoord, dat er uiterst moeilijke tijden ook voor ons land aanbreken zullen, en zou gaarne in de gelegenheid worden gesteld zijn oude vaderland met ernst te waarschuwen. „Dit is een woord van waarschuwing", zegt hij. „Een woord zoo ernstig, als ik het slechts schrijven kan in een taal die mij sedert vele jaren niet meer tot gewone omgangstaal heeft gediend. Holland loopt gevaarNiet door een directe deelneming aan den oorlog. Als buffer staat is Nederland op dit moment voor beide zijden van te veel belang. Holland loopt echter groot gevaar, als een belegerde veste spoedig honger te lijden. Om dit te voorkomen, moeten wij den toestand ernstig onder het oog zien. Met kalm beraad moeten wij te werk gaan en met welwillende mede werking moeten wij onze persoonlijke wenscben en wenschjes ondergeschikt maken aan het eene groote doel, onze onafhankelijke kracht te handhaven uit eigen middelen tot tijd en wijle, dat de vrede zal zijn teruggekeerd. ,De oorzaak van deze ontwikkeling van den toestand is eenvoudig. „Vanuit Amerika zullen wij niets meer ontvangen. Inderdaad, Amerika zal niet in staat zyn, ons de oude voorraden te leveren. President Wilson en de overgroote meerderheid der Amerikanen zijn ons persoonlijk welgezind. Maar het is onmogelijk, dat de groote transatlantische voorraad schuur alle geallieerden van levens middelen zal voorzien en bovendien ook nog de neutralen. Blijven wij neutraal dan zullen wij tezamen met Denemarken en Noorwegen en Zweden en Zwitser land achteraan op de Amerikaansche lyst komen te staan. Wij kunnen wel schepen naar Amerikaansche havens zenden, maar voorraden om die te vullen zijn niet verkrijgbaar. „Neutrals last". Het gaat om leven en dood, en de kleinen komen in het gedrang. Dit feit mag ons onaangenaam aandoen, maar het bestaat. Hoe eerder wij het begrijpen, hoe beter voor ons zeiven en onze naaste toekomst". En dan gaat hij voort om te betoogen hoe de Amerikaan in den grond den oorlog verafschuwt, als iets waaraan een verstandig man niet doet. Maar .hier was „noodweer". Noodweer tegen over de niets ontziende duikbootactie, f&artegen vertoogen niets uitwerkten. Ên toen was het eindelijk uit. „De Amerikaan heeft de kwestie jaren lang overwogen. Hij heeft lang getalmd. En toornig dat men hem in een dergelijken strijd door jarenlauge tergerijen gedwongen heeft, maakt hij zich nu gereed om nu voor goed en al een einde te maken aan dezen onhoud- baren toestand. Amerika verlangt geen materieele winst uit den oorlog. Het heeft geen lust zijn onmetelijk gebied te vergrooten of nieuwe koloniën bij de oude te voegen. Amerika, volgens het prechte geloof van de groote menigte, strijdt om de toekomstige wereld voor hare kinderen bewoonbaar te maken". Tot zoover de toestand in Amerika. Nu nog iets over ons zelf. Ons land, door zijn aardrijkskundige ligging, is een natuurlijke voorhaven van Duitsch- land. Dat brengt mij tot het allerge wichtigst punt in deze korte beschou wing. Amerika wil niet dat wij Duitsch- land meer zullen leveren, dan strikt noodzakelijk is, om onzen kolenvoorraad op de gewenschte hoogte te houden. Nogmaals verzoek ik den Hollandschen lezer zich zooveel mogelijk de Ameri kaansche opvatting eigen te maken. Millioenen menschen en miljarden aan joederen worden thans in Amerika bij een gebracht om het gewenschte doel bereiken. Bij een dergelijke reus achtige onderneming gaat alles in het groot. Men weet wel, dat vele onschul dige neutralen dezen winter koude zullen lijden en 's avonds hongerig naar bed zullen gaan. Maar, zoo redeneert doorsnee Amerikaan, in Frankrijk Italië en Rusland en Engeland hebben de inwoners ook geen koien en weinig te eten, en dan hebben zij er bovendien nog een o.orlog bij met alle ellende van dooden en gewonden. Heeft de neutraal, die zooveel misloopt, eigen lijk wel reden tot klagen, wanneer hij er zoo afkomt als naaste buur in de grootste kalamiteit, die de wereld nog ooit heeft getroffen „Hoe men persoonlijk over deze op vattingen van de Amerikanen wenscht te denken, staat niet aan mij te beoor- deelen. Maar het schijnt toch wel zeer gewenscht dat deze dingen algemeen bekend zullen worden onder de Hol landsche natie. Men is in het buiten land niet geheel tevreden over ons, Niet omdat wij geen aandeel nemeu aan den oorlog. Onze neutraliteit neemt niemand ons kwalijk. Wel echter om de meening, die bij ons te lande maar al te dikwijls gehoord wordt„als wij er nu maar uit blijven, dan is alles alweer goed". „In die openlijke bekentenis van velen onzer medeburgers zit het gevaar. Neu traliteit, om tot goede resultaten te voeren, mag nooit iets negatiefs zijn, Om waarde te hebben moet de neutra liteit een positieve daad zijn. Indien het ons werkelijk heilige ernst is met ons onafhankelijk volksbestaan laten wij ons dan nu onmiddellijk voorbe reiden op zeer moeilijke dagen. Niet door overhaast groote voorraden op te koopen (de meest onvaderlandslievende daad, die men onder de omstandigheden bedenken kan). Maar laten wij ons gereed maken voor de sterkste beproe ving van onzen goeden moed en ons geduld". „De economische belegering van Nederland staat voor de deur. De Re geering vermag niet, daaraan iets te verhelpen. Wij moeten allen zonder onderscheid bijstand verleenen". Telegram van den Nederl. Anti-Oorlogs raad aan den Paus. De Nederlandsche Anti-Oorlogsraad heeft in een buitengewone ledenver gadering besloten, het volgende telegram aan den Paus te zenden „De Nederlandsche Anti-Oorlogsraad, met innige dankbaarheid vervuld jegens uw edele poging om aan de menschheid den vrede terug te brengen, gevoelt zich gedrongen Uwe, Heiligheid met deze gevoelens in kennis te stellen. De Raad veroorlooft zich eerbiedig U de verzekering te geven van zijn vurige hoop, dat uw streven, dat niet beïnvloed is door eenige voorkeur voor de be langen van een der oorlogvoerende partijen, doch uitsluitend beoogt recht vaardigheid en juiste behartiging van de gemeenschappelijke belangen van alle volken, zeer spoedig tot het be oogde doel moge leiden. Een vrede, die tot stand zou komen op de grond slagen, door U gesteld en door alle vrienden van een duurzamen vrede bij voortduring bepleit, zal het bewijs zijn, dat een nieuwe geest over de volkeren is vaardig geworden, en dat in de toekomst niet meer in de macht van het geweld, maar in die van het recht de waarborgen voor veiligheid en vreed zame ontwikkeling van de volkeren zullen worden gezocht." De N. A. O. R. besloot tevens, door tusschenkomst van de Nederlandsche groep van het Wereldverbond van Kerken voor internationale vriendschap bij deze internationale organisatie, die haar aanhangers grootendeels onder de Protestanten telt, aan te dringen op een vredesactie harerzijds ter ondersteuning van die van den Paus. Voedselvoorziening. Het Bureau voor Mededeelingen om trent de Voedselvoorziening meldt De bedoeling, waarmede het Bureau voor mededeelingen betreffende de voedselvoorziening is opgericht, is niet alleen door berichten en communiqué's in de pers, maar ook langs andere wegen te trachten het Nederlandsche publiek zooveel mogelijk in te lichten omtrent de maatregelen, die de regee ring inzake de voedselvoorziening ver dicht is te nemen, opdat men beter leere begrijpen, de groote moeilijkheden, die zich dagelijks sterker doen gevoelen en de noodzakelijkheid, dat ieder naar beste kracht medewerke om die moei lijkheden te overwinnen. Dit zal niet mogelijk zijn, zonder dat een ieder zich belangrijke opofferingen getroost, niet slechts van veel, dat het leven gemak kelijker en aangenamer maakte, maar zelfs van datgene, wat in normale tijden behoefte wordt geacht. Men zal zich, nog meer dan reeds het geval is, moeten behelpen met hetgeen beschikbaar zal zijn. Dit zal te minder zwaar vallen, naarmate men beter doordrongen is van de redenen, die tot het opleggen van beperkingen leiden. Daartoe bij te dragen zal de taak van het Bureau zijn. De kolenproductie. Officieel. Naar aanleiding van het bericht inzake het zenden van Neder landsche arbeiders (mijnwerkers) naar Duitschland, wordt er de aandacht op tigd, dat van de in Nederland aanwezige geschoolde mijnwerkers er geene gemist kunnen worden, wil men de kolenproductie der Limburgsche mijnen op peil houden. Bruinkoolontginning. De directie der maatschappij Berge rode te Sittard deelt mee Het concessie-veld Energie der maat schappij Borgerode, gelegen tusschen Sittard en Heerlen, bij het dorp Bruh- sum, zal op groote schaal worden ont gonnen. Dit veld bevat volgens globale berekeningen zes millioen ton, dus zes honderdduizend spoorwagens van tien duizend K.G. bruinkolen. Baggermachines en locomotieven voor het vervoer zijn aangeschaft, klein spoor wordt gelegd om van verschil lende bruinkoolgroeven de kool te brengen naar een grooten, hooggelegen steiger, waaronder de spoorwagens be laden zullen worden. Voor rekening van de bruinkoolmijn wordt door de directie der Staatsmijuen een spoorweg verbinding gelegd van den steiger naar het spoorwegemplacement, der nieuwe staatsmijn Hendrik. Indien er door onvoorziene omstandig heden geen vertraging ontstaat bij het bouwen van de ontginningsinstallatie of den aansluitingsspoorweg naar de mijn Hendrik, zal men einde September reeds in vele huisgezinnen deze brand stof kunnen stoken. Kamerverkiezing Enkhuizen. De volledige uitslag isde heer A. Colijn 5206, de heer J. de Veen 1885 st., zoodat gekozen is de heer Colyn. S,s. Renata Leonhardt. Men meldt uit Maassluis aan de N R. Crt.-. Het s.s. Renata Leonhardt, dat op de Noorderhaaks gestrand is, is door sleep- booten weer vlot gebracht, doch is later door een torpedo getroffen en in diep water gezonken. IJit IJmuiden meldt men: De bemanning van de Ranata Leon hardt is door de Nederlandsche marine- vaartuigen gered. De Bierprjjs. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, zullen de prijzen van het oor logsbier verminderd worden in overleg met den Bond van Nederlandsche Brouwerijen. Tel. Proefuitvoer van rundvlecsch. Naar De Veeh. meldt, heeft minister Posthuma schriftelijk toestemming voor den pjfoèf uitvoer van rundvleesch ge geven. Een belemmerende omstandigheid is, dat de koelinrichting aan den Hoek van Holland nog niet vrij is. De Vleesch- vereeniging heeft daar nog steeds een groote partij gezouteu varkensvleesch. liggen.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 1